Μόλις τελείωσα το Γυμνάσιο. Σε ποιο Λύκειο να πάω;

KireTheGreat

Νεοφερμένος

Ο Kiril Mitrov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Καλλικράτεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεία σας παιδία,

Παρακολουθώ αυτό το φόρουμ περισσοτερο χρόνο, αρα τωρα μολις έκανα εγγραφή επειδή έχω να ρωτήσω κάτι.

Εγώ μόλις τελείωσα 3η γύμνασίου και θέλω να συνεχίσω λύκειο. Το πρόβλημα ομώς είναι που δέν ξέρω πού.

Για'αυτο ζήταω την βοήθεια σας, νομίζω ότι εσείς μπορείτε να με βοηθείσετε, το μονο που χρειάζομαι απο σας είναι να μου πείτε μερικα καλα σχολεία στην Θεσσαλονίκη.

Δεν ξέρω τί να επιλέξω, παρακαλό πείτε μου κάποια σχολέια στην Θεσσαλονίκη.

Ευχαριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιατί σον και καλά πρέπει να ναι Θεσσαλονίκη..Η καλλικράτεια δεν έχει λύκειο;:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να γραφτεις στο λυκειου που βρισκεται πιο κοντα στο σπιτι σου .Τωρα αν θες το κατι παραπανω μην περιμενεις να το βρεις απο δημοσιο σχολειο καλυτερα γραψου σε ενα φροντιστηριο .Εξαλλου μην νομιζεις τα δημοσια πανω κατω τα ιδια ειναι δεν εχουν μεγαλες διαφορες .Ο πιο σημαντικος παραγοντας αν στοχευεις σε καποια υψηλοβαθμη σχολη ειναι η προσωπικη σου προσπαθεια και στη συνεχεια ερχεται το φροντιστηριο και το σχολειο :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι 100% σίγουρος, γενικά όλα τα δημόσια βρίσκονται πανω-κατω στην ίδια κατάσταση οπότε ψάξε να βρεις ενα καλο φροντιστήριο, το οποίο θα κάνει και τη διαφορά...Επίσης, αποτι έχω ακούσει, τα πειραματικά σχολεία είναι αρκετά ανώτερα απο τα υπόλοιπα δημόσια, άρα μπορείς να κάνεις μεταγραφή σε καποιο πειραματικό (το οποιο είναι δημοσιο, έτσι δεν είναι??)
Τέλος υπάρχει και η λύση του ιδιωτικού, εφ'όσον βέβαια στο επιτρέπουν τα οικονομικά της οικογένειας σου.

Τώρα σχετικά με τα πειραματικά δεν έχω ιδέα τι παίζει, αν έχουν ορισμένες απαιτήσεις προκειμένου να εισαχθείς, ούτε που και ποσα ειναι...


Ερώτηση: Για να μην βγαίνω off topic, υπαρχει κανενα link οπου γίνεται συζήτηση για τα πειραματικα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
καλυτερα να πας σε δημοσιο και να κανεις ιδιαιτερα η φροντιστηριο...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra!!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Συμφωνω με τα παιδια...Πανε στο σχολειο που ειναι κοντα στο σπιτι σου και πανε και σε ενα καλο φροντιστήριο...Δεν χρειαζεται να τρεχεις στη Θεσσαλονικη να βρεις σχολειο!!! Οσο για τα πειραματικα ειναι και αυτα δημοσια και δεν εχουν προυποθέσεις γιανα μπεις! Εμένα στην περιοχη μου μαλλον θα γίνει ενα λυκειο πειραματικο απο του χρονου οποτε αν θες λεπτομεριες πες μου αλλα πιστεύω οτι δεν χρειαζεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KireTheGreat

Νεοφερμένος

Ο Kiril Mitrov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Καλλικράτεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Eυχαρίστο για ολα όσα είπατε, αρα το πρόβλημα είναι που δέν θέλω να συνεχίσω στην Καλλικράτεια.

Θέλω να παώ κάπου αλλού, και το καλύτερο μέρος για μένα είναι : Θεσσαλονικη.

