Από lower σε Proficiency

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Παιδιά φέτος πήρα το lower (άργησα να αρχίσω αγγλικά) και σκέφτομαι σοβαρά την επόμενη χρονιά να δώσω για proficiency.Πιστεύω ότι έχω τις δυνατότητες γιατί και στο φροντιστήριο είμαι πάντα ένα επίπεδο πιο πάνω.Ο λόγος που θέλω να δώσω φέτος το proficiency είναι ότι αν το αφήσω για του παραχρόνου δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω γιατί θα έχω και το διάβασμα για τις πανελλήνιες και τα φροντιστήρια.Κάτι που πιστεύω ότι θα επηρεάσει και την απόδοση μου.Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν γίνεται κάποιος μαθητής που έχει το lower να πάει για proficiency ή πρέπει υποχρεωτικά να δώσει το advanced πρώτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eπειδή έχω διαβάσει ότι εσύ θα κάνεις και κάποιες ώρες φροντιστήριο στα μαθήματα πιθανότατα να πιεστείς...Για να δώσεις στη Γ λυκείου ούτε λόγος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Eπειδή έχω διαβάσει ότι εσύ θα κάνεις και κάποιες ώρες φροντιστήριο στα μαθήματα πιθανότατα να πιεστείς...Για να δώσεις στη Γ λυκείου ούτε λόγος:)

Δεν πιέστηκα φέτος άρα έχω αντοχές:D.Α και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να μην κάνω φυσική κατεύθυνσης so... life will be easier:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Για να δωσεις προφ φέτος θα πρέπει να διαβάσεις πάρα πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μην το τρομοκρατείτε το παιδί βρε.
Ειδικα εσυ Ηλια.

Λοιπον ακου.
Τα πραγματα δεν ειναι και τόσο εύκολα.Η υλή ειναι σχετικα μεγαλη και ο χρόνος πιεζει ειδικα αν δωσεις τωρα τον Νοεμβριο.Αν δωσεις τον Μαιο ο χρονος θα ρθει τσιμα-τσιμα.
Τωρα να σου πω την αλήθεια το μόνο παραπανω που έχει το Proficiency ειναι το λεξιλόγιο.Αν δώσεις Μισιγκαν ECPE πρεπει να ξερεις πολύ καλα λεξιλόγιο και να εξασκηθεις στο ακουστικο μέρος.Η γραμματικη ειναι επιπέδου Β2 με καποια tricky για να ανεβαζει λιγο το επίπεδο.Το Cloze ειναι θεμα εξασκησης.Εγω εκανα Cloze ECPE απο πέρσι που ήμουν Β2 και επιανα 15-16/20.Πλέον πιανω και 18-19/20.Τα Reading του ECPE οι απαντησεις ως επι το πλείστον δίνονται στο πιάτο με λίγο paraphrasing.
Η έκθεση δε να σου πω πως ειναι πολύ ελαστικοι στους βαθμούς.Ξερω παιδια που να ειχε BF,F,P και LP στην έκθεση.

Εγω θα σου έλεγα να το τολμήσεις.Αν στρωθεις και λίγο τωρα το καλοκαίρι όλα ειναι εφικτα!

Για οτι αλλο εδώ είμαστε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ευχαριστώ!Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο με λεξιλόγιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπον:

Μichigan Proficiency Skills Builder by New Editions
Words you need by Sylvia Kar Publications

Aυτα τα 2 ειναι ΚΑΡΑSOS βιβλια για λεξιλογιο.

Αν καταφερεις να μαθεις αρκετο λεξιλογιο απο αυτα το Vocabulary το περασες με τσαρουχια!

