Απορίες και πληροφορίες για τα ΙΕΚ

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Καταρχήν θέλεις να πας σε δημόσιο ή ιδιωτικό ΙΕΚ ? Στο δημόσιο ΙΕΚ πληρώνεις καπου 350 (αν δε κάνω λάθος) και σχετικά λαμβάνεται υπόψη η βαθμολογία του απολυτηρίου λυκείου οπως και άλλοι παράγοντες (πολύτεκνος κτλ) Τώρα,στα ιδιωτικά κυμμαίνονται απο 2000-3500 ευρώ το χρόνο. (αρκετά χρήματα δηλαδή) Κατα τη γνώμη μου για ρίξε μια ματιά σε ΕΠΑΣ για την ειδικότητα που θέλεις(που είναι και δωρεάν και παίρνεις πτυχιο κατευθείαν ΧΩΡΙΣ πιστοποίηση που είναι ίδιου επιπέδου:)) Η πληροφορική πάντα κάτι θα έχει εαν παρακολουθείς τις εξελίξεις.Σημασία παντα έχει να είσαι καλός σε αυτό που κάνει,να είσαι συνεπής και το πιο σημαντικό να το αγαπάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ποια ειναι η διαφορα του ιεκ του οαεδ και του ιεκ της εκαστοτε πολης; επισης τα ιεκ και οι σχολες του οαεδ ειναι αναγνωρισμενες;μπορεις να παρεις πιστοποιητικο οτι εισαι φοιτητης ώστε να παρεις αναβολη απο τον στρατο;

Σημείωση συντονιστή: Το παρόν μήνυμα προήλθε από θέμα με παρόμοιο περιεχόμενο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μητσάρας

Νεοφερμένος

Ο Μητσάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!Λοιπον,γραφτηκα ΙΕΚ ΑΚΜΗ..τωρα εγω θελω να ρωτησω το εξης..οταν τελειωσω τις σπουδες και αμα καταφερω να παω και για bachelor (το οποιο απο οτι μου ειπαν ειναι ισοτιμο με ενα χαρτι απο ΤΕΙ)..θα μπορω να παω πχ σε καποια χωρα της Ευρωπης ή Αμερικη και να βρω δουλεια ή δεν θα αναγνωριζεται το χαρτι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Οι υπευθυνοι στο ιεκ τι σου ειπαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μητσάρας

Νεοφερμένος

Ο Μητσάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Οι υπευθυνοι στο ιεκ τι σου ειπαν?

Βασικα δεν τους ρωτησα..γιατι τωρα εκατσα και σκεφτηκα για εξωτερικο..στην χειροτερη δλδ που δεν βρω κατι εδω,να παω εξω μπας και εχω καλυτερη τυχη..Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι μπορω να συνεχισω τις σπουδες μου και να παρω Bachelor,το οποιο ειναι ισοτιμο με ενα χαρτι απο ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!Λοιπον,γραφτηκα ΙΕΚ ΑΚΜΗ..τωρα εγω θελω να ρωτησω το εξης..οταν τελειωσω τις σπουδες και αμα καταφερω να παω και για bachelor (το οποιο απο οτι μου ειπαν ειναι ισοτιμο με ενα χαρτι απο ΤΕΙ)..θα μπορω να παω πχ σε καποια χωρα της Ευρωπης ή Αμερικη και να βρω δουλεια ή δεν θα αναγνωριζεται το χαρτι αυτο?

που και πως θα κάνεις το εν λόγω bachelor?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!Λοιπον,γραφτηκα ΙΕΚ ΑΚΜΗ..τωρα εγω θελω να ρωτησω το εξης..οταν τελειωσω τις σπουδες και αμα καταφερω να παω και για bachelor (το οποιο απο οτι μου ειπαν ειναι ισοτιμο με ενα χαρτι απο ΤΕΙ)..θα μπορω να παω πχ σε καποια χωρα της Ευρωπης ή Αμερικη και να βρω δουλεια ή δεν θα αναγνωριζεται το χαρτι αυτο?

Με μπέρδεψες. Το Bachelor θα το κάνεις από το Ι.Ε.Κ; Γιατί αυτό ΔΕΝ γίνεται. Τα Ι.Ε.Κ χορηγούν πιστοποίηση κατάρτισης και όχι Bachelor, δηλαδή πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για ποιο λογο θες να πας σε ΙΕΚ αφου θες bachelor? (τα bachelor αντιστοιχουν και με τα ΑΕΙ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μητσάρας

Νεοφερμένος

Ο Μητσάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Λετε να τα περδεψα? :Ρ..μου ειπαν αφου τελειωσω αυτα τα 2 χρονια μπορω να συνεχισω στο AKMH METROPOLITAN COLLEGE και να το παρω(το bachelor)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Και γιατί δε μπορείς να μπεις κατευθείαν εκεί; Για να πληρώνεις έξτρα 2 χρόνια; Μάλλον για μαλάκες ψάχνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Λετε να τα περδεψα? :Ρ..μου ειπαν αφου τελειωσω αυτα τα 2 χρονια μπορω να συνεχισω στο AKMH METROPOLITAN COLLEGE και να το παρω(το bachelor)

Δεν υπαρχει λογος να πας στο ΙΕΚ πρωτα, πηγαινε κατευθειαν στο κολλεγιο. Τι ειδικοτητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μητσάρας

Νεοφερμένος

Ο Μητσάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν υπαρχει λογος να πας στο ΙΕΚ πρωτα, πηγαινε κατευθειαν στο κολλεγιο. Τι ειδικοτητα;

Μουσικη Τεχνολογια..κολλεγιο ομως δεν ειναι πιο ακριβα?Στο ΙΕΚ θα πληρωνω 3250 τον χρονο ενω κολλεγιο πρεπει να ναι >6000 αν δεν κανω λαθος.

