Proficiency Vs Αγγλική Φιλολογία

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
το κόμπλεξ κατωτερότητας το έχει αυτός που επαναλαμβάνεται διαρκώς!
μπορείς να λες τη γνώμη σου χωρίς να αναφέρεις συνεχώς και αδιαλείπτως (sp?) με τι πήρες το προφ!
Και το B είναι B όχι Α.

Άντε πάλι.Εντάξει ρε παιδιά,τα είπαμε αυτά.Μην ξαναλέμε τα ίδια.Κάνατε το σχόλιο σας,τώρα σταματήστε.Δε χρειάζεται να συνεχιστεί αυτό.Ας μείνουμε στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
+1 σε αυτά που λές!

Αλλα ξερω και φροντηστηριουχο να ειναι μια ξαδερφη της μαμας με Cambridge Proficiency C Grade,η οποία παρεμεινε με αυτό αλλα εχει κανει δεκαδες σεμιναρια πανω στον χωρο της γλωσσολογία και εχει σπουδάσει στο εξωτερικό.
Τωρα ειναι μια καταπληκτικη καθηγητρια πολύ καλυτερη σε πολλους τομεις απο την καθηγητρια που ειχε εγω ως σημερα και ειναι της αγγλικης φιλολογίας και παρεμεινε στασιμη στις εξελίξεις ενω αυτη ειναι up-to-date στις εξελιξεις στο χωρο της αγγλικης.

Γιατι τα αγγλικα δεν τελειωνουν με το που παρεις το πτυχιο αλλα τοτε αρχιζουν τα πραγματικα αγγλικα!;):no1:

Και γιατί δεν έχεις αυτή για καθηγήτρια αλλά την άλλη που δε σε καλύπτει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και γιατί δεν έχεις αυτή για καθηγήτρια αλλά την άλλη που δε σε καλύπτει;

Το θέμα ειναι πως το καταλαβα αργα και η κατασταση ηταν μπρος γκρεμος και πίσω ρέμα!;)

Τωρα πλέον σταματησα να πηγαινω σε εκεινη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
παντως αν καποια στιγμη ξεμεινεις απο δουλεια μπορεις να βολευτεις με κανα-2 ιδιαιτερα :D.καλο αυτo :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
παντως αν καποια στιγμη ξεμεινεις απο δουλεια μπορεις να βολευτεις με κανα-2 ιδιαιτερα :D.καλο αυτo :D

Εσενά εκει ο νούς σου...:P
Στα $$$:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και πώς να μην είναι; Πες μου ότι εσύ δε το σκέφτεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και πώς να μην είναι; Πες μου ότι εσύ δε το σκέφτεσαι.