Επίσης τα All Star ECPE Practice Tests by New Editions ειναι αρκετα hardcore βιβλία και αν πετυχαινεις ικανοποιητικό σκορ εκεί ειναι σιγουρος πως και στις real exams θα τα πας πολύ καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos the great

Νεοφερμένος

Ο Nikos the great αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ πήρα το profficiency έναν χρόνο μετά το lower και δεν διάβαζα και τίποτα...(για Michigan μιλάμε). Απλά χρειάζεται να ξέρεις Αγγλικά, πχ εγώ ήξερα επειδή μπαίνω πάρα πολύ ίντερνετ. Το vocabulary είναι η πιο μεγάλη διαφορά lower με profficiency, καθώς τα περισσότερα τα βάζεις στην τύχη ανάλογα με το ποιό σου κολλάει (και πίστεψε με, όσο vocabulary και να κάνεις φροντιστήριο η Αγγλική γλώσσα έχει τόσες λέξεις που εκεί δεν θα ξέρεις σχεδόν καμία...) Εντάξει πέρα από το vocabulary τα άλλα δεν είναι υπερβολικά διαφορετικά, το grammar έχει απλά ψιλοπαγίδες, η έκθεση έχει πιο "ώριμο" θέμα και το speaking δεν δυσκολεύει και πολύ. Δεν ξέρω γιατί σου λένε όλοι πως θα πιεστείς...Άμα ξέρεις καλά Αγγλικά, απλά δώστο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιατί θα πιεστεί...Χμμμ διότι θα έχει αρκετές ώρες φροντιστήριο + τις ώρες των αγγλικών;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγώ πήρα το profficiency έναν χρόνο μετά το lower και δεν διάβαζα και τίποτα...(για Michigan μιλάμε). Απλά χρειάζεται να ξέρεις Αγγλικά, πχ εγώ ήξερα επειδή μπαίνω πάρα πολύ ίντερνετ. Το vocabulary είναι η πιο μεγάλη διαφορά lower με profficiency, καθώς τα περισσότερα τα βάζεις στην τύχη ανάλογα με το ποιό σου κολλάει (και πίστεψε με, όσο vocabulary και να κάνεις φροντιστήριο η Αγγλική γλώσσα έχει τόσες λέξεις που εκεί δεν θα ξέρεις σχεδόν καμία...) Εντάξει πέρα από το vocabulary τα άλλα δεν είναι υπερβολικά διαφορετικά, το grammar έχει απλά ψιλοπαγίδες, η έκθεση έχει πιο "ώριμο" θέμα και το speaking δεν δυσκολεύει και πολύ. Δεν ξέρω γιατί σου λένε όλοι πως θα πιεστείς...Άμα ξέρεις καλά Αγγλικά, απλά δώστο :P

+1!:no1:

Oσον αφορα το λεξιλόγιο πολλες φορες οι λεξεις ειναι συνώνυμες απλα εξεταζεται καποιο set phrase ή καποιο collacation.Εεε νταξει αν δεν διαβασει δεν θα βρει και καμια λεξη.Αλλα αν διαβασει καποια απο τα βιβλία που προανεφερα ως επι το πλείστον θα τα παει πολύ καλά!Μην ξεχναμε η αγγλικη γλωσσα εχει μερικα εκατομυρια λέξεις.Αλλα το ECPE να πω πως εχει ενα database με λέξεις και ουσιαστικά τις ανακυκλώνει!:xixi:

Και γω θα σου λεγα αν πιστευεις πως το χεις δωστο!
Δεν εχεις να χασεις και τιποτα παραπανω απο 175 ευρω εξεταστρα και καποιες ωρες φροντηστηριο.Αν το παρεις ομως παιρνεις ενα πιστοποιητικο ανωτατου επιπεδου στα αγγλικα!;)

Γιατί θα πιεστεί...Χμμμ διότι θα έχει αρκετές ώρες φροντιστήριο + τις ώρες των αγγλικών;;

Αμαν ρε Ηλια με προγραμματισμο ολα γινονται.
Θα κοψει απο κάπου για να διαβασει αγγλικα.
Ο πρωτος ειναι ή ο τελευταιος που δίνει προφ σε 1 χρονο και χωρις Γ1 νομιζεις πως ειναι?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos the great

Νεοφερμένος

Ο Nikos the great αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πάντως προσωπικά πιστεύω πως ο καλύτερος και ο σωστός τρόπος να μάθει κάποιος Αγγλικά είναι να μπει σε Αγγλικά φόρουμ και να τα ζήσει από πρώτο χέρι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Είδα και κάτι θέματα ECPE Michigan και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά βατά.Φαίνεται ότι το surfing στο internet και οι πολλές ξένες σειρές που βλέπω ( Lost 5ος κύκλος FTW ) απέδωσαν καρπούς.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aρα τι καθεσαι!

