Τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Διάβασα τις δημοσιεύσεις του statistikos και εργασιακά μιλώντας τείνω να συμφωνήσω σε αρκετά πράγματα που λέει.
Ότι δηλαδή είναι μία καλή επιλογή (όπως και το ΔΕΤ) με αρκετές επιλογές για όποιον ενδιαφέρεται το πτυχίου στατιστικού (και όχι στατιστικολόγου)! Και ναι, η στατιστική στην ουσία είναι κλάδος των μαθηματικών!

Τα επαγγέλματα του 5ου Πεδίου (της παλιάς 4ης δέσμης) έγιναν της μόδας στην προηγούμενη δεκαετία με το χρηματιστήριο. Και στράφηκαν τότε πολλά καλά μυαλά σε αυτά τα επαγγέλματα. Με τη φούσκα όμως του χρηατηστηρίου το 1999, η ανεργία τους χτυπάει την πόρτα για τα καλά!

Το τμήμα Στατιστικής (και του 2ου Πεδίου) γενικότερα μια εξήγηση για τη "χαμηλή" του βάση είναι επειδή πάει πακέτο με το 4ο και άρα πρώτα στις επιλογές είναι το πολυτεχνείο και μετά τα "υπόλοιπα" (χημικός, φυσικός, μαθηματικός, γεωπόνος, γεωλόγος, δασολόγος, περιβαλλοντολόγος κλπ) και ανάλογα διαμορφώνεται η βάση του κάθε τμήματος.
Όπως και στο 3ο Πεδίο, πάει Ιατρός και μετά τα "υπόλοιπα" (Οδοντίατρος, Φαρμακοποιός, Κτηνίατρος, Βιολόγος). Ο Βιολόγος π.χ. έχει βάση +18000, αλλά αυτό είναι απόρροια της μικρότερης ζήτησης από Ιατρός που έχει +19000 και όχι της πραγματικά καλής/κακής ζήτησης του εκάστοτε πτυχίου στην αγορά εργασίας...

Ο κλάδος Στατιστικής ακροβατεί μεταξύ του 2ου και 5ου Πεδίου. Παλαιά ήταν μεν και 1η και 4η Δέσμη, αλλά όλοι σχεδόν εισάγονταν από την 4η Δέσμη και "ιστορικά" συνδέεται με τα επαγγέλματα του 5ου Πεδίου (ή 4η Δέσμη)...

Statistikos έχω καταλάβει ότι καλή επιλογή στον κλάδο σου είναι η οικονομετρία (που δεν ξέρω και 100% τί ακριβώς είναι)... σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Διάβασα τις δημοσιεύσεις του statistikos και εργασιακά μιλώντας τείνω να συμφωνήσω σε αρκετά πράγματα που λέει.
Ότι δηλαδή είναι μία καλή επιλογή (όπως και το ΔΕΤ) με αρκετές επιλογές για όποιον ενδιαφέρεται το πτυχίου στατιστικού (και όχι στατιστικολόγου)! Και ναι, η στατιστική στην ουσία είναι κλάδος των μαθηματικών!

Τα επαγγέλματα του 5ου Πεδίου (της παλιάς 4ης δέσμης) έγιναν της μόδας στην προηγούμενη δεκαετία με το χρηματιστήριο. Και στράφηκαν τότε πολλά καλά μυαλά σε αυτά τα επαγγέλματα. Με τη φούσκα όμως του χρηατηστηρίου το 1999, η ανεργία τους χτυπάει την πόρτα για τα καλά!

Το τμήμα Στατιστικής (και του 2ου Πεδίου) γενικότερα μια εξήγηση για τη "χαμηλή" του βάση είναι επειδή πάει πακέτο με το 4ο και άρα πρώτα στις επιλογές είναι το πολυτεχνείο και μετά τα "υπόλοιπα" (χημικός, φυσικός, μαθηματικός, γεωπόνος, γεωλόγος, δασολόγος, περιβαλλοντολόγος κλπ) και ανάλογα διαμορφώνεται η βάση του κάθε τμήματος.
Όπως και στο 3ο Πεδίο, πάει Ιατρός και μετά τα "υπόλοιπα" (Οδοντίατρος, Φαρμακοποιός, Κτηνίατρος, Βιολόγος). Ο Βιολόγος π.χ. έχει βάση +18000, αλλά αυτό είναι απόρροια της μικρότερης ζήτησης από Ιατρός που έχει +19000 και όχι της πραγματικά καλής/κακής ζήτησης του εκάστοτε πτυχίου στην αγορά εργασίας...

