Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου

haha

Νεοφερμένος

Η haha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ειμαι αποφοιτη τησ β λυκειου και μολις ξεκινησαν τα φροντιστηρια!!θα ηθελα να σας ρωτησω ποσο ρολο παιζουν οι φροντιστες για τα αποτελεσματα των πανελληνιων γιατι εχω αγχωθει με ολη αυτη την κατασταση ολα τα παιδια τελευταια χρονια αλλαζουν φροντ. φευγουν απο εκεινον πανε σε αλλον σε αλλον,ειναι καλοσ ο αλλος καινουριοσ? κτλ.εχω αγχωθει αρκετα με αυτο το θεμα και θα ηθελα τη γνωμη σασ ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arkenea moses

Νεοφερμένος

Η arkenea moses αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
τι κατευθυνση εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haha

Νεοφερμένος

Η haha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
θετικη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Και βεβαια παιζει ρολο..!!!Εγω στο φροντιστηρι που πηγαινα...ειχα μετριους φροντιστες...με εξαιρεση εναν φυσικο..που δεν ξερω γιατι..αλλα βαριοταν να κανει μαθημα!!!Μεσα σε 2 ωρες μαθημα το πολυ να ελυνε 4 ασκησεις.....και αυτες επρεπε να σου βγει η πιστη για να τις καταλαβεις..!!!Αντιθετα στο σχολειο...ο ανθρωπος ηταν αλλο πραγμα...!!!Σε 45 λεπτα...παραδωση θεωριας.....5-6 ασκησεις...και μιλαμε..για να μην τις καταλαβεις..επρεπε να ειχες προβλημα!!!Ακομα και την πιο δυσκολη ασκηση την εκανε να φαινεται ευκολη...και σου εδινε κουραγιο!!!Ευχαριστω τον θεο που ειχαν αυτον τον αγιο ανθρωπο στο σχολειο...και καταφερα να γραψω ενα 14....αλλιως...αν περιμενα απο τον αλλο.....και τις δικες του σημειωσεις...!!!το πολυ....6-7!!!ουφφφφφ.....

Οπως και στον ΑΟΘ.....μεχρι τον Δεκεμβρι..και να φανταστικε ειχα κανει και καλοκαιρινα..ειχαμε παει μεχρι το 2ο κεφαλαιο...!!Ειχαμε λυσει 10 ασκησεις το πολυ....και οταν του λεγαμε οτι στο σχολειο τοσο λυνουμε σε ενα μαθημα..μας ελεγε..μου εχετε εμπιστοσυνη??ελεος....
Ευτιχως κατι εγινε και εφυγε στην μεση της χρονιας....!!Ο επομενως που ηρθε...15 ασκησεις το λιγοτερο καθημερινα...και αλλες τοσες για το σπιτι...!!!!Παλι καλα..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haha

Νεοφερμένος

Η haha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τι να σου πω εγω γενικα ειμαι ευχαριστημενη απο τουσ φροντιστεσ μου αλλα δεν εχω κανει και με αλλουσ για να συγκρινω και το θεωρω μεγαλο ρισκο να αλλαζεις τελευταια χρονια...απο την αλλη φετος ξεκινησα βιολογια κατευθυνσησ και επειδη ολεσ οι βιολογοι τισ περιοχησ εχουν μεινει εγγυεσ(!) ξεκινησα σε τμημα με μια μικρουλα 25-28 που φαινεται πολυ οργανωμενη και αποφασισμενη να μασ τα μαθει αλλα ειπε οτι τα μιτοχονδρια δεν υπαρχουν στουσ φυτικουσ οργανισμους!!πραγμα που με αγχωσε.. γιατι η βιολογια εχει συντελεστη 1.3!απο την αλλη ηταν 1ο μαθημα αγχωμενη κτλ τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arkenea moses

