Πανεπιστήμιο Λογιστικής ή Deree;

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ο Σαμαράς σπούδασε στο Amherst και το Harvard, απ'τα καλύτερα πανεπιστήμια κλασικών-ανθρωπιστικών σπουδών στις ΗΠΑ και τον κόσμο, που ακριβώς το βγάλατε ότι σπούδασε στο Deree; Παρομοίως, ο Καραμανλής σπούδασε στο TUFTS και τη Νομική Αθηνών, είναι πραγματικά αστείο να προσπαθεί κανείς να υπονοήσει ότι άνθρωποι με τόσο γερό κοινωνικό υπόβαθρο και με πτυχία από τέτοιου βεληνεκούς πανεπιστήμια χρωστάνε έστω και το ελάχιστο στο ACG...Το οποίο, βέβαια, ακομη κι έτσι, παραμενει urban legend, αφού οχι μονο ο Σαμαράς δεν σπούδασε ποτέ εκεί αλλά κι ο Καραμανλής που υποτίθεται οτι σπούδασε δεν το αναφέρει καν στο βιογραφικό του. Συμφωνώ κι επαυξάνω με αυτο που ειπώθηκε παραπάνω, όταν πας στο Deree υπολογιζεις περισσοτερο στο manager μπαμπά σου και στις γνωριμίες φιλων απ'το Deree παρά στο επίπεδο σπουδών και συγγνώμη, αλλά η οργάνωση οχι απλά δεν ειναι το μονο κριτήριο, αλλα ουτε και το σημαντικότερο. Το ΕΜΠ κάθε φορά γίνεται μπάχαλο από διάφορους αλλά το πολυτεχνικό του επίπεδο ειναι πολύ υψηλό κι αυτο οφείλεται στους καθηγητές του. Το ίδιο ακριβως συμβαινει και σε ολα τα καλά πανεπιστήμια της χώρας, εννοώ φυσικά τα δημόσια. Γιατί βασικα ένα πανεπιστήμιο έχει να κανει κυριως με το τι επιστήμονες το στελεχώνουν. Απο κει και πέρα...ο καθένας κανει τις επιλογές του. Για μένα, όταν περνάς σε ενα καλο δημοσιο ιδρυμα ειναι κριμα να φας το χρονο σου και τα λεφτα σου σε κολλεγιο. Απ'την άλλη, αν δεν περνάς, καλύτερα φυγε για Παρίσι, Βερολίνο ή Μάντσεστερ όπου 3-4 χρονια σπουδών θα σου κοστίσουν όσο θα σου κοστισει και το Deree με τη μονη διαφορα οτι εκει θα καλυπτεις και έξοδα διαβιωσης, συν η εμπειρια απ'το εξωτερικό, συν του οτι θα δουλευεις με πραγματικους επιστημονες, συν του ότι άλλο πράγμα ειναι το πτυχιο του Deree κι άλλο πραγμα ειναι το Bachelor's of Arts απ'το Humboldt Universitat Berlin ή το B.Sc. απ'το Πολυτεχνείο του Μονάχου...Πραγματικά καμία σχέση.

Συμφωνώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί; δεν πας καλά μου φαίνεται. Στην Αμερική, στο βορειοδυτικό τμήμα αυτής (New England), το τι συνιστά πανεπιστήμιο και τι όχι το αποφασίζει αυτή η οργάνωση και όχι ένα 18χρονο στο iSchool. Σύμφωνα με αυτήν λοιπόν, το Deree πληρεί όλες τις προϋποθέσεις και θεωρείται ισότιμο κολλέγιο (δηλ. πανεπιστήμιο στις Η.Π.Α.) με όλα τα υπόλοιπα.

Επίσης, ακαδημαϊκά δεν είσαι αποκλεισμένος οπότε σταμάτα να πετάς ρουκέτες. Από Berkeley μέχρι Harvard δέχονται ντιρίδες. Μπορεί εύκολα να σου φάει ντιρίς την θέση σου για μεταπτυχιακό στο Harvard, εάν έχει καλύτερους βαθμούς, καλύτερη ερευνητική πρόταση και καλύτερες συστατικές επιστολές από 'σένα. Συνεπώς, είσαι τελείως φάουλ και αν δεν θες υποδείξεις τουλάχιστον μην λες ό,τι σου κατέβει.

Καλά, πήγαινε εσύ ως ντιρής να φας τη θέση διπλωματούχου πολυτεχνίτη του ΕΜΠ στο Berkeley κι έλα μετά να σου δώσω κι ένα εκατομμύριο...Εκτός απ'τα τυπικά υπάρχουν και τα ουσιαστικά και στο επίπεδο αυτό αυτοί που θα πάρουν την αίτησή σου γνωρίζουν τι είναι πανεπιστήμιο και τι είναι παραμάγαζο, είτε ανήκει στο new england, είτε όχι...Καλύτερες βαθμολογίες...Το τι σημαίνει 8/10 στο Deree και 6/10 στο Οικονομικό του ΟΠΑ το γνωρίζουν όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου. Στο μεταπτυχιακό επιπέδου master's ΔΕΝ υπάρχει ερευνητική πρόταση, δεν είναι διδακτορικό...Ακολουθείς ένα προσχεδιασμένο πρόγραμμα σπουδών, η ερευνητική σου πρόταση έρχεται μονο στο τέλος οταν κανεις το thesis. Συνεπώς άκυρο κριτήριο. Καλύτερες συστατικές...ΧΑΧΑΧΑ...δεν γελάς και μονο που το λες; Σόρρυ φιλε μου, ό,τι και να πιστεύεις δεν έχει καμία σχέση η υπογραφή ενός καθηγητή του ΕΜΠ ή του ΟΠΑ με δέκα διδακτορικά στο Berkeley και το Stanford με την υπογραφή ενός καθηγητή του Deree που διδάσκει με M.Sc. απ'το University of Wyoming. Αντικειμενικά, και δυο προσόντα λιγότερα να έχω από σένα, δεν έχει καμία σημασία, δεδομένου οτι η βαρύτητα αυτού που συστήνει έναν πτυχιούχο ενος καλού δημοσίου πανεπιστημίου δεν ειναι η ίδια με αυτού που κανει μαθημα στο ACG...Έλεος δηλαδη, δεν θα λεμε και τ'αυτονόητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Καλά, πήγαινε εσύ ως ντιρής να φας τη θέση διπλωματούχου πολυτεχνίτη του ΕΜΠ στο Berkeley κι έλα μετά να σου δώσω κι ένα εκατομμύριο...Εκτός απ'τα τυπικά υπάρχουν και τα ουσιαστικά και στο επίπεδο αυτό αυτοί που θα πάρουν την αίτησή σου γνωρίζουν τι είναι πανεπιστήμιο και τι είναι παραμάγαζο, είτε ανήκει στο new england, είτε όχι...Καλύτερες βαθμολογίες...Το τι σημαίνει 8/10 στο Deree και 6/10 στο Οικονομικό του ΟΠΑ το γνωρίζουν όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου. Στο μεταπτυχιακό επιπέδου master's ΔΕΝ υπάρχει ερευνητική πρόταση, δεν είναι διδακτορικό...Ακολουθείς ένα προσχεδιασμένο πρόγραμμα σπουδών, η ερευνητική σου πρόταση έρχεται μονο στο τέλος οταν κανεις το thesis. Συνεπώς άκυρο κριτήριο. Καλύτερες συστατικές...ΧΑΧΑΧΑ...δεν γελάς και μονο που το λες; Σόρρυ φιλε μου, ό,τι και να πιστεύεις δεν έχει καμία σχέση η υπογραφή ενός καθηγητή του ΕΜΠ ή του ΟΠΑ με δέκα διδακτορικά στο Berkeley και το Stanford με την υπογραφή ενός καθηγητή του Deree που διδάσκει με M.Sc. απ'το University of Wyoming. Αντικειμενικά, και δυο προσόντα λιγότερα να έχω από σένα, δεν έχει καμία σημασία, δεδομένου οτι η βαρύτητα αυτού που συστήνει έναν πτυχιούχο ενος καλού δημοσίου πανεπιστημίου δεν ειναι η ίδια με αυτού που κανει μαθημα στο ACG...Έλεος δηλαδη, δεν θα λεμε και τ'αυτονόητα.

