Proficiency Vs Αγγλική Φιλολογία

BritGreek

Νεοφερμένος

Ο BritGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Θα πρεπει να σας συγχαρώ για την τολμηρότητα του ποστ σας και που βαλατε το μαχαιρι στο κόκαλο.
Προσωπικα ως επι το πλειστον συμφωνω μαζί σας,αλλά εμενα πια κανενας καθηγητής αγγλικων δεν μπορει να με πεισει πως ειναι καλός αν δεν εχει χειροπιαστές αποδείξεις πως αξιζει για αυτό που κανει.Και μιλάω ως παθών ο οποίος ειχε πολυ ασχημη εμπειρια με καθηγητρια αριστούχα της Αγγλικης Φιλολογιας ΑΠΘ και πολλα μεταπτυχιακα κλπ.Προσωπικά απο αυτήν δεν εμαθα τίποτα γιατί απο μαθηματα ψυχολογιας μαλλον εκανε κοπανες στο πανεπιστημιο.Προσωπικα αυτην την καθηγητρια που αποθαρρυνει τα παιδια η οποια και ειναι 30 χρονια στο χώρο των αγγλικων και αγνοεί επιδεικτικά όλες τις εξελιξεις στο χωρο του English Language Assessment,την εχω σιχαθει πλεον με αυτα που εκανε εμενα και τα υπολοιπα παιδιά.

Και όμως την καθηγητρια που έχει που έχει μονο ενα Cambridge Proficiency με C κιόλας η οποια παρακολουθησε τοσα σεμιναρια και φυσικα εχει δωσει και την πιστοποιηση του Cambridge TKT και περασε και τα 3 Modules εγω την εκτιμώ.Γιατι οι γνωσεις της πρωτης καθηγητριας σταματησε οταν πηρε το πτυχιο της.Και οι γνωσεις της δευτερης καθηγητριας συνεχιστηκαν και αφοτου πηρε το πτυχιο της και εχει πλεον παρακολουθήσει ολα τα προβλεπομενα σεμιναρια και συνεχιζει να παρακολουθει.

Δεν λειτουργει σαν αυθεντια η δευτερη καθηγητρια.Η πρώτη το κάνει.Και αυτο με ενοχλει παρα πολυ σε ενα καθηγητη και μιλαω σαν μαθητής.Καλα δεν ειναι να ακουμε και τους μαθητές-πελάτες?;)Προσωπικά επίσης απο την πρωτη καθηγητρια δεν ακουσα ουτε ενα ΤΙΡ για τις εξετασεις που έδωσα μεσω του φροντιστηριου της.Απο την αλλη που πηγαινα παραλληλα και δεν ημουν ΚΑΝ μαθητής της ακουσα παρα πολλά ΤΙΡS.

Εμπρακτες αποδειξεις υπαρχουν.Τα τελευταια 3 χρονια η "πρωην"καθηγητρια μου δεν ειχε ουτε μια επιτυχια στις εξετασεις του Cambridge ESOL.Η καθηγητρια με το CPE με C ειχε 14/21.;)

Και οσον αφορα την επαρκεια.Περσι που εδινα EDEXCEL ειχα πιασει κουβεντα με τον εφορο εξετασεων της PALSO στην Κοζανη και του εθιξα το θεμα της επαρκειας κοι μου λεει:"Εδω και 30 χρονια λενε θα καταργηθεί η επάρκεια,αλλα οπως βλέπεις ακομα καμια κινηση δεν έχει γίνει.Αυτο ευνοει πολλους και πισω απο αυτό το θεμα κρύβονται πολλοί ψηφοι.Λες να την καταργήσουν τώρα?";)

Tα συμπερασματα δικά σας!;)

