Ποιο Τμήμα Φυσικής να επιλέξω;

johny

Νεοφερμένος

Ο johny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια ενωθειται,θελω επειγοντως βοηθεια.Θελω να περασω στο φυσικο αλλα δεν ξερω ποια πολη να διαλεξω,απο αποψη ποιο πανεπιστημιο δινει πιο ευκολα πτυχιο.Ο βαθμος που εχω αρκει για ολα τα τμηματα φυσικης.Βασικα εχω κατα νου το φυσικο ιωαννινων γιατι στα γιαννενα σπουδαζει η αδερφη μου.Αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια ας μου πει.Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να δεις στα αντιστοιχα site των σχολων τα προγραμματα σπουδων τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το φυσικό του Ηρακλείου έχει αξιολογηθεί ως το καλύτερο τμήμα όλων των σχολών στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το φυσικό του Ηρακλείου έχει αξιολογηθεί ως το καλύτερο τμήμα όλων των σχολών στην Ελλάδα.
:no1: +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
τα υπολοιπα τμηματα δεν εχουν αξιολογηθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γιατί δεν τα συμφέρει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkdante134

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειάς σας! Είναι το πρώτο μου post στο φοβερό σας forum! Έχω βγάλει 17.384 μόρια κ θέλω να μπώ στο φυσικό αλλα δν ξέρω σε ποια πόλη... Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?

Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
κοιταξε θα ηθελα πολυ να σε βοηθησω, αλλα δεν ξερω και πολλα πραγματα γυρω απο αυτο το θεμα. το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι στο πανεπιστημιο της πατρας υπαρχουν καθηγητες που κατα καποιο τροπο ''βαριουνται'' να διδαξουν (η ξαδελφη μου που εχει περασει εκει μου το εχει πει). βεβαια η πατρα εχει φοβερη φοιτητικη ζωη. ωστοσο η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου....καλη επιτυχια ευχομαι στις επιλογες σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Κάποιοι γνωστοί μου έλεγαν ότι το Φυσικό της Πάτρας και το Φυσικό της Κρήτης είναι τα τμήματα με την μεγαλύτερη ερευνητική δραστηριότητα αλλά από ότι ακούω και οι πιο δύσκολες σχολές...
Δεν θέλω να επηρεάσω την γνώμη σου, κατέθεσα απλά μια άποψη που δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Το φυσικο των ιωαννινων ειναι το καλυτερο στη θεωρητικη φυσικη(σκοτεινη υλη κτλ) ενω το κρητης με το αθηνας ειναι καλυτερα στην αστροφυσικη... Παντως επειδη εχω φιλους στο φυσικο ιωαννινων εχω να σου πω οτι ειναι παρα μα παρα πολυ καλη σχολη αλλα δεν την τελειωνεις ευκολα... Οσο για το φυσικο κρητης δεν ξερω για εσας εγω εχω ακουσει τα χειροτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μην γράφεις με κεφαλαία καταρχάς.
Η θεωρητική φυσικη δεν έχει να κάνει με τη σκοτεινή ύλη τόσο, όσο γενικότερα με νέες θεωρίες. Και ναι των Ιωαννίνων ειναι το καλύτερο σε αυτό το θέμα.
Για της Κρήτης τι έχεις ακούσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ(ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΥΛΗ ΚΤΛ)
η θεωρητικη φυσικη ασχολειται με την πτωση μιας πετρας, με τους κυματισμους του νερου, με την πολωση του φωτος και με αλλα τετοια μυστηρια και συναρπαστικα θεματα