Νομίζω πως δεν κάνει κανείς το αστείο να συγκρίνει ΟΠΑ και ΕΜΠ με το Deree. Και εσύ πήγες στα 2 άκρα. Απλά αν έχεις πολλά λεφτά και γνωριμίες, χωρίς να σε ενδιαφέρει να διαβάσεις αρκετά και να πάρεις απαραίτητα γνώσεις, νομίζω πως πολλές φορές συμφέρει να πας Deree. Θα περάσεις καλά, θα διαβάσεις απείρως λιγότερο και δεν θα έχεις άγχος για δουλειά μιας και θα σε περιμένει αυτή με τη γνωριμία του μπαμπά. Άσε που θα ακούς το μισθό του άλλου από ΟΠΑ και θα γελάς.

Όλα είναι σχετικά στη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, εντάξει, απ'αυτη την οπτική σίγουρα το συνιστώ κι εγώ, αλλα αυτο δε νομιζω οτι ενδιαφέρει την πλειοψηφία. Κατα τ'αλλα το φτάνω στο άλλο άκρο γιατί ακούω ακρότητες...όσο αντιφατικό κι αν ακούγεται. Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεται ο διδάκτορας του Stanford με το master του university-of-dentoxereiimanatou...Κι αυτο δεν το λεω με το υφος του βλαχοσπουδαγμένου που έμαθε να λεει 5 ονοματα απο αμερικανικα πανεπιστημια...αλλα γιατι ειναι η αλήθεια. Εντελώς αντικειμενικά, όταν οι μισοί καθηγητές του Deree δεν έχουν προσφέρει στην έρευνα έστω με ένα διδακτορικό, τότε αυτομάτως ειναι ένα επίπεδο χαμηλότερα ως καθηγητές. Εκτός κι αν το college σημαινει γυμνάσιο (στα γαλλικα αυτο σημαινει) που αρκει να ξερεις κάτι για να το διδάξεις, χωρις να εχει σημασια αν εχεις παράγει γνώση πάνω σ'αυτο που διδάσκεις ως ακαδημαικός. Φυσικά υπάρχουν κι εξαιρέσεις....Αλλά τουλάχιστον στο δημόσιο πανεπιστήμιο δε μπαινει κανένας χωρις διδακτορικό να κάνει διάλεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Ακριβώς!!! Στο ΕΚΠΑ, όπου φοιτώ εγώ, ΌΛΟΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ έχουν PhD και Post - Doc Degree (μεταδιδακτορική έρευνα)!!!

Αδύνατον να εκλέγει κάποιος μέλος ΔΕΠ χωρίς τουλάχιστον διδακτορικό...

Στο Deree, απ'ότι γνωρίζω, το διδακτορικό δίπλωμα δεν είναι απαραίτητο, γεγονός που -όσο τυπικό και αν ακούγεται σε κάποιους- έχει μεγάλη σημασία για την ικανότητα έρευνας.

Master μπορούν να πάρουν πολλοί, αλλά διδακτορικό (από καλό πανεπιστήμιο) παίρνει η ακαδημαική αφρόκρεμα, που έχει τα προσόντα και τις ικανότητες για έρευνα και δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά...

ΑΡΑ, το ακαδημαικό επίπεδο σπουδών είναι σαφώς ανώτερο σε ένα αει/τει.

Θα συμφωνήσω με αυτόν που πρότεινε (συγγνώμη αλλά δεν πρόσεξα όνομα) πως καλύτερα να πάς στο τει ή, αν δεν θέλεις το τει, να πας έξω- τουλάχιστον έξω θα πάρεις πτυχίο ανώτατης σχολής και όχι ένα μεταλυκειακό δίπλωμα στοιχειώδους ειδίκευσης...

Από κει και πέρα, η επιλογή είναι δική σου. Αυτά που γράφω είναι αυτά που θα έκανα εγώ στη θέση σου...
-----------------------------------------
Καλά, πήγαινε εσύ ως ντιρής να φας τη θέση διπλωματούχου πολυτεχνίτη του ΕΜΠ στο Berkeley κι έλα μετά να σου δώσω κι ένα εκατομμύριο...Εκτός απ'τα τυπικά υπάρχουν και τα ουσιαστικά και στο επίπεδο αυτό αυτοί που θα πάρουν την αίτησή σου γνωρίζουν τι είναι πανεπιστήμιο και τι είναι παραμάγαζο, είτε ανήκει στο new england, είτε όχι...Καλύτερες βαθμολογίες...Το τι σημαίνει 8/10 στο Deree και 6/10 στο Οικονομικό του ΟΠΑ το γνωρίζουν όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου. Στο μεταπτυχιακό επιπέδου master's ΔΕΝ υπάρχει ερευνητική πρόταση, δεν είναι διδακτορικό...Ακολουθείς ένα προσχεδιασμένο πρόγραμμα σπουδών, η ερευνητική σου πρόταση έρχεται μονο στο τέλος οταν κανεις το thesis. Συνεπώς άκυρο κριτήριο. Καλύτερες συστατικές...ΧΑΧΑΧΑ...δεν γελάς και μονο που το λες; Σόρρυ φιλε μου, ό,τι και να πιστεύεις δεν έχει καμία σχέση η υπογραφή ενός καθηγητή του ΕΜΠ ή του ΟΠΑ με δέκα διδακτορικά στο Berkeley και το Stanford με την υπογραφή ενός καθηγητή του Deree που διδάσκει με M.Sc. απ'το University of Wyoming. Αντικειμενικά, και δυο προσόντα λιγότερα να έχω από σένα, δεν έχει καμία σημασία, δεδομένου οτι η βαρύτητα αυτού που συστήνει έναν πτυχιούχο ενος καλού δημοσίου πανεπιστημίου δεν ειναι η ίδια με αυτού που κανει μαθημα στο ACG...Έλεος δηλαδη, δεν θα λεμε και τ'αυτονόητα.

