Πανεπιστήμιο Λογιστικής ή Deree;

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
emvard,
Εχεις απολυτο δικιο,να χτες κοιταζα την λιστα των 100 κορυφαιων πανεπιστημιων και κανενα ελληνικο δεν ειδα:( .Γιατι αραγε?Μηπως πρεπει να αλαξουμε κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
emvard,
Εχεις απολυτο δικιο,να χτες κοιταζα την λιστα των 100 κορυφαιων πανεπιστημιων και κανενα ελληνικο δεν ειδα:( .Γιατι αραγε?Μηπως πρεπει να αλαξουμε κατι?

οι ερευνες αυτες δεν ειναι καθολου αντικειμενικες...παιζει μεγαλο ρολο ακομα και το μεγεθος του πανεπιστημιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emvard

Νεοφερμένος

Ο emvard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
οι ερευνες αυτες δεν ειναι καθολου αντικειμενικες...παιζει μεγαλο ρολο ακομα και το μεγεθος του πανεπιστημιου

Το Αθηνών και το Αριστοτέλειο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ πανεπιστήμια. 95,000 φοιτητές έχει το Αριστοτέλειο. Της Οξφόρδης έχει 19,500.

Και τι είναι αντικειμενικό ρε φίλε; δηλαδή πως βγάζετε τα συμπεράσματα που γράφετε εδώ μέσα; ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι είναι πιο αντικειμενικό;
Εάν δεν ξέρουμε ποιό είναι πραγματικά καλύτερο από ποιό να μην λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι.

2 διαφορετικά rankings έχω δει και στα δύο παίρνουμε πούλους. Συνεπώς εάν κρίνω από κάτι θα είναι από αυτό. Θέλετε να συγκρίνουμε εγκαταστάσεις; ευχαρίστως. Ευρευνητικά κέντρα; ευχαρίστως. Ποσοστό ερευνών που δημοσιεύοντε παγκοσμίως; ευχαρίστως.

ΣΕ όλα αυτά πάτος είμαστε. Έρευνα είναι ακόμη πιο αστεία από την προπτυχιακή εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
κοτσοσ
Πειτε ενα πραγμα στο οποίο δεν ειμαστε πατος ετσι ωστε να δικαιολογησεις την προηγουμενη πρότασή σου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emvard

Νεοφερμένος

Ο emvard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
κοτσοσ
Πειτε ενα πραγμα στο οποίο δεν ειμαστε πατος ετσι ωστε να δικαιολογησεις την προηγουμενη πρότασή σου !

Στην αερολογία. ΟΛΟΙ γκρινιάζουν για το σύστημα παιδείας (δεν ξέρω πως γίνεται αυτό), μας κατατάσει η OECD (όποιος δεν ξέρει τι είναι αυτό -> google) στις τελευταίες θέσεις στην ΕΕ (είμαστε πάνω μόνο από την Πορτογαλία)* ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ (Μαθηματικά, Επιστήμες, Γλώσσα) και μετά βγαίνουμε και το παίζουμε οι φωστήρες... Είμαι τώρα 3 χρόνια στο Πάντειο και μου 'ρχεται να φτύσω στα μούτρα το 70% των "υπαλλήλων" της σχολής. Είτε καθηγητές είτε γραμματείς (οι χειρότεροι)...

Δεν μας χέζετε με τις παιδείες σας. Γι'αυτό μια ζωή θα 'μαστε 0 και θα μας περιφρονούν όλοι. Επειδή μόνο να λέμε εξυπνάδες ξέρουμε. Αντί να ντρεπόμαστε που κάτι ΤΣΕΧΙΕΣ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ) μας περνάνε σε ποιότητα σπουδών καθόμαστε και χαιρόμαστε για το τίποτα. Αντί να πάμε να τους τα πετάξουμε στα μούτρα καθόμαστε και εκθειάζουμε λέει τον Έλληνα φοιτητή που κατά μέσο όρο θέλει 6-7 χρόνια για να αποφοιτήσει.

Ποιόν κοροϊδεύετε μωρέ; και 'μεις εδώ σπουδάζουμε και ξέρουμε. Είμαι στην σχολή πολιτικών επιστημών και έχω φίλες που δεν ξέρουν να κλείνουν το βρήκα!!! που δεν ξέρουν ποιός είναι Ο Ζήνων και έκαναν Αρχαία Ελληνικά 6 χρόνια.

*https://www.siteselection.com/ssinsider/snapshot/sf011210.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Οι φίλες σου είναι φοιτήτριες και δεν ξέρουν να κλίσουν (και όχι κλείσουν) το "βρήκα" άρα τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι άχρηστα...
Κάτι δεν πάει καλά σε αυτήν τη συνεπαγωγή.

Η κατάταξη που λες γίνεται με βάση ένα testάκι σε άτομα ηλικίας 15 ετών. Δεν αφορά στα πανεπιστήμια.

