Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε αν το βοήθημα φιλοσοφικός λόγος του Σαββάλα είναι καλό ;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε αν το βοήθημα φιλοσοφικός λόγος του Σαββάλα είναι καλό ;
Για το συγκεκριμένο δε γνωρίζω. Πάντως συνιστώ ανεπιφύλακτα τα δύο αναθεωρημένα για το νέο σύστημα βοηθήματα του Φλώρου, ένα για τον Πλάτωνα και ένα για τον Αριστοτέλη. Δεν γνωρίζω να κυκλοφορεί κάποιο με ερμηνευτικά σχόλια για τις διδακτικές ενότητες του Φακέλου Υλικού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Έχω κι εγώ να προτείνω ένα βοήθημα. Απο τις εκδόσεις Μεταιχμιο τα βοηθήματα του Παναγιώτη Εμμανουηλίδη, είναι πολύ καλά και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα !
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
καλησπερα παιδια να ρωτησω το παραλληλο κειμενο στα αρχαια εκει που ζηταει συγκριση με το αρχαια μπορω να το απαντησω με συγκριση αντιθεση? δηλαδη αρχικα τις πληροφοριες του παραλληλου και μετα του κειμενου?
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
καλησπερα παιδια να ρωτησω το παραλληλο κειμενο στα αρχαια εκει που ζηταει συγκριση με το αρχαια μπορω να το απαντησω με συγκριση αντιθεση? δηλαδη αρχικα τις πληροφοριες του παραλληλου και μετα του κειμενου?
Μπορείς να απαντήσεις με τη σύγκριση αντίθεση. Πάντως δεν είναι δεδομένο ότι πρέπει να γράψεις μία παράγραφο.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλησπερα στην παρεα θα ηθελα να ρωτησω..
απο αρχαια εχω βγαλει για γνωστο τα σχολια απο φακελο υλικου,εισαγωγες απο φιλοσοφικα..και σχολια απο φιλοσοφικο λογοαπο κειμενα τα οποια ειναι κοινα με τον φακελο υλικου..και μεταφρασεις εννοειτε..πρεπει να μαθω κατι αλλο? να πω πως κυνυγαω τουλαχιστον 55/60
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καλησπερα στην παρεα θα ηθελα να ρωτησω..
απο αρχαια εχω βγαλει για γνωστο τα σχολια απο φακελο υλικου,εισαγωγες απο φιλοσοφικα..και σχολια απο φιλοσοφικο λογοαπο κειμενα τα οποια ειναι κοινα με τον φακελο υλικου..και μεταφρασεις εννοειτε..πρεπει να μαθω κατι αλλο? να πω πως κυνυγαω τουλαχιστον 55/60
Δεν κατάλαβα ακριβώς από πού διαβάζεις σχόλια πάντως εγώ έγραψα 60/60 με σχόλια από το βιβλίο κι από το study4exams. Φυσικά πολλά πράγματα δεν μπορούσα να τα κατανοήσω όμως πλήρως μόνη μου, οπότε ήταν απαραίτητη βοήθεια και επεξήγηση από φιλόλογο.

Επίσης θα πρέπει να κάνεις και λεξιλογικες ασκήσεις, αν δηλαδή δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα απ όταν έδινα εγώ. Εισαγωγές εννοείται όλες απ το βιβλίο και μεταφράσεις πολύ καλά.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα ακριβώς από πού διαβάζεις σχόλια πάντως εγώ έγραψα 60/60 με σχόλια από το βιβλίο κι από το study4exams. Φυσικά πολλά πράγματα δεν μπορούσα να τα κατανοήσω όμως πλήρως μόνη μου, οπότε ήταν απαραίτητη βοήθεια και επεξήγηση από φιλόλογο.