Φυσικα και δεν το σκεφτομαι ετσι!
Σκοπος ειναι να νιωσεις ετοιμος για να διδαξεις και να το κανει γιατι θες να βοηθήσεις καποιον και να ανταμηφθείς για τον κόπο σου και οχι να πας μονο και μονο για τα χρηματα και να προσφερεις υπηρεσια χαμηλης ποιότητας!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Από τη στιγμή που το κράτος παρέχει την επιλογή στον κάτοχο proficiency να διδάξει, είναι πλέον ζήτημα προσωπικής ευθύνης απέναντι στον εαυτό σου και στα παιδιά.Σαφώς και η προετοιμασία για ένα τέτοιο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας δεν σε καθιστά από μόνη της ικανό να μπεις σε μια τάξη και να διδάξεις.Όπως όμως ούτε και το πτυχίο ΑΕΙ.Ούτε και το πιστοποιητικό σου προσφέρει από μόνο του δουλειά.Ο διευθυντής του φροντιστηρίου, πραγματοποιεί μια συνεντευξη με τον κάθε υποψήφιο καθηγητή, και κάποια φροντιστήρια έχουν ως πολιτική τους να υποβάλλουν τον καθηγητή σε ένα τεστ παιδαγωγικών.Η παραπάνω διαδικασία ισχύει και για έναν απόφοιτο Πανεπιστημίου, και για έναν επαρκειούχο.Το λέω με σιγουριά, γιατί την έχω περάσει και για τις δύο γλώσσες που διδάσκω, στη μία έχοντας πτυχίο Φιλολογίας.Σ' αυτό που θέλω να καταλήξω είναι το εξής.. αν δεν είσαι καλός και δεν μελετάς συνεχώς, ώστε όπως κάποιος ανέφερε να είσαι up-to-date, το επάγγελμα θα σε ''κλωτσήσει'' από μόνο του.Ακόμα και στα ιδιαίτερα, ο γονιός για να σε καλέσει να κάνεις μάθημα στο παιδί του, θα πάρει πρώτα συστάσεις, θα μάθει τη δουλειά που έκανες σε κάποιο συμμαθητή πχ του παιδιού.Πριν ένα διάστημα διάβασα την αγγελία μιας νηπιαγωγού σε ένα forum, η οποία έχοντας επάρκεια, διδάσκει Γαλλικά.Συνάδελφοί μου, έπεσαν με τη μία να τη φάνε...Η αλήθεια είναι πως και σε μένα δεν άρεσε αυτό.Στις επιθέσεις των συναδέλφων, απάντησε αναφέροντας τη δουλειά της,λεπτομέριες σχετικά με τη συνεχή επιμόρφωσή της γύρω από τη γλώσσα,και στο τέλος, πτυχιούχοι του αντίστοιχου τμήματος της ζητούσαν συμβουλές.Για να μη σας κουράζω άλλο, η θεωρία, απέχει πολύ απ' την πράξη...για να μην παρεξηγηθώ, σαφώς αν κάποιος έχει σκοπό και όνειρό του να διδάξει μια ξένη γλώσσα, είναι καλύτερα για εκείνον να επιλέξει το αντίστοιχο τμήμα φιλολογίας, αλλά και να επιμορφώνεται συνεχώς.Δεν σημαίνει όμως πως ένα πτυχίο φιλολγίας είναι πανάκεια, κι ότι από μόνο του μπορεί να αποτελέσει μέτρο σύγκρισης ανάμεσα σε δύο καθηγητές.Θα επαναλάβω και κάτι άλλο...τα παιδαγωγικά στη σχολή είναι δυστυχώς μαθήματα επιλογής, και μόνο 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Από τη στιγμή που το κράτος παρέχει την επιλογή στον κάτοχο proficiency να διδάξει, είναι πλέον ζήτημα προσωπικής ευθύνης απέναντι στον εαυτό σου και στα παιδιά.Σαφώς και η προετοιμασία για ένα τέτοιο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας δεν σε καθιστά από μόνη της ικανό να μπεις σε μια τάξη και να διδάξεις.Όπως όμως ούτε και το πτυχίο ΑΕΙ.Ούτε και το πιστοποιητικό σου προσφέρει από μόνο του δουλειά.Ο διευθυντής του φροντιστηρίου, πραγματοποιεί μια συνεντευξη με τον κάθε υποψήφιο καθηγητή, και κάποια φροντιστήρια έχουν ως πολιτική τους να υποβάλλουν τον καθηγητή σε ένα τεστ παιδαγωγικών.Η παραπάνω διαδικασία ισχύει και για έναν απόφοιτο Πανεπιστημίου, και για έναν επαρκειούχο.Το λέω με σιγουριά, γιατί την έχω περάσει και για τις δύο γλώσσες που διδάσκω, στη μία έχοντας πτυχίο Φιλολογίας.Σ' αυτό που θέλω να καταλήξω είναι το εξής.. αν δεν είσαι καλός και δεν μελετάς συνεχώς, ώστε όπως κάποιος ανέφερε να είσαι up-to-date, το επάγγελμα θα σε ''κλωτσήσει'' από μόνο του.Ακόμα και στα ιδιαίτερα, ο γονιός για να σε καλέσει να κάνεις μάθημα στο παιδί του, θα πάρει πρώτα συστάσεις, θα μάθει τη δουλειά που έκανες σε κάποιο συμμαθητή πχ του παιδιού.Πριν ένα διάστημα διάβασα την αγγελία μιας νηπιαγωγού σε ένα forum, η οποία έχοντας επάρκεια, διδάσκει Γαλλικά.Συνάδελφοί μου, έπεσαν με τη μία να τη φάνε...Η αλήθεια είναι πως και σε μένα δεν άρεσε αυτό.Στις επιθέσεις των συναδέλφων, απάντησε αναφέροντας τη δουλειά της,λεπτομέριες σχετικά με τη συνεχή επιμόρφωσή της γύρω από τη γλώσσα,και στο τέλος, πτυχιούχοι του αντίστοιχου τμήματος της ζητούσαν συμβουλές.Για να μη σας κουράζω άλλο, η θεωρία, απέχει πολύ απ' την πράξη...για να μην παρεξηγηθώ, σαφώς αν κάποιος έχει σκοπό και όνειρό του να διδάξει μια ξένη γλώσσα, είναι καλύτερα για εκείνον να επιλέξει το αντίστοιχο τμήμα φιλολογίας, αλλά και να επιμορφώνεται συνεχώς.Δεν σημαίνει όμως πως ένα πτυχίο φιλολγίας είναι πανάκεια, κι ότι από μόνο του μπορεί να αποτελέσει μέτρο σύγκρισης ανάμεσα σε δύο καθηγητές.Θα επαναλάβω και κάτι άλλο...τα παιδαγωγικά στη σχολή είναι δυστυχώς μαθήματα επιλογής, και μόνο 2.

