Επαγγελματική αποκατάσταση παιδαγωγικών

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
κουκλα μου...κι εγω το πιστευω.μου το λεει κι η μαμα μου που ειναι δασκαλα!
μην ακους καθε ηλιθια προβλεψη.σκατωνεται η ψυχολογια σου.

αυτό θα κάνω γιατί με τόσα που ακούω θα μετανοιώσω τελικά που το δήλωσα αν και μου αρέσει τρελά αυτό το επάγγελμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Παιδιά πιστεύω πως απλά σε μερικά χρόνια (4-8) θα μειώνονται οι κενές θέσεις στα παιδαγωγικά πράγμα που θα δηλώνει την αρχή του κορεμού του επαγγέλματος πράγμα που επιταχύνεται και με το δημογραφικό πρόβλημα της Ελλάδας. Εν τέλει σε περιπου 8 χρόνια οι βάσεις των παιδαγωγικών θα είναι περίπου 2500 μόρια κάτω
-----------------------------------------
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εσείς μια χαρά βολεύεστε στο τσακ που λέμε. Μην ανησυχείτε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
αν δεν σου αρέσει,μην το κάνεις μόνο για την αποκατάσταση,είναι κρίμα,γιατί όταν θα διοριστείς και δεν θα σου αρέσει το αντικείμενο,τί θα φταίνε τα παιδάκια αν π.χ η συμπεριφορά σου δεν είναι καλή..Αυτό συμβαίνει σήμερα γιατί οι περισσότεροι επιλέγουν δουλειά για την αποκατάσταση,άσχετα με το αν τους ευχαριστεί ή όχι.....Γι'αυτό αφού προτιμάς τα οικονομικά κυνήγησέ το και μην αφήσεις τους γονείς σου να επηρεάσουν το μέλλον σου!
Καλή τύχη!:no1:
Τους το λεω συνεχεια οτι δεν θελω να γινω δασκαλα και εκεινη μου λενε πως θα καθομαι καλοκαιρι χριστουγεννα και πασχα θα πληρωνομαι και τοτε θα μου αρεσει.Τι να κανω τι αλλο να τους πω;;;;;;;;;;:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Τους το λεω συνεχεια οτι δεν θελω να γινω δασκαλα και εκεινη μου λενε πως θα καθομαι καλοκαιρι χριστουγεννα και πασχα θα πληρωνομαι και τοτε θα μου αρεσει.Τι να κανω τι αλλο να τους πω;;;;;;;;;;:'(

το οτι θα καθεσαι δεν ειναι επιχειρημα....προσπαθησε να τους εξηγησεις οτι αυτο το επαγγελμα δεν σε ευχαριστει και στο μελλον δεν θα σου προσφερει χαρα κλπ...και μενα με πιεζαν για νομικη αλλα τελικα πηγα εκει που ηθελα εγω(παιδαγωγικο) γιατι το μελλον ειναι δικό μου και κανεις δεν μπορεί να μου στερησει αυτο που θέλω...και τα οικονομικά αν σου αρέσουν είναι οκ,ποιο το πρόβλημα,μπορείς σχεδόν παντού να εργαστείς...
για περαιτέρω στείλε μου pm :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θα σας πω τι έγινε με την φούσκα των πληροφορικών και των οικονομικών κυρίως σχολών πριν 10 χρόνια. Οι σχολές αυτές λόγω ανόδου χρηματιστήριου είχαν σημειώσει φοβερή ζήτηση στην αγορά εργασίας. Αυτό είχε σαν απόρροια οι βάσεις των οικονομικών σχολών όπως και των υπολογιστικών να φτάσουν στα όρια της ιατρικής. Πολλές καινούριες σχολές επί Σημίτη δημιούργηθηκαν για να καλύψουν αυτό το φάσμα. Όταν πέρασε η μόδα του χρηματιστήριου (μετά από σημαντική πτώση η ζήτηση άρχισε να μειώνεται αλλά οι βάσεις παρέμεναν για λίγα χρόνια στα ύψη (η διαφορά δεν ήταν αντιληπτή). Μετά από καμιά τριετία από τότε oi βάσεις άρχισαν να μειώνονται ενώ η ζήτηση είχε μειωθεί και έφτασε σε κανονικά επίπεδα. Σήμερα ο κλάδος αυτός των χρηματοοικονομικών παρουσιάζει σημαντικό ποσοστό ανεργείας η προσφορά είναι μικρότερη από την ζήτηση. Πολλοί απο αυτούς κτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο επειδή διάλεξαν κάτι που δεν τους αρέσει με σκοπό να βρουν αμέσως δουλειά.