Όλοι γνωρίζουμε ότι το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι ψιλο-χάλια, αλλά πραγματικά έχω βαρεθεί να ακούω από διάφορους εκφράσεις του τύπου: "στο μπουρ-λο που λέγεται Ελλάδα" και να συγκρίνουν τα πανεπιστήμιά μας με του εξωτερικού βγάζοντας τα χάλια χωρίς να ξέρουν τι συγκρίνουν. Για τις κατατάξεις των πανεπιστημίων, όμως, λαμβάνουν υπόψη τις κτιριακές υποδομές, το αν οι διδάσκοντες έχουν πάρει κάποιο βραβείο, το πόσο μεγάλη είναι και πόση επισκεψιμότητα έχει συνολικά η ιστοσελίδα του πανεπιστημίου (!), το αν υπάρχουν και πόσες είναι στο internet δημοσιευμένες οι διπλωματικές εργασίες των προπτυχιακών φοιτητών ή διδακτορική διατριβή των μεταπτυχιακών και τέτοια πράγματα. Αν αυτά τα θεωρείς εσύ λογικά κριτήρια, τότε οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emvard

Νεοφερμένος

Ο emvard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Οι φίλες σου είναι φοιτήτριες και δεν ξέρουν να κλίσουν (και όχι κλείσουν) το "βρήκα" άρα τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι άχρηστα...
Κάτι δεν πάει καλά σε αυτήν τη συνεπαγωγή.

Η κατάταξη που λες γίνεται με βάση ένα testάκι σε άτομα ηλικίας 15 ετών. Δεν αφορά στα πανεπιστήμια.

Όλοι γνωρίζουμε ότι το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι ψιλο-χάλια, αλλά πραγματικά έχω βαρεθεί να ακούω από διάφορους εκφράσεις του τύπου: "στο μπουρ-λο που λέγεται Ελλάδα" και να συγκρίνουν τα πανεπιστήμιά μας με του εξωτερικού βγάζοντας τα χάλια χωρίς να ξέρουν τι συγκρίνουν. Για τις κατατάξεις των πανεπιστημίων, όμως, λαμβάνουν υπόψη τις κτιριακές υποδομές, το αν οι διδάσκοντες έχουν πάρει κάποιο βραβείο, το πόσο μεγάλη είναι και πόση επισκεψιμότητα έχει συνολικά η ιστοσελίδα του πανεπιστημίου (!), το αν υπάρχουν και πόσες είναι στο internet δημοσιευμένες οι διπλωματικές εργασίες των προπτυχιακών φοιτητών ή διδακτορική διατριβή των μεταπτυχιακών και τέτοια πράγματα. Αν αυτά τα θεωρείς εσύ λογικά κριτήρια, τότε οκ...

Καταρχήν δεν είναι να "κλείσουν" ή να "κλίσουν" αλλά να "κλείνουν" ή να "κλίνουν". Δεν λες ποτέ κλίσε το ρήμα λες κλίνε το ρήμα. Αφού θες να παίξουμε τις κουμπάρες...

Ύστερα, το ότι αυτές πέρασαν από το Ελληνικό σύστημα παιδείας και τώρα φοιτούν στο Ελληνικό πανεπιστήμιο αποδεικνύει ότι αυτό που λέει ο τύπος εδώ δεν είναι αλήθεια. Ότι δηλαδή οι φοιτητές μας έχουν ανώτερο επίπεδο σπουδών από εκείνους της Αγγλίας. Το έγραψα για να υποδείξω ότι οι γενικολογίες δεν έχουν βάση και δεν μου λένε τίποτα.

Η κατάταξη που λέω αφορά άμεσα τα πανεπιστήμια. Οι φοιτητές που μπαίνουν στο πανεπιστήμιο από που έρχονται; αυτοί οι μαθητές που εξέτασαν είναι οι μελλοντικοί φοιτητές μας. Δεν γίνεται να έχεις μούφα δευτεροβάθμια εκπαίδευση και γαμάτη τριτοβάθμια. Αν είναι δυνατόν... Η ποιότητα των φοιτητών παίζει μεγάλο ρόλο.
Και στο ότι κάνουν μια δεκαετία να αποφοιτήσουν δεν φαίνεται να απασχολεί κανέναν...

Εσύ ξέρεις τι συγκρίνεις; εδώ δεν ξέρουν μερικοί κατά που πέφτει το Lund της Σουηδίας και μου λένε σιγά την σχολή.
Τα rankings που λες βασίζονται σε αρκετά σοβαρά κριτήρια. Πρώτον, την ποιότητα της έρευνας που γίνεται (ίσως όχι τόσο σοβαρή για προπτυχιακούς αλλά υπέρτατη για μεπτατυχιακούς εφόσον δείχνει το επίπεδο των καθηγητών καθώς και το citation index που έχουν, βραβεία νόμπελ κτλ). Δεύτερον, το ποσοστό των φοιτητών που αποφοιτεί με "καλό βαθμό" (από 7 και πάνω στην Ελλάδα). Τρίτον, το ποσοστό εκείνων που βρίσκει δουλειά μέσα σε 6 μήνες από την αποφοίτηση του. Τέταρτον, το ποσό που διαθέτει το πανεπιστήμιο για εγκαταστάσεις. Πέμπτον, ποσοστό των φοιτητών που τελείωνει την σχολή. Αν δεν είναι αυτά σημαντικά τι είναι; το τι νομίζει η μαμά σου;

Οι διδακτορικές διατριβές και οι εργασίες των φοιτητών είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ κριτήριο για ένα πανεπιστήμιο. Έτσι κάνουν "φήμη" τα πανεπιστήμια με το να δημοσιεύουν εργασίες φοιτητών και καθηγητών σε journals. Το citation index είναι πολύυ σοβαρό κριτήριο για τους ακαδημαϊκούς.