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :iagree::iagree::iagree: :iagree::iagree::iagree: :iagree::iagree::iagree: :iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
πραγματικα μπηκα σημερα να παρακολουθήσω τα posts και συνηδειτοποιώ οτι ο καθένας λεει οοοοτι μα οτι του κατεβει στο κεφαλι ,χωρις παρεξήγηση.
δηλαδή ας πουμε τει χαλκίδας, τμήμα management, συμφοιτητης μου ήταν 3 χρονια και απλα περναγε μαθήματα και ουσία 0 και μου προσθεσε οτι η δουλεια που γινοταν εκει ήταν κυριολεκτικα για γελια... "στο deree κανω τα ίδια περιπου αλλα σε βάθος" ειπε... αυτο βεβαια ειναι αποψη η οποια εκφραζει αυτον και μονο ο οποιος εχει τσεκαρει και τα 2... αλλα για να εχει C.I. πανω απο 3 μ φαινεται αξιοπιστη πηγή...
τωρα απο την αλλη οι βαθμοι ειναι σχετικοι... και στα δημόσια και στα ιδιωτικα καποιοι μοιραζουν και καποιοι οχι... το μονο που ξέρω ειναι οτι εχω μαμη8ει με τις εργασιες και τα midterms...σημερα ξεμπερδεψα με το τελευταιο (mathematics of finance) και στις 16 Δεκ. γραφω macro καθως και στις 18 γραφω statistics I, Anthropology και Mathematics of Finance...αν αυτο δλδ θεωρειται, "στη λουφα" ε, οκ τι να πω...τι να λετε και εσεις που αν γουσταρετε δεν πατατε και καθολου στην τελική... αυτα που ανέλυσα ήταν μερικες απαντήσεις σε καποια post που οπως και να το κανουμε δεν ευσταθουν...αν εχετε καποια άλλη απορία και ειστε διατεθειμένοι να το συζητησουμε με λογικα επιχειρήματα μη διαστασετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
πραγματικα μπηκα σημερα να παρακολουθήσω τα posts και συνηδειτοποιώ οτι ο καθένας λεει οοοοτι μα οτι του κατεβει στο κεφαλι ,χωρις παρεξήγηση.
δηλαδή ας πουμε τει χαλκίδας, τμήμα management, συμφοιτητης μου ήταν 3 χρονια και απλα περναγε μαθήματα και ουσία 0 και μου προσθεσε οτι η δουλεια που γινοταν εκει ήταν κυριολεκτικα για γελια... "στο deree κανω τα ίδια περιπου αλλα σε βάθος" ειπε... αυτο βεβαια ειναι αποψη η οποια εκφραζει αυτον και μονο ο οποιος εχει τσεκαρει και τα 2... αλλα για να εχει C.I. πανω απο 3 μ φαινεται αξιοπιστη πηγή...
τωρα απο την αλλη οι βαθμοι ειναι σχετικοι... και στα δημόσια και στα ιδιωτικα καποιοι μοιραζουν και καποιοι οχι... το μονο που ξέρω ειναι οτι εχω μαμη8ει με τις εργασιες και τα midterms...σημερα ξεμπερδεψα με το τελευταιο (mathematics of finance) και στις 16 Δεκ. γραφω macro καθως και στις 18 γραφω statistics I, Anthropology και Mathematics of Finance...αν αυτο δλδ θεωρειται, "στη λουφα" ε, οκ τι να πω...τι να λετε και εσεις που αν γουσταρετε δεν πατατε και καθολου στην τελική... αυτα που ανέλυσα ήταν μερικες απαντήσεις σε καποια post που οπως και να το κανουμε δεν ευσταθουν...αν εχετε καποια άλλη απορία και ειστε διατεθειμένοι να το συζητησουμε με λογικα επιχειρήματα μη διαστασετε

Μπορείς να ποστάρεις παλαιότερα θέματα μαθηματικών και οικονομικών ώστε να τα συγκρίνουμε με αυτά που έχουν ήδη ποστάρει τα παιδιά.

Επίσης κανείς δεν είπε ότι το Deree είναι χειρότερο από όλα τα ΤΕΙ. Απλά δεν αναγνωρίζεται προς το παρόν τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
πραγματικα μπηκα σημερα να παρακολουθήσω τα posts και συνηδειτοποιώ οτι ο καθένας λεει οοοοτι μα οτι του κατεβει στο κεφαλι ,χωρις παρεξήγηση.
δηλαδή ας πουμε τει χαλκίδας, τμήμα management, συμφοιτητης μου ήταν 3 χρονια και απλα περναγε μαθήματα και ουσία 0 και μου προσθεσε οτι η δουλεια που γινοταν εκει ήταν κυριολεκτικα για γελια... "στο deree κανω τα ίδια περιπου αλλα σε βάθος" ειπε... αυτο βεβαια ειναι αποψη η οποια εκφραζει αυτον και μονο ο οποιος εχει τσεκαρει και τα 2... αλλα για να εχει C.I. πανω απο 3 μ φαινεται αξιοπιστη πηγή...
τωρα απο την αλλη οι βαθμοι ειναι σχετικοι... και στα δημόσια και στα ιδιωτικα καποιοι μοιραζουν και καποιοι οχι... το μονο που ξέρω ειναι οτι εχω μαμη8ει με τις εργασιες και τα midterms...σημερα ξεμπερδεψα με το τελευταιο (mathematics of finance) και στις 16 Δεκ. γραφω macro καθως και στις 18 γραφω statistics I, Anthropology και Mathematics of Finance...αν αυτο δλδ θεωρειται, "στη λουφα" ε, οκ τι να πω...τι να λετε και εσεις που αν γουσταρετε δεν πατατε και καθολου στην τελική... αυτα που ανέλυσα ήταν μερικες απαντήσεις σε καποια post που οπως και να το κανουμε δεν ευσταθουν...αν εχετε καποια άλλη απορία και ειστε διατεθειμένοι να το συζητησουμε με λογικα επιχειρήματα μη διαστασετε


δηλαδή αυτά περί διδακτορικών, έρευνας και δημοσιεύσεων σου φαίνονται σαχλαμάρες που τις γράφω επείδή μου κατέβηκαν στο κεφάλι...???

