Χημικό vs Φυσικό

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Και η Ελλάδα έχει πλούσια βιομηχανία για να απορροφήσει όλους τους Φυσικούς, Πολυτεχνίτες, ΣΕΜΦΙΤΕΣ κοκ......

.
σοβαρα τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
σοβαρα τωρα?

Όχι ειρωνικά το ειπα εξού και οι τρεις τελίτσες.
Δε μπορούμε να βάζουμε ως επιχείρημα την βιομηχανία ειδικά στην Ελλάδα η οποία ειναι ανύπαρκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Όχι ειρωνικά το ειπα εξού και οι τρεις τελίτσες.
Δε μπορούμε να βάζουμε ως επιχείρημα την βιομηχανία ειδικά στην Ελλάδα η οποία ειναι ανύπαρκτη.
μιλησα για εξωτερικο σε καμια περιπτωση δεν θα μιλουσα για βιομηχανια στην ελλαδα οσον αφορα φυσικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Όταν πριν πολλά χρόνια διάλεγα σχολές ήμουν ανάμεσα σε νοσηλευτική εκπα και Χημικό και ο λόγος που δεν διάλεξα Χημικό ήταν ο κοινωνικός περίγυρος παρά η σκέψη μου.

Ο λόγος που θα πρότεινα Χημικό:
Σαφής διαχωρισμός από την αντίστοιχη Πολυτεχνική σχολή Χημικών Μηχανικών :yes:

Μπορείς να ασχοληθείς ως ελεύθερος επαγγελματίας σε δικιά σου επιχείρηση σε τομείς που ζητάει η Ελλάδα. Χημείο κάνοντας χημικές αναλύσεις νερού, οίνου, κατασκευή αρωμάτων κοκ.

Στο εξωτερικό μπορείς να ανοίξεις δικό σου βιοχημικό εργαστήριο αλλά και στην Ελλάδα κάνοντας όμως μόνο ορισμένες εξετάσεις για αυτό το λόγο δε θα το συνιστούσα.

Με την Δεσμοποίηση των εξετάσεων όλο και περισσότερα παιδιά θα διαλέγουν Χημεία για τις Πανελλαδικές εξετάσεις και όσο τα θέματα δυσκολεύουν τα παιδιά τόσο πιο πριν θα αρχίζουν φροντιστήριο και δύσκολα άλλος κλάδος πλην του Χημικού θα ασχοληθεί να κάνει στα παιδιά Χημεία.

Μην ξεχνάμε πως πολλοί σημερινοί Φυσικοί μαθηματικοί δεν ασχολήθηκαν καθόλου με Χημεία στην μαθητική τους ζωή.

Πιο εντυπωσιακά πειράματα από το αντίστοιχο Φυσικό. :yes: Πουλάς μούρη και εντυπωσιάζεις με απλά πράγματα.

Με κατατακτήριες μπορείς εύκολα να μεταβείς στην Φαρμακευτική με οτιδήποτε συνεπάγεται αυτό.

Πιο εύκολο να κάνεις μεταπτυχιακό σε σχέση με το Φυσικό, μη ξεχνάμε ότι οι φαρμακευτικές εταιρίες θέλουν κυρίως έρευνα Χημικών μεταξύ άλλων.



Και η Ελλάδα έχει πλούσια βιομηχανία για να απορροφήσει όλους τους Φυσικούς, Πολυτεχνίτες, ΣΕΜΦΙΤΕΣ κοκ......

Σκεφτόμαστε με βάση την χώρα μας. Το αν ένα παιδί του αρέσει περισσότερο μια σχολή από μία άλλη τότε δεν υπάρχει λόγω υπαρξης αυτού του θέματος το ότι ένα παιδί άνοιξε το θέμα σημαίνει ότι βρίσκεται σε δίλημμα και αυτό που ζητά δεν είναι να του πούμε να κάνει αυτού που του αρέσει αλλά να ακούσει την γνώμη μας το ποια από τις δύο σχολές θεωρούμε καλύτερη.
λοιπον συμφωνα με εσενα πρεπει να διαλεξει χημικο για το πουλημα μουρης με απλα πειραματα??και για την αναλυση νερου?? :loltooth: λοιπον εγω προτεινω να διαλεξει οτι του αρεσει..τι σου φαινεται περισσοτερο συγκλινων στην κοινη λογικη?(btw πολλοι χημικοι δεν ασχοληθηκαν ποτε στην ζωη τους με φυσικη, μαθηματικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
(btw πολλοι χημικοι δεν ασχοληθηκαν ποτε στην ζωη τους με φυσικη, μαθηματικα)

Ασχετα με το τι λέει ο fockos, το σχόλιο εντός παρένθεσης είναι εντελώς άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
λοιπον συμφωνα με εσενα πρεπει να διαλεξει χημικο για το πουλημα μουρης με απλα πειραματα??και για την αναλυση νερου?? :loltooth: λοιπον εγω προτεινω να διαλεξει οτι του αρεσει..τι σου φαινεται περισσοτερο συγκλινων στην κοινη λογικη?(btw πολλοι χημικοι δεν ασχοληθηκαν ποτε στην ζωη τους με φυσικη, μαθηματικα)

Ειπα διαφορά επιχείρηματα που υποστηρίζω το Χημικό δε λέω οτι ειναι καλύτερο το Χημικό αλλα οτι θεωρώ καλύτερο το χημικό και θα διάλεγα το Χημικό.

https://youtu.be/jJF_57XhK94 (ένα παραδείγμα πειράματος Χημείας).