Υ.Γ. Αυτά με τα ίντερνετ είναι μούφες τις πιάτσας. Academic World Rankings και THE-QS Rankings μιλάω εγώ. Δεν χρησιμοποιούν όλες οι οργανώσεις τα ίδια κριτήρια. Εγώ μιλάω για τις πιο γνωστές και τις πιο σεβαστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι παίζει σημαντικό ρόλο η έρευνα και σε αυτόν το τομέα είμαστε στον πάτο. Όμως μιλάω κυρίως για την ποιότητα της διδασκαλίας. Και εσύ μιλάς γνωρίζοντας μόνο μερικές στατιστικές έρευνες (όχι απόλυτα αξιόπιστες κατά τη γνώμη μου-και οι οποίες δείχνουν ότι όλο και βελτιώνόμαστε βάσει των κριτηρίων τους), αλλά επειδή τυγχάνει να έχω γνωρίσει μερικά άτομα που σπουδάζουν σε μερικά από τα πιο φημισμένα πανεπιστήμια της αμερικής σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο μου είπαν τα εξής:
Οι μεν προπτυχιακοί ότι το μετάνιωσαν που δεν σπουδάζουν στην Ελλάδα, γιατί το επίπεδο σπουδών πέρα από όσα πιστέυει ο κόσμος δεν είναι τόσο υψηλό (τους θεωρούν μάλιστα από τους καλύτερους, γιατί ξέρουν πράγματα που δεν ξέρει ο μέσος αμερικανός πρωτοετής [ας σημειωθεί εδώ ότι τα άτομα που λέω απέτυχαν στις πανελλαδικές]), οι δε μεταπτυχιακοί(πτυχιούχοι από το ΕΚΠΑ και το ΑΠΘ) ότι κάνουν πράγματα που γνωρίζουν ήδη χωρίς να αυξάνεται το βάθος των γνώσεών τους σημαντικά.

Βεβαίως και οι προπτυχιακοί και οι μεταπτυχιακοί που λέω έχουν ίδιο πεδίο σπουδών (γύρω από τη Φυσική), οπότε μόνο συγκρίσεις σε αυτό το πεδίο σπουδών μπορώ να κάνω (που γνωρίζω και προσωπικά κάποια πράγματα-ελάχιστα ίσως). Τώρα τι να σου πω, μπορεί να είναι καλύτερο το επίπεδο σπουδών σε όλα τα άλλα τμήματά τους. Μπορεί πχ στις πολιτικές επιστήμες που ξέρεις εσύ ίσως κάποια άτομα να είναι διαφορετικά τα πράγματα. Δεν γνωρίζω τίποτα άλλο πέρα από όσα είπα ήδη.

Βεβαίως το παιδί που έθεσε το θέμα ΤΕΙ ή Deree δεν παίρνει απάντηση από αυτά που λέω εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Αν περνάς σε σχολη που σε ενδιαφέρει σε ΑΕΙ/ΤΕΙ να πας.Αν όχι ψάξε για εξωτερικό,ιδιωτικά κολέγια στην Ελλάδα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emvard

Νεοφερμένος

Ο emvard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι παίζει σημαντικό ρόλο η έρευνα και σε αυτόν το τομέα είμαστε στον πάτο. Όμως μιλάω κυρίως για την ποιότητα της διδασκαλίας. Και εσύ μιλάς γνωρίζοντας μόνο μερικές στατιστικές έρευνες (όχι απόλυτα αξιόπιστες κατά τη γνώμη μου-και οι οποίες δείχνουν ότι όλο και βελτιώνόμαστε βάσει των κριτηρίων τους), αλλά επειδή τυγχάνει να έχω γνωρίσει μερικά άτομα που σπουδάζουν σε μερικά από τα πιο φημισμένα πανεπιστήμια της αμερικής σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο μου είπαν τα εξής:
Οι μεν προπτυχιακοί ότι το μετάνιωσαν που δεν σπουδάζουν στην Ελλάδα, γιατί το επίπεδο σπουδών πέρα από όσα πιστέυει ο κόσμος δεν είναι τόσο υψηλό (τους θεωρούν μάλιστα από τους καλύτερους, γιατί ξέρουν πράγματα που δεν ξέρει ο μέσος αμερικανός πρωτοετής [ας σημειωθεί εδώ ότι τα άτομα που λέω απέτυχαν στις πανελλαδικές]), οι δε μεταπτυχιακοί(πτυχιούχοι από το ΕΚΠΑ και το ΑΠΘ) ότι κάνουν πράγματα που γνωρίζουν ήδη χωρίς να αυξάνεται το βάθος των γνώσεών τους σημαντικά.

Βεβαίως και οι προπτυχιακοί και οι μεταπτυχιακοί που λέω έχουν ίδιο πεδίο σπουδών (γύρω από τη Φυσική), οπότε μόνο συγκρίσεις σε αυτό το πεδίο σπουδών μπορώ να κάνω (που γνωρίζω και προσωπικά κάποια πράγματα-ελάχιστα ίσως). Τώρα τι να σου πω, μπορεί να είναι καλύτερο το επίπεδο σπουδών σε όλα τα άλλα τμήματά τους. Μπορεί πχ στις πολιτικές επιστήμες που ξέρεις εσύ ίσως κάποια άτομα να είναι διαφορετικά τα πράγματα. Δεν γνωρίζω τίποτα άλλο πέρα από όσα είπα ήδη.

Βεβαίως το παιδί που έθεσε το θέμα ΤΕΙ ή Deree δεν παίρνει απάντηση από αυτά που λέω εγώ...