Ο κλάδος Στατιστικής ακροβατεί μεταξύ του 2ου και 5ου Πεδίου. Παλαιά ήταν μεν και 1η και 4η Δέσμη, αλλά όλοι σχεδόν εισάγονταν από την 4η Δέσμη και "ιστορικά" συνδέεται με τα επαγγέλματα του 5ου Πεδίου (ή 4η Δέσμη)...

Statistikos έχω καταλάβει ότι καλή επιλογή στον κλάδο σου είναι η οικονομετρία (που δεν ξέρω και 100% τί ακριβώς είναι)... σωστά?

Η οικονομετρία, είναι ουσιαστικά να μελετάς τις τιμές στο χρηματηστήριο και να προσπαθείς να κάνεις προβλέψεις. Να μελετάς δηλαδή τις κρυμμένες σχέσεις μεταξύ των καθημερινών αποδόσεων. Έχει κάποιες προοπτικές, αλλά όχι τόσο δυνατές όσο ακούγεται. Αυτή τη στιγμή στον χρηματοοικονομικό τομέα τα πιο hot θέματα είναι το Compliance (Καλό για δικηγόρους), Audit (Καλό για πάσης φύσεως οικονομικούς) και το Risk Management (Στατιστικοί - Μαθηματικοί). Από εκεί και πέρα πουλάνε πολύ οι αναλυτές (Στατιστικοί που έχουν να κάνουν με τεράστιες βάσεις δεδομένων - πελατολόγιο - Μάρκετινγκ - Πωλήσεις κτλ). Το πρώτο επάγγελμα στο κόσμο, του Αναλογιστή (υπολογίζει πιθανότητες να συμβούν αβέβαια γεγονότα κυρίως στις ασφαλιστικές εταιρίες). Από εκεί και πέρα η απλή έρευνα, με τις δημοσκοπήσεις μέχρι Βιοστατιστική και επιδημιολογία με εφαρμογές στην Ιατρική και Φαρμακευτική. Γενικώς είναι πτυχίο για όλα τα γούστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Η οικονομετρία, είναι ουσιαστικά να μελετάς τις τιμές στο χρηματηστήριο και να προσπαθείς να κάνεις προβλέψεις. Να μελετάς δηλαδή τις κρυμμένες σχέσεις μεταξύ των καθημερινών αποδόσεων. Έχει κάποιες προοπτικές, αλλά όχι τόσο δυνατές όσο ακούγεται. Αυτή τη στιγμή στον χρηματοοικονομικό τομέα τα πιο hot θέματα είναι το Compliance (Καλό για δικηγόρους), Audit (Καλό για πάσης φύσεως οικονομικούς) και το Risk Management (Στατιστικοί - Μαθηματικοί). Από εκεί και πέρα πουλάνε πολύ οι αναλυτές (Στατιστικοί που έχουν να κάνουν με τεράστιες βάσεις δεδομένων - πελατολόγιο - Μάρκετινγκ - Πωλήσεις κτλ). Το πρώτο επάγγελμα στο κόσμο, του Αναλογιστή (υπολογίζει πιθανότητες να συμβούν αβέβαια γεγονότα κυρίως στις ασφαλιστικές εταιρίες). Από εκεί και πέρα η απλή έρευνα, με τις δημοσκοπήσεις μέχρι Βιοστατιστική και επιδημιολογία με εφαρμογές στην Ιατρική και Φαρμακευτική. Γενικώς είναι πτυχίο για όλα τα γούστα...

Οκ. thanx για τις πληροφορίες!
Ξέχασα να πω ότι είμαι εξωτερικό και αυτό είχα στο μυαλό μου περί οικονομετρίας...

Αν και στη σχολή μου έκανα στατιστική, πλέον στη δουλειά μου περιορίζομαι σε (απλές) στατιστικές αναλύσεις δεδομένων. Ας είναι καλά τα SPSS/SAS, χεχε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Δείτε το παρακάτω. Λέει γενικά για την καριέρα των στατιστικών. Φανταστείτε ότι απουσιάζουν πολλά επαγγέλματα.

https://www.rss.org.uk/main.asp?page=1999
-----------------------------------------
Οκ. thanx για τις πληροφορίες!
Ξέχασα να πω ότι είμαι εξωτερικό και αυτό είχα στο μυαλό μου περί οικονομετρίας...