Για την ανάλυση νερού, κρασιού, φαγητά, εδάφη (σημαντικές αναλύσεις για αγρότες κοκ )ειναι ένα δυνατό επιχείρημα αφού ανοίγεις δικιά σου επιχείρηση σε αντίθεση με την μούρη που είναι αδύνατο επιχείρημα αλλα επειδή μαγεύομαι με πειράματα χημείας προσωπικά το ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Μπορεί να βγαίνω λίγο offtopic ,έχω ελπίδες για φυσικό και λίγο λιγότερες για χημικό μου αρέσουν τα 2 μαθήματα μήπως μπορεί να προτείνει κάνεις τι να δηλώσω που να έχει φυσική και χημεία μέσα ως μαθήματα . Έχω πρόσβαση σε 2 πεδία (2,3) . αναφέρομαι σε σχολές εκτός φυσικού και χημικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Μπορεί να βγαίνω λίγο offtopic ,έχω ελπίδες για φυσικό και λίγο λιγότερες για χημικό μου αρέσουν τα 2 μαθήματα μήπως μπορεί να προτείνει κάνεις τι να δηλώσω που να έχει φυσική και χημεία μέσα ως μαθήματα . Έχω πρόσβαση σε 2 πεδία (2,3) . αναφέρομαι σε σχολές εκτός φυσικού και χημικού
Επιστήμη των υλικών. Με βάση αυτά που ακούω, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Επιστήμη των υλικών. Με βάση αυτά που ακούω, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.

Ειναι τιγκα σε φυσικες και χημειες,πολυ παλουκακι σχολη.Εδω δεν υπαρχει ουτε για πλακα,αλλα εξω ειναι το μελλον κυριολεκτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ειναι τιγκα σε φυσικες και χημειες,πολυ παλουκακι σχολη.Εδω δεν υπαρχει ουτε για πλακα,αλλα εξω ειναι το μελλον κυριολεκτικα.

Έχω μια γνωστή στο τμήμα στο Ηράκλειο. Κάνουν όντως πολλή χημεία και φυσική..σε ξένα κτήρια μιας και δεν έχουν δικά τους. :down:
Κοίτα το πρόγραμμα σπουδών πάντως, μπορεί να σε ενδιαφέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επιστήμη των υλικών;Τους τρώνε την δουλειά χημικοί,βιολόγοι,φυσικοί,γεωλόγοι,ηλεκτρολόγοι μηχανικοί,μηχανολόγοι μηχανικοί κλπ.Κρίμα για το διάβασμα που ρίχνουν.Βέβαια δεν πάνε χαμένοι αν είναι καλοί προς Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τους τρωνε το διάβασμα οι χημικοί, λελ.

Όχι πως ήταν μεταπτυχιακό του χημικού κι έγινε ξεχωριστό τμήμα για να πέσει επιχορήγηση, από την οποία δεν απέκτησαν ποτέ κτήριο, δυο λελ.

Τρία λελ για το πόσο έχω δει τους περισσότερους εξ αυτών να διαβάζουν, αν και πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Κατά τα άλλα ως συναφές αντικείμενο, είναι αρκετά ενδιαφέρον, αν κι εξειδικευμένο.

Με σοβαρή προσπάθεια και μεταπτυχιακό, έξω έχει καλές προοπτικές.

On topic στην κοπέλα που ρωτάει, σου προτείνω ως αρκετά ωραία επιλογή κατ'εμε το Γεωπονικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ως πρώτο πτυχίο διαλέγουμε σχολή μη εξειδικευμένη (χημικό, φυσικό, μαθηματικό πληροφορική, ιατρική... ). Προσπαθούμε μεταπτυχιακά να εξειδικευθούμε εκεί που μας αρέσει ή εκεί που μας τραβάει η αγορά. Αν η σχολή μας δεν έχει μέλλον δεν έχει εξέλιξη δεν μας ταιριάζει δίνουμε κατατακτήριες. Το πρώτο πτυχίο ως γενικό μπορεί να μας βοηθήσει αρκετά αφού εμπλουτίζει το βιογραφικό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τους τρωνε το διάβασμα οι χημικοί, λελ.

Όχι πως ήταν μεταπτυχιακό του χημικού κι έγινε ξεχωριστό τμήμα για να πέσει επιχορήγηση, από την οποία δεν απέκτησαν ποτέ κτήριο, δυο λελ.