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου!
Συγχαρητήρια για το πόστ σου,καθώς εκφραζει πλήρως τα πιστεύω μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Φυσικα και δεν το σκεφτομαι ετσι!
Σκοπος ειναι να νιωσεις ετοιμος για να διδαξεις και να το κανει γιατι θες να βοηθήσεις καποιον και να ανταμηφθείς για τον κόπο σου και οχι να πας μονο και μονο για τα χρηματα και να προσφερεις υπηρεσια χαμηλης ποιότητας!;)

Μα δεν είπα αυτό. Εξ' αρχής, δεν έγινε αναφορά στο ότι σκέφτονται μόνο τα χρήματα. Εννοούσα "πες μου ότι δε σκέφτεσαι πως θα σου είναι βολικό να κάνεις κάτι που σου αρέσει και για το οποίο έχεις προετοιμαστεί και να πάρεις χρήματα τα οποία χρειάζεσαι (π.χ. όταν πας φοιτητής)".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Εσενά εκει ο νούς σου...:P
Στα $$$:P

κανεις λαθος,δεν ειπα τιποτα τετοιο,εννοουσα αυτο ακριβως που ειπε ο αλεξανδρος.

αλλωστε καποια στιγμη που θα ξεμεινεις,ο,τι και να κανεις,μπορεις να κανεις πχ στο γειτονα ή σε κανα ξαδερφι.και δε θα το κανεις μονο επειδη θες τα λεφτα αλλα επειδη σου αρεσει.αν επιχειρησεις να κανεις κατι τετοιο χωρις να σου αρεσει ο αλλος θα σε σουταρει απο την αρχη γιατι δ εθα δει αποτελεσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
κανεις λαθος,δεν ειπα τιποτα τετοιο,εννοουσα αυτο ακριβως που ειπε ο αλεξανδρος.

αλλωστε καποια στιγμη που θα ξεμεινεις,ο,τι και να κανεις,μπορεις να κανεις πχ στο γειτονα ή σε κανα ξαδερφι.και δε θα το κανεις μονο επειδη θες τα λεφτα αλλα επειδη σου αρεσει.αν επιχειρησεις να κανεις κατι τετοιο χωρις να σου αρεσει ο αλλος θα σε σουταρει απο την αρχη γιατι δ εθα δει αποτελεσματα.

