Πιστεύετε ότι τα παιδιά των καθηγητών είναι πιο "ευνοημένα" από τα άλλα παιδιά;

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
εγω θα καταληξω σε αυτο που ελεγα και πρωτυτερα.... καλυτερα η χειροτερη μαθητρια παρα κορη καθηγητη/τριας...δεν θα το αντεχα με αυτα τα δεδομενα......θα την ειχα κανει εδω και καιροοο.....:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εγω δεν εχω γονεις καθηγητες (ευτυχως:)) αλλα μια καθηγητρια μας εχει τον αδελφο της στην γ' γυμνασιου και δεν του τη χαριζει καθολου στη γλωσσα μαλιστα ειχε παρει 14 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Πιστεύω πως εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το γονέα..
Για παράδειγμα,στη 2α δημοτικού μας έκανε μια δασκάλα και το παιδί της ήταν μαζί μας στο ίδιο τμήμα.Ε,όλα τα νεύρα της τα ξεσπούσε πάνω του.Το τι ξύλο έτρωγε δεν λέγεται...τον είχε διαλύσει..Ενώ με όλους εμάς τους υπόλοιπους ήταν μια χαρά.
Τώρα στο λύκειο μας κανει πάλι ένας καθηγητής,ο γιος του οποίου είναι στην τάξη μας.Λοιπόν,αυτός ο καθηγητής είναι τέτοιος πρήχτρας,που πάω και στοίχημα ότι οι υπόλοιποι καθηγητές βάζουν 20αρια στο γιο του για να μην ακούνε την πάρλα του κ τη γκρίνια του.Ο γιος του δεν είναι και κανενας γαμάτος μαθητής,απλά έχει τη φήμη του 'καλου',έχει και αυτόν τον πατέρα,και έχει καταφέρει να παίρνει αριστεία και βραβεία κάθε χρονιά...
Από την άλλη,εχω δει και καθηγητή να κάνει μάθημα στο γιο του,και πραγματικά να μην μπορείς να καταλάβεις καθόλου ότι υπάρχει μια ιδιαίτερη σχέση μεταξύ τους.Να του συμπεριφέρεται όπως σε οποιονδήποτε άλλο...

Σε κάθε περίπτωση,πάντα οι συμμαθητές είναι καχύποπτοι και κακοπροαίρετοι,γιατί σε γενικές γραμμές ευνοείται το παιδί του καθηγητή...

Είμαι και γω κόρη καθηγητή,βέβαια δε μου έκανε μαθημα ποτέ,επέλεξα να μην πάω στο σχολείο που δίδασκε,όμως θυμάμαι πολύ έντονα στην 1η γυμνασιου,όταν παίρναμε βαθμούς πρώτου τριμήνου,που είχε έρθει ο πατέρας μου να ρωτήσει τους καθηγητές,ότι ήταν μια καθηγήτρια εκεί και μόλις είδε τον πατέρα μου μου είπε 'καλά βρε Έλενα,του ταδε είσαι? και γιατί δε μου το είπες να σου βάλω καλύτερο βαθμο?'
εγώ εκεί ξενέρωσα τελείως πάντως :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είμαι και γω κόρη καθηγητή,βέβαια δε μου έκανε μαθημα ποτέ,επέλεξα να μην πάω στο σχολείο που δίδασκε,όμως θυμάμαι πολύ έντονα στην 1η γυμνασιου,όταν παίρναμε βαθμούς πρώτου τριμήνου,που είχε έρθει ο πατέρας μου να ρωτήσει τους καθηγητές,ότι ήταν μια καθηγήτρια εκεί και μόλις είδε τον πατέρα μου μου είπε 'καλά βρε Έλενα,του ταδε είσαι? και γιατί δε μου το είπες να σου βάλω καλύτερο βαθμο?'
εγώ εκεί ξενέρωσα τελείως πάντως :Ρ
Βλέπουμε πάντως ότι η έννοια της αξιοκρατίας στην Ελλάδα υπάρχει μόνο στα χαρτιά και στις παχυλές διακηρύξεις. Παντού επικρατεί το μέσον και το γλύψιμο. Είναι πολύ λυπηρό, γιατί η εν λόγω καθηγήτρια φαίνεται πως δεν έχει καταλάβει ποιο είναι το λειτούργημά της (όχι το επάγγελμά της), δηλαδή ότι με κάθε της πράξη μέσα στα πλαίσια της σχολικής κοινότητας διδάσκει και ποιεί ήθος. Τι διδάσκει λοιπόν λέγοντας την παραπάνω ατάκα σε μια μαθήτριά της; "Εδώ είναι Ελλάδα και όσο κι αν πασχίσεις, όσο κι αν διαβάσεις, μόνο όσοι έχουν το γλύψιμο και το μέσον θα πάνε μπροστά παιδί μου. Γι' αυτό κόψε το διάβασμα και πήγαινε να γραφείς σε κανένα κόμμα να κολλάς αφίσες, μήπως αύριο βολευτείς"...:(:/:

Δικαιολογημένα λοιπόν σε ξενέρωσε και θεωρώ πως κάτι τέτοιο πραγματικά σε τιμά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τα παιδιά των καθηγητών έχουν προνομια πιο σημαντικα από τους άλλους. Και δεν εννοω το βαθμο στο τετραμηνο ή τριμηνο, αυτα είναι βλακείες. Εννοω ότι εχουν βοήθεια σπίτι όποτε θέλουν, δεν αφηνουν κενα και κατανοουν τελεια το μαθημα ώστε στις πανελλήνιες να έχουν εναν πολύ καλό βαθμό. Επιπλέον δεν χρειάζεται να πληρώνουν φροντιστήρια.