Τρία λελ για το πόσο έχω δει τους περισσότερους εξ αυτών να διαβάζουν, αν και πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Κατά τα άλλα ως συναφές αντικείμενο, είναι αρκετά ενδιαφέρον, αν κι εξειδικευμένο.

Με σοβαρή προσπάθεια και μεταπτυχιακό, έξω έχει καλές προοπτικές.

On topic στην κοπέλα που ρωτάει, σου προτείνω ως αρκετά ωραία επιλογή κατ'εμε το Γεωπονικό.
Δεν είναι και εύκολη σχολή η Επιστήμη των Υλικών.Για όποιον ενδιαφέρεται να την βγάλει έχει ζόρι.Και όπως είπες ήταν σε μορφή μεταπτυχιακού.Γιαυτό δεν είναι καλό να την επιλέξεις σαν πρώτο πτυχίο.Μπορείς με μεταπτυχιακό να ασχοληθείς σε αυτήν από διαφορετικές σχολές.
Υ.Γ:Μα πλέον όποιος πάει για τουρισμό αντί για να σπουδάσει δεν έχει ελπίδες πουθενά.Άρα μιλάμε εξαρχής για ανθρώπους που ασχολούνται σοβαρά με το αντικείμενο.

Ως πρώτο πτυχίο διαλέγουμε σχολή μη εξειδικευμένη (χημικό, φυσικό, μαθηματικό πληροφορική, ιατρική... ). Προσπαθούμε μεταπτυχιακά να εξειδικευθούμε εκεί που μας αρέσει ή εκεί που μας τραβάει η αγορά. Αν η σχολή μας δεν έχει μέλλον δεν έχει εξέλιξη δεν μας ταιριάζει δίνουμε κατατακτήριες. Το πρώτο πτυχίο ως γενικό μπορεί να μας βοηθήσει αρκετά αφού εμπλουτίζει το βιογραφικό μας.
Η ιατρική είναι εξειδικευμένη εξαρχής.Κλάδος του βιολογικού...Άλλο που έχει άλλους 500 κλάδους από μόνη της.Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την άποψή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Επιστήμη των υλικών. Με βάση αυτά που ακούω, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.


Σκέψου το καλά. Έχει παρελθόν/παρών/μέλλον πολύ, αλλα στον περισσότερο κόσμο, τα υλικά του φαίνονται ΦΟΥΛ βαρετά. Άμα δεν σ' αρέσει τζάμπα τα χρόνια & το πτυχίο.
ΥΓ: προσωπική γνώμη είναι, εμένα πχ δεν μ' άρεσαν, ούτε σε όσους ηλεκτρολογους/μηχανολόγους/φυσικούς γνωρίζω. Είναι σχεδόν αδύνατο να κρίνεις αν θα σ' αρέσει η σχολή χωρίς να πας δυστυχώς... :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γεωπονικό δε νομίζω ότι το πιάνω ... ισχύει ότι η σχολή επιστήμη των υλικών θα γίνει χημικών μηχανικών? Or b*****ts?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Προφανώς πτυχίο από μια τέτοια σχολή υπό τις παρούσες συνθήκες στην παρούσα χώρα δε θα έχει ποτέ ισαξια αποδοχή στην αγορά εργασίας με αυτήν ενός χημικού μηχανικού Πολυτεχνείου.

Ασε που πρωτη φορα το ακούω αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Προφανώς πτυχίο από μια τέτοια σχολή υπό τις παρούσες συνθήκες στην παρούσα χώρα δε θα έχει ποτέ ισαξια αποδοχή στην αγορά εργασίας με αυτήν ενός χημικού μηχανικού Πολυτεχνείου.

Ασε που πρωτη φορα το ακούω αυτό.

Κατάλαβα .... Η αλήθεια είναι ότι κάποιες σχολές πλέον έχουν γίνει σαλάτα.. διαιτολογία ΑΕΙ και ΤΕΙ... Τεχνολογία τροφίμων ΑΕΙ καί ΤΕΙ έχω μπερδεύτει παρά πολύ τι αλλάζει ποια τόσο πολύ σε αυτές τις σχολές που έχει διάκριση το ίδιο δε προσφέρουν γιατί δε λέγονται η όλα ΑΕΙ ή όλα ΤΕΙ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κατάλαβα .... Η αλήθεια είναι ότι κάποιες σχολές πλέον έχουν γίνει σαλάτα.. διαιτολογία ΑΕΙ και ΤΕΙ... Τεχνολογία τροφίμων ΑΕΙ καί ΤΕΙ έχω μπερδεύτει παρά πολύ τι αλλάζει ποια τόσο πολύ σε αυτές τις σχολές που έχει διάκριση το ίδιο δε προσφέρουν γιατί δε λέγονται η όλα ΑΕΙ ή όλα ΤΕΙ??

Υπάρχει τεχνολογία τροφίμων ΑΕΙ; Σίγουρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top