Επίσης θα πρέπει να κάνεις και λεξιλογικες ασκήσεις, αν δηλαδή δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα απ όταν έδινα εγώ. Εισαγωγές εννοείται όλες απ το βιβλίο και μεταφράσεις πολύ καλά.
Οπότε μόνο από το βιβλίο και το studu4rxams που διαβάζω θα πάω καλά ελπίζω😂
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πειτε καποια ερμηνετικα απο ιντερνετ για τος νεες ενοτητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!
Εσυ που εχεις δωσει πανελληνιες τι συμβουλευεις γενικα για οταν θα μπω μεσα στην αιθουσα να δωσω;; Μπορεις να μου πεις και καποιες παρατηρησεις που κανουν τη διαφορα στα μαθηματα;;;


Ευχαριστω εκ των προτερωμ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!
Εσυ που εχεις δωσει πανελληνιες τι συμβουλευεις γενικα για οταν θα μπω μεσα στην αιθουσα να δωσω;; Μπορεις να μου πεις και καποιες παρατηρησεις που κανουν τη διαφορα στα μαθηματα;;;


Ευχαριστω εκ των προτερωμ
Δεν κατάλαβα ακριβώς από πού διαβάζεις σχόλια πάντως εγώ έγραψα 60/60 με σχόλια από το βιβλίο κι από το study4exams. Φυσικά πολλά πράγματα δεν μπορούσα να τα κατανοήσω όμως πλήρως μόνη μου, οπότε ήταν απαραίτητη βοήθεια και επεξήγηση από φιλόλογο.

Επίσης θα πρέπει να κάνεις και λεξιλογικες ασκήσεις, αν δηλαδή δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα απ όταν έδινα εγώ. Εισαγωγές εννοείται όλες απ το βιβλίο και μεταφράσεις πολύ καλά.
Πως δηλαδη ;; Πως εγραψες τις ερωτησεις και διαβαζες αυτολεξει τα ερ
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση· γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει η λέξη «κᾆτα»; Τη λέξη αυτή τη συνάντησα στο εξής χωρίο ενός αγνώστου κειμένου:

Ἄξιον δ' ἐνθυμηθῆναι καὶ λογίσασθαι τὰ πράγματ' ἐν ᾧ καθέστηκε νυνὶ τὰ Φιλίππου. Οὔτε γάρ, ὡς δοκεῖ καὶ φήσειέ τις ἂν μὴ σκοπῶν ἀκριβῶς, εὐτρεπῶς οὐδ' ὡς ἂν κάλλιστ' αὐτῷ τὰ παρόντ' ἔχει, οὔτ' ἂν ἐξήνεγκε τὸν πόλεμόν ποτε τοῦτον ἐκεῖνος, εἰ πολεμεῖν ᾠήθη δεήσειν αὐτόν, ἀλλ' ὡς ἐπιὼν ἅπαντα τότ' ἤλπιζε τὰ πράγματ' ἀναιρήσεσθαι, κᾆτα διέψευσται.

Ευχαριστώ.
Ειναι το και μαζι με το αττα που ειναι αντωνυμια λογικα σημαινει και αυτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πειτε καποια ερμηνετικα απο ιντερνετ για τος νεες ενοτητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσυ που εχεις δωσει πανελληνιες τι συμβουλευεις γενικα για οταν θα μπω μεσα στην αιθουσα να δωσω;; Μπορεις να μου πεις και καποιες παρατηρησεις που κανουν τη διαφορα στα μαθηματα;;;


Ευχαριστω εκ των προτερωμ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσυ που εχεις δωσει πανελληνιες τι συμβουλευεις γενικα για οταν θα μπω μεσα στην αιθουσα να δωσω;; Μπορεις να μου πεις και καποιες παρατηρησεις που κανουν τη διαφορα στα μαθηματα;;;


Ευχαριστω εκ των προτερωμ

Πως δηλαδη ;; Πως εγραψες τις ερωτησεις και διαβαζες αυτολεξει τα ερ

Ειναι το και μαζι με το αττα που ειναι αντωνυμια λογικα σημαινει και αυτα

Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι τι έχεις διαβάσει και προς Θεού μην ενταχθείς σε συζητήσεις για τα πιθανά θέματα. Να είσαι ψύχραιμη, συγκεντρωμένη και μεθοδική. Θα κάνεις τη διαφορά αν γράφεις αναλυτικές, τεκμηριωμένες και ολοκληρωμένες απαντήσεις με ξεκάθαρη δομή (στο Γνωστό). Το Άγνωστο απαιτεί μεθοδικότητα, προσοχή στη λεπτομέρεια και εμπιστοσύνη στο γλωσσικό σου ένστικτο όταν βρίσκεις δυσκολία στη μετάφραση. Αρίστη επιτυχία εύχομαι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Οι απαντησεις στις ερωτήσεις των ερμηνευτικων στο γνωστο πανω κατω ποσες σειρες πρέπει να ειναι για να μην κουραζουν τον διορθωτή αλλα ταυτόχρονα να μην θεωρήσει ελλιπής την απαντηση?