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες οι οποίοι καθορίζουν την ποιότητα της διδασκαλίας. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί, μέτριοι και κακοί. Ειδικά όμως για τα επαγγέλματα τα οποία έχουν άμεση σχέση με το μέλλον σας, είναι αναγκαίο, κατά τη γνώμη μου να απομονώνονται οι κακοί και να αποφεύγονται. Άλλωστε, όπως είπες κι εσύ, τα φροντιστήρια είναι επιχειρήσεις, και ακριβώς γι' αυτό πρέπει να έχετε επιλογές. Όμως, πρέπει πρώτα να προσδιορίσουμε μέσα μας τι σημαίνει καλός και κακός καθηγητής. Για μενα, καλός καθηγητής δεν είναι τόσο εκείνος που θα σε κάνει να πάρεις το B2 (γιατί ο όρος Lower θεωρείται και είναι πλέον λάθος, αφού το FCE είναι Upper-Intermediate level) και το Proficiency, αλλά εκείνος που θα σε βοηθήσει να μπορείς να χειρίζεσαι τη γλώσσα γραπτά και προφορικά στο επίπεδο που επιθυμείς. Είναι εκείνος που θα σε παροτρύνει να μην εγκαταλείπεις τις προσπάθειές σου και εκείνος που θα σε κάνει να θέλεις να μάθεις. Όχι γιατί πρέπει, αλλά γιατί σου αρέσει. Πολλές φορές τα άτομα που "πάμε", δεν είναι απαραίτητα και καλοί καθηγητές, γιατί μπορεί να τους συμπαθούμε επειδή κάνουν χαβαλέ ή έχουν καλό χιούμορ. Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με τις γνώσεις τους. Συμφωνώ μαζί σου ότι καθηγητής ο οποίος έχει προσβλητική συμπεριφορά είναι κατακριτέος, καθώς τα προσωπικά μας προβλήματα δεν πρέπει να επηρεάζουν το μάθημα. Επίσης, για μένα βασικότατος παράγοντας επιτυχίας είναι η όρεξη που έχει ο καθηγητής και το πόσο αγαπά τη δουλειά του. Με ένα εκπαιδευτικό σύστημα (μέχρι πριν από μερικά χρόνια) που οι υποψήφιοι των Πανελληνίων δεν έμπαιναν απαραίτητα στη σχολή που είχαν ως πρώτη επιλογή, έχουμε περιπτώσεις καθηγητών που είναι καθηγητές επειδή εκεί πέρασαν. Ε, κάποιοι από αυτούς μπορεί να αγάπησαν στην πορεία το επάγγελμα-λειτούργημα που κάνουν, αλλά κάποιοι μπορεί να μην το συμπάθησαν καν.

Αλλά και για εσάς είναι δύσκολο να μάθετε ιδανικά μια ξένη γλώσσα, γιατί ο τρόπος εξέτασης στα σχολεία και τις εισαγωγικές εξετάσεις σας προτρέπει να γίνετε "παπαγάλοι". Όμως, η γλώσσα δεν αποτελείται μόνο από τύπους, όπως πχ τα μαθηματικά για να μαθαίνετε απ' έξω θεωρίες και να προσπαθείτε να τις εφαρμόζετε στην πράξη. Όπως είναι δύσκολο, λοιπόν, για εσάς να συνηθίσετε να μελετάτε με δύο μέτρα και σταθμά, το ίδιο δύσκολο είναι για μερικούς συναδέλφους να αντιληφθούν ότι οι ξένες γλώσσες δεν μαθαίνονται με παπαγαλία. Κι επειδή κάποιοι από εμάς αδυνατούμε να ελέγξουμε 12-15 άτομα (μέσα στα οποία πολλές φορές υπάρχουν και αυτοί που δεν θέλουν να μάθουν), κάνουμε το λάθος να προσπαθούμε να επιβληθούμε, κι εκεί χάνουμε το νόημα της σχέσης συνεργασίας και παρακίνησης που πρέπει να υπάρχει και να λειτουργεί αμφίδρομα μεταξύ μαθητών και καθηγητών.

