Απορίες και πληροφορίες για τα ΙΕΚ

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Έδωσα πανελλήνιες και έβγαλα 9,500 μόρια..Λέω να πάω σε κάποιο δημόσιο Ι.Ε.Κ πληροφορικής αλλά πήγαινα θεωρητική κατεύθυνση μπορώ να πάω?..Και επίσης για να με δεχτούν στα Ι.Ε.Κ τι απαιτείται? Έχω μια τελευταία ευκαιρία γιατί δίνω αγγλικά μπορώ να περάσω κάπου αμα γράψω πάνω απο 10?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
κ γω θέλω πληροφορική σε ΙΕΚ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTheGood

Νεοφερμένος

Ο AlexTheGood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας Φορουμιτες,
Θα ήθελα να έχω καποιες πληροφορίες για ΙΕΚ στην Αθήνα ή Θεσ/νικη. Το θέμα έχει ως εξής. Αφού δεν πέρασα τις Πανελλήνιες, θα ήθελα να παω σε κάποιο ΙΕΚ πληροφορικής είτε Αθήνα είτε Θεσ/νικη.

Εαν έχετε πληροφορίες, θα παρακαλούσα να με ενημερώσετε για το θέμα.

Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια σας Φορουμιτες,
Θα ήθελα να έχω καποιες πληροφορίες για ΙΕΚ στην Αθήνα ή Θεσ/νικη. Το θέμα έχει ως εξής. Αφού δεν πέρασα τις Πανελλήνιες, θα ήθελα να παω σε κάποιο ΙΕΚ πληροφορικής είτε Αθήνα είτε Θεσ/νικη.

Εαν έχετε πληροφορίες, θα παρακαλούσα να με ενημερώσετε για το θέμα.

Ευχαριστω :)

ξεκίνα από εδώ: www.oeek.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTheGood

Νεοφερμένος

Ο AlexTheGood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαρίστω VouDou! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
είμαι ένας από τους αρκετούς φαντάζομαι p δεν πέρασαν σε κάποια σχολη..dld είχαν κάτω από 10...:'(
σκέφτομαι να πάω σε κάποιο δημόσιο ιεκ τις θεσσαλονίκης στην ειδικότητα τεχνικός δικτύων..Έψαξα λπύ στο site τις oeek.gr και είδα ότι η ειδικότητα m είναι στο B εξάμηνο...Dld δεν υπάρχει κάποιο ieek p να έχει την ειδικότητα p θέλω στο A εξάμηνο??:(


ευχαριστώ προκαταβολικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magicadespell

Νεοφερμένος

Η magicadespell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Στο Α εξαμηνο για φετος υπαρχει η ειδικοτητα στο ιεκ της Θερμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστιανα22117

Νεοφερμένος

Η χριστιανα22117 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπερα....θελω καποια βοηθεια μηπως καποιος ξερει αν στα ιδιωτικα ιεκ φτανει να εχεισ απολυτηριο γυμνασιου για να σπουδασεις?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magicadespell

Νεοφερμένος

Η magicadespell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Και στα δημόσια και στα ιδιωτικά ΙΕΚ υπάρχουν κάποιες ειδικότητες που μπορείς να γραφτείς με απολυτήριο γυμνασίου (πανω απο 18 χρονών όμως) όπως βοηθός κομμωτή, τεχνίτης περιποίησης νυχιών, βοηθός αρτοποιού-ζαχαροπλάστη, βοηθός μαγειρικής τέχνης, ξυλουργός και άλλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστιανα22117

Νεοφερμένος

Η χριστιανα22117 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση....αν και τελικα βρηκα την ακρη!! μαλλον δεν ισχυει και πολυ αυτο που λες....αυτο πιστευα κι εγω αλλα τελικα το ατομο για το οποιο ρωτησα... γραφτηκε διοικητικο και οικονομικο στελεχος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Παιδια ενας φιλος μου δεν εγραψε καλα στις Πανελληνιες και δε σκεφτεται το ενδεχομενο να ξαναπερασει αυτα που περασε φετος ουτε να παει στο εξωτερικο λογω της οικονομικής του κατάστασης.

Η μονη του λυση ειναι τα ΙΕΚ αλλα δεν εχει ιδεα αν ειναι αξιοπιστα και αν αναγνωριζονται τα πτυχια τους.