Ναι να ξέρεις βέβαια ότι ούτε εγώ δεν απάντησα στο παιδί που άνοιξε το θέμα αλλά σε κάποιον άλλο που πόσταρε εδώ και άρχισε να γενικολογεί ότι έχουμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ποιότητα σπουδών εμείς εδώ κτλ κτ. Αυτό που είπα λοιπόν μετά, είναι ότι δεν υπάρχει καμιά ένδειξη για αυτό και αν μη τι άλλο υπάρχει ένδειξη (είτε συμφωνείς μαζί της είτε όχι) για το αντίθετο.

Κοίτα για μεταπτυχιακά μην το συζητάς δεν υπάρχει περίπτωση. Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ να έχουμε ΣΟΒΑΡΗ μεταπτυχιακή εκπαίδευση λόγω της γραφειοκρατίας και του επάρατου σάπιου δημοσίου. Όταν δεν πληρώνουν κανέναν (οι καθηγητές παίρνουν ψίχουλα), όταν πρέπει να πάρεις ΑΔΕΙΑ απο το ΚΡΑΤΟΣ για να συνεργαστείς με κάποια εταιρία για οποιαδήποτε έρευνα (χώρια το ότι θα σου ορμήσουν τα συντρόφια ότι συνεργάζεσαι με το κεφάλαιο) τότε πως θα προσελκύσεις καθηγητές με σοβαρό έργο; Τα μεγάλα κεφάλια θα πάνε εκεί που θα παίρνουν οι ίδιοι λεφτά και που θα τους δίνονται σοβαρά κεφάλαια για σοβαρή έρευνα. Εγώ δεν έχω σχέσεις με το εξωτερικό (ακόμη). Ο αδερφός μου κάνει διδακτορικό στο Εδιμβούργο τώρα και είχε τελείωσει Χημικός Μηχανικός από το ΕΜΠ. Ε λοιπόν όσες φορές τον έχω ρωτήσει για τις σπουδές του στο Εδιμβούργο ποτέ δεν μου είπε αυτά τα ανεκδιήγητα που ακούω ΣΥΝΕΧΩΣ. Ότι δεν ξέρουν λέει Μαθηματικά τόσο καλά οι Άγγλοι, ότι όποιος πάει εκεί τον έχουν θεό... Το αντίθετο... μου 'χει αρκετές περιπτώσεις που τρώνε τα μούτρα τους. Βέβαια, δεν τσαλαπατάει το ΕΜΠ ούτε το εκθειάζει όμως. Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει ότι το ΕΜΠ είναι από τα καλύτερα στον κόσμο; Και ρωτάω ΓΙΑΤΙ; και μου αρχίζουν τις σάχλες... Δηλαδή πως θα γίνει; θα λέμε ό,τι να 'ναι και μετά θα περιμένουμε από τους άλλους να το δεχτούνε;
Εγώ ναι το Πάντειο το τσαλαπατάω και το φτύνω και θα το κάνω μέχρι να σοβαρευτούνε. Γιατί είναι γελοίοι και ξεφτίλες και δεν βλέπω την ώρα να φύγω!

Τέλος πάντων, εγώ δεν είχα σκοπό να μιλήσω όπως μίλησα. Είδα ότι ήμουν επιθετικός στα μηνύματα μου αλλά έχω κάνει 1 δις συζητήσεις και πολλοί λένε πράγματα που δεν βασίζονται πουθενά πέρα από μύθους και ανοησίες.

Επισης, ξέρεις πόσοι φοιτητές έχουν φύγει από δω και πάνε Γερμανία, Γαλλία; εγώ μιλάω τώρα για άτομα που πέρασαν εδώ. Μου χουν πει για διάφορους και ήδη ένας φίλος μου έφυγε. Και αυτό που μου λέει εμένα είναι ότι θα 'πρεπε να χει φύγει πιο πριν.

Και ένας από τους λόγους γιαυτό είναι ότι το σύστημα εισαγωγής είναι γελοίο (μπαίνουν σε σχολές που δεν θέλουν μόνο και μόνο επειδή "πέρασαν"). Γενικά έχουμε δημιουργήσει ένα μύθευμα ότι το πανεπιστήμια μας σκίζουν αλλά στα λύκεια όλοι σιχτιρίζουν την ώρα και την στιγμή που πάτησαν το πόδι τους εκεί πέρα. Πως θα γίνει έχουμε σοβαρό πρόβλημα... και με το να λέμε "ωω δεν τρέχει τίποτα" δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.

Και θα σου πω και το άλλο. Όσο πιο υψηλό είναι το επίπεδο ζωής της χώρας τόσο καλύτερα πανεπιστήμια θα έχει. Δηλαδή, σκέψου ότι τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου δεν είναι εθνικά πανεπιστήμια αλλά πολυεθνικά. Το Harvard και την Σορβόννη δεν το κάνουν οι Αμερικάνοι και οι Γάλλοι. Το κάνουν οι Κινέζοι, οι Άραβες, οι Έλληνες, οι Γερμανοί, οι Άγγλοι, οι Σουηδοί κτλ κτλ. Μαζεύουν απ' ΟΛΟ τον κόσμο μαθητές και καθηγητές (κυρίως). Εμείς εδώ είμαστε πάρα πάρα πολύ κλεισμένοι... Δεν θα μπορούσαμε να ανταγωνιστούμε ΟΛΟ τον κόσμο. Γιατί αυτά τα πανεπιστήμια δεν είναι Αμερικάνικα ή Αγγλικά. Είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ. Εμάς είναι Ελληνικά. Ελλάδα - κόσμος, 0 -1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.

emvard

Νεοφερμένος

Ο emvard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

8 Warsaw School of Economics

9 Bucharest University of Economics

20 Athens University of Economics and Business

30 London Business School


Εάν δεν βάζανε το Βουκουρέστι και την Βαρσοβία θέσεις 8,9 αντίστοιχα και το London Business School θέση 30 στον κόσμο θα μπορούσες να πείς ότι είναι σοβαρά rankings.

