Κόστος διαβίωσης στην Κύπρο

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Σκέφτομαι να δηλώσω και σχολές στην Κύπρο με την ειδική αίτηση και συγκεκριμένα να πάω εκεί για σπουδές.

Έχω ακούσει όμως ότι είναι ακριβά εκεί σε σχέση με την Ελλάδα! Το είπα και στη μάνα μου και ρώτησε γνωστούς και μου είπε ότι της έφεραν για παράδειγμα ότι ένα σουβλάκι κάνει 4?!

Είναι όντως τόσο υψηλό το κόστος διαβίωσης στην Κύπρο? Οι αμοιβές και οι μισθοί που κυμαίνονται όμως?

Θενξ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Λοιπόν, ξέρω πως τα εισοδήματα είναι αρκετά υψηλά(τουλάχιστον ήταν όταν είχα παέι). Το κόστος δεν το ξέρω αλλά γενικά κοντά στο Πανεπιστήμιο τα ενοίκια είναι 350-500?. Αυτά... Για περισσότερες λεπτομέρειες να περιμένεις να ρωτήσω την ξαδερφή μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Τα ενοίκια πάντως είναι στα ύψη.Έψαχνα να βρω πληροφορίες για το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο και βρήκα μια λίστα με ενοικιαζόμενα δωμάτια από το Πανεπιστήμιο (τα οποια υποτίθεται είναι σε ευνοϊκές τιμές για αυτούς με χαμηλό εισόδημα lol) και δεν υπήρχε ούτε γκαρσονιέρα με λιγότερα από 500e.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Όχι ρε φίλε και 500? :!: Εδώ σπίτι κανονικό δυάρι κάνει 500? :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
https://www.cut.ac.cy/assets/studies/grafeioStegasis/diamerismata.pdf
Ορίστε ο κατάλογος...
Πάντως θα ρωτήσω και θα σου πω ακριβώς κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Διαχείριση Καταλόγου Οικιών / Διαμερισμάτων προς Ενοικίαση:
Η ΥΣΦΜ προσφέρει βοήθεια και καθοδήγηση σε όλους τους φοιτητές που χρειάζονται στέγαση μέσω ενός κατάλογου ενοικιαζόμενων κατοικιών/ διαμερισμάτων/ δωματίων που διαθέτει και ο οποίος ανανεώνεται διαρκώς. Ενδεικτικά, το μηνιαίο ενοίκιο για διαμέρισμα στούντιο/ενός υπνοδωματίου κυμαίνεται γύρω στα ?400-500, για διαμέρισμα δύο υπνοδωματίων γύρω στα ?500-600, ενώ το ενοίκιο για διαμέρισμα τριών υπνοδωματίων γύρω στα ?600-800. Η ΥΣΦΜ συμβουλεύει τους φοιτητές όπως δίνουν έμφαση σε θέματα υγιεινής και ασφάλειας των κτηρίων προτού συνάψουν οποιαδήποτε συμφωνία. Σε κάθε περίπτωση μπορούν να αποτείνονται στην Υπηρεσία για καθοδήγηση.

Και για να καταλάβεις αυτά είναι σε καλύτερες τιμές αφού προσφέρονται από το ίδιο το πανεπιστήμιο σε φοιτητές με χαμηλό εισόδημα.