για να το νομίζεις αυτό πάει να πεί ότι δεν ξέρεις πολύ καλά τι οφείλει να κάνει ένας επιστήμων για να προωθήσει την έρευνα και να παραγάγει γνώση...

φιλικά,
Lita Athens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
δηλαδή αυτά περί διδακτορικών, έρευνας και δημοσιεύσεων σου φαίνονται σαχλαμάρες που τις γράφω επείδή μου κατέβηκαν στο κεφάλι...???

για να το νομίζεις αυτό πάει να πεί ότι δεν ξέρεις πολύ καλά τι οφείλει να κάνει ένας επιστήμων για να προωθήσει την έρευνα και να παραγάγει γνώση...

φιλικά,
Lita Athens

Δεν μπορεί να γνωρίζει γιατί έρχεται σε επαφή σε αυτό το χώρο με ελάχιστους επιστήμονες.

Αλλά τη γνώση την κερδίζεις. Δεν αμφιβάλλω ότι και από το Deree μπορεί να βγει κάποιος με γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν μπορεί να γνωρίζει γιατί έρχεται σε επαφή σε αυτό το χώρο με ελάχιστους επιστήμονες.

Αλλά τη γνώση την κερδίζεις. Δεν αμφιβάλλω ότι και από το Deree μπορεί να βγει κάποιος με γνώσεις.
Σίγουρα μπορεί να βγεί κάποιος με γνώσεις από το Deree.
Αλλά δεν μπορεί να βγεί κάποιος ικανός να παραγάγει γνώσεις, να ερευνά την επιστήμη του εις βάθος, να δημοσιεύει καινοτόμες έρευνες, όπως κάνουν οι καθηγητές πανεπιστημίων και οι PhD students...
-----------------------------------------
... και όπως κάνουν οι καλοί επιστήμονες...

επιστήμων δεν είναι μόνο αυτός που γνωρίζει αλλα και αυτός που ξέρει να ερευνά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Σίγουρα μπορεί να βγεί κάποιος με γνώσεις από το Deree.
Αλλά δεν μπορεί να βγεί κάποιος ικανός να παραγάγει γνώσεις, να ερευνά την επιστήμη του εις βάθος, να δημοσιεύει καινοτόμες έρευνες, όπως κάνουν οι καθηγητές πανεπιστημίων και οι PhD students...
-----------------------------------------
... και όπως κάνουν οι καλοί επιστήμονες...

επιστήμων δεν είναι μόνο αυτός που γνωρίζει αλλα και αυτός που ξέρει να ερευνά...

Διαφωνώ. Μπορεί να βγει το απόλυτο τίποτα από το καλύτερο ΑΕΙ και ένας πολύ καλός από ένα κολλέγιο. Απλά αυτό βέβαια δεν είναι ο κανόνας για δύο λόγους. Πρώτον, οι βάσεις των "δημοσίων" φοιτητών είναι σαφώς ανώτερες, και οι καθηγητές έχουν σαφώς περισσότερα προσόντα. Παρόλα αυτά υπάρχουν εξαιρέσεις και πάντα θα υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις. δεν είπα το αντίθετο...!
απλώς συνήθως στα δημόσια ιδρύματα προάγεται η έρευνα και όχι στα ιδιωτικά κολλέγια..
δεν άκουσα ποτέ καθηγητή πανεπιστημίου, τα δυο χρόνια που φοιτώ στο παν/μιο αθηνών, να λέει "και σύμφωνα με τον τάδε καθηγητή απο το Deree ισχυεί το τάδε... " ή "σύμφωνα με την έρευνα του τάδε καθηγητή από το χ ιδιωτικό κολλέγιο απεδείχθη το εξης..."
αντιθέτως, ακούω πολύ συχνα ονόματα καθηγητών από καλά δημόσια ελληνικά πανεπιστήμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Οπως εχω ξαναπει, για να βγουν τα θεματα απο την τάξη ειναι αρκετα δυσκολο εως και ακατορθοτο... Υπαρχει ενα site www.probation.tk που εχει past exams... Απλα το θεμα ειναι οτι δεν προλαβαινεις να τα τελειωσεις ολα μεσα στο χρονο που σου δινεται...
Να ξεκαθαρίσω επίσης οτι μπορει μερικοι καθηγητες να μην εχουν phd αλλα το ποσοστο ειναι πολυ μικρο...σαφως αυτο θα επρεπε να ειναι το πρωτο κριτηριο προσλυψης αλλα τι να σου πω... Μπορει να βρηκαν αλλα προσοντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις. δεν είπα το αντίθετο...!
απλώς συνήθως στα δημόσια ιδρύματα προάγεται η έρευνα και όχι στα ιδιωτικά κολλέγια..
δεν άκουσα ποτέ καθηγητή πανεπιστημίου, τα δυο χρόνια που φοιτώ στο παν/μιο αθηνών, να λέει "και σύμφωνα με τον τάδε καθηγητή απο το Deree ισχυεί το τάδε... " ή "σύμφωνα με την έρευνα του τάδε καθηγητή από το χ ιδιωτικό κολλέγιο απεδείχθη το εξης..."
αντιθέτως, ακούω πολύ συχνα ονόματα καθηγητών από καλά δημόσια ελληνικά πανεπιστήμια...

Ναι αυτό νομίζω δεν το αμφισβητεί κανείς, αλλά αυτό που λέω είναι ότι πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις και δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα.

Παράδειγμα: Στο μεταπτυχιακό μου στην ΑΣΟΕΕ, έκανα ένα φανταστικό ξενόγλωσσο βιβλίο το οποίο έμαθα ότι διδασκόνταν στο Deree.

Βέβαια ξέρω πως στο Deree, π.χ. δεν θα τους κάνουν ποτέ προχωρημένη οικονομετρία γιατί ακόμα και αν 2 είναι αστέρια, υπάρχουν και 10 στόκοι που κρατούν το μάθημα πίσω. Πράγμα που δεν ενδιαφέρει το ΑΕΙ, και καλά κάνει.