Νεοφερμένος

Η arkenea moses αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
κοιτα, το ολο θεμα με τα φροντιστηρια ειναι ενα τεραστιο ψεμα , μια αυτουσια προπαγανδα ουσιαστικα. Αν εχεις τη διαθεση και το μερακι και μονη σου μπορεις να τα καταφερεις ! Επειδη ομως εισαι κ θετικη ,χρειαζεσαι ασφαλως περισσοτερη εξασκηση [εγω ημουν θεωρητικη και στηριχτηκα περισσοτερο στο προσωπικο διαβασμα] ,επομενως καλο θα ηταν να κανεις καποια εξτρα μαθηματα , γτ οι περισσοτεροι καθηγητες στα σχολεια ειναι μονο αραλίκι!
θα σου προτεινα παντως να κανεις ιδιαιτερα και οχι να πας σε φροντιστηριο ,ειναι το πιο καταλληλο πιστευω για τη κατευθυνση σου, αν υπαρχει βεβαια και η καταλληλη οικονομικη ευχερια!
Α και να ξερεις πως για την αποδοση που θα εχεις στις πανελληνιες δε παιζει κανενας αλλος ρολο ,παρα μονο εσυ! Αν διαβαζεις συστηματικα , κανεις αρκετες επαναληψεις και εχεις μια καλη ψυχολογια θα γραψεις μια χαρα. Το φροντιστηριο να θυμασαι λειτουργει επικουρικα και σου δειχνει το τροπο , ολα τα αλλα εξαρτωνται απο εσενα!

τι να σου πω εγω γενικα ειμαι ευχαριστημενη απο τουσ φροντιστεσ μου αλλα δεν εχω κανει και με αλλουσ για να δω και το θεωρω μεγαλο ρισκο να αλλαζεις τελευταια χρονια...

αν εισαι ευχαριστημενη δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις. Απλα ειναι τα πραγματα και ουτε υπαρχει λογος να αγχωνεσαι θεωρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haha

Νεοφερμένος

Η haha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ιδιαιτερα κανω φυσικη κατ., μαθηματικα κατ., χημεια κατ, εκθεση με ενα αλλο παιδι,ομωσ βιολογια κατ. και μαθηματικα γενικης σε τμημα. μου προτεινετε να παω και βιολογια κατευθυνσησ ιδιαιτερο?α! μαθηματικα κατευθυνσησ κανω διπλο,. φροντιστηριο και ιδιαιτερο ωσ συμπληρωματικο(2-3 ωρες) γιατι δεν ηθελα να ρισκαρω να αλλαξω τελειως τελευταια χρονια...τι σκεφτεστε???
ευχαριστω και παλι πολυ για τη βοηθεια:):thanks:
-----------------------------------------
παραθεση/= οταν λεω διπλο εννοω σε φροντιστηριο 4 παιδιων και ιδιαιτερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι οι πανελλήνιες έχουν θεοποιηθεί και τα φροντιστήρια θα μπορούσαν να μην είναι απαραίτητα. Στο σχολείο θετική κατεύθυνση είμαστε 25 παιδιά, και όμως μας χώρισαν σε δύο τμήματα. Σε ένα τμήμα των 13 ατόμων θα μπορούσε κάλλιστα να γίνεται ΑΡΙΣΤΗ δουλειά. Αλλά χάνονται μαθήματα και εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε το σχολείο και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. Όταν θα έρθει ο Μάρτιος-Απρίλιος, κατά πάσα πιθανότητα και εγώ θα σταματήσω να πηγαίνω στο σχολείο. Το γιατί είναι το ερώτημα. Να μη πηγαίνω στα μαθήματα κατεύθυνσης ενώ παράλληλα οι γονείς μου θα πληρώνουν 800Ε στα ιδιαίτερα; Σε ένα βαθμό εμείς οι ίδιοι και οι γονείς μας ευθυνόμαστε για το άγχος και την πίεση που δεχόμαστε στην τρίτη λυκείου. Μια πίεση που ενδεχομένως θα μας οδηγήσει σε μια από τις σχολές πρώτης προτίμησης αλλά όχι απαραίτητα και σε μια επιτυχημένη επαγγελματική καριέρα στην Ελλάδα της κρίσης.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το thread Πανελλήνιες 2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
και εγω απο μεσα μαρτιου θα σταματησω να πηγαινω σχολειο μονο στα γενικης εκτος απο μαθηματικα που δινω. Δηλαδη 13 ωρες την εβδομαδα απο τις 30 που κανουμε. Δηλαδη περιπου 60-80 απουσιες. Μια χαρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι οι πανελλήνιες έχουν θεοποιηθεί και τα φροντιστήρια θα μπορούσαν να μην είναι απαραίτητα. Στο σχολείο θετική κατεύθυνση είμαστε 25 παιδιά, και όμως μας χώρισαν σε δύο τμήματα. Σε ένα τμήμα των 13 ατόμων θα μπορούσε κάλλιστα να γίνεται ΑΡΙΣΤΗ δουλειά. Αλλά χάνονται μαθήματα και εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε το σχολείο και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. Όταν θα έρθει ο Μάρτιος-Απρίλιος, κατά πάσα πιθανότητα και εγώ θα σταματήσω να πηγαίνω στο σχολείο. Το γιατί είναι το ερώτημα. Να μη πηγαίνω στα μαθήματα κατεύθυνσης ενώ παράλληλα οι γονείς μου θα πληρώνουν 800Ε στα ιδιαίτερα; Σε ένα βαθμό εμείς οι ίδιοι και οι γονείς μας ευθυνόμαστε για το άγχος και την πίεση που δεχόμαστε στην τρίτη λυκείου. Μια πίεση που ενδεχομένως θα μας οδηγήσει σε μια από τις σχολές πρώτης προτίμησης αλλά όχι απαραίτητα και σε μια επιτυχημένη επαγγελματική καριέρα στην Ελλάδα της κρίσης.