(προτεινω σε οποιον εχει αληθινο ενδιαφερον για τις επιστημες να μεινει μακρια απο τα πανεπιστημια.. αν εχει ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ το πτυχιο τοτε.... καλο κουραγιο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
με καθε επιφυλαξη εχω ακουσει απο φιλο μου που σπουδαζει εκει οτι σεν ειναι καλο το επιπεδο σπυδων.....δεν ειναι δικη μου αποψη και δεν μπορω να εχω και γνωμη για το θεμα ...αποψη μου παντως ειναι οτι αν καποιος αγαπαει πολυ την φυσικη και θελει να ασχοληθει με αυτην σε ανςτερο επιπεδο(οχι καθηγητης)η καλυτερη επιλογη ειναι το ιωαννινων(μετα της αθηνμας βεβαια που συνεργαζεται με τα καλυτερα πανεπηστημια ανα τον κοσμο)
-----------------------------------------
πολυ σωστο....αν κανεις αυτο που αγαπας επαγγελμα χανει το ενδιαφερον του....αλλοτροιωνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ανώτερο επιπεδο δεν ειναι μονο η θεωρητική φυσική αλλα και η εφαρμοσμένη, οτιδηποτε κανεις εκτος απο καθηγητης ειναι σε ανωτερο επιπεδο. Δεν ξερω ως πρωτοετης (επειδη ειμαι στο τμημα Κρητης) να σου πω με σιγουρια για το επιπεδο σπουδων αλλα δε νομιζω οτι δεν ειναι καλο απ'οσα εχω δει μεχρι στιγμης. Του χρονου θα εχω σιγουρα μια πιο ολοκληρωμενη αποψη. Για της Αθηνας αντιθετως εχω ακουσει τα χειροτερα απο φοιτητες της αλλα και καθηγητες που ειχα κ αποφοιτησαν απο εκει. Αλλα όπως και να χει, γνώμες είναι αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
με καθε επιφυλαξη εχω ακουσει απο φιλο μου που σπουδαζει εκει οτι σεν ειναι καλο το επιπεδο σπυδων.....δεν ειναι δικη μου αποψη και δεν μπορω να εχω και γνωμη για το θεμα ...αποψη μου παντως ειναι οτι αν καποιος αγαπαει πολυ την φυσικη και θελει να ασχοληθει με αυτην σε ανςτερο επιπεδο(οχι καθηγητης)η καλυτερη επιλογη ειναι το ιωαννινων(μετα της αθηνμας βεβαια που συνεργαζεται με τα καλυτερα πανεπηστημια ανα τον κοσμο)
-----------------------------------------
πολυ σωστο....αν κανεις αυτο που αγαπας επαγγελμα χανει το ενδιαφερον του....αλλοτροιωνεται...
Αυτό δεν ισύει,το πανεπιστήμιο Κρήτης είανι ένα από τα καλύτερα-αν όχι το καλύτερο στην Ελλάδα.Μπορεί να είναι καλό και στα Γιάνεννα αλλά στο Ηράκλειο υπάρχει το ΙΤΕ.Ας μην παραπληροφορούμε.:)Αντίθετα στην Αθήνα οι εγκταστάσεις είναιθ πολύ κακές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για όλα τα τμήματα φυσικής. Αυτό είναι τελείως αντικειμενικό πιστεύω...(συνεχίστε την κουβέντα, απλά μια παρεμβολή έκανα!:bye:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny

Νεοφερμένος

Ο johny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια,σασ ευχαριστω για την βοηθεια σασ,αλλα τωρα εχω συμπληρωσει πλεον το μηχανογραφικο και πρωτη μου επιλογη ειναι το φυσικο ιωαννινων που μαλλον θα το πιασω αφου εχω συγκεντρωσει 17100 μορια.Αντε κ τωρα τελη αυγουστου να δουμε ποσοι φυσικοι θα βρεθουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
τεσπα....καλη επιτυχια ρε φιλαρακι...κ εγω φυσικό ηθελα αλλα με βλεπω ημμυ....δεν το εχω δηλωσει ακομα...θα το σκεφτω....καλή σταδιοδρομία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Γειάς σας! Είναι το πρώτο μου post στο φοβερό σας forum! Έχω βγάλει 17.384 μόρια κ θέλω να μπώ στο φυσικό αλλα δν ξέρω σε ποια πόλη... Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?

Ευχαριστω!

Κι εγώ φυσική θέλω να σπουδάσω! :no1:Κατέθεσα χθες μηχανογραφικό και δήλωσα μόνο φυσική Ιωαννίνων... Στην ίδια σχολή είναι και ο αδερφός μου... Γενικά, το συγκεκριμένο τμήμα θεωρείται -αρκετά- δύσκολο αλλά και πάρα πολύ καλό!!! :)Αυτό το είχα ακούσει και από καθηγητή πανεπιστημίου στο φυσικό Αθήνας!!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top