(φυσικά εξαρτάται και το ειδος της ερωτησης. Καποιες ερωτησεις δεχονται πιο συνοπτικες απαντησεις απο καποιες αλλες)
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Οι απαντησεις στις ερωτήσεις των ερμηνευτικων στο γνωστο πανω κατω ποσες σειρες πρέπει να ειναι για να μην κουραζουν τον διορθωτή αλλα ταυτόχρονα να μην θεωρήσει ελλιπής την απαντηση?

(φυσικά εξαρτάται και το ειδος της ερωτησης. Καποιες ερωτησεις δεχονται πιο συνοπτικες απαντησεις απο καποιες αλλες)

Δεν υπάρχει ορισμένη έκταση στις απαντήσεις. Μην σκέφτεστε με κουτάκια. Προσπαθήστε να είναι όσο το δυνατόν πιο κατανοητές και τεκμηριωμένες. Εγώ, ας πούμε, έγραψα γύρω στις 6 σελίδες μόνο για το Γνωστό. Προσπάθησα να γράψω αρκετά στοιχεία, αλλά πάντα σχετικά με την ερώτηση. Εσύ μπορεί να καταφέρεις το ίδιο αποτέλεσμα με μικρότερες απαντήσεις.

Πολύ σημαντικό είναι να παραπέμπεις σε χωρία του κειμένου. Εκτιμώνται θετικά.
 

Scholar

Νεοφερμένος

Ο Scholar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου πειτε καποια ερμηνετικα απο ιντερνετ για τος νεες ενοτητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσυ που εχεις δωσει πανελληνιες τι συμβουλευεις γενικα για οταν θα μπω μεσα στην αιθουσα να δωσω;; Μπορεις να μου πεις και καποιες παρατηρησεις που κανουν τη διαφορα στα μαθηματα;;;


Ευχαριστω εκ των προτερωμ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσυ που εχεις δωσει πανελληνιες τι συμβουλευεις γενικα για οταν θα μπω μεσα στην αιθουσα να δωσω;; Μπορεις να μου πεις και καποιες παρατηρησεις που κανουν τη διαφορα στα μαθηματα;;;


Ευχαριστω εκ των προτερωμ

Πως δηλαδη ;; Πως εγραψες τις ερωτησεις και διαβαζες αυτολεξει τα ερ

Ειναι το και μαζι με το αττα που ειναι αντωνυμια λογικα σημαινει και αυτα
Θα ηθελα να μου πειτε καποια ερμηνετικα απο ιντερνετ για τος νεες ενοτητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσυ που εχεις δωσει πανελληνιες τι συμβουλευεις γενικα για οταν θα μπω μεσα στην αιθουσα να δωσω;; Μπορεις να μου πεις και καποιες παρατηρησεις που κανουν τη διαφορα στα μαθηματα;;;


Ευχαριστω εκ των προτερωμ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσυ που εχεις δωσει πανελληνιες τι συμβουλευεις γενικα για οταν θα μπω μεσα στην αιθουσα να δωσω;; Μπορεις να μου πεις και καποιες παρατηρησεις που κανουν τη διαφορα στα μαθηματα;;;


Ευχαριστω εκ των προτερωμ

Πως δηλαδη ;; Πως εγραψες τις ερωτησεις και διαβαζες αυτολεξει τα ερ

Ειναι το και μαζι με το αττα που ειναι αντωνυμια λογικα σημαινει και αυτα
Θα ηθελα να μου πειτε καποια ερμηνετικα απο ιντερνετ για τος νεες ενοτητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσυ που εχεις δωσει πανελληνιες τι συμβουλευεις γενικα για οταν θα μπω μεσα στην αιθουσα να δωσω;; Μπορεις να μου πεις και καποιες παρατηρησεις που κανουν τη διαφορα στα μαθηματα;;;


Ευχαριστω εκ των προτερωμ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσυ που εχεις δωσει πανελληνιες τι συμβουλευεις γενικα για οταν θα μπω μεσα στην αιθουσα να δωσω;; Μπορεις να μου πεις και καποιες παρατηρησεις που κανουν τη διαφορα στα μαθηματα;;;