Συμφωνω απολυτα στην ιδια κατασταση βρισκομαι. Το ιδιαιτερο ειναι σιγουρα καλυτερο για το μαθητη. Αλλα σιγουρα οχι απαραιτητο. Ξερεις τι γινεται κατα τη γνωμη μου ολο αυτο με τα φροντηστηρια ειναι λιγο για τη μουρη (εγω στο παιδι μου δε θα κανω φροντηστηριο??) και πολυ πεπισσοτερο απο την αμορφοσια και τον φοβο του ελληνα που απο τη μια δε διεκδικει τη δωρεαν παιδεια που πρεπει αλλα απο την αλλη φοβαται την αποτυχια και θελει 19999 μορια. Τα οποια αν δε βγαλει θα φταινε ολοι οι αλλοι καθηγητες συμμαθητες αγχος το φαι που φαγε τα ιδιωτικα που δεν πηγαινε κλπ. Τουλχιστον για τον εαυτο μου αν κατι δεν παει καλα απο τη στιγμη που χω τα ιδιαιτερα μου κ τα ολα μου τουλαχιστον δε θα το ριξω σε τριτο παραγοντα.(Εκτος και αν καποιος μου σκισει την κολλα πριν την παραδωσω η κατι τετοιο) :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγώ, σε περίπτωση που τελικά αποφάσιζα να μην κάνω φροντιστήριο ή ιδιαίτερα γιατί επιμένω ότι δεν είναι απαραίτητα και το ατομικό διάβασμα μετράει, θα ντρεπόμουν να έλεγα ότι διαβάζω αποκλειστικά μόνος μου. Γιατί οι άλλοι ενδεχομένως να άρχιζαν να σκέφτονται ότι είμαι φτωχός και οι γονείς μου δεν έχουν τα λεφτά. Έτσι, έχουμε φτάσει στο σημείο ακόμη και γονείς μαθητών που αδιαφορούν τελείως για τα μαθήματα να πληρώνουν ιδιαίτερα και να θέλουν για το καμάρι τους μια θέση στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Αν βγάζω από μάρτη το μπ3 με την άμπιεντ και αρχίσω να λύνω ασκήσεις κατεύθυνσης στα μαθήματα γενικής παιδείας εχω σίγουρη την απουσία, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εγώ, σε περίπτωση που τελικά αποφάσιζα να μην κάνω φροντιστήριο ή ιδιαίτερα γιατί επιμένω ότι δεν είναι απαραίτητα και το ατομικό διάβασμα μετράει, θα ντρεπόμουν να έλεγα ότι διαβάζω αποκλειστικά μόνος μου. Γιατί οι άλλοι ενδεχομένως να άρχιζαν να σκέφτονται ότι είμαι φτωχός και οι γονείς μου δεν έχουν τα λεφτά. Έτσι, έχουμε φτάσει στο σημείο ακόμη και γονείς μαθητών που αδιαφορούν τελείως για τα μαθήματα να πληρώνουν ιδιαίτερα και να θέλουν για το καμάρι τους μια θέση στο πανεπιστήμιο.