Και να θυμάστε ότι πρέπει να έρχεστε σε επαφή με τη γλώσσα που μαθαίνετε όσο το δυνατόν περισσότερο. Το internet βοηθά πάρα πολύ σ' αυτό, αν το χρησιμοποιείτε σωστά. Δεν έχετε ιδέα πόσο καλό σας κάνουν οι ασκήσεις σε Η/Υ, οι ταινίες με αγγλικούς ή χωρίς υπότιτλους και το να διαβάζετε θέματα που σας ενδιαφέρουν στην ξένη γλώσσα που μαθαίνετε. Αν σας δώσω μια λίστα με 500 phrasal verbs και σας ζητήσω να τη μάθετε, ξέρω ότι ακόμα κι αν καταφέρετε να τα λέτε απ' έξω, σε ένα μήνα δεν θα θυμάστε τίποτα. Μόνο αν τα χρησιμοποιείτε στην πράξη, γραπτά και προφορικά και εξασκείστε σ' αυτά μπορείτε να τα αφομοιώσετε. Επίσης, να ξέρετε ότι το επίπεδο C2 (Proficiency) ΔΕΝ έχει συγκεκριμένη εξεταστέα ύλη. Στην εξέταση ελέγχεται αν μπορείτε να χειρίζεστε τη γλώσσα όπως ένας πρωτοετής φοιτητής αγγλόφωνου πανεπιστημίου. Άρα, για να πάρετε το Proficiency και να πρέπει να ξέρετε πολύ καλά Αγγλικά και μάλιστα να έχετε εξασκηθεί και σε academic language. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο κάποιοι έχουν proficiency αλλά όταν επιχειρήσουν να μιλήσουν αγγλικά, μένουν στην προσπάθεια. Αν κοιτάξετε τα ποσοστά επιτυχίας της εν λόγω εξέτασης θα δείτε ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που το παίρνουν, σε σχέση με το σύνολο, ειδικά στην Ελλάδα. Και μην πιστεύετε και πολύ τα ποσοστά επιτυχίας που ανακοινώνουν κάποια φροντιστήρια. Υπάρχουν φροντιστήρια που δηλώνουν μόνο τους καλούς σπουδαστές, και σε κάποιες περιπτώσεις δίνουν μόνο 2 άτομα. Έπειτα, ανακοινώνουν 100% επιτυχία στις εξετάσεις. Οι υπόλοιποι μαθητές δεν μετράνε πουθενά;

Και τέλος, δεν πρέπει να επιτρέπετε σε κανέναν να σας θίγει και να σας μειώνει. Ο ρόλος του εκπαιδευτικού δεν είναι σε καμία περίπτωση αυτός. Ο καθηγητής πρέπει να παρακινεί και όχι να λειτουργεί ως φύλακας. Είναι στο χέρι μας, ως καθηγητές, να σας κάνουμε να θέλετε να μάθετε. Για κάθε προβληματική εκπαιδευτικά συμπεριφορά υπάρχει λύση. Αρκεί να ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνει. Άλλωστε με το αρνητικό πείσμα και τις αντιπαραθέσεις δεν επιτυγχάνεται ποτέ τίποτα. Κατά τη γνώμη μου, οι καθηγητές δεν είναι αρχηγοί, ούτε πρέπει να προσπαθούν να αποδείξουν ότι αυτοί κάνουν "κουμάντο". Αν αρχίσουμε να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες, τότε έχουμε χάσει το παιχνίδι και την ουσία. Πρέπει να είναι συνοδοιπόροι στην προσπάθεια των μαθητών. Αυτό είναι πιο σημαντικό από οποιοδήποτε πτυχίο και από οποιοδήποτε μάθημα. Είναι πάρα πολλοί οι μαθητές που έχουν αρνητική συμπεριφορά, επειδή απλά αισθάνονται ότι δεν έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις και έχουν απογοητευτεί. Και ειδικά σε μεγάλα αριθμητικά τμήματα είναι πολύ δύσκολο να βοηθηθούν αυτοί οι μαθητές. Οι καθηγητές που προσβάλουν αυτούς που κάνουν λάθη ενώ προσπαθούν, απλά πρέπει να κάθονται σπίτι τους.