εχει καποιος με προσωπικη εμπειρια να με βοηθησει; Ποια ΙΕΚ να αποφυγω, ποια ειναι αξιοπιστα κλπ.

Σας ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Δεν υπαρχει κανενας; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
υπαρχουν καποιες ειδικοτητες που βρισκουν κατευθειαν δουλεια.οπως αυτο που εχει σχεση με σωματα ασφαλειας. προτασσεσαι στις προκηρυξεις που βγαινουν για πυροσβεστικη και ειδικους φρουρους. και η γραφιστικη.αλλα υπαρχουν και αλλες ειδικοτητες που ειναι ζορικες οπως αυτες της πληροφορικης(επειδη αρκετοι βγαινουν απο τα πανεπιστημια και τει). ολα αυτα ειναι για τα δημοσια ιεκ. στα ιδιωτικα δεν υπαρχουν ολες οι ειδικοτητες και για να αναγνωριστει το πτυχιο σου πρεπει να δωσεις εξετασεις, χωρια τα υψηλα διδακτρα. (προσωπικα μια φιλη μου τελειωσε γνωστο ιδιωτικο ιεκ πληροφορικης και δε ξερει ουτε copy paste να κανει οποτε φαντασου τι επιπεδο εχουν καποια-χωρια τα 3000 που ξοδεψε)

ενα θα σου πω. υπαρχουν ειδικοτητες οπως ΕΙΔΙΚΟΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ και ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΚΗΣ ΕΝΔΥΜΑΣΙΑΣ. μπορει να ακουγεται αστειο αλλα σκεψου με κατι τοσο εξειδικευμενο ποσο πιο ευκολο ειναι να βρεις δουλεια στο αντικειμενο σου. εδω σου δινω το λινκ με τις ειδικοτητες των δημοσιων ιεκ https://www.oeek.gr/index2.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marina01

Νεοφερμένος

Η marina01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια ενας φιλος μου δεν εγραψε καλα στις Πανελληνιες και δε σκεφτεται το ενδεχομενο να ξαναπερασει αυτα που περασε φετος ουτε να παει στο εξωτερικο λογω της οικονομικής του κατάστασης.

Η μονη του λυση ειναι τα ΙΕΚ αλλα δεν εχει ιδεα αν ειναι αξιοπιστα και αν αναγνωριζονται τα πτυχια τους.

εχει καποιος με προσωπικη εμπειρια να με βοηθησει; Ποια ΙΕΚ να αποφυγω, ποια ειναι αξιοπιστα κλπ.

Σας ευχαριστω πολυ :)

Hi GFrag, ο φίλος σου μπορει να παει σε ιδιωτικό ιεκ και να σπουδάσει αυτο που θέλει, η ζωη δεν τελειώνει μετά της πανελλήνιες. Αυτό εκανα και εγω περυσι όταν δεν περάσα στις πανελλήνιες όπου επίσης δεν ειχα την δύναμη να ξαναδώσω. Ανέβηκα λοιπόν πέρυσι στην αθήνα γιατί ειμαι απο την Κρήτη και σπουδάζω στα ιεκ ξυνη την ειδικότητα που μ αρέσει τη διαφήμιση και εμπορία. Η σχολή μου ειναι πολύ καλή και εκτός από τα μαθήματα, κάνουμε και διάφορα σεμινάρια και εκδηλώσεις. Οι καθηγητές ειναι super και περνάω τέλεια την φοιτητική μου ζωή στην αθήνα.!!! εγώ φέτος τελείωσα τον 1 χρόνο και εχω αρχίσει να κάνω πρακτική στον τομέα μου!!! πες του φίλους σου λοιπόν να ρίξει μια ματία στο site τησ σχολής μου.!! good luck ;)
https://www.iekxini.edu.gr/default.aspx?FolderID=a203fb21-97ea-4064-a97c-c867703d81d7&LangID=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliosgsxr

Νεοφερμένος

Ο steliosgsxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση....αν και τελικα βρηκα την ακρη!! μαλλον δεν ισχυει και πολυ αυτο που λες....αυτο πιστευα κι εγω αλλα τελικα το ατομο για το οποιο ρωτησα... γραφτηκε διοικητικο και οικονομικο στελεχος!!!!
γεια σου χριστιάννα μπορείς να με πληροφόρησης σχετικά με τα μεταγυμνασιακά ΙΕΚ ??ενδιαφέρομαι για ψυχολιγία η εκπαιδευτής οδηγών αυτό/moto!!ευχαριστώ εκ των προτερων!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elfi1920

Νεοφερμένος

Η elfi1920 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
γεια σου χριστιάννα μπορείς να με πληροφόρησης σχετικά με τα μεταγυμνασιακά ΙΕΚ ??ενδιαφέρομαι για ψυχολιγία η εκπαιδευτής οδηγών αυτό/moto!!ευχαριστώ εκ των προτερων!:hmm:
https://www.oeek.gr/index2.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSayian

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,ξέρει κανείς αν γίνετε να είσαι γραμμένος και σε κάποιο ΤΕΙ/ΑΕΙ και να μπορείς να γραφτείς και σε κάποιο ΙΕΚ?Δημόσιο η ιδιωτικό!Και αλήθεια ολες οι ειδικότητες των ΙΕΚ είναι 4 εξάμηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,ξέρει κανείς αν γίνετε να είσαι γραμμένος και σε κάποιο ΤΕΙ/ΑΕΙ και να μπορείς να γραφτείς και σε κάποιο ΙΕΚ?Δημόσιο η ιδιωτικό!

Από ό,τι γνωρίζω γίνεται. Μόνο σε δύο προπτυχιακά προγράμματα Δημοσίων ΤΕΙ/Πανεπιστήμια απαγορεύεται να είσαι μιας και υπογράφεις σχετική Υπ. Δήλωση.

Και αλήθεια ολες οι ειδικότητες των ΙΕΚ είναι 4 εξάμηνα?

Όχι. Υπάρχουν ειδικότητες ΙΕΚ που απευθύνονται σε αποφοίτους γυμνασίου ( αλλά ηλικία τουλάχιστον 18 ) και είναι 2 εξάμηνα, και ειδικότητες ΙΕΚ που απευθύνονται σε αποφοίτους λυκείου και είναι:
α) 4 εξάμηνα αν είσαι απόφοιτος Γενικού Λυκείου
β) 2 εξάμηνα αν είναι απόφοιτος ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ (αν τα λέω σωστά) αν στα ΙΕΚ συνεχίσεις σε σχετική ειδικότητα
γ) 4 εξάμηνα αν είσαι απόφοιτος ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ αν συνεχίσεις σε ΜΗ σχετική ειδικότητα

Σημείωση 1: Παρατηρούμε εδώ, ότι τα ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ είναι "ανώτερα" από τα ΓΕΛ (γλιτώνεις 1 έτος στα ΙΕΚ)

Σημείωση 2: Στα ΙΕΚ υφίσταται και 6μηνη πρακτική άσκηση προαιρετικού χαρακτήρα, οπότε αν τη μετρήσουμε (όπως συνηθίζεται π.χ. στα ΤΕΙ για τη λήψη επαγγελματικών δικαιωμάτων), τότε τα ΙΕΚ είναι 2.5 έτη max! Κάνοντας την πρακτική έχεις το κέρδος, ότι γλιτώνεις 125 ημερομίσθια για να πάρεις γρηγορότερα την άδεια Α τάξης (μετά τη ΒΕΚ, εξετάσεις πιστοποίησης και άδεια βοηθού φυσικά)...

Σημείωση 3: Επειδή τα ΙΕΚ δέχονται και αποφοίτους γυμνασίου ετών τουλάχιστον 18 και αποφοίτους λυκείου, αυτός είναι και ο λόγος που ακαδημαϊκά ανήκουν στην αδιαβάθμητη μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση. Ωστόσο, επαγγελματικά θεωρούνται επιπλέον προσόν για τους αποφοίτους λυκείου-ΔΕ (Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boss

Νεοφερμένος

Ο Boss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
καλησπερα.να κανω μια ερωτηση.τα δημοσια ιεκ εχουν απουσιες?αν ναι ποτε σε διαγραφουν απο το διεκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Έχουν απουσίες αλλά δε θυμάμαι το όριο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top