Έχει θέση 60(!) και θέση 40!!! στην Ευρώπη το Judge του Cambridge και το Said της Οξφόρδης, το Wharton (UPenn) - δεν το αναφέρει καν (μιλάμε τώρα για το πιο γνωστό Business School μαζί με Harvard) και κάτι θέσεις παραπάνω έχει Ουγγαρία, Τσεχία, Ισραήλ, Εστονία, Κροατία. Όποιος έχει ασχοληθεί λίγο με Business Schools, καταλαβαίνει ότι αυτά δεν στέκουν. Δεν μιλάμε για σχολές άγνωστες αλλά για ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΕΣ και με τεράστια φήμη και δεν μιλάμε και για 1-2 θέσεις διαφορά από Ανατολικοευρωπαϊκές σχολές που ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ σε management δεν είναι δυνατόν να συγκριθούν...

https://rankings.ft.com/businessschoolrankings/global-mba-rankings

Οι Financial Times πάντως το London Business School το έχουν 2ο στον κόσμο (όχι 30 στην Ευρώπη), με αρχικό μισθό των αποφοίτων του 146,565 δολάρια. Και 1ο είναι ΦΥΣΙΚΑ το Wharton.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
παντως αυτο ειναι επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
δειτε και λιγο εδω;
https://www.arwu.org/rank2008/EN2008.htm
Τα κριτηρια τους φενονται απολυτα λογικα.Το πρωτο ελληνικο πανεπιστημιο που ειδα στην λιστα ηταν το University of Athens στην θεση ~251.Δεν ειναι και τοσο καλο :(
https://www.arwu.org/rank2008/ARWU2008_C(EN).htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emvard

Νεοφερμένος

Ο emvard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!Όπως έχω ξαναπεί είναι γελοίο να λέμε είμαστε έλληνες είμαστε καλύτεροι από όλους..Δεν αληθεύει αυτό και δεν ξέρω πως υπάρχει αυτή η ιδέα...Αν είμασταν καλύτεροι από τους άλλους, τότε δεν θα έφευγαν φοιτητές για το εξωτερικό,δεν θα γινόταν καταλήψεις και δεν υπήρχαν και οι αιώνιοι φοιτητές...Λυπάμαι που θα το πω αλλά έχω απογοητευτεί οικτρά από την Ελλάδα και για αυτο παίρνω την απόφαση να φύγω εξωτερικό.Και γιατί το κάνω αυτό?Γιατί πολύ απλά για 2η φορά δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να σπουδάσω μηχανολογος κάτι που το θέλω πάρα πολύ..Και όμως χάρη τν αξιότιμων πανελλήνιων και βάσεων δεν μπόρεσα να πιάσω τη σχόλη που ήθελα.Δεν ήμουν κακή μαθήτρια αλλά από τις άριστες μαθήτριες που οι καθηγητές έλεγαν ότι θα περνούσα σίγουρα και όμως δεν το κατάφερα και όμως επειδή δεν πέρασα στη σχολή που ήθελα μου λένε να πάω εκεί που πέρασα..Όμως εμένα δεν με ρώτησαν αν θέλω να σπουδάσω εκεί αν έχω το κουράγιο να μάθω πράγματα που δεν θέλω ...πραγματικά θα ήμουν πολύ δυστηχισμένη...Θέλω να σπουδάσω αυτό που θέλω γιατί κόπιασα πάρα πολύ,διάβαζα πάρα πολλές ώρες στα διαγωνισματα έγραφα σχεδόν άριστα και όμως στις πανελλήνιες δεν πέτυχα...οι κόποι πήγαν χαμένοι και νιώθω απογοητευμένη...Και για αυτό πήρα την απόφαση να σπουδάσω Αμερική αφού μου δίνεται η ευκαιρία να σπουδάσω αυτό που δεν μπορώ στην Ελλάδα.
Όσο για τις περιβοήτες πανελλήνιες όταν ρώτησα ένα πανεπιστήμιο της Αμερικής(δεν θα πω όνομα) αν μετράνε οι βαθμοί των πανελλήνιων μου είπαν το εξής:''Είμαστε γνώστες των εκπαιδευτικών συστημάτων άλλων χωρών καθώς και της δική σας αλλά δεν το θεωρούμε αντικείμενικό σύστημα αξιολόγησης μαθητή''...Εκεί τι να πεις...Μας πηραν και οι Αμερικανοι χαμπάροι...
Και ουτε λεφτα εχω και ουτε πλουσια ειμαι αλλά θα προσπαθησω με όλη την καρδιά να μπω Αμερική γιατί μου δίνει την ευκαιρία να μπω...