Αν και στη σχολή μου έκανα στατιστική, πλέον στη δουλειά μου περιορίζομαι σε (απλές) στατιστικές αναλύσεις δεδομένων. Ας είναι καλά τα SPSS/SAS, χεχε!

Απίστευτα εργαλία. Τώρα προσπαθώ να μάθω SAS. Δυστυχώς ξέρω μόνο SPSS. Δεν το είχα πάρει επιλογή στο πανεπιστήμιο. Ακούς wolfie? Μην κάνεις τα ίδια λάθη με μένα. Να διαβάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
εσυ εισαι αποφοιτος στατιστικης?που δουλευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
εσυ εισαι αποφοιτος στατιστικης?που δουλευεις?

Στο Risk Management τράπεζας. Έχω τελειώσει Στατιστική ΟΠΑ και έχω μαστερ στη Χρηματοοικονομική και Τραπεζική ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
Στο Risk Management τράπεζας
τι ειναι αυτο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Στο Risk Management τράπεζας
τι ειναι αυτο???

Διαχείρηση χρηματοοικονομικών κινδύνων. Δηλαδή το πως θα αποφύγουμε μεγάλες χρηματικές απώλειες που μπορεί να έρθουν στο μέλλον από αβέβαια γεγονότα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
αααα οκ.ο μισθοσ σου ειναι καλος?χωρισ να μου πεισ ποσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
αααα οκ.ο μισθοσ σου ειναι καλος?χωρισ να μου πεισ ποσο

Για την ηλικία μου, πολύ καλός είναι. Αλλά αυτό δεν έχει να λέει κάτι. Αν δεν σου αρέσει, μην πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
ξερεις ρε στατιστικε ποια η διαφορα του πτυχιου του οικονομικου της ασοοε απο το πτυχιο του οικονομικου του παπει και αντιστοιχα του καποδιστριακου του οικονομικου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Κοίτα του ΟΠΑ, λόγω πανεπιστημίου και το ξέρω έγκυρα είναι πιο ποστικοποιημένο. Του καποδιστριακού είναι πιο πολύ σε στυλ δημόσιας διοίκησης (αν δώσεις ΕΣΤΑ, ΕΣΔΔ ξέρεις τα πάντα) ενώ του ΠΑΠΕΙ απλά πιο εύκολο από του ΟΠΑ (πιο θεωρητικό). Όπως και να έχει όμως όλα ισότιμα θεωρούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
δώσεις ΕΣΤΑ, ΕΣΔΔ?
τι ειναι αυτο? στην αγορα εργασιας θεωρουνται ισοτιμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
δώσεις ΕΣΤΑ, ΕΣΔΔ? τι ειναι αυτο?

ΕΣΤΑ: Εθνική Σχολή Τοπικής Αυτοδιοίκησης
ΕΣΔΔ: Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης

Αφορούν απόφοιτους ΑΕΙ/ΤΕΙ και εισάγεσαι στην αντίστοιχη σχολή που επιθυμείς μέσα από Προκήρυξη και εξετάσεις. Στόχος είναι να γίνεις "Ανώτερο" Στέλεχος σε Δημόσιες Υπηρεσίες του Ελληνικού Κράτους. Στο δρόμο όμως χαλάει η μανέστρα, λόγω "πολιτικών δακτύλων", και μόλις ένα πολύ μικρό ποσοστό αποφοίτων αυτών των σχολών ουσιαστικά (δηλαδή λαμβάνει και τα προνόμια ανώτερων ιεραχικά βαθμών) αξιοποείται. Όντας όμως σπουδαστής των σχολών αυτών θεωρείσαι Δημόσιος Υπάλληλος και αμοίβεσαι κανονικά...


στην αγορα εργασιας θεωρουνται ισοτιμα?

Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυυυυυυυυυυυυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos2

Νεοφερμένος

Ο statistikos2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αγαπητέ συνάδελφε statistikos, θα σε παρακαλέσω να είσαι πιο αντικειμενικός με τη σχολή μας μιας και η δική μου εμπειρία δεν είναι τόσο θεϊκή σαν τη δική σου. Είναι και παιδάκια και ρωτάνε τι θα γίνουν στο μέλλον...
Αν είχες μείνει με το πτυχίο μόνο, τότε να μας έλεγες τι δουλειά θα έκανες... Το master σε σώζει, φαντάζομαι το έκανες αμέσως μετά την αποφοίτηση.
Επίσης μιας και είναι ανώνυμο το site πες μας για την ηλικία σου πόσο καλός είναι ο μισθός σου (θυμήσου επίσης οτι δουλεύεις σε τράπεζα που γενικά είναι υψηλότεροι οι μισθοί), φαντάζομαι δε θα έχεις πρόβλημα να μας απαντήσεις ειλικρινά. Τέλος θα ήθελα να μας πείς πως τεκμηριώνεις οτι βρίσκεις δουλειά πιο εύκολα σε σύγκριση με άλλα επαγγέλματα;
Φιλικά όλα αυτά και πάντα με καλή διάθεση μιας και γω οταν ήμουν μικρός δεν είχα κανέναν να με συμβουλέψει, ούτε και το ιντερνετ για να ψαχτω μονος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Αγαπητέ συνάδελφε statistikos, θα σε παρακαλέσω να είσαι πιο αντικειμενικός με τη σχολή μας μιας και η δική μου εμπειρία δεν είναι τόσο θεϊκή σαν τη δική σου. Είναι και παιδάκια και ρωτάνε τι θα γίνουν στο μέλλον...
Αν είχες μείνει με το πτυχίο μόνο, τότε να μας έλεγες τι δουλειά θα έκανες... Το master σε σώζει, φαντάζομαι το έκανες αμέσως μετά την αποφοίτηση.
Επίσης μιας και είναι ανώνυμο το site πες μας για την ηλικία σου πόσο καλός είναι ο μισθός σου (θυμήσου επίσης οτι δουλεύεις σε τράπεζα που γενικά είναι υψηλότεροι οι μισθοί), φαντάζομαι δε θα έχεις πρόβλημα να μας απαντήσεις ειλικρινά. Τέλος θα ήθελα να μας πείς πως τεκμηριώνεις οτι βρίσκεις δουλειά πιο εύκολα σε σύγκριση με άλλα επαγγέλματα;
Φιλικά όλα αυτά και πάντα με καλή διάθεση μιας και γω οταν ήμουν μικρός δεν είχα κανέναν να με συμβουλέψει, ούτε και το ιντερνετ για να ψαχτω μονος μου...

Το έχω πει σε προηγούμενο ποστ. Δουλειά βρήκα μόνο με το πτυχίο, και μάλιστα διάλεγα. Βέβαια έχω τονίσει πως χρειάζεται και μάστερ. Επίσης κανένας συμφοιτητής μου δεν έχει μείνει ανέργος. Όλοι έχουν δουλειά. Λεφτά παίρνω 1800 μεικτά, που για την ηλικία των 26 θεωρώ πως είναι καλά, αλλά αυτό δεν έχει να λέει.Άλλοι παίρνουν περισσότερα, άλλοι λιγότερα. 20 ιουλίου στέλνω βιογραφικά σε 3 τράπεζες και 3 ασφαλιστικές, στις 30 με έχουν καλέσει και οι 6. 12 Σεπτέμβρη ξεκινάω σε αυτή που διάλεξα εγώ. Όλοι οι συμφοιτητές μου το ίδιο. Τώρα αν εσύ είσαι τόσο γκαντέμης, λυπάμαι αν και ποτέ δεν είναι αργά. Το μάστερ το έκανα παράλληλα με την δουλειά. Όταν μάλιστα πέρναγα συνεντέυξεις μου έλεγαν όλοι, που είσαστε οι στατιστικοί και δεν σας βρίσκουμε. Ε βέβαια, πόσοι βγαίνουν το χρόνο, 150; Στο τμήμα Μάρκετινγκ στη τράπεζα που δουλεύω μάλιστα έχουμε μια συνάδελφο από το τμήμα μας και έναν συνάδελφο από Στατιστική Πειραιά. Επίσης Eurobank στη διαχειρίση κινδύνων προσλαμβάνουν αποκλειστικά πτυχιούχους Στατιστικής/Μαθηματικών με μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά. Υπάρχουν καμιά 30αρια δικοί μας εκεί. Τώρα δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...

