Ποιο Τμήμα Φυσικής να επιλέξω;

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κι εγώ λίγο αργά... αλλά έχω ακούσει ότι ίσως το καλύτερο Φυσικό στην Ελλάδα είναι αυτό της Θεσσαλονίκης, το οποίο απ΄ό,τι έχω ακούσει είναι και το πιο δύσκολο. Πάντα μιλάω σύμφωνα με ό,τι μου έχουν πει. Δε μπορώ να ξέρω πιο είναι το καλυτέρο αφού δεν έχω σπουδάσει σε κανένα.

Της Θεσσαλονικης είναι μάλλον το χειρότερο απο οτι έχω ακούσει.. Οργάνωση 0 και έρευνα σε σχεση με αυτό της Κρήτης, πάλι 0. Εγώ είμαι στου Ηρακλείου και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Της θεσσαλονικης δεν ειναι το χειροτερο,ισα ισα ειναι ενα απο τα καλυτερα φυσικα σε τομης θεωρητικης μηχανικης,δυναμικης αστρονομιας κλπ.Βεβαιως και ειναι ανοργανωτο,οπως και τα περισσοτερα μεγαλα πανεπιστημια,αλλα επειδη εχω ψαξει το θεμα,δεν ειναι το χειροτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korbu

Νεοφερμένος

Ο Πάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως αυτά που δεν είναι και τόσο καλά σε σχέση με τα άλλα είναι της Πάτρας και της Αθήνας. Σπουδάζω 2ο έτος φυσικής στα Γιάννενα, καλό είναι αν εξαιρέσεις 1-2 καθηγητές που μας έτυχαν περίεργοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
δηλαδή, οι απόφοιτοι των Τμημάτων Φυσικής της Πάτρας & Αθήνας θα μείνουν άνεργοι ή δεν θα γίνουν καλοί καθηγητές φυσικής ή δεν θα κάνουν ερευνητική καριέρα σε Ερευνητικά Ινστιτούτα ή Βιομηχανίες ή Πανεπιστήμια της Ελλάδας/ του εξωτερικού; :hmm::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korbu

Νεοφερμένος

Ο Πάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
nPb -> Αν αυτά που ακούω για τους καθηγητές του φυσικού των Πατρών και της Αθήνας αληθεύουν, τότε οι πιθανότητες λένε πως το ποσοστό των "καλών" φυσικών θα είναι μικρότερο από τα υπόλοιπα φυσικά. Μιλάω για ποσοστό και πιθανότητες, έτσι? Μη μπερδευόμαστε :)

Αλλά δε φταίνε πάντα οι καθηγητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Ευτυχώς που υπάρχουν και τα "παπαγαλάκια" του..Xρηματιστηρίου σόρρυ του Πανεπιστημίου ήθελα να πω! Με ποια κριτήρια βγαίνουν τέτοιες ανυπόστατες βρώμες; :) (απλά ρωτάω...δεν σπουδάζω φυσική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Το φυσικό Αθηνών είναι δύσκολη , απαιτητική σχολή, όλα τα υπόλοιπα είναι χαζομάρες.Αν σου αρέσει η φυσική και θέλεις να τη σπουδάσεις δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεις να αισθάνεσαι εκτός από ενθουσιασμό είτε είσαι Πάτρα έιτε αθήνα είτε οπουδήποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korbu

Νεοφερμένος

Ο Πάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
nPb -> Έχεις δίκιο σε ένα σημείο. Των Πατρών δεν είναι μέσα.

Αλλά με καμία κυβέρνηση δεν είναι βρώμες. Αυτά τα γνωρίζω από καθηγητές(αριθμό και ονόματα δε λέω για ευνόητους λόγους), που διδάσκουν στα πανεπιστήμια Αθηνών, Ιωαννίνων και Θεσσαλονίκης. Είχα μία κουβέντα με έναν από αυτούς τις προάλλες στην Αθήνα, και μου είπε πως αν κρίνεις βάση αδικαιολόγητης δυσκολίας(εξηγώ παρακάτω), το Φυσικό Αθήνας είναι πρώτο και μετά των Ιωαννίνων.

Αδικαιολόγητη δυσκολία: Δυσκολία από την οποία ο φοιτητής δεν κερδίζει τίποτα και απλά κουράζεται, επειδή έτσι αρέσει στον καθηγητή για x λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Δείτε πρώτα την μαθηματική έμφαση που δίνει η Σχολή Θετικών Επιστήμων του Πανεπιστημίου Πατρών στις βασικές μη μαθηματικές επιστήμες της (φυσική, χημεία, γεωλογία, βιολογία και επιστήμη υλικών) και μετά μιλήστε. Για να μην δημιουργηθεί σύγχυση εννοώ, για τον μαθηματικό φορμαλισμό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Απο πιτσιρικας εδειχνα τεραστιο ενδιαφερον για τον καιρο κλπ, ετσι αποφασισα να ακολουθησω κατι σχετικο με την μετεωρολογια..
Απ οσο ρωτησα, μετεωρολογος μπορεις να γινεις μονο απο το φυσικο μιας κ η σχολη ικαρων πλεον δεν δινει την δυνατοτητα για σχετικο επαγγελμα..:)