edit: Δεύτερη φορα με προλαβαίνεις. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΥΝΤΙΟ / ΕΝΟΣ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟΥ
1) Ενοικιάζεται οικία (βοηθητικά) 1 υπνοδωματίου στην οδό Σπύρου Σταθοπούλου 13α περιοχή Χαράκη. Έχει δική του αυλή και είσοδο ξεχωριστή στο δρόμο. Διαθέτει χώρο στάθμευσης. Ενοίκιο ?320. Πληροφορίες κον Πίπη Αργυροπούλου τηλ. 99629205 ή 25356777.
2) 20 Studios
20 Studios ξενοδοχείο SYLVA, Γρίβα Διγενή 124.
Πλήρες επιπλωμένα με δορυφορική τηλεόραση και κοινή κουζίνα στον κάθε όροφο.
Ενοίκιο ?350 (συμπεριλαμβάνεται το ρεύμα, το νερό και τα κοινόχρηστα)
Για περισσότερες πληροφορίες κο Χρίστο Ροτσίδη τηλ. 25 591999, 99 570478.
3) Ενοικιάζονται μεγάλα βοηθητικά στην οδό Αγίου Δημητρίου 7, (απέναντι από εκκλησία Αγίου Νεκταρίου) στη Λεμεσό. Περιλαμβάνουν κρεβάτια, ψυγείο, ηλεκτρικός φούρνος, μάτια, καθιστικό, βιβλιοθήκη, κουζινικά. Ενοίκιο ?360. Πληροφορίες κα Ανθή Παπαδοπούλου τηλ. 99405877 ή 25803103.

Δεν βάζω άλλα!:P Δεν είναι και τόσο άσχημα βρε συ!


(:D σε πρόλαβα για 2 δευτερόλεπτα και 5 nanosecond!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Οι τιμές νομίζω πως δεν είναι πιο ψηλές απο την Ελλάδα στα ενοίκια (και το σουβλάκι που έχω τώρα τον κατάλογο μπροστά μου σε κυπριακή πίττα που είναι μεγαλύτερη πάει 2.75!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Άρα κλασσικά ράδιο αρβύλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
κυπριακη αρβυλα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΥΝΤΙΟ / ΕΝΟΣ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟΥ
1) Ενοικιάζεται οικία (βοηθητικά) 1 υπνοδωματίου στην οδό Σπύρου Σταθοπούλου 13α περιοχή Χαράκη. Έχει δική του αυλή και είσοδο ξεχωριστή στο δρόμο. Διαθέτει χώρο στάθμευσης. Ενοίκιο ?320. Πληροφορίες κον Πίπη Αργυροπούλου τηλ. 99629205 ή 25356777.
2) 20 Studios
20 Studios ξενοδοχείο SYLVA, Γρίβα Διγενή 124.
Πλήρες επιπλωμένα με δορυφορική τηλεόραση και κοινή κουζίνα στον κάθε όροφο.
Ενοίκιο ?350 (συμπεριλαμβάνεται το ρεύμα, το νερό και τα κοινόχρηστα)
Για περισσότερες πληροφορίες κο Χρίστο Ροτσίδη τηλ. 25 591999, 99 570478.
3) Ενοικιάζονται μεγάλα βοηθητικά στην οδό Αγίου Δημητρίου 7, (απέναντι από εκκλησία Αγίου Νεκταρίου) στη Λεμεσό. Περιλαμβάνουν κρεβάτια, ψυγείο, ηλεκτρικός φούρνος, μάτια, καθιστικό, βιβλιοθήκη, κουζινικά. Ενοίκιο ?360. Πληροφορίες κα Ανθή Παπαδοπούλου τηλ. 99405877 ή 25803103.

Δεν βάζω άλλα!:P Δεν είναι και τόσο άσχημα βρε συ!


(:D σε πρόλαβα για 2 δευτερόλεπτα και 5 nanosecond!)


25- οι αριθμοί, επομένως ό,τι βρήκες βρίσκεται στην Λεμεσό. Όσοι ψάχνουν για ΤΕΠΑΚ δηλαδή, ;).
Tα ενοίκια πάντως στην πόλη της Λευκωσίας κυμαίνονται από ?500+ στα επιπλωμένα studios/μονάρια και γύρω στα ?450 στα χωρίς έπιπλα - μιλάμε πάντα για κοντινές αποστάσεις απ'το Πανεπιστήμιο.
Απ' όσα άκουσα από γνωστούς-φίλους, για έναν Κύπριο φοιτητή, οι σπουδές σε Ελλάδα/Κύπρο κυμαίνονται πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα. Για Ελλαδίτες, αλήθεια, δεν ξέρω, :xixi:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Και γω ενδιαφερομουνα για κυπρο και ποσταρα σε κυπριακο forum.Μου ειπαν οτι καλυτερα ειναι να πας Αγγλια...μπορει να σου βγει και πιο φθηνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Και γω ενδιαφερομουνα για κυπρο και ποσταρα σε κυπριακο forum.Μου ειπαν οτι καλυτερα ειναι να πας Αγγλια...μπορει να σου βγει και πιο φθηνα!