Έχεις δίκαιο.
Εγώ π.χ. είμαι θεωρητική, δεν κάνω ιδιαίτερο μόνο στη Βιολογία γενικής (γιατί ήδη το κόμιστρο των μαθημάτων φτάνει τα 600 ευρώ) και στο σχολείο -είμαι και σε τμήμα με πλουσιόπαιδα και φυτουκλάκια[με την κακή έννοια]- όταν τύχει σε συζητήσεις με συμμαθητές να πω ότι ξέρεις δυσκολεύομαι και γι'αυτό δεν κάνω βιολογία, κοιτάζουν περίεργα κ.τ.λ.
Κοίτα που έχουμε φτάσει...
Παρ' όλα αυτά, εντάξει, δεν είναι και κάτι που αν το ομολογήσεις θα πρέπει και να ντρέπεσαι. Ίσα-ίσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Αν βγάζω από μάρτη το μπ3 με την άμπιεντ και αρχίσω να λύνω ασκήσεις κατεύθυνσης στα μαθήματα γενικής παιδείας εχω σίγουρη την απουσία, ε;
Στο σχολείο μου όχι! Ιστορία να δεις τι γίνεται. Μόνη της μιλάει και εμείς κάνουμε ότι θέλουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Or3st1s SOAD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Εγω παντως απο την πρωτη μερα που εβγαλα το mp3 για να ακουω system δεν μου ειπε κανεις τιποτα.
Περα απο την πλακα ειναι κριμα που πλεον το σχολειο ειναι διακοσμητικο στοιχειο στην τριτη λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Καληνυχτίζω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αν βγάζω από μάρτη το μπ3 με την άμπιεντ και αρχίσω να λύνω ασκήσεις κατεύθυνσης στα μαθήματα γενικής παιδείας εχω σίγουρη την απουσία, ε;
Εξαρτάται, στο σχολείο μου δε θα 'παιρνες...:whistle:

Εγώ πάντως πιστεύω ότι οι πανελλήνιες έχουν θεοποιηθεί και τα φροντιστήρια θα μπορούσαν να μην είναι απαραίτητα. Στο σχολείο θετική κατεύθυνση είμαστε 25 παιδιά, και όμως μας χώρισαν σε δύο τμήματα. Σε ένα τμήμα των 13 ατόμων θα μπορούσε κάλλιστα να γίνεται ΑΡΙΣΤΗ δουλειά. Αλλά χάνονται μαθήματα και εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε το σχολείο και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. Όταν θα έρθει ο Μάρτιος-Απρίλιος, κατά πάσα πιθανότητα και εγώ θα σταματήσω να πηγαίνω στο σχολείο. Το γιατί είναι το ερώτημα. Να μη πηγαίνω στα μαθήματα κατεύθυνσης ενώ παράλληλα οι γονείς μου θα πληρώνουν 800Ε στα ιδιαίτερα; Σε ένα βαθμό εμείς οι ίδιοι και οι γονείς μας ευθυνόμαστε για το άγχος και την πίεση που δεχόμαστε στην τρίτη λυκείου. Μια πίεση που ενδεχομένως θα μας οδηγήσει σε μια από τις σχολές πρώτης προτίμησης αλλά όχι απαραίτητα και σε μια επιτυχημένη επαγγελματική καριέρα στην Ελλάδα της κρίσης.
Συμφωνώ σ' ένα μεγάλο βαθμό. Όταν τελείωσε η περσινή χρονιά σκόπευα να μην κάνω καθόλου φροντιστήρια στη Γ'. Τόσο για οικονομικούς λόγους, όσο και για το "γαμώτο" που λέμε. Γιατί δε μου άρεσε (και δε μου αρέσει) να γίνομαι θύμα αυτού για το οποίο διαμαρτύρομαι. Και δεν το παίζω ψευτοεπαναστάτρια. Όταν όμως ξεκίνησε η θερινή προετοιμασία και είδαμε λίγο πολύ τι παίζει, κατάλαβα ότι το παιχνίδι δε θα 'ταν και τόσο δίκαιο. Έχοντας σχετικά υψηλούς στόχους για το Μάιο, είδα ότι πολύ δύσκολα θα έβγαινε μόνο με προσωπικό διάβασμα και σχολείο. Ένα σχολείο που είχε απαρτία καθηγητών στα τέλη Οκτώβρη (και πάλι καλά), απαρτία βιβλίων μέσα Δεκέμβρη (εδώ κι αν είπαμε πάλι καλά!) και που οι μισοί καθηγητές είχαν φυσικά το στυλάκι "κάνετε φροντ,οπότε μη με πρήζετε και δε σας πρήζω"...Έτσι,όταν μου δόθηκε η ευκαιρία (από οικονομικής άποψης) να κάνω φροντιστήρια, φυσικά και πήγα... Γιατί αλλιώς θα 'βγαινα μόνο εγώ χαμένη και από πάνω δε θα κατάφερνα ν' αλλάξω και κάτι (δεδομένου ότι στην περιοχή μου ήμουν η μόνη που δεν πήγαινα). Βέβαια όταν έφτασαν κάποιοι καθηγητές να μας λένε "εσείς επιλέξατε αυτή την κατάσταση με τα φροντιστήρια",εννοείται πώς βγαίναμε εκτός εαυτού, γιατί μπορεί εμείς να διαιωνίζουμε την κατάσταση,αλλά σε καμία περίπτωση δεν την εδραιώσαμε...Και είναι τουλάχιστον κοροϊδία να σου λέει ο καθηγητής κάτι τέτοιο μες στη μούρη σου.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σε μια ελεύθερη οικονομία Νατασούλα, νομίζω ότι δεν φταίει ο καθηγητής αλλά ο μαθητής-πελάτης που πάει να ψωνίσει. Τα φροντιστήρια υπάρχουν και όλοι γνωρίζουμε το γιατί. Μην το παίζουμε Μαρίες-Αντουανέττες. Οι μαθητές γιατί τα στηρίζουν; Ή μάλλον κάποιος λογικά θα ξεκίνησε την παραπαιδεία για να φτάσουμε στην πανδημία της φροντιστηριοπληξίας. Μήπως το φροντιστήριο έρχεται να καλύψει κάποια ανεπάρκεια του εκπαιδευτικού συστήματος; Από την άλλη, δεν είδα κανέναν προεκλογικά, να ενδιαφέρεται για το θέμα της παραπαιδείας. Έτσι όπως στρώσαμε, θα κοιμηθούμε. Τις κορώνες κατόπιν εορτής, τις ακούω βερεσέ. Μήπως έχουμε οικονομία προλεταριάτου και δεν το ξέρω; Τότε θα ψωνίζαμε με δελτίο σύμφωνα με το διάταγμα του πολίτμπυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι οι πανελλήνιες έχουν θεοποιηθεί και τα φροντιστήρια θα μπορούσαν να μην είναι απαραίτητα. Στο σχολείο θετική κατεύθυνση είμαστε 25 παιδιά, και όμως μας χώρισαν σε δύο τμήματα.
εσάς τουλάχιστον σας χώρισαν . Εμείς είμαστε 22 και είμαστε ένα τμήμα!! Χαμός γίνετε !Και όλα αυτά για λόγους οικονομίας και καλά!Σε άλλα κι άλλα δε λένε να κάνουν οικονομία στο παραπάνω τμήμα κόλλησαν -.- ΕΛΕΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Σωστά αυτά που λες nPb, αλλά εμένα μου φταίνε τόσο το σύστημα όσο και οι καθηγητές. Για παράδειγμα σου φέρνω κάτι πρόσφατο που είδα και μου έκανε εντύπωση, όταν σε κάποιο σημείο των μαθηματικών κατεύθυνσης στο φροντιστήριο (κάπου στα όρια, δε θυμάμαι ακριβώς τώρα), λύνοντας ασκήσεις είχαμε κολλήσει σε μία και ο καθηγητής μας έδειξε έναν τρόπο λύσης (η συγκεκριμένη λυνόταν ΜΟΝΟ έτσι) τον οποίο δεν τον είχε το σχολικό βιβλίο. Σκέψου λοιπόν κάποιον που θα διάβαζε μόνος του. Κι όταν τον ρώτησα "κι αν κάποιος δεν έκανε φροντιστήριο δηλαδή για να του το πείτε?" μου λέει "Να έκανε". Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top