Όπως και να έχει υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις. Και όσα και να λένε για τα ελληνικά ΑΕΙ,γιατί όσοι πάνε στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά έχουν συνήθως πολύ ισχύρες βάσεις; Τώρα από θέμα οργάνωσης και υποδομών, εντάξει γνωρίζουμε τα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
τί εννοείς λέγοντας "άλλα προσόντα"?
-----------------------------------------
τί άλλα προσόντα χρειάζονται κατ'εσέ, πέραν της ακαδημαικής κατάρτισης υψηλού επιπέδου και της προυπηρεσίας σε παρόμοιες θέσεις, για να γίνει κανείς καθηγητής?
-----------------------------------------
Ναι αυτό νομίζω δεν το αμφισβητεί κανείς, αλλά αυτό που λέω είναι ότι πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις και δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα.

Παράδειγμα: Στο μεταπτυχιακό μου στην ΑΣΟΕΕ, έκανα ένα φανταστικό ξενόγλωσσο βιβλίο το οποίο έμαθα ότι διδασκόνταν στο Deree.

Βέβαια ξέρω πως στο Deree, π.χ. δεν θα τους κάνουν ποτέ προχωρημένη οικονομετρία γιατί ακόμα και αν 2 είναι αστέρια, υπάρχουν και 10 στόκοι που κρατούν το μάθημα πίσω. Πράγμα που δεν ενδιαφέρει το ΑΕΙ, και καλά κάνει.

Όπως και να έχει υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις. Και όσα και να λένε για τα ελληνικά ΑΕΙ,γιατί όσοι πάνε στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά έχουν συνήθως πολύ ισχύρες βάσεις; Τώρα από θέμα οργάνωσης και υποδομών, εντάξει γνωρίζουμε τα προβλήματα.

άλλο το να διδάσκεται ένα βιβλίο στο Deree και στο κάθε ιδιωτικό κολλέγιο και άλλο να είναι γραμμένο από καθηγητή του ιδιωτικού και να προάγει την έρευνα στην χ, ψ επιστήμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κατ εμε κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχουν αν ηξερα γιατι τους πηρανε θα ημουν στο administration wing...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
τί εννοείς λέγοντας "άλλα προσόντα"?
-----------------------------------------
τί άλλα προσόντα χρειάζονται κατ'εσέ, πέραν της ακαδημαικής κατάρτισης υψηλού επιπέδου και της προυπηρεσίας σε παρόμοιες θέσεις, για να γίνει κανείς καθηγητής?
-----------------------------------------


άλλο το να διδάσκεται ένα βιβλίο στο Deree και στο κάθε ιδιωτικό κολλέγιο και άλλο να είναι γραμμένο από καθηγητή του ιδιωτικού και να προάγει την έρευνα στην χ, ψ επιστήμη...

Μην το λες αυτό. Το τι διδάσκεται είναι εξίσου σημαντικό. Αυτό το βίβλιο το πήραμε, γιατί πληρώσαμε 9000 ευρώ δίδακτρα στην ΑΣΟΕΕ. Αν δεν πληρώναμε, θα είχαμε πιθανότατα τις σημειώσεις κάποιου διδάσκοντα.

Είναι πολύ σημαντικό αυτό. Ουσιαστικά ήταν σαν να έκανα μάστερ σε ιδιωτικό ΑΕΙ και όχι στην ΑΣΟΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
άμα το τει είναι ''δυναμικό'' και οι απόφοιτοί του έχουν μεγάλη απορρόφηση στην αγορά εργασίας , καλύτερα σε τει .



αλλιώς υπάρχει και το deree και το ιεκ και τα κέντρα ελευθερων σπουδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Titakos

Νεοφερμένος

Ο Titakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Βασικά, μια παρατήρηση, το πρώτο ποστ έγινε 27/6 και το τελευταίο στις 8/12 άρα το παλικάρι παίζει να σπουδάζει ήδη και τσάμπα υπάρχουν λογομαχίες.

Όσο για το ρεζουμέ της υπόθεσης, ελπίζω να πέρασε και να πήγε στο ΤΕΙ, για τους γνωστούς σε όλους μας λόγους. Καλύτερο επίπεδο! Επειδή είναι ΤΕΙ δεν σημαίνει πως δεν είναι αξιόλογο εκπαιδευτικό ίδρυμα. Έλεος πια με τα ψευτοπρεστιζάτα BCA, Deere κτλ. Το ΤΕΙ για μένα σημαίνει πως πέρασες με την αξία σου, όποιο κι αν είναι. Ξέρω παιδιά που με 17-18 χιλιάδες μόρια προτίμησαν κάποια ΤΕΙ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, γιατί τα θεωρούσαν καλύτερα από αντίστοιχα ΑΕΙ. (ακούγεται κάπως παράλογο, ναι το ξέρω).

Αλλά για τα μεταπτυχιακά και ειδικά στην TOP 25 Elite παγκοσμίως θέλει ή πολύ μεγάλο κονέ και να στροφάρεις-ξύπνιος και εκεί θα πήξεις και θα μάθεις να στρώνεις τον κώλο σου ή πολύ μα πολύ γερό μυαλό και πλούσιο βιογραφικό. Αλλά αυτό που βλέπουν περισσότερο σε έναν φοιτητή τους είναι η μετέπειτα πορεία του. Δηλαδή γράφτηκε και κάπου πιο πριν. Αν πχ. θα γίνει Υπουργός, Πρωθυπουργός, CEO στην εταιρία του ζάμπλουτου πατέρα του, Chief Engineer σε μεγάλες εταιρίες και ό,τι άλλο απαιτεί δυναμικό χαρακτήρα και προσόντα.

Δηλαδή αν εγώ έχω προπτυχιακό από amherst college, μιλάω 5 γλώσσες σαν την μητρική μου και είμαι αντικοινωνικός και δεν έχω άλλα χόμπυ ή δεν ασχολούμαι με διάφορες δραστηριότητες, θα πάρω πάπαλα από κάποιον με πτυχίο από την Ελλάδα, με 3 το πολύ γλώσσες και να ξέρει Κιθάρα, Ζωγραφική και Καράτε, έχει κάνει sky-diving 1 φορά στην ζωή του και να ήταν πρόεδρος της προστασίας της Πάπιας με Πουά-Βούλες. Δεν κάνω πλάκα. Θέλουν "πολυμήχανους" φοιτητές.