Εξαλλου οι μισοι Κυπριοι στην Αγγλια σπουδαζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εξαλλου οι μισοι Κυπριοι στην Αγγλια σπουδαζουν

Στην Αγγλία μην ξεχνάτε υπάρχουν και τα δίδακτρα.
Αν σου είπαν πως το ίδιο κοστίζει τότε μιλούσαν για τα ιδιωτικά (Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Πανεπιστήμιο Frederick) στα οποία σχολές όπως η Νομική αγγίζουν τις 9000 ευρώ το χρόνο + 500 ευρώπουλα ενοίκιο.

Νοικιάζω στη Λευκωσία, πρόλαβα πριν βγουν οι βάσεις ένα μεγάλο δυάρι, 100τμ, στο κέντρο της πόλης, στην τιμή των στούντιο, 500 ευρώ με τα κοινόχρηστα.

Αν ψάξεις για παλιά πολυκατοικία (η δική μου είναι 20 χρονων αλλά μια χαρά), θα είναι πολύ πιο καλά. Αλλά έχω ακούσει περιπτώσεις για ΣΤΟΥΝΤΙΟ 500 ευρώ. Πρέπει απλά να ψάξεις πολύ καλά.

Επίσης, είναι ακριβούτσικη η ζωή στην Κύπρο. Απλά, δεν θα τρως στα Friday's και θα προτιμάς το εστιατόριο του Πανεπιστημίου (πολύ φθηνά & καλά φαγητά), δε θα εγγραφείς σε γυμναστήριο και θα προτιμήσεις το γυμναστήριο του πανεπιστημίου (δωρεάν για φοιτητές), δε θα κινηθείς στην πόλη με ταξί, αλλά με λεωφορείο ή με τα πόδια (:() κτλ κτλ κτλ.

Χρειάζεσαι τουλάχιστον 800-1000 ευρώ το μήνα συνολικά μαζί με το ενοίκιο αν είναι να μείνεις μόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Στην Αγγλία μην ξεχνάτε υπάρχουν και τα δίδακτρα.
Αν σου είπαν πως το ίδιο κοστίζει τότε μιλούσαν για τα ιδιωτικά (Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Πανεπιστήμιο Frederick) στα οποία σχολές όπως η Νομική αγγίζουν τις 9000 ευρώ το χρόνο + 500 ευρώπουλα ενοίκιο.

Νοικιάζω στη Λευκωσία, πρόλαβα πριν βγουν οι βάσεις ένα μεγάλο δυάρι, 100τμ, στο κέντρο της πόλης, στην τιμή των στούντιο, 500 ευρώ με τα κοινόχρηστα.

Αν ψάξεις για παλιά πολυκατοικία (η δική μου είναι 20 χρονων αλλά μια χαρά), θα είναι πολύ πιο καλά. Αλλά έχω ακούσει περιπτώσεις για ΣΤΟΥΝΤΙΟ 500 ευρώ. Πρέπει απλά να ψάξεις πολύ καλά.

Επίσης, είναι ακριβούτσικη η ζωή στην Κύπρο. Απλά, δεν θα τρως στα Friday's και θα προτιμάς το εστιατόριο του Πανεπιστημίου (πολύ φθηνά & καλά φαγητά), δε θα εγγραφείς σε γυμναστήριο και θα προτιμήσεις το γυμναστήριο του πανεπιστημίου (δωρεάν για φοιτητές), δε θα κινηθείς στην πόλη με ταξί, αλλά με λεωφορείο ή με τα πόδια (:() κτλ κτλ κτλ.

Χρειάζεσαι τουλάχιστον 800-1000 ευρώ το μήνα συνολικά μαζί με το ενοίκιο αν είναι να μείνεις μόνος.