Απο σας ήθελα αν ξέρετε να μου πείτε κάποια σχολεία, έστω και ηδιοτίκα... Κατι καλό που εσείς προτείνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra!!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δηλαδη το εχεις αποφασισει να πας Λυκειο Θεσσαλονικη??? Λοιπον,εγω μενω στον Ευοσμο και παω στο 3ο Γενικό Λυκειο...Είναι πολυ καλο σχολειο και εχει πολυ καλους καθηγητές...Περυσι ηρθε πρωτο στην δυτική Θεσσαλονικη σε επιτυχιες στις Πανελλαδικες.Αλλα και το 1ο Ευοσμου ειναι πολυκαλο,μαλλον θα γινει πειραματικό του χρνου...Για κεντρο δεν ξέρω! Παντως πιστευω οτι θα ειναι πολυ δυσκολο να ερχεσαι καθε μερα Θεσσαλονικη απο Καλλικρατεια για σχολειο...Θα σε φανε οι διαδρομες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eυχαρίστο για ολα όσα είπατε, αρα το πρόβλημα είναι που δέν θέλω να συνεχίσω στην Καλλικράτεια.

Θέλω να παώ κάπου αλλού, και το καλύτερο μέρος για μένα είναι : Θεσσαλονικη.

Απο σας ήθελα αν ξέρετε να μου πείτε κάποια σχολεία, έστω και ηδιοτίκα... Κατι καλό που εσείς προτείνετε.

Για ιδιωτικά εγώ...Μαντουλίδης Ανατόλια και μετά Βασιλειάδης και Δελασάλ:)
-----------------------------------------
Bεβαία εσένα σε βολεύει λόγω απόστασης ο Μαντουλίδης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra!!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Για ιδιωτικά εγώ...Μαντουλίδης Ανατόλια και μετά Βασιλειάδης και Δελασάλ:)
-----------------------------------------
Bεβαία εσένα σε βολεύει λόγω απόστασης ο Μαντουλίδης :)


Ο Μαντουλιδης ειναι καλο σχολειο,πηγαινε μια φιλη μου αλλα μετα πηγε σε δημοσιο...Παντως εγω επιμενω οτι ειναι κουραση...Δεν λεει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
πανε δημοσιοοο και κανε ιδιαιτερα τσαμπα λεφτα το ιδιωτικοοοο!! ξερω παιδια που πηγαιναν ιδιωτικο και εκαναν παλι φροντιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
πανε δημοσιοοο και κανε ιδιαιτερα τσαμπα λεφτα το ιδιωτικοοοο!! ξερω παιδια που πηγαιναν ιδιωτικο και εκαναν παλι φροντιστηριο

Σωστά!! Και εμένα ο ξάδερφός μου που πήγαινε ιδιωτικό, έκανε και ιδιαίτερα στις πανελλήνιες... Βέβαια υπήρχαν και διαφορές σε σχέση με τα παιδιά που πήγαινουν δημόσιο, δηλαδή ιδιαίτερα έκανε μόνο στην 3η Λυκείου και μόνο στην έκθεση αν θυμάμαι καλά, κυρίως λόγω του ότι το σχολείο έκανε τρομερή δουλειά!!

Ωστόσο υπαρχπυν και ιδιωτικά που είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KireTheGreat

Νεοφερμένος

Ο Kiril Mitrov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Καλλικράτεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εντάξει...ευχαριστό για τις πληροφορίες που μου δόσατε...όμως δεν κατάλαβα, ποιά είναι τα πείραματικα σχολία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

choice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Πειραματικα σχολεια,απο οσα ξερω,ειναι δημοσια σχολεια στα οποια δοκιμαζονται τα βιβλια και οι μεθοδοι πριν εφαρμοστουν στα υπολοιπα σχολεια ετσι ωστε να ειναι σιγουροι οι υπευθινοι οτι τα παιδια θα τα καταλαβουν.Οντως θεωρουνται καλυτερα.Δεν ξερω αμα ειναι......Παντως νομιζω πως πρεπει να θετουν καποιες προυποθεσεις στους μαθητες τους......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
πανε δημοσιοοο και κανε ιδιαιτερα τσαμπα λεφτα το ιδιωτικοοοο!! ξερω παιδια που πηγαιναν ιδιωτικο και εκαναν παλι φροντιστηριο
whats wrong?Το ένα δεν αναιρεί το άλλο ειδικά αν έχεις στόχους...