Ευχαριστω εκ των προτερωμ

Πως δηλαδη ;; Πως εγραψες τις ερωτησεις και διαβαζες αυτολεξει τα ερ

Ειναι το και μαζι με το αττα που ειναι αντωνυμια λογικα σημαινει και αυτα
Το κᾆτα προέρχεται από το καὶ εἶτα (= και έπειτα) μετά από κράση (Γραμματική, παράγρ.56, 4)
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Είμαι μαθήτρια της πρώτης λυκείου και του χρόνου θα επιλέξω την θεωρητική κατεύθυνση. Πριν από περίπου 3 μήνες ξεκίνησα να διαβάζω το λεξικό ομαλών και ανωμάλων ρημάτων των αρχαίων. Τώρα βρίσκομαι στο ε και θυμάμαι καλά όλα όσα έχω διαβάσει. Πιστεύετε ότι έχω μείνει πίσω; Πότε θεωρείται ότι ένας μαθητής πρέπει να τελειώσει όλο το βιβλίο ώστε μετά να ξεκινήσει επαναλήψεις;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Είμαι μαθήτρια της πρώτης λυκείου και του χρόνου θα επιλέξω την θεωρητική κατεύθυνση. Πριν από περίπου 3 μήνες ξεκίνησα να διαβάζω το λεξικό ομαλών και ανωμάλων ρημάτων των αρχαίων. Τώρα βρίσκομαι στο ε και θυμάμαι καλά όλα όσα έχω διαβάσει. Πιστεύετε ότι έχω μείνει πίσω; Πότε θεωρείται ότι ένας μαθητής πρέπει να τελειώσει όλο το βιβλίο ώστε μετά να ξεκινήσει επαναλήψεις;
Πίσω δεν είσαι σίγουρα, έχεις δύο χρόνια ακόμα για τις πανελλήνιες. Οι αρχικοί χρόνοι δεν είναι μετάφραση. Η επανάληψη θα γίνεται με τις ασκήσεις γραμματικής και το άγνωστο.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
Πίσω δεν είσαι σίγουρα, έχεις δύο χρόνια ακόμα για τις πανελλήνιες. Οι αρχικοί χρόνοι δεν είναι μετάφραση. Η επανάληψη θα γίνεται με τις ασκήσεις γραμματικής και το άγνωστο.
Ωραία, σε ευχαριστώ για την απάντηση
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Είμαι μαθήτρια της πρώτης λυκείου και του χρόνου θα επιλέξω την θεωρητική κατεύθυνση. Πριν από περίπου 3 μήνες ξεκίνησα να διαβάζω το λεξικό ομαλών και ανωμάλων ρημάτων των αρχαίων. Τώρα βρίσκομαι στο ε και θυμάμαι καλά όλα όσα έχω διαβάσει. Πιστεύετε ότι έχω μείνει πίσω; Πότε θεωρείται ότι ένας μαθητής πρέπει να τελειώσει όλο το βιβλίο ώστε μετά να ξεκινήσει επαναλήψεις;
Ηρεμία ψυχραιμία παρακαλώ πολύ.. Εισπνοή εκπνοή.. Είσαι πρώτη λυκείου. Κοίτα να κάνεις καμία κοπάνα για καφέ και θα τα μάθεις και αυτά. Άλλωστε ως την Γ λυκείου κανένας δεν ξέρει γραμματική συντακτικό απέξω και ανακατωτά, μόνο οι ψεύτες.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ηρεμία ψυχραιμία παρακαλώ πολύ.. Εισπνοή εκπνοή.. Είσαι πρώτη λυκείου. Κοίτα να κάνεις καμία κοπάνα για καφέ και θα τα μάθεις και αυτά. Άλλωστε ως την Γ λυκείου κανένας δεν ξέρει γραμματική συντακτικό απέξω και ανακατωτά, μόνο οι ψεύτες.
Τα πιστεύεις αυτά που λες; Δεν ξέρω άριστα/σχεδόν άριστα γραμματική και συντακτικό συνεπάγεται δεν μπορώ να λύσω (σωστά) ένα άγνωστο=> περιορίζεσαι σε ένα 20-25, αναλόγως τα θέματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top