Θέλουν "Global Leaders" για όλους τους τομείς και αυτό συμβαίνει σε όλα τα πανεπιστήμια, από το μεγαλύτερο μέχρι και αυτό που το έχουμε στο φτύσιμο. Για παράδειγμα έχει σχολιαστεί έως αηδίας, η απόρριψη του Warren Buffet (από το Harvard Business School) με την αιτιολογία πως ήταν πολύ μικρός όταν είχε κάνει την αίτηση του. Σήμερα είναι ο 2ος πιο πλούσιος άνθρωπος στον πλανήτη ΚΑΙ ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟΣ, και το Harvard έχασε την ευκαιρία να φιγουράρει στο βιογραφικό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παραθέτω ένα κείμενο από ένα blog που βρήκα και λέει την ιστορία κάποιου που αποφάσiσε να κάνει ένα master σε ένα από τα δημοφiλή κολέγια-πανεπιστήμια-μαγαζάκια

O/H Narsil, γράφει " Ήρθε η ώρα να πάρω το φτυάρι. Και την περίμενα αυτή την ώρα εδώ και καιρό (θα καταλάβετε τι εννοώ...). Βασικά, εγώ προγραμματιστής είμαι. Πάντα λίγο-πολύ αυτό έκανα, το πρώτο μου πτυχείο (στην Αγγλία) αυτό ήταν, και τελικά αυτό το πράγμα ακριβώς κάνω και τώρα ως δουλειά. Το γουστάρω, μου αρέσει, πληρώνομαι για αυτό, άρα είμαστε όλοι υχαριστημένοι. Παρόλα αυτά, περίπου ένα χρόνο πριν θέλησα και εγώ σαν παιδί να κάνω ένα master. "
Λίγο για να μην πάω ακόμα στρατό, λίγο επειδή τέλος πάντων αυτό ήθελα, ζήτω και άρχισα να ψάχνω. Και καθώς έβλεπα στην τηλεόραση όοολες αυτές τις διαφημίσεις για τα διάφορα φοβερά και τρομερά Universities (sic) που λειτουργούν στην Ελλάδα και δίνουν αγγλικά πτυχεία, είπα να το δοκιμάσω και να μην χρειάζεται να φεύγω για άλλη μια φορά για του διαόλου τη μάνα. Η Αθήνα με περίμενε!
... Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι το να βρείς computer science master στην πιάτσα ήταν αδύνατο. Όχι στην Ελλάδα. Ότι υπήρχε ήταν καρα-κιτσαρία, για πρώτο πτυχείο από άλλο τομέα. Οπότε είπα να πάρω το μεταπτυχιακό μου σε κάτι διαφορετικό, έτσι ρε γαμώτο για να έχω το edge. ΜΒΑ, καμιά σχέση με το γνωστό πρωτάθλημα basket, οικονομικά και διοίκηση επιχειρήσεων. Έλα, εγώ θέλω να διοικώ. Καλό ακούγεται.
Έκανα λοιπόν που λές, ευγενικέ αναγνώστη, τη γύρα στην αγορά (γνωστή και ως "πιάτσα" στους μυημένους...). Από επαρχία παιδί, δεν ήμουν απόλυτα προετοιμασμένος για αυτά που είδαν τα αυτιά και άκουσαν τα μάτια μου - από κουζινίτσα δίπλα στις αίθουσες, προγράμματα σπουδών που γίνονταν "ότι ώρα θέλετε ρε παιδιά", μέχρι και κάτι περίεργα κτήρια που δεν θα ήθελα από κάτω να περάσω, όχι να κάνω μαθήματα μέσα.
Τέλων πάντων (tm) τελικώς κατέληξα στο IST Studies. Kάπως πιο σοβαρό μου φάνηκε το logo του, είχε και πολλές διαφημίσεις στην τηλεόραση, δεν είναι αυτές αρκετές ενδείξεις; Πολλά μου είπαν όταν πήγα, για μαθήματα στα Αγγλικά, εντάξει δεν χρειαζόταν προηγούμενες οικονομικές σπουδές - θα έφτανα κάποτε το επίπεδο των συμφοιτητών μου - 10% επιτρεπόμενες απουσίες, εργασίες και job finding agencies που είχαν, πτυχιακές, τέλων πάντων το έφαγα. Αγγλικό (και άρα, ισοδύναμο) πτυχίο έδινε, άρα... Ζήτω κι έγινα φοιτητής (πάλι). Όλα αυτά, ένα-ενάμιση χρόνο πριν.
Χαχαχα. *πεθαίνει στο γέλιο* Μαθήμα στα Αγγλικά; Ίσως, τα πρώτα λεπτά της πρώτης εβδομάδας, ίσως. Μετά, το 80% περιείχε μεν κάποια αγγλικά buzzwords (internet, stock market, revenues, κλπ), αλλά ήταν τόσο αγγλικό όσο και οι μεταφρασμένες μεξικάνικες σαπουνόπερες που βλέπει η μάνα μου. Και τι να κάνεις αγγλικά όταν το 70% των φοιτητών είναι στο επίπεδο καμακιού σε παραλία ("I speak english good") και οι αφηρημένες έννοιες ήταν λιγουλάκι no-no κατά τον λαϊκό όρο; Και δεν φταίνε φυσικά κανείς εκτός από τους δήθεν κουστουμαρισμένους τύπους που την διαφημίζουν τη δουλειά ως το αντίστοιχο αγγλικού πανεπιστημίου.
Προηγούμενα πτυχία;;; *πιάνει το στομάχι του* Τουλάχιστο τα μισά άτομα (φυσικά μαζί και με εμένα) δεν ήξεραν -τίποτα- από οικονομικά, ασχέτως πρώτου bachelor's. Οπότε από τις πρώτες εβδομάδες έβλεπες άτομα με bachelor's σε οικονομικά, μάρκετινγκ, κλπ στην ίδια ακριβώς μοίρα και γνώσεις με κομπιουτεράδες, φαρμακοποιούς, γεωπόνους (!), μπάρμεν (ναι, σοβαρα), και εννοείται και η μεγάλη πρωτοτυπία, πρώτη φορά στον Ελλαδικό χώρο, άτομα ΧΩΡΙΣ πρώτο πτυχείο ακόμα να κάνουν μεταπτυχιακό! Φοβερό, έτσι;
Τέλως πάντων, έτσι κι αλλιώς πάει το πρώτο τρίμηνο έτσι όπως πήγε... φτάνουμε χριστούγεννα, οπότε άντε λέει να γράψουμε εξετάσεις. Ωραίος και αγχωμένος εγώ - σιχαίνομαι τις εξετάσεις γαμώτο - διαβάζω πέντε πράγματα γιατί μας είχαν πει πολλά, δύσκολα, πολλοί μένουν, τέσσερα μαθήματα maximum χάνεις όλο το χρόνο και τελείωσαν όλα, κλπ. Πάω λοιπόν με ένα φιλαράκι να γράψουμε, το πρώτο πρώτο μάθημα βασικά ήταν να πάρουμε ένα ισολογισμό και να βρούμε/ερμηνεύσουμε κάποιους λόγους μέσα του. Ως εδώ καλα, παρά το άγχος.
Το χάος. Όσο γράφαμε το μάθημα είδα.. τα είδα όλα. Άτομα να σηκώνοντα, να περπατάνε ανοικτά στο άλλο άκρο τις αίθουσας για να συζητήσουν τις ερωτήσεις με άλλους. Τον καθηγητή μετά από την πρώτη ώρα να ρωτάει την τάξη στα ίσια "Βρήκατε όλοι στην ερώτηση δύο, 4.2 billion?" και να κάνει διευκρινίσεις όπως "το ένα billion έχει 1000 million, έτσι;". Σε μεταπτυχιακό!! Τελικά όπως ίσως μαντέψατε, δεν έμεινα στο μάθημα αυτό. Α, πολύς κόσμος δεν ήξερε να χρησιμοποιήσει τα κομπιουτεράκια τους (scientific calculator όλα τους, φυσικά, από 10 χιλιάρικα και πάνω) και χρειαζόνταν βοήθεια απ'τον καθηγητή για να κάνουν τις διαιρέσεις.