Λέω ξανά, ότι δεν έχω στόχο να θίξω κανέναν, αν και είμαι βέβαιος ότι σε λίγο θα αρχίσω να δέχομαι επιθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτά που λες BritGreek και μιας και το έθιξες σχετικα με την διδασκαλια του μαθηματος θα το θίξω και γω.

Ολα τα παιδια της τάξης μου είχαν προβλήματα με την συγκεκριμενη καθηγητρια οσον αφορα την συμπεριφορα της.Πολλές φορές ξεσπούσε τα νεύρα της που ίσως τα ειχε δημιουργήσει απο το σπίτι της σε μας τους μαθητές.Αυτο πραγματικα μου την έδινε παρα πολύ.Παρόλα αυτα την ειχα πει καμια 10αρια φορές να της φερω ταινιες για να τις δουμε σαν ταξη και τις θεωρούσε χασιμο χρόνου.

Μας ελεγε πως οι ταινιες και γενικοτερα οι νεες μεθοδοι με την χρήση τεχνολογίας δεν αποδιδουν οπως απεδιδαν συμφωνα με αυτην οι δικοι της τρόποι.Που δεν ηταν τιποτα αλλο απο το:"Εχετε για αύριο να μαθετε όλα τα ανώμαλα ρήματα σε αόριστο και παθητική μετοχη"Και μετα την επομενη μερα όλα παπαγαλια.Το αλλο ηταν πως ειχαμε 120 λεξεις και τις απαιτουσε παπαγαλια.Δεν μας ζητουσε καν να τις μαθουμε "in context" με τα παραδειγματα που είχε το βιβλίο.Απλα παπαγαλια.Και οταν ξεφεύγαμε και λεγαμε καποια λάθος αυτήν μας καταδίκαζε.

"Ετσι που πάτε ουτε C1 θα δώσετε ούτε τιποτα!Με τα χάλια σας μόνο ο Αλεξανδρος αξιζει να δωσει" Ο Αλεξανδρος ήταν το καμαρι της.Η καθημερινη ρουτινα της ήταν να μας βαζει ασκήσεις και αρκετες μαλιστα να τις κανουμε στο σπιτι και μετα να τις λεμε στο φροντιστηριο.Και αν καναμε παλι κατι λαθος μας κατεκρινε και ουτε καν μας το εξηγουσε.Απλα μας παρεπεμπε στην Γραμματικη που είχαμε καθως οπως υποστήριζε δεν είχε χρόνο καθως επρεπε να τελειωσουμε τα βιβλία.Μονο αυτος ο στοχος της.Να τελειωσουμε απλά τα βιβλία.

Οτι και να πω είναι τοσα πολλα αυτα που εχουν γινει που θα γεμιζαν δεκαδες αράδες.Για μενα πλεον καθηγητης ειναι αυτός ο οποίος μπορεί να σου μαθει αγγλικά!Ασχετα αν εχει επαρκεια ή αγγλικη φιλολογία.Γιατι αν καποιος εχει μερακι μπορει να κανει τα παντα.Και μενα παντα μου αρεσαν τα αγγλικα.Και φυσικα η συγκεκριμενη καθηγητρια που εκοψε ολα τα φτερα και τις ελπίδες μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτά που λες BritGreek και μιας και το έθιξες σχετικα με την διδασκαλια του μαθηματος θα το θίξω και γω.

Ολα τα παιδια της τάξης μου είχαν προβλήματα με την συγκεκριμενη καθηγητρια οσον αφορα την συμπεριφορα της.Πολλές φορές ξεσπούσε τα νεύρα της που ίσως τα ειχε δημιουργήσει απο το σπίτι της σε μας τους μαθητές.Αυτο πραγματικα μου την έδινε παρα πολύ.Παρόλα αυτα την ειχα πει καμια 10αρια φορές να της φερω ταινιες για να τις δουμε σαν ταξη και τις θεωρούσε χασιμο χρόνου.