Ναι δεν νομίζω ότι το λένε για τις πανελλήνιες αυτό. Περισσότερο για τις ενδοσχολικές και τους προφορικούς (και επειδή στο εξωτερικό ζητάνε να δούνε όλο το "record" σου, από το γυμνάσιο και μετά δηλαδή, παίζουν ρόλο οι ενδοσχολικές). Στην Αμερική ούτως ή άλλως σου ζητάνε να δώσεις το SAT (οι περισσότερες σχολές) οπότε κρίνουν το επίπεδο γνώσεων σου από 'κει. Στην Αγγλία πλέον, αρκετές σχολές ΔΕΝ δέχονται το απολυτήριο από μόνο του και πρέπει να δώσεις και αγγλικές εξετάσεις (2 A-Levels). Σε άλλες σε ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ (παλιότερα ήταν προαιρετικό) να περάσεις δικό τους foundation (1 χρόνο) που σε εξετάζουν ΚΑΙ σε γλώσσα ΚΑΙ σε μαθήματα. Οι σοβαρές σχολές τα ζητάνε αυτά μόνο, έτσι; όχι κάτι University of Central Lancashire και University of East London που πάνε αρκετοί Έλληνες για να πούνε ότι σπουδάσανε..

Όμως, έχεις δίκιο στο θέμα εισαγωγής. Πάμε ΟΠΟΥ περάσουμε ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ότι θα μας αρέσει... γελοιότητες. Έχουμε 1,200 λετσο-σχολές που κανένας δεν ενδιαφέρεται πραγματικά να πάει και που τώρα με τα 10άρια τα βρήκαν σκούρα οι σουβλατζίδες και οι σπιτονικοκύρηδες, έριξαν το επίπεδο των θεμάτων των πανελληνίων και ανέβηκαν οι βάσεις από το 2006 που έγινε αυτή η σαχλαμάρα (όταν έδινα εγώ) σε σχολές όπως φιλολογία (κάτι 3000 μόρια σε ένα χρόνο), μαθηματικά, φυσική, κτλ κτλ.

Ο μόνος λόγος που έριξαν τα θέματα είναι ώστε οι 9αριδες να γίνουν 10αριδες και να περάσουν στην σχολή Ψαροβοσκών Ρεθύμνου μην τυχόν και την κλείσουν και χάσει οι πιτσαρία της γειτονιάς πελατία! Με αποτέλεσμα βέβαια οι 14αριδες να γίνουν 16αριδες και να υπάρχει μια λανθασμένη άποψη ότι εμείς που δώσαμε από το 2006 και μετά είμασταν καλύτερη φουρνιά ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. Έλεος. Και μας κοροϊδεύουν μετά ότι κάτι έγινε και αναβάθμησαν τα Τ.Ε.Ι.

4 χρόνια να σπουδάζεις κάτι που δεν θες ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Έχουμε γιομήσει άκυρους που δεν ξέρουν τον ορισμό του πολιτεύματος και έχουν περάσει σε σχολή πολιτικών επιστημών. Που δεν ξέρουνε την διαφορά μεταξύ κοινοβουλευτική δημοκρατίας και άμεσης δημοκρατίας. Του κώλου τα ενιάμερα.

Δεν ξέρω αν αυτά που λες ισχύουν (άγνωστοι είμαστε δεν ενδιαφέρει και κανέναν) αλλά ΒΕΒΑΙΩΣ να πας εκεί που σου ΑΡΕΣΕΙ και όχι εκεί που πέρασες εφόσον εκεί που πέρασες ΔΕΝ σου αρέσει. Και 'γω είχα περάσει Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνων επειδή με πιέζανε οι γονείς μου... Πήγα, σιχάθηκα και ξαναέκανα μηχ. και πήγα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας Πάντειο. Μόνο εκεί που ΘΕΣ θα 'πρεπε να περνάς... τέλος πάντων φασαρία για το τίποτα γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emvard

Νεοφερμένος

Ο emvard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο σε αυτά που λές...Ναι στα πανεπιστήμια που επικοινώνησα ζήτουσαν τις ανάλογες εξέτασεις...Όμως ήδη που κάνω την ύλη των μαθηματών αυτών δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα...Αισθάνομαι τρομερά αδικημένη από τις πανέλληνιες αλλά δεν αλλάζει κάτι πλέον.Το κακό σε όλη αυτήν την υπόθεση είναι ότι κάποιοι θέλουν να ξαναδώσω και 3η φορά πανελλάδικές και δεν ξέρω αν θα αντέξω να το κάνω αυτό.Γιατί πραγματικά και από τα λεγόμενα σου είδα ότι η κατάσταση εδώ δεν είναι και η καλύτερη και είναι κρίμα να παλεύω για ένα ΑΕΙ που δεν σκοπεύω να παρακολούθήσω κιόλας αν μπω στο εξωτερικό...
Όπως λες και εσύ εδώ κάνουν ένα σωρό σχολές χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένη κατάρτιση και επαγγελματική αποκατάσταση μόνο και μόνο να μπουν αυτοί που όλη τη σχολική χρονιά έπιναν καφέ και δεν έκαναν τίποτα...
Πάντως πραγματικά σε καταλαβαίνω για την όλη καταστάση που περνάς στο πανεπιστήμιο και όχι ακούσει χίλια δυο ακόμη και πραγματικά λυπάμαι...Εύχομαι ολόψυχα να τελειώσεις γρήγορα και αν θες μετά να πας εξωτερικό και να βρεις αυτό που θες...πάντως αφού δεν σου αρέσει τόσο πολύ εδώ σκέφτηκες να συνεχίσεις σπουδές στο εξωτερικό?Ή περιμένεις πρώτα να τελειώσεις??
Πάντως έχω γνωρίσει εκπληκτικούς και εξαιρετικούς καθηγητές στην Ελλάδα,που αν ήταν διαφορετικές οι συνθήκες θα υπήρχε περίπτωση να έμενα...
Όσο για το αν ήμουν καλή μαθήτρια λογικό είναι να μην μπορείς και να το πιστέψεις αγνώστοι μεταξύ αγνώστων είμαστε:P
Καλή συνέχεια!!:D