Μην μασας και go on!:)

Εδω ειμαστε για οτιδηποτε απορια-ερωτηση!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Πάντως προσωπικά πιστεύω πως ο καλύτερος και ο σωστός τρόπος να μάθει κάποιος Αγγλικά είναι να μπει σε Αγγλικά φόρουμ και να τα ζήσει από πρώτο χέρι :)

Και από online games φίλε μου.Εγώ έχω μάθει πολλές λέξεις και εκφράσεις από lineage2 και counter strike.Δεν είναι τελείως χάσιμο χρόνου τα games τελικά.:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καλα και τα Online Games αλλα αν δεν ρίξεις εστω και λίγο διαβασμα Proficiency δεν παίρνεις...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Γιατί θα πιεστεί...Χμμμ διότι θα έχει αρκετές ώρες φροντιστήριο + τις ώρες των αγγλικών;;

Μην φερνεις την καταστροφη.
Εγω στη β λυκειου εκανα προετοιμασια για DALF C2 (το οποιο ομολογουμενως ειναι πιο δυσκολο απο το προφ) και φροντιστηριο...και δεν πιεστηκα καθολου.
Με προγραμματισμο και συστημα ολα γινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Καλα και τα Online Games αλλα αν δεν ρίξεις εστω και λίγο διαβασμα Proficiency δεν παίρνεις...:P

Εννοείται:no1:.Πάντως πιστεύω ότι θα το πάρω άντε να ξεμπερδεύω επιτέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ελα τωρα θετικη ενεργεια και ολα θα πανε καλα!

Σημ.:Θα δωσω τελικα το ECPE τον Νοεμβριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μην φερνεις την καταστροφη.
Εγω στη β λυκειου εκανα προετοιμασια για DALF C2 (το οποιο ομολογουμενως ειναι πιο δυσκολο απο το προφ) και φροντιστηριο...και δεν πιεστηκα καθολου.
Με προγραμματισμο και συστημα ολα γινονται.

Δε φέρνω την καταστροφή...Επιλογή του είναι και εγώ λέω απλά τη γνώμη μου.Οφ τόπικ είχες πάει κατευθείαν DALF C2 ή πέρασες κάποια τάξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ψιλοασχετο, αλλα σκεφτομαι κι εγω η στο 1ο η στο 2ο ετος να ξεκινησω προετοιμασια για Proficency. Το αν θα ειναι 1ο η 2ο ετος θα εξαρτηθει απο τα οικονομικα μας και κυριως απο το αν περασω σε αλλη πολη (οπου τα εξοδα ειδικα τον πρωτο καιρο θα ειναι πολλα).

Πηρα το Lower με C τον Μαιο του 2005 με ελαχιστο διαβασμα οφειλω να ομολογησω (πειτε το και αποτελεσμα συνδυασμου τυχης και απιστευτης χαλαροτητας). :P Εκανα και 2 χρονια προετοιμασια για Proficency στην οποια πηγαινα μετρια και τελευταια στιγμη δεν πηγα να δωσω γιατι φοβηθηκα οτι θα επηρεαστει η επιδοση μου στις εξετασεις της Β' Λυκειου. :P

Εν ολιγοις απο τοτε εχω να ασχοληθω με Αγγλικα. Ποσο καιρο προετοιμασια χρειαζεται γενικα για το Proficency; Ειναι αρκετα απαιτητικη; Πιστευετε οτι μπορει να συνδυαστει με τις αρκετα μεγαλες (ομολογουμενως) απαιτησεις της σχολης στην οποια προκειται να περασω; (βιολογικο η φαρμακευτικη, που συνεπαγεται πολλα εργαστηρια, δυσκολα μαθηματα κλπ)

Γενικα παντως θελω να εχω το Proficency πριν παρω το πτυχιο μου οπωσδηποτε.
Με προγραμματισμο και συστημα ολα γινονται.
Σωστο κι αυτο, αλλα εγω και ο προγραμματισμος ειμαστε δυο εννοιες απολυτα ασυμβατες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top