Μας ελεγε πως οι ταινιες και γενικοτερα οι νεες μεθοδοι με την χρήση τεχνολογίας δεν αποδιδουν οπως απεδιδαν συμφωνα με αυτην οι δικοι της τρόποι.Που δεν ηταν τιποτα αλλο απο το:"Εχετε για αύριο να μαθετε όλα τα ανώμαλα ρήματα σε αόριστο και παθητική μετοχη"Και μετα την επομενη μερα όλα παπαγαλια.Το αλλο ηταν πως ειχαμε 120 λεξεις και τις απαιτουσε παπαγαλια.Δεν μας ζητουσε καν να τις μαθουμε "in context" με τα παραδειγματα που είχε το βιβλίο.Απλα παπαγαλια.Και οταν ξεφεύγαμε και λεγαμε καποια λάθος αυτήν μας καταδίκαζε.

"Ετσι που πάτε ουτε C1 θα δώσετε ούτε τιποτα!Με τα χάλια σας μόνο ο Αλεξανδρος αξιζει να δωσει" Ο Αλεξανδρος ήταν το καμαρι της.Η καθημερινη ρουτινα της ήταν να μας βαζει ασκήσεις και αρκετες μαλιστα να τις κανουμε στο σπιτι και μετα να τις λεμε στο φροντιστηριο.Και αν καναμε παλι κατι λαθος μας κατεκρινε και ουτε καν μας το εξηγουσε.Απλα μας παρεπεμπε στην Γραμματικη που είχαμε καθως οπως υποστήριζε δεν είχε χρόνο καθως επρεπε να τελειωσουμε τα βιβλία.Μονο αυτος ο στοχος της.Να τελειωσουμε απλά τα βιβλία.

Οτι και να πω είναι τοσα πολλα αυτα που εχουν γινει που θα γεμιζαν δεκαδες αράδες.Για μενα πλεον καθηγητης ειναι αυτός ο οποίος μπορεί να σου μαθει αγγλικά!Ασχετα αν εχει επαρκεια ή αγγλικη φιλολογία.Γιατι αν καποιος εχει μερακι μπορει να κανει τα παντα.Και μενα παντα μου αρεσαν τα αγγλικα.Και φυσικα η συγκεκριμενη καθηγητρια που εκοψε ολα τα φτερα και τις ελπίδες μου...
και δεν άλλαξες φροντιστήριο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mα πλεόν εχω σταματησει να πηγαινω σε αυτήν...;)
Αν συνεχισω για Proficiency θα προτίμησω την αλλη καθηγητρια που εχει CPE with C!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BritGreek

Νεοφερμένος

Ο BritGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Mα πλεόν εχω σταματησει να πηγαινω σε αυτήν...;)
Αν συνεχισω για Proficiency θα προτίμησω την αλλη καθηγητρια που εχει CPE with C!:)

Πρόσεχε να μην την πατήσεις πάλι!!:P Δηλαδή θα προτιμήσεις μια καθηγήτρια η οποία στις εξετάσεις που θέλεις να δώσεις κι εσύ πέρασε με το χαμηλότερο δυνατό βαθμό. Και αφού είναι τόσο τέλεια και άψογη, γιατί δεν της λες να δώσει ξανά για να το πάρει με Α; Εννοείται ότι όποιος σου κάνει μάθημα θα πρέπει να μπορεί να έχει άριστη βαθμολογία στις εξετάσεις για τις οποίες σε προετοιμάζει.:) Για σκέψου το λίγο. Άσε που πρέπει να μπορεί να περάσει και το TKT με χαρακτηριστική άνεση. Βέβαια, μπορεί να έχει το Prof με C, αλλά να έχει κάνει τα σεμινάριά της, να έχει πάει στην Αγγλία και να έχει βελτιώσει σε μεγάλο βαθμό τις γνώσεις της. Εκεί, αλλάζει το θέμα.