Σωστά!! Και εμένα ο ξάδερφός μου που πήγαινε ιδιωτικό, έκανε και ιδιαίτερα στις πανελλήνιες... Βέβαια υπήρχαν και διαφορές σε σχέση με τα παιδιά που πήγαινουν δημόσιο, δηλαδή ιδιαίτερα έκανε μόνο στην 3η Λυκείου και μόνο στην έκθεση αν θυμάμαι καλά, κυρίως λόγω του ότι το σχολείο έκανε τρομερή δουλειά!!

Ωστόσο υπαρχπυν και ιδιωτικά που είναι....

Αυτό ξαναπές το:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ναι για ποιο λογο να δινει λεφτα και σε ιδιωτικο? αφου ετσι κ αλλιως θα κανει φροντιστηριο αυτο λεω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Για να έχει καλύτερες υποδομές και να μην χάνει ώρες από καταλήψεις...Αλλά και πάλι στο μέρος που είναι δεν ενδείκνυται..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
εγω ειμαι της αποψης οτι στα ιδιωτικα δεν γινεται κ η καλυτερη δουλεια..κ το λεω για πολλους λογους αυτο.ενα δημοσιο λυκειο σε συνδυασμο με ενα καλο φροντιστηριο στα μαθηματα που θες υποστηριξη ειναι προτιμοτερο και αποτελεσματικοτερο πιστευω.
κυριως ομως ειναι η προσπαθεια που θα κανεις εσυ.
δεν καταλαβαινω παντως γιατι θελεις οπωσδηποτε να πας σχολειο στη Θεσσαλονικη κ οχι στην περιοχη σου,τσαμπα ταλαιπωρια. εκτος βεβαια αν ειναι κατι προσωπικο και θες να αλλαξεις περιβαλλον. οπως και να χει εσυ ξερεις καλυτερα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ναι, αν δεν συντρέχει σημαντικός λόγος δεν είναι ανάγκη να πηγαίνεις σε λύκειο της Θεσ/νικης γιατι σκέψου πόσο νωρίς θα πρεπει να ξυπνας το πρωι και γενικα την ταλαιπωρία... Βέβαια το πόσο απέχει η Θεσαλονίκη απο την περιοχή σου δεν ξέρω (αφού είμαι Αθηναίος :P)
Αυτό που θα πρέπει κατα τη γνώμη μου να κοιτάξεις σοβαρά είναι να βρεις ένα ΚΑΛΟ φροντιστήριο, και έκει είναι που ίσως να μην βρεις αυτο που ψάχνεις στην Νεα Καλλικράτεια αλλα στη Θεσσαλονίκη, που λογικά έχει περισσότερα και πιο ποιοτικά φροντιστήρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KireTheGreat

Νεοφερμένος

Ο Kiril Mitrov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Καλλικράτεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδιά...εγώ θέλω να αλλάξω περιβάλλον...όχι ότι το σχολείο στην Καλλικράτεια είναι χάλια...είναι καλό...όμως θέλω να παώ αλλόυ...

Στη Θεσ/νικη είδα 3-4 ιδιώτικα σχολεία... τα δύο που μ'άρεσαν είναι Αμερικανική Γεωργική Σχολή (ΑΓΣ) και Anatolia College.

Όμως το Ανατόλια είναι πολύ ακριβό... γι'αυτο διάλεξα ΑΓΣ... γενικό λύκειο.

Κάποιος άπο σας έχει παεί εκεί? Ξέρει πως είναι? Να ανοίξω ένα νέο θέμα για να ρωτίσω πληροφορίες και πως είναι εκεί?

Ευχαριστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top