Εδω μπαινει το ερωτημα λοιπον ποια σχολη φυσικης πρεπει να επιλεξω..
Τα κριτηρια που βαζω ειναι η φοιτητικη ζωη κ η ποιοτητα του πανεπιστημιου..
Ειμαι απο Αλεξ/πολη κ ειμαι αναμεσα σε Ηρακλειο και Θεσσαλονικη..:jumpy:
Καμια ιδεα? :xixi:
Thanks εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Και από Μαθηματικό μπορείς να γίνεις μετεωρολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Και από Μαθηματικό μπορείς να γίνεις μετεωρολόγος.
Ναι απλα το φυσικο μου φαινεται πιο ενδιαφερουσα σχολη..
Η ερωτηση ειναι βασικα Θεσ/νικη ή Ηρακλειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Φυσικό της Κρήτης.Γενικότερα επικρατεί η άποψη ότι είναι το καλύτερο τόσο σε επίπεδο οργάνωσης όσο και σε επίπεδο ερευνας.Γιατί έχεις αποκλείσει τα υπόλοιπα 3 (4 μαζί με την ΣΕΜΦΕ) όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Φυσικό της Κρήτης.Γενικότερα επικρατεί η άποψη ότι είναι το καλύτερο τόσο σε επίπεδο οργάνωσης όσο και σε επίπεδο ερευνας.Γιατί έχεις αποκλείσει τα υπόλοιπα 3 (4 μαζί με την ΣΕΜΦΕ) όμως;
η αληθεια ειναι οτι αγνοουσα την υπαρξη του ΣΕΜΦΕ..
δεν το ειχα καν στο μυαλο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
τα καλύτερα τμήματα φυσικής -όπως λένε- είναι των Ιωαννίνων και του Ηρακλείου...!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Το καλύτερο Φυσικό είναι των Ιωαννίνων! Βρίσκεται σε έναν τέλειο χώρο, έχει πολύ καλή οργάνωση και όλοι οι καθηγητές σχεδόν είναι πολλοί καλοί!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Korbu

Νεοφερμένος

Ο Πάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι, είναι πολύ καλό αν καταφέρεις να βγείς ζωντανός μετά απ' το 2ο, 4ο, 5ο και 6ο εξάμηνο, και όλα τα εργαστήρια όπως και να αντιμετωπίσεις κάποιους καθηγητές που περνάνε 4 άτομα όλον τον χρόνο...

Ονόματα δε λέω, οι βαθμολογίες βρίσκονται κάθε εξάμηνο στον πίνακα ανακοινώσεων...

Ειδικά στο 4ο εξάμηνο πάντως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι για το ποιας πόλης η σχολή είναι καλύτερη. Μάλλον δεν ξέρω για πόσους είναι το πρώτο που θα κοιτάξουν. Εγώ και οι περισσότεροι θα βάλουμε πρώτα τις σχολές της πόλης μας και τις πιο κοντινές. Μένω Αθήνα και θα βάλω πρώτα Ιωάννινα? Θα επιβαρύνω έτσι άσχετα την οικογενειά μου?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Δεν σπουδάζω Φυσική αλλά ξέρω πολλά (λόγω εντοπιότητας κυρίως το ενδιαφέρον) γιά το Φυσικό της Κρήτης.Σπουδαίο ερευνητικό έργο σε όλους τους σχετικούς τομείς αλλά με διακρίσεις κυρίως στην Αστροφυσική λόγω και του αστεροσκοπείου τού Σκίνακα στον Ψηλορείτη που στην ουσία είναι κομμάτι τού Γερμανικού ινστιτούτου Max Planck.Προσφάτως μάλιστα ιδρύθηκε στο ITE Ηρακλείου(Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας) και αντίστοιχο ινστιτούτο Αστροφυσικής.Ο καθηγητής Παπαμαστοράκης που το διευθύνει μας είπε ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα χρηματοδότησης και μας φάνηκε πραγματικά παράξενο όταν στενάζει οικονομικά η χώρα.Μας εξήγησε ότι η Ε.Ε έχει το αστεροσκοποείο στις πρώτες προτεραιότητες και με την ίδια άνεση που χρηματοδοτεί το CERN δεν διστάζει να ρίξει χρήμα.Βέβαια τα μεγέθη είναι μη συγκρίσιμα αλλά δεν το κάνει αυτό με την ίδια ευκολία γιά πολλά ευρωπαϊκά αστεροσκοπεία.
Έχω ανέβει στο αστεροσκοπείο όπου είδα μεταπτυχιακούς φοιτητές από Ισπανία, Γερμανία. Φινλανδία και Χιλή(Στη Χιλή βρίισκονται τα μεγαλύτερα και πιό ιστορικά αστεροσκοπεία λόγω της πιό καθαρής ατμόσφαιρας στον πλανήτη όπως μας είπαν.Η καθαρότητα της ατμόσφαιρας είναι ο πιό σημαντικός παράγοντας γιά ακριβείς παρατηρήσεις.(Λίγο φυτά μού φάνηκαν οι φοιτητές και τελείως βιδωμένοι επι ώρες στις καρέκλες τους!)
Βέβαια απάντηση στο ερώτημα γιά το ποιό Φυσικό τμήμα είναι το καλύτερο δεν μπορεί να δοθεί.Και αυτό γιατί ένα τμήμα θα είναι καλύτερο στην προπτυχιακή εκπαίδευση άλλο στην έρευνα άλλο σε συγκεκριμένους τομείς.Αφού λοιπόν ενδιαφέρεσαι γιά την μετεωρολογία ψάξε να ρωτήσεις να μάθεις ποιό Φυσικό το ψάχνει πολύ πάνω στη Φυσική της Ατμόσφαιρας αν και η ενασχόλησή σου( ή ως επάγγελμα) με την μετεωρολογία θα έρθει αφού τελειώσεις το Φυαικό.Απ όσο ξέρω μπορείς να πας και από το μαθηματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το '83 ιδρυθηκαν τα πρωτα ινστιτουτα
πηγατε στο πανεπιστημιο για τουρ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top