ακριβώς αυτή είναι και η δική μου άποψη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Κοιτα επειδη εγω εχω ενα παθος με τα αγγλικα και νομίζω πως φαίνεται αλλωστε δεν αποκλειω αν με το καλο παρω τα προφ μου και να κανω σε καποιον ιδιαιτερο.

Ολα ευκολα ειναι,αλλά η πείρα είναι το πάν και πρεπει να εχεις μερακι και ορεξη και πολυ υπομονη για να διδαξεις αγγλικά και να εισαι Up-to-date σε ολες τις τελευταιες εξελίξεις για να εισαι αριστος επαγγελματίας.

Αλλιως ξεχνα το το θέμα."αν επιχειρησεις να κανεις κατι τετοιο χωρις να σου αρεσει ο αλλος θα σε σουταρει απο την αρχη γιατι δ εθα δει αποτελεσματα" οπως λεει πολυ σωστα η Χαιδω!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leniw!!

Νεοφερμένος

Η leniw!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εγω παιδια πιστευω πως ειναι 2 τελειως διαφορετικα πραγματα!!!!!εαν πας αγγλικη φιλολογια διδασκεις οπου θες ΕΚΤΟΣ απο φροντιστηρια γιατι ειναι ιδιωτικο και μπορεις να εντριφησεις πανω σε αυτο το συγκεκριμενο αντικειμενο μαθαινοντας την αγγλικη φιλολογια εις βαθος!!!!οσον αφορα το proficiency παιρνεις επαρκεια διδασκαλιας διδασκεις μονο σε φροντιστηρια,και ιδιαιτερα και σε βοηθαει στο εξωτερικο αν πας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ουσιαστικα αυτά τα δύο ταυτίζονται σαν γνωσεις συμφωνα με το ελληνικο κρατός.
Απλα ενας κατοχος αγγλικης φιλολογίας διδασκει ΚΑΙ στο δημοσιο σε αντιθεση με τον επαρκειούχο του Proficiency!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
για να διδαξει κάποιος σε φροντιστηριο θα πρεπει πρωτα απο ολα να εχει αδεια διδασκαλιας η οποία είναι δυστυχως κοινη για ολους αποφοιτους και μη! έτσι μπορεις να προσληφθεις σε φροντιστηριο και να κανεις ιδιαιτερα! σε επομενη φαση πρεπει να ετοιμαζεις τα μαθηματα σου και να ενημερωνεσαι για τα βιβλια! θα πρεπει να διαβαζεις και να ενημερωνεσαι συνεχως για νεα βιβλια, σεμιναρια η διπλώματα! καλό θα ήταν να διδασκουν απο φιλολογιες, αλλα και εγω που έχω τελειωσει το γαλλικο και έχω proficiency μου προτεινουν να κανω μαθημα στα αγγλικα και μαλιστα μεγαλα επιπεδα! για να καταλαβετε ολα ειναι θεμα εργατικοτητας και μεταδοτικοτητας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
για να διδαξει κάποιος σε φροντιστηριο θα πρεπει πρωτα απο ολα να εχει αδεια διδασκαλιας η οποία είναι δυστυχως κοινη για ολους αποφοιτους και μη! έτσι μπορεις να προσληφθεις σε φροντιστηριο και να κανεις ιδιαιτερα! σε επομενη φαση πρεπει να ετοιμαζεις τα μαθηματα σου και να ενημερωνεσαι για τα βιβλια! θα πρεπει να διαβαζεις και να ενημερωνεσαι συνεχως για νεα βιβλια, σεμιναρια η διπλώματα! καλό θα ήταν να διδασκουν απο φιλολογιες, αλλα και εγω που έχω τελειωσει το γαλλικο και έχω proficiency μου προτεινουν να κανω μαθημα στα αγγλικα και μαλιστα μεγαλα επιπεδα! για να καταλαβετε ολα ειναι θεμα εργατικοτητας και μεταδοτικοτητας!