Και βέβαια να συνεχίσεις για Proficiency αν έχεις την όρεξη και το χρόνο. Άλλωστε, ακόμα και για το Δημόσιο πια, ζητάνε Proficiency. Το Lower θεωρείται πλέον δεδομένο ότι το έχουν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black Adder

Νεοφερμένος

Η Black Adder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Νομίζω οτι δεν πρέπει να αφήσεις κανένα να σου κοψει τα φτερά και την όρεξη. Δές το σαν πόλεμο. Αν το κάνεις, στην ουσία, αυτή η δασκάλα σου΄σε νικάει'.
...σίγουρα είναι καλό οτι άλλαξες φροντιστήριο, αυτο το πράγμα που περιγράφεις δεν αντεχεται με τίποτα. Δεν είμαι τόσο σίγουρη για αυτο που λέει ο BritGreek, το οτι καποιος περασε με Α η οχι δεν μου λέει τιποτα, μπορεί να είναι καλή, μπορεί και οχι. Μήπως η κοπέλα πέρασε το Prof στα 15-16 της. Απο τότε πέρασαν χρόνια, αν ξέρει καλα αγγλικα η οχι δεν είναι στο πτυχίο (μια και λέγαμε μέχρι τώρα οτι οι γνώσεις δεν είναι στο πτυχίο μόνο).η γνώμη μου ειναι:thanks::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πρόσεχε να μην την πατήσεις πάλι!!:P Δηλαδή θα προτιμήσεις μια καθηγήτρια η οποία στις εξετάσεις που θέλεις να δώσεις κι εσύ πέρασε με το χαμηλότερο δυνατό βαθμό. Και αφού είναι τόσο τέλεια και άψογη, γιατί δεν της λες να δώσει ξανά για να το πάρει με Α; Εννοείται ότι όποιος σου κάνει μάθημα θα πρέπει να μπορεί να έχει άριστη βαθμολογία στις εξετάσεις για τις οποίες σε προετοιμάζει.:) Για σκέψου το λίγο. Άσε που πρέπει να μπορεί να περάσει και το TKT με χαρακτηριστική άνεση. Βέβαια, μπορεί να έχει το Prof με C, αλλά να έχει κάνει τα σεμινάριά της, να έχει πάει στην Αγγλία και να έχει βελτιώσει σε μεγάλο βαθμό τις γνώσεις της. Εκεί, αλλάζει το θέμα.

Και βέβαια να συνεχίσεις για Proficiency αν έχεις την όρεξη και το χρόνο. Άλλωστε, ακόμα και για το Δημόσιο πια, ζητάνε Proficiency. Το Lower θεωρείται πλέον δεδομένο ότι το έχουν όλοι.

H κοπέλα BritGreek ειναι τετραπέρατη και δεν παίζεται!:jumpy:
Εχει δωσει και το ΤΚΤ του Cambridge ESOL το οποίο και έχει περάσει πανυγηρικα και το αντιστοιχο CETT της HAU.Δεν εχει αφησει ούτε σεμινάριο στην Ελλάδα και μπορω να το πιστοποιήσω αυτό καθως έχει κορνιζώσει όλα τα πιστοποιητικά/πτυχια της.Νομιζω εχει παρακολουθήσει και εχει κανει μπολικα προγραμματα για την διδασκαλία της γλωσσας.Να φανταστείς με το πηγα στο φροντιστηριο και στο γραφείο της οι κορνίζες που είχε με τα τυχόν πτυχια και πιστοποιητικά της εμοιαζανα αυτα γιατρού...:P

Προσωπικα έχω κανει 3 μαθηματα με αυτήν και ο τροπος διδασκαλιας της ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ μα εντελως διαφορετικός σε σχεση με αυτον που είχα μαθει εδω.Εκει τα παιδια μάθαιναν μεσα απο διαδραστικες δραστηρίοτητες και η γυναικα ειχε τεραστια όρεξη.Να φανταστεις πως τα οσα ΤΙΡS μου εδωσε για το ΚΠΓ και γενικοτερα για τα όσα πτυχια εδωσα φέτος με βοηθησαν αφανταστα.