Και γιατί δε μπορείς να μπεις κατευθείαν εκεί; Για να πληρώνεις έξτρα 2 χρόνια; Μάλλον για μαλάκες ψάχνουν.
Επειδη δεν το χω ψαξει και παρα πολυ σχετικα με τα κολλεγια..1ον δεν ειναι πανακριβα? και 2ον δηλαδη αμα παω κατευθειαν κολλεγιο παλι 4 χρονια δεν θα χρειαστει ή κανω λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Δεν ειναι 4 χρονια....Λιγοτερα ειναι, αλλα ψαξτο, δεν ειμαι σιγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μουσικη Τεχνολογια..κολλεγιο ομως δεν ειναι πιο ακριβα?Στο ΙΕΚ θα πληρωνω 3250 τον χρονο ενω κολλεγιο πρεπει να ναι >6000 αν δεν κανω λαθος.


Επειδη δεν το χω ψαξει και παρα πολυ σχετικα με τα κολλεγια..1ον δεν ειναι πανακριβα? και 2ον δηλαδη αμα παω κατευθειαν κολλεγιο παλι 4 χρονια δεν θα χρειαστει ή κανω λαθος?


Ναι φυσικα ειναι πιο ακριβα, γιατι σου δινουν πτυχιο, στο ΙΕΚ δεν παιρνεις πτυχιο απλα πιστοποιηση καταρτισης.
Το αν ειναι 3 ή 4 χρονια εξαρταται απο το μητρικο πανεπιστημιο.
Βλεπω οτι στο Μητροπολιτικο οντως χρειαζεται να πας στο ΙΕΚ πρωτα, ειναι προαπαιτουμενο για να μπεις στο προγραμμα και διαρκει 1 χρονο για το λογο αυτο. Δηλαδη 2 ΙΕΚ + 1 Κολλεγιο = 3 χρονια για το πτυχιο.
Επιφυλασσομαι ομως για το ποσα θα μαθεις στο ΙΕΚ, γιατι οσους ξερω να εχουν τελειωσει ΙΕΚ (αλλες ειδικοτητες) δεν ειναι και πολυ ικανοποιημενοι απο το ευρος γνωσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UniCal

Νεοφερμένος

Ο UniCal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όταν σε ένα Δημόσιο ΙΕΚ λέει ότι μία ειδικότητα προσφέρεται στο Α'/Β' εξάμηνο, αυτή η ειδικότητα θα συνεχίσει και την επόμενη χρονιά να προσφέρεται στο Γ'/Δ' εξάμηνο ή την επόμενη χρονιά πρέπει να βρω άλλο Δημόσιο ΙΕΚ που να λέει ότι προσφέρει την ειδικότητα που θέλω στο Γ'/Δ' εξάμηνο?

Επισήμανση: Το παρόν μήνυμα προήλθε απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mikeka1021

Νεοφερμένος

Ο mikeka1021 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Βρίσκομαι σε ένα μεγάλο δίλημμα και θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθεια σας.Είμαι απόφοιτος λυκείου εδώ και ένα χρόνο και έχω περάσει σε μια σχολή η οποία δεν με απασχολεί, σε μια πόλη που δεν μου αρέσει καθόλου και γενικά περνάω χάλια. Ο Πατέρας μου είναι λογιστής στο επάγγελμα και σκεφτόμουν να πάω σε ιεκ μηχανογράφημενης λογιστικής. Όλοι όμως στην οικογένεια είναι αντίθετοι. Ειδικά ο πατέρας μου λέει ότι θα κάνω πολλά χρόνια από ιεκ να ανέβω κατηγορία. Εγώ όμως χρησιμοποιώ σαν επιχείρημα ότι έχω έτοιμη και στρωμένη δουλειά. Τι μου προτείνετε; Καταρχάς μπορώ να πάρω άδεια άσκησης επαγγέλματος λογιστή από αυτήν την εξειδίκευση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί να κάνεις 10% σε άλλη σχολή πχ λογιστική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikeka1021

Νεοφερμένος

Ο mikeka1021 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συγγνώμη παράληψη,ξέχασα να πω ότι έκανα το 10% φέτος με αποτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Γνωρίζει κανένας πότε βγαίνουν οι ειδικότητες στα ΙΕΚ και πότε ξεκινάνε οι αιτήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Είμαι στο ιστορικό αρχαιολογικό και ενδιαφέρομαι και για το κομμάτι της συντήρησης έργων τέχνης. Σκεφτόμουν λοιπόν να γραφτώ σε ιεκ και να μπερδεύομαι ξανά με την διαδικασία των εξετάσεων. Ρώτησα στο ιεκ ακμή αλλά μου είπαν πως δεν έχει δημιουργηθεί τμήμα για φέτος. η επόμενη επιλογή είναι το ιεκ πετρά στην αθήνα. μπορεί να μου πει κάποιος την γνώμη του όσον αφορά το συγκεκριμένο ιεκ; διδακτρα, καθηγητές κτλπ
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top