Περνάγανε οι μήνες, και μερικά απλά γεγονότα σιγά-σιγά έκαναν την εμφάνισή τους. Όπως, π.χ. το γεγονός ότι οι επιδόσεις των φοιτητών δεν έχουν σχέση ένα-προς-ένα με τα αποτελέσματά τους. Άν ο μπαμπάς σου είναι manager σε εταιρία, πολύυυ χλωμό να χάσεις έστω και μάθημα. Είναι τσάμπα διαφήμιση για τη σχολή να λέει ο μπαμπάς ότι ο γιόκας του πήρε distinction από το IST Studies σε τελική ανάλυση. Έπεσε φάση την προηγούμενη χρονιά σε φίλο μου που δουλεύει ήδη λογιστής (και ξέρει τι κάνει) να γράφει το τελευταίο μάθημα μαζί με γιο βουλευτή που δεν ήξερε -τίποτα-. Χωρίς υπερβολή, τίποτα. Ο τύπος πήρε την κόλλα του φίλου μου και άρχισε να γράφει από λευκή σελίδα, στο τελευταίο μισάωρο. Πήρε Α στο μάθημα. Ο φίλος μου κόπηκε. Το συμβάν έχει γίνει verify από ανεξάρτητους τρίτους από τότε.
Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, οι απουσίες άρχισαν να αυξάνονται - όχι, δεν μένεις με 10% απουσίες. Τσου. Μάλιστα όταν χτύπησαν και οι ζέστες, συντριπτικό μέρος του μαθητικού πληθυσμού άρχισε να έρχεται λιγότερο και λιγότερο στα μαθήματα - και ταυτόχρονα, ακόμα μεγαλύτερα αυτράπελα άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους όσο πλησιάζαμε στην κορύφωση αυτή κάθε μεταπτυχιακού που ονομάζεται... πτυχιακή. Thesis.
Χαχαχαχα. Απίστευτες φάσεις. Το απέραντο copy&paste - ο μεγάλος σύμμαχός σου το ctrl-v, φίλε μου αναγνώστη. Η ιδέα της πρωτότυπης πτυχιακής στην Ελλάδα των ιδιωτικών πανεπιστημίων είναι αντίστοιχη αυτής των ΟΥΦΟ που κλέβουν αγελάδες για να τις μελετήσουν - ενδιαφέρουσα και διασκεδαστική, αλλά μάλλον επιστημονική φαντασία παρά κάτι που συμβαίνει, άν ξέρετε τι εννοώ. Αφού έπεσε μελέτη των κορυφαίων (ο Θεός να τις κάνει...) πτυχιακών προηγούμενων χρόνων, και να βλέπεις το εξής εκπληκτικό - ολόκληρες ΣΕΛΙΔΕΣ - όχι μια παράγραφος ή τρείς, έτσι; - να είναι τόσο ακριβή αντίγραφα η μια τις άλλης, που ούτε τα fonts ή τα γραφήματα δεν έκαναν τον κόπο να αλλάξουν στο παραμικρό. Φανταστήτε 10 σελίδες-κόπιες, σαν πειρατικά CD στη Στουρνάρη.
Σε τελική ανάλυση, έφτασε και πέρασε και η μέρα των παρουσιάσεων των πτυχιακών - βασικά, η ιδέα είναι ότι βάζεις ένα κουστούμι κι εσύ σαν μελλοντικός επιχειρηματίας και στέλεχος, και πάς να διαβάσεις μέρη από την εργασία σου - υποτίθεται πας να εξηγήσεις, αλλά το 90% τουλάχιστο των φοιτητών δεν ξέρουν τι έχουν γράψει, και το 5% δεν έχουν καν διαβάσει αυτό που έχουν γράψει - και δεν έχει σημασία έτσι κι αλλιώς, γιατί αυτοί στους οποίους κάνεις την παρουσιασή σου δεν ακούνε μετά τα πρώτα 30 δευτερόλεπτα, κάνει και ζέστη.... Βάζουν λοιπόν το PowerPoint να τρέχει τα κλασσικά templates από τα έτοιμα, με κείμενο pasted μέσα τους - εξάλλου, τί είναι λίγο paste ακόμα; Αμαρτία απ'το Θεό να σταματήσουμε εδώ. Χειροκροτήματα/επόμενος στο τέλος.
Και φυσικά, τελικά, οι βαθμοί. Οι οποίου δεν ανακοινώνονται - όχι τα γραπτά να δείς, ούτε καν τους βαθμούς σου. Τέτοια διαφάνεια. :) Απλά σου λένε αν πέρασες/αν έμεινες. Και φυσικά όπως ξέραμε μήνες πριν, ΟΥΤΕ ΕΝΑ άτομο που είχε συγγενείς σε μεγάλες επιχειρήσεις δεν έχασε ΟΥΤΕ ΕΝΑ μάθημα, έστω κι αν δεν ερχόταν μια φορά το μήνα και ήταν κοινώς γνωστό ότι δεν ήξερε σχεδόν τίποτα, ούτε καν αγγλικά, και ούτε καν βοηθούσε την ομάδα του στις ομαδικές εργασίες στο παραμικρό για ολόκληρα τρίμηνα.
Έτσι για να ικανοποιήσω την περιέργεια κάποιων, πέρασα όλα τα μαθήματα και σε καλή σειρά - βασικά, επειδή ξέρω καλά αγγλικά. Οικονομικά ούτε πριν ήξερα, ούτε και τώρα ξέρω. Αλλά έχω μεταπτυχιακό στην διοίκηση επιχειρήσεων κατά τα άλλα. Και πάλι, μπορώ να ορκιστώ ότι υπάρχουν πολλά άτομα που ξέρουν ακόμα λιγότερα, και έχουν μερισσότερα του ενός πτυχία στον τομέα, και που αύριο (ή και σήμερα, ας είμαι ειλικρινής...) θα είναι μανατζαραίοι. Ζήτω.
Τα χάλια της ελληνικής παιδίας στο πανεπιστημιακό επίπεδο, είναι δυστυχώς απίστευτα. Ακατανόμαστα, ανεξέλεκτα. Πραγματικά, αν και δεν έχω κανένα κίνητρο να το κάνω, δεν μπορώ να βρώ τις λέξεις για να απευθείνω μεγαλύτερη κατηγορία στα όσα συμβαίνουν. Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, κανείς πολιτικός δεν πρόκειται να αναλάβει το πολιτικό κόστος να βάλει ένα τέλος - όλες οι μαμάδες θα επαναστατούσαν με την ιδέα ότι οι πανένδοξοί τους σπόροι μπορεί να ΜΗΝ πάρουν πανεπιστημιακό πτυχίο. Αλλά μα το Δία ρε γαμώτο, αφού ΔΕΝ μπορούν, αφού ΔΕΝ έχουν μάθει να διαβάζουν και να κάνουν ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ προσπάθεια, αφού ουτε ΚΑΝ αγγλικά δεν ξέρουν, αφού ΔΕΝ έχουν σχέση με οικονομικές επιστήμες, τι κάνουν σε αγγλικό ίδρυμα σοβαρών, υποτίθεται, σκοπών; Αφού δεν έχουν καν στατιστικές γνώσεις μαθηματικών δευτέρας λυκείου ή και βασικότερες ακόμα γνώσεις, τι πάνε να μάθουν regression analysis;
Και καλά αυτοί, λογικό και ευνόητο να θέλουν να πάρουν πτυχείο και να πάρουν χρήμα (άσχετο αν θα πάρουν) - οι φιλοδοξία καλή είναι, και στο κάτω κάτω ποιος σκέφτεται τα παραπάνω για τον εαυτό τους; Κανείς. Αλλά ρε να πάρει, που είναι οι εξωτερικοί, αντικειμενικοί, αυστηροί έλεγχοι ώστε αν ΔΕΝ ξέρεις να ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΧΑΡΤΙ; Γιατί τώρα, τα χαρτιά δεν σημαίνουν τίποτα. Αν θέλετε υπενθύμηση, απλά σκεφτείτε το φοβερό "το ένα billion έχει 1000 million, έτσι;".
Και αυτό το σύστημα παράγει οικονομολόγους, κομπιουτεράδες, ότι θέλετε. -- Αληθινή ιστορία: Χρειαζόμασταν ένα spreadsheet πρόγραμα σε κάποια φάση, σαν το Εxcel, και είχα κατεβάσει την shareware έκδοσή του, και το crack για να μην γίνεται expire μετά απο 30 μέρες. Οπότε μιλάω με συμφοιτητή μου, κάτοχο bachelor σε computer science.. "Να θυμηθώ να σου δώσω το crack" του λέω. "Α, καλά, να σου φέρω ένα άδειο CD αύριο", μου λέει. "Ρε, είναι 14 kilobytes" τον ενημερώνω. "Δηλαδή, χωράει σε ένα CD;" με ρωτάει αφοπλιστικά.
ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ COMPUTER SCIENCE!!! Αυτά, κύριοι και κυρίες. Με τις υγείες μας. :)