Αφου να φανταστείς η γυναίκα διδάσκει με τέτοιο τροπο που να σου μαθαίνει και την αγγλικη και την αμερικανική κουλτούρα.Φαινεται πως ξερει καλα την δουλεια της.;)

Νομίζω οτι δεν πρέπει να αφίσεις κανένα να σου κοψει τα φτερά και την όρεξη. Δές το σαν πόλεμο. Αν το κάνεις, στην ουσία, αυτή η δασκάλα σου΄σε νικάει'.
...σίγουρα είναι καλό οτι άλλαξες φροντιστήριο, αυτο το πράγμα που περιγράφεις εν ανδεχεται με τίποτα. Δεν είμαι τόσο σίγουρη για αυτο που λέει ο BritGreek, το οτι καποιος περασε με Α η οχι δεν μου λέει τιποτα, μπορεί να είναι καλή, μπορεί και οχι. Μίπος η κοπέλα πέρασε το Prof στα 15-16 της. Απο τότε πέρασαν χρόνια, αν ξέρει καλα αγγλικα η οχι δεν είναι στο πτυχίο (μια και λέγαμε μέχρι τώρα οτι οι γνώσεις δεν είναι στο πτυχίο μόνο).η γνώμη μου ειναι:thanks::xixi:

Σεβαστη η γνωμη σου Black Adder.;)
Aλλα προσωπικα δεν το βάζω κάτω και θα κάτσω να στρωθω να διαβάσω θυσιάζοντας οτι μπορώ για αποδείξω στην κυρια Μαρία Τσεκαρη ,που ούτε πηρε χαμπαρι πως βγηκε το ΚΠΓ και το περασαμε,οτι δεν ειμαι καποιο παιδι γεματο επαρση και αλαζονεια που "εχει μεγαλη ιδεα για τον εαυτό του"Θα θυσιασω οτι μπορω για να περασω το Proficiency μου και αν μπορεσω και το Cambridge Proficiency που ναι ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο αλλα με προσπάθεια όλα γίνονται!;)
Εγω προσωπικα εμπιστευομαι τυφλά πλέον την καινουργια καθηγητρια μου την κυρια Τζωνου Χριστινα που μου απέδειξε πως εχει όλα τα qualities απο το What makes a good teacher που ειχαμε και εκθεση φετος στο ΚΠΓ Γ1...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
H κοπέλα BritGreek ειναι τετραπέρατη και δεν παίζεται!:jumpy:
Εχει δωσει και το ΤΚΤ του Cambridge ESOL το οποίο και έχει περάσει πανυγηρικα και το αντιστοιχο CETT της HAU.Δεν εχει αφησει ούτε σεμινάριο στην Ελλάδα και μπορω να το πιστοποιήσω αυτό καθως έχει κορνιζώσει όλα τα πιστοποιητικά/πτυχια της.Νομιζω εχει παρακολουθήσει και εχει κανει μπολικα προγραμματα για την διδασκαλία της γλωσσας[/SIZE].Να φανταστείς με το πηγα στο φροντιστηριο και στο γραφείο της οι κορνίζες που είχε με τα τυχόν πτυχια και πιστοποιητικά της εμοιαζανα αυτα γιατρού...:P

Δεν κρατήθηκα σόρρυ:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν κρατήθηκα σόρρυ:lol::lol:

Αγαπητέ Iliaso δεν εχεις επισκεφθεί μου φαινεται γιατρό να δεις τι ψωρα εχουν με τα πτυχία τους.Μεχρι και απολύτηριο Γυμνασιου εχω δει να κρεμανε.:P

Τωρα αν εσενα ενοχλει αυτό δεν ξερω αλλα προσωπικα μου αρεσει να ξερω οτι καποιος εχει καποιες γνωσεις και θέλει να αποδυκνύει πως τις έχει...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
H κοπέλα BritGreek ειναι τετραπέρατη και δεν παίζεται!:jumpy:
Εχει δωσει και το ΤΚΤ του Cambridge ESOL το οποίο και έχει περάσει πανυγηρικα και το αντιστοιχο CETT της HAU.Δεν εχει αφησει ούτε σεμινάριο στην Ελλάδα και μπορω να το πιστοποιήσω αυτό καθως έχει κορνιζώσει όλα τα πιστοποιητικά/πτυχια της.Νομιζω εχει παρακολουθήσει και εχει κανει μπολικα προγραμματα για την διδασκαλία της γλωσσας.Να φανταστείς με το πηγα στο φροντιστηριο και στο γραφείο της οι κορνίζες που είχε με τα τυχόν πτυχια και πιστοποιητικά της εμοιαζανα αυτα γιατρού...:P