Όχι όχι μου αρέσει πολύ η σχολή, με την έννοια του περιεχόμενου της σχολής, βέβαια. Όμως με εκνευρίζει το όλο συστηματάκι... από γραφιάδες μέχρι καθηγητές. Όλοι οι καραγκιόζηδες μαζευτήκανε εδώ. Αλλά θα συνεχίσω κανονικά τις σπουδές μου γιατί έχω ήδη περάσει 2 χρόνια εδώ και δεν θέλω να πάνε στράφι. Μόλις τελειώσω φυσικά φεύγω για Αγγλία ή Σκωτία για μεπτατυχιακά/διδακτορικό!
Καλή συνέχεια και σε 'σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

h2olife

Νεοφερμένος

Ο h2olife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η κατάταξη αυτή έχει να κάνει με το βαθμό στον οποίο τα business schools παρέχουν προσβάσιμότητα στα publications των φοιτητών τους και των καθηγητών... δεν έχει καμία σχέση με ακαδημαικά κριτήρια...άλλα πραγματα μετράνε οι άνθρωποι και άλλος ο σκοπός τους. Υπόψιν τα τρία καλύτερα business school στον κόσμο είναι το london business school, το wharton bs of upenn (μοιράζονται πρώτη θέση) και τρίτο το harvard. το καλύτερο business τμήμα στην ελλάδα είναι το imba του τμήματος ΔΕΤ του ΟΠΑ το οποίο, όπως και το προπτυχιακό του τμήματος έχει άρκετους καθηγητές που είτε έχουν διδάξει σε ένα απ τα παραπάνω (2 απ τους καθηγητές έχουν διδάξει στο στο wharton και άλλοι 2 στο LBS) είτε σε κάποιο απ τα υπόλοιπα της πρώτης παγκόσμιας δεκάδας.
Απο εκεί και πέρα έχω να προτείνω στο παιδί που έκανε την πρώτη ανάρτηση, να ΜΗΝ προτιμήσει απο τις τρεις επιλογές που έχει, τη λύση του deree η του τει λογιστικής περιφέρειας και να προτιμήσει πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
Όσον αφορά την αναγνωρισιμότητα όντας απόφοιτος του deree ανοίγονται κάποιες συγκεκριμένες πόρτες που δεν θα άνοιγαν σε απόφοιτους ΤΕΙ, όπως ειπώθηκε και πριν. Υπάρχει συγκεκριμένη κλίκα και αν διακριθείς στο deree τότε δύσκολα θα μείνεις χωρίς δουλειά. Απο εκεί και πέρα όμωςη αναγνωρισιμότητα του deree στο εξωτερικό είναι απολύτως μηδενική οπότε για μεταπτυχιακό δεν το συζητάμε. το επίπεδο μαθημάτων δε είναι πολλές φορές χειρότερο απο το επίπεδο μαθημάτων στα τει.
Η επίλογη ενός περιφερειακού τει λογιστικής προσφέρει ακόμα λιγότερα. Πολύ κακό επίπεδο σπουδών απο αυτά που έχω ακούσει απο δύο γνωστους που φοιτούν σε αυτά, και μικρή αναγνωρισιμότητα. Μπαίνεις δε στη λίστα με πάρα πολλούς απόφοιτους ίδιων τει ανά την ελλάδα και όλοι αυτοί κάτω απο τους αποφοίτους των τμημάτων λογιστικής των ΑΕΙ της χώρας, τουλάχιστον όσον αφορά τα δικαιώματα.
Όσον αφορά την επιλογή πανεπιστημίου του εξωτερικού, θεωρώ ότι παρέχει πολύ περισσότερα απ τις άλλες δύο επιλογές και θα ανοίξει και καλύτερες πόρτες για μεταπτυχιακό και δουλειά στο εξωτερικό. Τα λεφτά δε είναι ίδια και ενδεχομένως και λιγότερα απο το deree(διδακτρα μόνο).
Προτείνω αποκλειστικά την επιλογή του εξωτερικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emvard