Aκριβως αυτο πιστεύω και γω!Δεν κανει μονο το πτυχιο τον καθηγητή αλλα το μερακι και η αγαπη του για την γλωσσα και τα παιδια!;)
Το πτυχιο ειναι απλα ένα εναυσμα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ήθελα απλά να τονίσω ότι δεν υπάρχει κανένα κόλλημα προσληψης σε φροντιστηριο απο αποψη πτυχιου. Είναι σε γενικές γραμμές προτιμότεροι οι αποφοιτοι ξένων φιλολογιών λόγω του ότι έχουν διδαχθει την μεθοδολογία και την διδασκαλια της ξένης γλώσσας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
ήθελα απλά να τονίσω ότι δεν υπάρχει κανένα κόλλημα προσληψης σε φροντιστηριο απο αποψη πτυχιου. Είναι σε γενικές γραμμές προτιμότεροι οι αποφοιτοι ξένων φιλολογιών λόγω του ότι έχουν διδαχθει την μεθοδολογία και την διδασκαλια της ξένης γλώσσας!

Aλλα εγω πιστεύω πως παρακολουθώντας ,καποιος Proficiency Holder, τα καταλληλα μαθηματα και σεμιναρια και δίνοντας και καποιες κατάλληλες εξετετασεις όπως το ΤΚΤ του Cambridge θα μπορέσουν να αποκτησουν την μεθοδολογία και την διδασκαλια της ξένης γλώσσας,όπως και ο αγγλικος φιλόλογος!;)

Τωρα βεβαια όλα ειναι σχετικα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
είναι γεγονός πως σε σχέση με το τι σας επιτρεπεται, παροντικά, έχοντας proficiency (όχι οποιοδήποτε όμως και ας μην ανοιξουμε αυτό το θέμα :nono:) μπορειτε να κάνετε ότι θέλετε (τηρώντας τα νόμιμα) εκτός από το να διδάξετε σε δημόσιο σχολείο. Κατα συνέπεια κάνετε ιδιαιτερα, δουλεύετε σε κάποιο κέντρο ξενων γλωσσών ή ανοίγετε δικό σας κέντρο ξενων γλωσσών.
Βέβαια και για τα 3 είναι δύσκολοι καιροί...... :hmm:
Συμφωνώ απόλυτα πως το σημαντικότερο είναι να αγαπάς το αντικείμενο και να διαθέτεις όσα χρειάζονται για να μεταδώσεις τις γνώσεις και σε άλλους. Φανταστείτε κάποιον που αγαπά τη γλώσσα αλλά δεν έχει υπομονή. Δεν γίνεται.... Ότι περισσότερο διαβάσετε και όσο περισσότερο ενημερωθείτε τόσο καλύτερο θα είναι το αποτέλεσμα.
Τώρα επι του ερωτήματος, αν κρίνω από μαθητες μου που εχουν πάρει proficiency ακόμη και τα πιο γνωστά, θα μου επιτρέψετε να πω πως δεν έχουν όλοι την απαιτούμενη γνώση για να διδάξουν. Γενικά διαφωνω με το θεσμό της επάρκειας. Θεωρώ πως εξυπηρετούσε το 1940 που δεν εβρισκες ούτε με απόχη καθηγηγτή αλλά οι καιροί άλλαξαν. Νομίζω αρκούν οι απόφοιτοι και σε μεγάλο βαθμό η γνώση τους και στα ελληνικά αλλά και στα αγγλικά είναι πιο καλή. Φανταστείτε κάποιον που είχε 10 στη γλώσσα στο σχολείο να γίνεται καθηγητης. Τι να εξηγήσει στα παιδια;;;
Τουλάχιστον ας υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top