Άσχετο. Το ότι οι τράπεζες πληρώνουν καλά είναι μεγάλο ψέμα. Επίσης συνάδελφε, και εγώ δεν είχα κανένα να με συμβουλέψει και δεν διάβαζα. Πήρα πτυχίο 6,8 και τελικά έφυγα χωρίς τρελές γνώσεις και κυρίως πληροφορικής. Κάθε μέρα σκάνε αγγελίες για στατιστικούς που να ξέρουν καλά στατιστικά πακέτα και πληροφορική και χάνω ευκαιρίες. Καλά να πάθω όμως. Να με ακούτε οι μικρότεροι. Να διαβάζετε. Σας τα λέει πρώην τουρίστας.

Συνάδελφε, έπεσες στην περίπτωση. Ψάχνουμε για στατιστικό με μάστερ στα χρηματοοικονομικά να δουλεύει μαζί μου στον Πιστωτικό κίνδυνο. ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ!!! Μήπως έχεις κάνει τέτοιο μάστερ να μου στείλεις βιογραφικό;

Πάντως για να μην κοροιδεύουμε τα παιδάκια, και το έχω πει εξαρχής στατιστικός χωρίς καλά IT Skills θα έχει πρόβλημα. Γι'αυτό εξάλλου θέλουν στατιστικούς. Γιατί συνδυάζουν αναλυτική σκέψη με τους υπολογιστές. Αν δεν ξέρεις υπολογιστές (Βάσεις δεδομένων, SPSS, SAS, προγραμματισμό) τι να σε κάνουν; Γι'αυτό και λέω σε όλους να διαβάζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Ας πούμε ότι ξυπνάω 11 Ιουλιου 2009 και κοιτάω μόνο ένα site (kariera.gr) για δουλειές που θα θέλαν στατιστικό. Ξεκινάμε:

Ερευνητή Δημοσκοπήσεων
https://www.kariera.gr/GR/JobSeeker/Jobs/JobResults.aspx?exCrit=QID%3dA3852758921226%3bst%3da%3buse%3dALL%3bCID%3dGR%3bSID%3d%3f%3bTID%3d0%3bENR%3dNO%3bDTP%3dDRNS%3bYDI%3dYES%3bIND%3dALL%3bPDQ%3dAll%3bJN%3dJN026%3bPAYL%3d0%3bPAYH%3dgt120%3bPOY%3dNO%3bETD%3dALL%3bRE%3dALL%3bMGT%3dDC%3bSUP%3dDC%3bFRE%3d30%3bCHL%3dIL%3bQS%3dsid_unknown%3bSS%3dNO%3bTITL%3d0%3bOB%3d-modifiedint%3bJQT%3dRAD%3bJDV%3dFalse&sc_cmp2=JS_GR_QSB_GEN

Έρευνα Μάρκετινγκ
https://www.kariera.gr/INTL/JobSeeke...&APath=2.21.0.0.0&job_did=J8D7776RHNKG0DQPM68

Business Analyst
https://www.kariera.gr/INTL/JobSeeke...&APath=2.21.0.0.0&job_did=J8H3166VN8SFCVRP1SR

Βιοστατιστικό
https://www.kariera.gr/INTL/JobSeeke...&APath=2.21.0.0.0&job_did=J8H6PN6WNKN2PWV261Y

Επίσης όλα τα χρηματοοικονομικά που ζητάνε analysts. Χωρίς να υπολογίζω τους νέους οικονομικής κατεύθυνσης. Άρα φτάνουμε 15 περίπου αγγελίες. Αν μέσα Ιουλίου σε περίοδο οικονομικής κρίσης έχω τόσες αγγελίες, νομίζω πως δεν λέω μπούρδες στα παιδιά. Εγώ μιλώ με αποδείξεις. Εγώ και ο Ευαγγελάτος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πρώτον, γιατί είναι πολύ πιο δύσκολο από τα άλλα τμήματα. Δεύτερον, γιατί είναι στο 2ο πεδίο στο οποίο δεν μπορεί να μπει Θεωρητική και τρίτον γιατί δεν το ξέρουν.
Εχω ακουσει πως η πληροφορικη ΟΠΑ ειναι πιο δυσκολο τμημα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Εχω ακουσει πως η πληροφορικη ΟΠΑ ειναι πιο δυσκολο τμημα:hmm:

Και τα δύο δύσκολα τμήματα. Το ένα στο θέμα πληροφορικής και εργασιών και το στατιστικό στα μαθηματικά.

Και το οικονομικών επιστημών είναι απαιτητικό τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top