Νεοφερμένος

Ο emvard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η κατάταξη αυτή έχει να κάνει με το βαθμό στον οποίο τα business schools παρέχουν προσβάσιμότητα στα publications των φοιτητών τους και των καθηγητών... δεν έχει καμία σχέση με ακαδημαικά κριτήρια...άλλα πραγματα μετράνε οι άνθρωποι και άλλος ο σκοπός τους. Υπόψιν τα τρία καλύτερα business school στον κόσμο είναι το london business school, το wharton bs of upenn (μοιράζονται πρώτη θέση) και τρίτο το harvard. το καλύτερο business τμήμα στην ελλάδα είναι το imba του τμήματος ΔΕΤ του ΟΠΑ το οποίο, όπως και το προπτυχιακό του τμήματος έχει άρκετους καθηγητές που είτε έχουν διδάξει σε ένα απ τα παραπάνω (2 απ τους καθηγητές έχουν διδάξει στο στο wharton και άλλοι 2 στο LBS) είτε σε κάποιο απ τα υπόλοιπα της πρώτης παγκόσμιας δεκάδας.
Απο εκεί και πέρα έχω να προτείνω στο παιδί που έκανε την πρώτη ανάρτηση, να ΜΗΝ προτιμήσει απο τις τρεις επιλογές που έχει, τη λύση του deree η του τει λογιστικής περιφέρειας και να προτιμήσει πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
Όσον αφορά την αναγνωρισιμότητα όντας απόφοιτος του deree ανοίγονται κάποιες συγκεκριμένες πόρτες που δεν θα άνοιγαν σε απόφοιτους ΤΕΙ, όπως ειπώθηκε και πριν. Υπάρχει συγκεκριμένη κλίκα και αν διακριθείς στο deree τότε δύσκολα θα μείνεις χωρίς δουλειά. Απο εκεί και πέρα όμωςη αναγνωρισιμότητα του deree στο εξωτερικό είναι απολύτως μηδενική οπότε για μεταπτυχιακό δεν το συζητάμε. το επίπεδο μαθημάτων δε είναι πολλές φορές χειρότερο απο το επίπεδο μαθημάτων στα τει.
Η επίλογη ενός περιφερειακού τει λογιστικής προσφέρει ακόμα λιγότερα. Πολύ κακό επίπεδο σπουδών απο αυτά που έχω ακούσει απο δύο γνωστους που φοιτούν σε αυτά, και μικρή αναγνωρισιμότητα. Μπαίνεις δε στη λίστα με πάρα πολλούς απόφοιτους ίδιων τει ανά την ελλάδα και όλοι αυτοί κάτω απο τους αποφοίτους των τμημάτων λογιστικής των ΑΕΙ της χώρας, τουλάχιστον όσον αφορά τα δικαιώματα.
Όσον αφορά την επιλογή πανεπιστημίου του εξωτερικού, θεωρώ ότι παρέχει πολύ περισσότερα απ τις άλλες δύο επιλογές και θα ανοίξει και καλύτερες πόρτες για μεταπτυχιακό και δουλειά στο εξωτερικό. Τα λεφτά δε είναι ίδια και ενδεχομένως και λιγότερα απο το deree(διδακτρα μόνο).
Προτείνω αποκλειστικά την επιλογή του εξωτερικού

Τίποτα δεν μου την σπάει περισσότερο από τους ντιρίδες. Όμως, το ότι το πτυχίο του deree δεν έχει αναγνωρισιμότητα έξω είναι άκυρο. Στην Αμερική τουλάχιστον, έχει. Όχι για να βρείς δουλειά, αλλά για μεταπτυχιακά. Ξέρω 3 ντιρίδες φίλους του πατέρα μου που έχουν κάνει μεταπτυχιακά σε κάτι Berkeley και Harvard και NYU. Είναι ανανγωρισμένο στην Αμερική, ιδιαιτέρως στο βορειοδυτικό τμήμα της Αμερικής (Ν. Υόρκη, Βοστόνη, Φιλαδέλφια, κτλ). Έχω ακούσει και άλλους που έχουν κάνει μεταπτυχιακά Αγγλία... Αν ελέγξεις το site του ντιρί θα δεις ότι μερικοί από τους καθηγητές τους είναι απόφοιτοι του deree με μεταπτυχιακά στο εξωτερικό.

Κατά τ'αλλα μέσα είσαι κατά την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

h2olife

Νεοφερμένος

Ο h2olife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Υποψιν οτι αναφερομουν γενικα για εξωτεριξο. Η αληθεια ειναι οτι στην αμερικη ειναι λογικο σε συγκεκριμενα μερη να εχει κυρος λογω και της ονομασιας college... Ωστοσο δεδομενου οτι το διπλωμα δεν ειναι ανωτατο δεν μπορω να σκεφτω πως το harvard μπορει να σε δεχτει εκτος αν μιλαμε για mba μετα απο χρονια επαγγελματικης εμπειριας οποτε αλλαζει το πραγμα....τελος παντων απο τη στιγμη που το θεμα ειναι αλλο δεν εχει νοημα να το πολυσυζηταμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emvard

Νεοφερμένος

Ο emvard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Υποψιν οτι αναφερομουν γενικα για εξωτεριξο. Η αληθεια ειναι οτι στην αμερικη ειναι λογικο σε συγκεκριμενα μερη να εχει κυρος λογω και της ονομασιας college... Ωστοσο δεδομενου οτι το διπλωμα δεν ειναι ανωτατο δεν μπορω να σκεφτω πως το harvard μπορει να σε δεχτει εκτος αν μιλαμε για mba μετα απο χρονια επαγγελματικης εμπειριας οποτε αλλαζει το πραγμα....τελος παντων απο τη στιγμη που το θεμα ειναι αλλο δεν εχει νοημα να το πολυσυζηταμε

Όχι για MBA... Το Deree θεωρείται ΕΠΙΣΗΜΑ ανώτατο στην Αμερική. Υπάρχει ένας οργανισμός για τις βορειοδυτικές πολιτείες της Αμερικής που αναγνωρίζει κολλέγια του εξωτερικού ως αντίστοιχα με εκείνα της Αμερικής. Το Deree στην Μασαχουσέτη που είναι το Harvard, θεωρείται πανεπιστήμιο όπως όλα τα άλλα. New England Association of Colleges? κάπως έτσι λέγεται αυτός ο οργανισμός. Είναι κάτι σαν το δικό μας ΔΟΑΤΑΠ-ΔΙΚΑΤΣΑ. Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά βέβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top