https://greek-college.blogspot.com/

Dimitris1911 σύγκρινες πριν το επίπεδο σπουδών με ένα τει της Χαλκίδας αλλά είσαι λάθος. Τα κολεγια θέλουν να αναγνωριστούν ως α.ε.ι. συνεπώς πρέπει να συγκρίνεις με το τμήμα σου με ένα πανεπιστημιακό π.χ. κάποιο του οπα.


Το www.probation.tk είναι ένα εντελώς ερασιτεχνικό forum (πράγμα που δίχνει και την ποιότητα των φοιτητών και του κολεγίου γενικά). Μου κάνει εντύπωση πως γράφετε με greeklish όταν γράφετε ελληνικά και ο αγγλικός σχολιασμός (απαξιώνετε τόσο πολύ την ελληνική γλώσσα;). Επίσης Past Papers δεν έχει πουθενά.. όσο και αν έψαξα. (εγώ στα προηγουμένα Post σου έδειξα ακριβώς τα θέματα που μπαίνουν στο ο.π.α. σε 2 διαφορετικά μαθήματα και μάλιστα είπες ότι δεν είναι τίπτα το ιδιαίτερο).
Απλά σου παραθέτω όρισμένα αντίστοιχα ερασιτεχνικά forum ελληνικών πανεπιστημίων (shmmy.ntua.gr, https://venus.cslab.aueb.gr/portal/ , www.gewponoi.com)

------ το deree είναι πολύ πίσω

Λοιπόν τα past papers είναι ενα αμερικανίστικο σύστημα που έχει κατηγορηποιηθεί ότι προάγει αυτοματοποιημένες γνώσεις στους μαθητές και δεν προσφέρουν κρίση. Μάλιστα κολέγια της αθήνας κατηγορήθηκαν ότι βάζουν θέματα από τράπεζα θεματων (γνωστή στους [περίσσότερους φοιτητές).

(ένα οικονομολόγος πρέπει να έχει κριτική σκέψη και πολυδιάστατη και όχι τυποποιημένη (πολλαπλής επιλογής)--- προπο---- αντιγραφές


Όσο αφορά την εργασία στο σπίτι που λες ότι κανείς και κάτι τέτοιο το δημόσιο δεν κάνει δεν ισχύει. Θέλω να μου πεις κάποιο link που να βλέπω διπλωματικες, πτυχιακές φοιτητών του deree. (αν υπάρχει).


οι εργασίες που κάνουν τα ελληνικά πανεπιστήμια και πολυτεχνεία είναι σοβαρές εργασίες και ιδιαίτερα οι διπλωματικές των πολυτεχνείων έχουν ένα επίπεδο που κανένα deree - ψευτοπανεπιστήμια δεν μπορεί να φτάσει


Για να ξέρεις τα ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια συνεργάζονται με την μη κερδοσκοπική οργάνωση artemis και οι φοιτητές κάνουν ερευνητικές εργασίες (που έχουν πραγματικά ογκώδης δουλειά στο σπίτι) και όλες οι εργασίες δημοσιεύονται εδώ https://artemis.cslab.ntua.gr/
(οι εργασίες των Dereedon που είναι οεο;)

Επίσης στα δημόσια πανεπιστήμια δνε μπορείς να απαλαγείς από ένα μάθημα κάνοντας μόνο μια εργασιούλα ... τις περισσότερες φορές η εργασία έχει συμψηφισμό 2/10 με την γραπτή εξεταση αντιθέτως στο Deree μπορείς να απαλλαγείς από ένα μάθημα κάνοντας μια εργασίούλα.

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top