Πριν καμιά 4ετία περίπου με την ανακοίνωση του ολοήμερου δημοτικού δημιουργήθηκαν ξαφνικά πάρα πολλές θέσεις δασκάλων. Η ζήτηση ήταν τόσο μεγάλη που διορίστηκαν αμέσως όλοι οι απόφοιτοι των παιδαγωγικών αλλά και οι άεργοι δασκάλοι των προηγούμενων ετών. Η ζήτηση μάλιστα είναι ακόμα αρκετά μεγάλη έτσι οι βάσεις ανέβηκαν με παρόμοιο τρόπο που ανέβηκαν παλαιότερα οι βάσεις των οικονομικών. Δεν ιδρύθηκαν καινούριες σχολές αλλά αυξήθηκε η δύναμη της κάθε σχολής με αποτέλεσμα σήμερα να βγαίνουν πολλοί περισσότεροι δάσκαλοι από ότι έβγαιναν πριν μια 10ετια περίπου.


Πολλοί φυσικά θέλουν να εκμεταλευτούν αυτή την κατάσταση εις βάρος των δασκάλων ο Γ Μπαμπινιώτης(φιλόλογος) σύμβουλος παιδείας του υπουργείου με την δικαιολογία ότι δεν υπάρχουν αρκετοί δάσκαλοι θα διοριστούν στην θέσεις τους φιλόλογοι. https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=114&artid=161533&dt=03/10/2004


Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να λύσει την ανεργία των φιλολόγων σε μεγάλο βαθμό. Θα γεμίσουν όλες οι κενές θέσεις δασκάλων από φιλόλογους με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ξανά ανεργεία στους απόφοιτους των παιδαγωγικών σε 3 έτη περίπου από σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagiaka

Νεοφερμένος

Η bagiaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
η αληθεια ειναι πως οι περισσοτεροι λενε πως φετες ειναι οι τελευταιοι που μπηκαν στο παιδαγωγικο και μετα απο αυτους...δηλαδη μετα απο 4 χρονια που θα βγουν θα εχει κορεστει και αυτο το επαγγελμα και θα ανοιξει το καθηγητικο να το πω και ετσι...δηλαδη οι φιλολογοι αν προωθηθει το νομισχεδιο για ολοημερα σχολεια και συγκεκριμενα γυμνασια-λυκεια...αλλα κανεις δεν ξερει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ναι,αλλά μέχρι να ανοίξουν τελείως θα περάσουν πολλά χρόνια,και αν αλλάξει η κυβέρνηση μπορεί να μην το προωθήσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Εμενα οι γονεις μου με πιεζουν πολυ για να δηλωσω παιδαγωγικα φετος λογω της επαγγελματικης αποκαταστασης αλλα εγω δεν πολυθελω.Ποτε δεν ηταν το ονειρο μου να γινω δασκαλα αντιθετως μου αρεσουν πολυ οι οικονομικες σχολες.

Τι κατευθυνση πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
vasoyla, γραψε τους γονεις στα παλαιοτερα των υποδηματων σου και γινε ο,τι θελεις.

xrisitna, δεν τιθεται καν το θεμα αν "θα εμψυχωσω τους 18χρονους που περνανε τωρα παιδαγωγικο" ή οχι. Απλα λεω την αποψη μου, παρατηρωντας το φαινομενο των παιδαγωγικων. Μια εκτιμηση ειναι, και φυσικα δεν ειμαι κανενας θεος να ξερω αν θα βγει αληθινη. Μην το παιρνεις τοσο προσωπικα.