Έτσι το είχα υπόψην μου :bye:


Εξαλλου οι μισοι Κυπριοι στην Αγγλια σπουδαζουν

Κυρίως όσοι δεν πέρασαν -όχι πάντα- κάπου στην Κύπρο... έχουν μια ιδιαίτερη προτίμηση στην Αγγλία τόσο για την μικρότερη (ως συνήθως) διάρκεια σπουδών όσο και για το ότι δεν υπάρχει ο φόβος των καταλήψεων που έχει καταντήσει συχνό φαινόμενο στην Ελλάδα. [Έλεος πως στο παρουσιάζουν μερικοί σαν αποτρεπτικό παράγοντα το τελευταίο :P].
Και, για Αγγλία, κάνουν κάτι εξειδικευμένα φοιτητικά δάνεια τα οποία αρχίζεις να αποπληρώνεις αφού εξασκήσεις κάποιο επάγγελμα (δεν είμαι σίγουρη αν ειν' αυτό της σπουδής σου) και μετά. :) Κάπως έτσι, δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες - μην παραπληροφορούμε κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι τιμές νομίζω πως δεν είναι πιο ψηλές απο την Ελλάδα στα ενοίκια (και το σουβλάκι που έχω τώρα τον κατάλογο μπροστά μου σε κυπριακή πίττα που είναι μεγαλύτερη πάει 2.75!)


Ε..κάτσε πως δεν είναι...Αυτά που αναφέρονται στο μήνυμα πάνω από σένα, σε μια μεσαία συνοικία της Αθήνας όπως Νέα Σμύρνη, Χαιδάρι ή Πετρούπολη κάνουν μετά βιας 250-280 ευρώ. Και σε άλλες συνοικίες που είναι πιο φθηνές για φοιτητές, βρίσκεις και με 200...
-----------------------------------------
Έτσι το είχα υπόψην μου :bye:




Κυρίως όσοι δεν πέρασαν -όχι πάντα- κάπου στην Κύπρο... έχουν μια ιδιαίτερη προτίμηση στην Αγγλία τόσο για την μικρότερη (ως συνήθως) διάρκεια σπουδών όσο και για το ότι δεν υπάρχει ο φόβος των καταλήψεων που έχει καταντήσει συχνό φαινόμενο στην Ελλάδα. [Έλεος πως στο παρουσιάζουν μερικοί σαν αποτρεπτικό παράγοντα το τελευταίο :P].
Και, για Αγγλία, κάνουν κάτι εξειδικευμένα φοιτητικά δάνεια τα οποία αρχίζεις να αποπληρώνεις αφού εξασκήσεις κάποιο επάγγελμα (δεν είμαι σίγουρη αν ειν' αυτό της σπουδής σου) και μετά. :) Κάπως έτσι, δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες - μην παραπληροφορούμε κιόλας.

Ναι, έτσι γίνεται, αλλά απ'οτι μου έχουν πει φίλοι μου απο κει, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στα 22 σου είσαι χρεωμένος με 30-40 χιλιάδες ευρώ και με τους όρους που έχουν, τα εξοφλείς μέχρι τα 40 σου. Δεν ξέρω...λίγο υπερβολικό μου φαίνεται να ειμαι σαράντα χρονών κι ακόμη να πληρώνω τις σπουδές που έκανα στα 18...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,

ειναι κανεις απο Κυπρο να μου δωσει καποιες πληροφοριες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Με ενδιαφερει το επιπεδο των ενοικιων για γκαρσονιερες αν καποιος εχει ιδεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
ισχυει οτι μπορει καποιος φοιτητης απο ελλαδα να εξασφαλισει φοιτητικη εστια??? ποια ειναι η διαδικασια, ποιο το κοστος και ακομη, ειναι σε καλη κατασταση οι φοιτητικες εστιες?? ευχαριστω εκ των προτερων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Με ενδιαφερει το κοστος μετακινησης στην Κυπρο. Δηλαδη ποσο κοστιζει μια μεταφορα με πλοιο στη Λεμεσο. Ξερει κανεις ποια εταιρια αναλαμβανει τα δρομολογια Ελλαδας-Κυπρου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top