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
σε απλα ελληνικα εχει πολλα πτυχια?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ρε Χαιδω εσενα μονο τα πτυχια σε νοιαζουν?
Τιποτα αλλο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αγαπητέ Iliaso δεν εχεις επισκεφθεί μου φαινεται γιατρό να δεις τι ψωρα εχουν με τα πτυχία τους.Μεχρι και απολύτηριο Γυμνασιου εχω δει να κρεμανε.:P

Τωρα αν εσενα ενοχλει αυτό δεν ξερω αλλα προσωπικα μου αρεσει να ξερω οτι καποιος εχει καποιες γνωσεις και θέλει να αποδυκνύει πως τις έχει...;)

Eμένα να σου πω την άποψη μου, μου φαίνεται κάπως...ψωνίστικο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γινε και συ γιατρός και πες αν ειναι...ψωνιστικο..:P:P:P:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Πιστύετε οτι είναι δίκαιο ενας κατοχος proficiency να μπορει να διδαξει τρωγοντας ουσιαστικά τη δουλεια καποιου που εχει τελειωσει αγγλική φιλολογία?
οχι εγω το εχω αλλα δν ξερω τελεια αγγλικα και αυτο που λεω το πιστευω:)
αλλωστε ενα χαρτι ειναι και επειδη...?ειναι το ιδιο με μια σχολη???
μην τρελαθουμε κιολας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aκόμα είναι αντιδεοντολογικό ένας να σπαταλάει 4 χρόνια να δίνει και εγώ δεν ξέρω πόσα μαθήματα και να είναι ίδιος σε τάξη με έναν που έχει C2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aκόμα είναι αντιδεοντολογικό ένας να σπαταλάει 4 χρόνια να δίνει και εγώ δεν ξέρω πόσα μαθήματα και να είναι ίδιος σε τάξη με έναν που έχει C2

Eιπε κανεις πως είναι το αντίθετο Iliaso.
Aπλα το κρατος σου δινει την ευκαιρια να διδαξεις και συ πρεπει να την αδραξεις για να αυξησεις τις γνωσεις σου και οχι να μεινεις με ένα απλό Proficiency...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gallikou

Νεοφερμένος

Η gallikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εχω κεντρο ξενων γλωσσων και οι καθηγητριες με Proficiency ειναι σαφως ισοτιμες με αυτες τις αγγλικης φιλ. Η εμπειρια κανει τον καθηγητη....μην ξεχνατε πως αυτα τα οποια διδασκονται σε μια ταξη αγγλικων ειναι εντελως διαφορετικα απο αυτα που διδασκονται στο πανεπιστημειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αυτο για την εμπειρια ξανα πέστε το.
Βεβαια ΟΚ αλλο αγγλικη φιλολογια άλλο Proficiency αλλα με θέληση και όρεξη για δουλειά όλα γίνονται.Αν ο αλλος εχει δίψα για δουλεια τοτε και ενας Proficiency Holder μπορεί να φτάσει σε αποδοτικότητα και να ξεπερασει κιολας την αποδοτικοτητα και απο εναν κατοχο πτυχιου αγγλ.φιλολογιας!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Εχω κεντρο ξενων γλωσσων και οι καθηγητριες με Proficiency ειναι σαφως ισοτιμες με αυτες τις αγγλικης φιλ. Η εμπειρια κανει τον καθηγητη....μην ξεχνατε πως αυτα τα οποια διδασκονται σε μια ταξη αγγλικων ειναι εντελως διαφορετικα απο αυτα που διδασκονται στο πανεπιστημειο.
μπραβο κοπελα μου! αυτο προσπαθω να τους πω!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top