Και μιας και το συζηταμε, ιδου ενα κειμενο που βρηκα εδω: https://www.proininews.gr/?p=3652

Ο τονισμος με bold ειναι δικος μου, στις προτασεις που πιστευω οτι ειναι σχετικες με την συζητηση.

Ψαλίδι σε διορισμούς - Προβλήματα ενόψει νέας σχολικής χρονιάς

29 Ιουλίου, 2009

Με πολλά προβλήματα αναμένεται να ξεκινήσει το Σεπτέμβρη η νέα σχολική χρονιά, για τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, λόγω της πολιτικής επιλογής του Υπουργείου Παιδείας να μειώσει τους μόνιμους διορισμούς εκπαιδευτικού προσωπικού. Είναι χαρακτηριστικό ότι για τη σχολική χρονιά 2009-10 οι διορισμοί στους νηπιαγωγούς μειώνονται κατά 50% και στους δασκάλους κατά 25%, ενώ επιπλέον οι καθηγητές καταγγέλλουν ρουσφετολογικούς διορισμούς.
Αυτό σημαίνει ότι θα υπάρξουν τεράστια κενά, τα οποία θα καλυφθούν με αναπληρωτές και ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι υπολογίζονται κοντά στα 19.000 άτομα, ενώ οι μόνιμοι διορισμοί δεν θα ξεπεράσουν τα 6.500 άτομα. Συγκεκριμένα θα διορισθούν 2.536 εκπαιδευτικοί με το 60% (ΑΣΕΠ), 1.691 με το 40% (Ενιαίος Πίνακας) και τέλος περίπου 2.500 από όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες.
Σύμφωνα με τον προγραμματισμό του ΥΠΕΠΘ για τη σχολική χρονιά 2009-2010 θα διοριστούν 1.060 δάσκαλοι από ΑΣΕΠ, 707 δάσκαλοι από τον Ενιαίο Πίνακα, 66 από το 24μηνο-30μηνο και 20 πολύτεκνοι. Επιπλέον θα διορισθούν 246 πολύτεκνοι, 48 γυμναστές και 228 αγγλικής γλώσσας Επίσης θα διοριστούν 300 νηπιαγωγοί από το ΑΣΕΠ και 200 από τον Ενιαίο Πίνακα.
Στα γυμνάσια και λύκεια θα διορισθούν από το ΑΣΕΠ 1.176 καθηγητές και από τον Ενιαίο Πίνακα 784. Για ορισμένες δε κατηγορίες τεχνικών ειδικοτήτων οι προσλήψεις θα είναι εξαιρετικά περιορισμένες και σε μονοψήφιους αριθμούς.
Από τα στοιχεία για τους διορισμούς προκύπτει ότι σε κάπως καλύτερη μοίρα θα βρεθούν οι φιλόλογοι, μαθηματικοί και αγγλικής γλώσσας, όπου από το ΑΣΕΠ θα διορισθούν 240, 135 και 114 άτομα αντίστοιχα.


ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Φέτος οι διαδικασίες μεταθέσεων, αποσπάσεων και διορισμών έχουν καθυστερήσει, ενώ προβλήματα υπάρχουν και με τη σταδιακή ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού των εκπαιδευτικών, η οποία ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί.
Πάντως η εγκύκλιος για τους διορισμούς αναμένεται στο τέλος του μήνα, αφού καταρτιστεί ο Ενιαίος Πίνακας αναπληρωτών και ολοκληρωθεί η διαδικασία ενστάσεων στο ΑΣΕΠ. Έως τις 15 Αυγούστου θα κοινοποιηθούν οι μόνιμοι διορισμοί και μετά θα αρχίσει ο κύκλος διορισμού των αναπληρωτών μετά τις 20 Αυγούστου.
Όπως είναι γνωστό, οι μόνιμοι διορισμοί γίνονται κατά 60% από όσους πετυχαίνουν στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (κατά τη σειρά της βαθμολογίας) και κατά 40% από τον Ενιαίο Πίνακα αναπληρωτών (οι υποψήφιοι κατατάσσονται ανάλογα με την πραγματική προϋπηρεσία τους ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι.
Μετά ακολουθούν εκείνοι που είχαν συμπληρώσει την 30.6.2008 πραγματική προϋπηρεσία τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών και επίσης όσοι έχουν συμπληρώσει με τη λήξη του φετινού σχολικού έτους είκοσι τέσσερις (24) μήνες προϋπηρεσίας.


ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΟΛΜΕ

Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΟΛΜΕ καταγγέλλει ότι τα τελευταία χρόνια το ΥΠΕΠΘ συνειδητά επιλέγει πολιτική συνεχούς περιορισμού των περιοχών διορισμού καθηγητών, με αποτέλεσμα να διορίζονται εκπαιδευτικοί σε περιοχές που δεν υπάρχουν πραγματικά κενά και εν συνεχεία να αποσπώνται «για τις ανάγκες της υπηρεσίας».
Πρόκειται για μια πολιτική ρουσφετιού και εξυπηρέτησης ημετέρων, η οποία ευθέως προσκρούει και στο ίδιο το Σύνταγμα. Όπως τονίζει το σωματείο των καθηγητών, «ως αποτέλεσμα της παραπάνω πρακτικής αυξάνεται δραματικά ο αριθμός των εκπαιδευτικών που δεν έχουν οργανική θέση σε σχολική μονάδα και βρίσκονται στη διάθεση των οικείων ΠΥΣΔΕ. Το ποσοστό των καθηγητών με αυτό το εργασιακό καθεστώς σε ορισμένες περιοχές υπερβαίνει το 25% του συνόλου.
Επακόλουθο αυτής της κατάστασης είναι κάθε χρόνο να μετακινείται συνεχώς ένας μεγάλος αριθμός καθηγητών, παρά το γεγονός ότι τα σχολεία μπορεί να έχουν τα ίδια κενά ανά ειδικότητα για πάρα πολλά χρόνια».
Για υποβολή συμπληρωματικών αιτήσεων έως και τις 30 Ιουλίου σχετικά με την ένταξή τους στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων, καλούνται από το υπουργείο Παιδείας πτυχιούχοι διαφόρων ειδικοτήτων. Επισημαίνεται ότι οι αιτήσεις-δηλώσεις υποβάλλονται στις κατά τόπους Διευθύνσεις ή Γραφεία Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.



Με λιγα λογια, το κειμενο μας λεει πως δεν αρκει απλα να υπαρχουν κενα. Πρεπει να γινουν και διορισμοι, πραγμα που η κυβερνηση προσπαθει να περιορισει, προφανως για οικονομικους λογους [λεω εγω].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
η αληθεια ειναι πως οι περισσοτεροι λενε πως φετες ειναι οι τελευταιοι που μπηκαν στο παιδαγωγικο και μετα απο αυτους...δηλαδη μετα απο 4 χρονια που θα βγουν θα εχει κορεστει και αυτο το επαγγελμα και θα ανοιξει το καθηγητικο να το πω και ετσι...δηλαδη οι φιλολογοι αν προωθηθει το νομισχεδιο για ολοημερα σχολεια και συγκεκριμενα γυμνασια-λυκεια...αλλα κανεις δεν ξερει...!
παιδια ακομη και αν προωθηθουν οι καθηγητες, η απορροφηση θα ειναι αρκετα χρονοβορα γιατι υπαρχουν χιλιαδες που ειναι ανεργοι και περιμενουν περισσοτερα χρονια ηδη απο καποιους που θα τελειωσουν σε 4 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Τι κατευθυνση πας?