Δεν λέω ότι όλα τα παιδιά των καθηγητών είναι μαθηταραδες αλλά σίγουρα θα μπορούσαν εύκολα να ηταν αν το ήθελαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
φυσικα και ειναι! Σιγα μην βαλει στην ιδια κατηγορια ενας καθηγητης το ιδιο του το παιδι με ενα αλλο ξενο παιδι. Γι'αυτο πιστευω πως δεν πρεπει να εχεις καθηγητη καποιον συγγενη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rodama

Νεοφερμένος

Η rodama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και εγώ είμαι της άποψης ότι οι καθηγητές δεν πρέπει να διδάσκουν τα παιδιά τους !! Παρόλα αυτά ακόμα και αν δεν έχει τον γονιό του καθηγητή θα έχει σε ΟΛΑ τέλειους βαθμούς!! Τώρα μπορεί και να το αξίζουν ( είναι πιο συνηθισμένο κιόλας ) αλλά μερικές φορές απορώ για τους βαθμούς που έχουν :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntina_btfc

Νεοφερμένος

Η Ntina_btfc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Και εγώ είμαι της άποψης ότι οι καθηγητές δεν πρέπει να διδάσκουν τα παιδιά τους !! Παρόλα αυτά ακόμα και αν δεν έχει τον γονιό του καθηγητή θα έχει σε ΟΛΑ τέλειους βαθμούς!! Τώρα μπορεί και να το αξίζουν ( είναι πιο συνηθισμένο κιόλας ) αλλά μερικές φορές απορώ για τους βαθμούς που έχουν :hmm:
Οντως η καλύτερη λύση είναι ο καθηγητης να μην κανει μαθημα στο παιδι του. Και είναι λάθος να χαρίζονται βαθμοι...Αλλά αν υποθέσουμε οτι εμείς ήμασταν καθηγητές και είχαμε μαθητη-γιο/κόρη
που πήγαινε π.χ 3η Λυκείου τα ίδια δεν θα κάναμε...???Δυσκολα χαντακώνεις το ιδιο σου το παιδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rodama

Νεοφερμένος

Η rodama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κανονικά απαγορεύεται να έχεις το παιδί σου σαν μαθητή..Και αν τυχόν θελήσουν να σε βάλουν να έχεις το τμήμα που είναι το παιδί σου μπορείς να ζητήσεις από κάποιον άλλο καθηγητή να πάρει το τμήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rodriguez

Νεοφερμένος

Ο Rodriguez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
σε καθε σχολειο ειναι διαφορετικα....παιζει ρολο κιολας ο χαρακτηρας του καθηγητη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
oxι δεν ειναι...δεν ειναι I said!μιλαω και απο πρωσοπικη εμπειρια (οκ στο δημοτικο,το ιδιο κανει guys)[καλα απο τοτε βεβαια...μετα βγηκανε εκεινα τα "καλυτερα να μην διδασκουν στα παιδια τους"αυτο εγινε οταν αλλαξαν και τα βιβλια..δηλ καπου 3-4 χρονια πριν]..μη σας πω οτι ειναι και χειροτερα...τι μη σας πω δηλαδη ειναι! το μονο καλο ειναι οτι ισως να εχεις μια βοηθεια παραπανω στο σπιτι αλλα ο καθενας που εχει εναν γονιο που ενδιαφερεται εχει βοηθεια. Και εκτος αυτου πολλα αλλα παιδια που εχουν τους γονεις τους στο σχολειο (μιλαω για τωρα στο γυμνασιο) δεν νομιζω οτι ευνοονται αντιθετα ειναι παντελως ισα με τα υπολοιπα παιδια. Και μου τη σπαει πολυ ακομα και τωρα οταν για αυτα τα παιδια λενε οι αλλοι "Α!τοσο εβγαλε?ε θα ειναι επιδη εχει την μανα του/τον πατερα του καθηγητη στο σχολειο!". αυτο συμβαινει και σε περιπτωσεις ακομα που δεν εχει καθηγητης το τμημα αυτο απλα εινα στο σχολειο...ελεος δηλαδη!
Κανονικά απαγορεύεται να έχεις το παιδί σου σαν μαθητή..Και αν τυχόν θελήσουν να σε βάλουν να έχεις το τμήμα που είναι το παιδί σου μπορείς να ζητήσεις από κάποιον άλλο καθηγητή να πάρει το τμήμα...
δεν απαγορευται αφου δεν υπαρχει σχετικη εγκυκλιος απλα συνισταται να μην συμβαινει κατι τετοιο ΜΟΝΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Πιστεύω οτι εξαρτάται και από το παιδί και απο τον καθηγητή....Υπάρχουν κάποιοι που δίνουν σημασία σε αυτά.. Εγώ εχω μια γνωστή που θυμάμαι οτι στο Δημοτικό όταν δεν έγραφε καλά στα τεστ (ακόμη και 9 που το θεωρούσε χάλια ) η κοπέλα έτρεχε κλαίγοντας στη μαμά της που ήταν στην διλανή τάξη και δίδασκε. Και βέβαια δεν ειχαν άδικο τα υπόλοιπα παιδιά που σχολίαζαν θεωρώντας άδικη την πράξη της δασκάλας όταν άλλαζε το βαθμό στο γραπτό. Κοιτάξτε δεν πιστεύω οτι φταίνε αυτά τα παιδιά αλλά έτσι κυλά τα πράγμα αφού δάσκαλοι και καθηγητές είναι λογικό να συζητούν μεταξύ τους για τέτοια θέματα και ειδικά όταν πρόκειται για δικό τους άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top