Στην δευτερα ημουν θετικη και φετος στην τριτη αλλαξα και πηγα στην τεχνολογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety<3

Νεοφερμένος

Η sweety<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παιδια και εγω πιστευω οτι σε 4 χρονια θα πιξουν απο δασκαλους και θα κορεστει το επαγγελμα!!!!!!!!!!!!!!! πρεπει να στοχευουμε ενα επαγγελμα που τωρα να μην ειναι ¨'στα πανω του΄΄ και σε 4 χρονια να εχει ζητηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Παιδια και εγω πιστευω οτι σε 4 χρονια θα πιξουν απο δασκαλους και θα κορεστει το επαγγελμα!!!!!!!!!!!!!!! πρεπει να στοχευουμε ενα επαγγελμα που τωρα να μην ειναι ¨'στα πανω του΄΄ και σε 4 χρονια να εχει ζητηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν κλεινουν τοσο ευκολα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos91

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
και όμως κλέινουν μαράκι.περίμενε και θα δεις

τι θα γινει δηλαδη; ξερεις τιποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos91

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κοίταξε μαράκι εγώ δεν θέλω να αποθαρύνω κανέναν ούτε να λεω φαμφαρολογίες απλός επειδή ρωτάω εκπαιδευτικούς σχετικά με το συγκεκριμένω θέμα μου λένε οτι σε 3-4 χρονια θα εχει κορεστεί ο χώρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
κοίταξε μαράκι εγώ δεν θέλω να αποθαρύνω κανέναν ούτε να λεω φαμφαρολογίες απλός επειδή ρωτάω εκπαιδευτικούς σχετικά με το συγκεκριμένω θέμα μου λένε οτι σε 3-4 χρονια θα εχει κορεστεί ο χώρος

εντάξει οκ...απλά και εγώ έχω κάνει μια έρευνα και ακούγεται ότι θα κλείσουν σε 6 χρόνια...άλλωστε δεν ειναι δυνατον απο τη μια μερα στην αλλη να μην διορίζονται:nono:...αυτό θα γίνει σταδιακά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos91

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οκ τώρα για 1 με 2 χρόνια μπορεί να πέφτω και έξω κανείς δεν ξέρει πότε θα κορεστεί το επάγγελμα.Από ότι είδα πέρασες δασκάλα κοιταξε λοιπόν να χαρείς την επιτυχεία σου και η επαγγελματική αποκατάσταση θα έρθει μην ανησυχείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
οκ τώρα για 1 με 2 χρόνια μπορεί να πέφτω και έξω κανείς δεν ξέρει πότε θα κορεστεί το επάγγελμα.Από ότι είδα πέρασες δασκάλα κοιταξε λοιπόν να χαρείς την επιτυχεία σου και η επαγγελματική αποκατάσταση θα έρθει μην ανησυχείς...

ναι μακάρι!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spring_mx

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ρε παιδιά είναι ανούσιο να προσπαθούμε να προβλέψουμε τι πρόκειται να συμβεί σε 4-5 χρόνια....Και να μην διορίζονται αμέσως υπάρχει και ο ΑΣΕΠ. Αυτός που θα διαβάσει θα περάσει. Δηλαδή είναι καλύτερα τώρα που αρκεί να πιάσεις την βάση για να διοριστείς???? Και να κορεστεί που σίγουρα θα κορεστεί κάποια στιγμή δεν θα κλείσει εντελώς μην είμαστε υπερβολικοί απλώς μπορεί να περιμένουμε 1-2 χρόνια. Κανείς δεν πρόκειται να χαθεί. Κι εγώ που πέρασα παιδαγωγικό σίγουρα δεν θέλω να κορεστεί αλλά από την άλλη δεν μου αρέσει να διορίζεται ο κάθε τυχόντας και να διδάσκει στα μικρά παιδιά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top