Επαγγελματική αποκατάσταση παιδαγωγικών

NemesisRose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
οι υπεύθυνοι πάντως στο παιδαγωγικό λένε ότι μετά 6 χρόνια θα αρχίσου να μειώνονται οι διοριμσοί,δεν θα κλείσει αμέσως..

Ναι ρε Μαράκι πες τα...


Άλλωστε εγώ αυτό που άκουσα είναι ότι αυτό θα γίνει σταδιακά, όχι αμέσως.Κι απλά δεν θα διορίζεσαι με το που θα βγεις από τη σχολή αλλά θα περιμένεις ένα μικρό διάστημα 1 ή 2 χρόνων στην αρχή και όσο περνάν τα χρόνια όλο και πιο αργά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Η προϊστορία είναι γνωστή ρε παιδιά. Πρώτα ήταν οι φιλόλογοι, σειρά πήραν οι γυμναστές και κάποια στιγμή θα έρθει και η ώρα των δασκάλων. Να ελπίζετε να αργήσει αυτή η ώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Νομιζω πως ο μονος που μπορει να μας απαντησει με 100% σιγουρια ειναι ο χρονος... Ευχομαι παντως ο,τι καλυτερο για ολα τα παιδια που εχουν μπει μετα την "εκρηξη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
παιδια εγω περασα νηπιαγωγος αν κ το ονειρο μου ηταν τα παιδαγωγικα...πολλοι πιστευουν οτι θα κλεισουν μετα απο 5 χρονια αλλα κανεις δν μπορει να ξερει...σιγουρα θα παιρνουνε ακομα..το ζητημα ειναι οτι τωρα κ τη βαση να περασεις στν ασεπ σε παιρνουνε ενω μετα απο 4 χρονια θα πρεπει να γραψεις καλα για να περασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzina

Νεοφερμένος

Η tzwrtzina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
συμφωνω με τον "αντιγραφακια"...σημερα μπηκαν σε μια ιστοσελιδα του υπουργειου ατομα που περασαν παιδαγωγικα και ειδαν οτι σε 2 χρονια θα κλεισουν..οχι απλα 5!ηδη εχουν αποροφηθει αρκετοι με τισ συνταξεις των δασκαλων.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
συμφωνω με τον "αντιγραφακια"...σημερα μπηκαν σε μια ιστοσελιδα του υπουργειου ατομα που περασαν παιδαγωγικα και ειδαν οτι σε 2 χρονια θα κλεισουν..οχι απλα 5!ηδη εχουν αποροφηθει αρκετοι με τισ συνταξεις των δασκαλων.....

σε 2 χρόνια δεν υπάρχει απολύτως καμία πιθανότητα να κλείσουν...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koutalideos

Νεοφερμένος

Ο koutalideos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
παιδια εχουν πει πως οσοι μπηκαν και μεχρι το 2009 στα παιδαγωγικα θα απορροφηθουν αμεσσα....στους υπολοιπους και μετα θα υπαρξει προβλημα γιατι πια θα εχουν εξισσοροπηθει οι κενες θεσεις στα σχολεια με τους αποφοιτους...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Από ένα σημείο και μετά θα επέλθει κορεσμός. Το πότε θα είναι αυτό κανείς δεν το γνωρίζει ακριβώς, μόνον εκτιμήσεις μπορούμε να κάνουμε. Όσο για τους ειδκούς ας τους αφήσουμε καλύτερα γιατί μόνο παπαριές λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisRose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Ερώτηση : Mπορεί κάποιος να βγάλει τη σχολή πριν τα 4 χρόνια και πως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ερώτηση : Mπορεί κάποιος να βγάλει τη σχολή πριν τα 4 χρόνια και πως?

ναι,αν παιρνει μαθηματα απο επομενα εξαμηνα...εγω απο το 2ο ετος και μετα θα το επιχειρησωω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
ναι,αν παιρνει μαθηματα απο επομενα εξαμηνα...εγω απο το 2ο ετος και μετα θα το επιχειρησωω..:)

Τι εννοεις? Θα παρακολουθεις μαθηματα πχ απο το 4ο εξαμηνο ενω θα εισαι στο 3ο? Δεν ηξερα οτι γινεται αυτο...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Τι εννοεις? Θα παρακολουθεις μαθηματα πχ απο το 4ο εξαμηνο ενω θα εισαι στο 3ο? Δεν ηξερα οτι γινεται αυτο...:hmm::hmm:
ναι!! γινεται,η θεια μου ετσι τελειωσε τη φιλολογια σε 3 χρονια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
ναι!! γινεται,η θεια μου ετσι τελειωσε τη φιλολογια σε 3 χρονια!!

αληθεια? πολυ καλο αυτο...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
αληθεια? πολυ καλο αυτο...:no1:

ναι ναι!! και ετσι προλαβαινεις να τελειωσεις πριν κλεισει ας πουμε η σχολη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
παντως η σχολη δεν θα κλεισει στα 4 χρονια!μπορει να μην ειναι τοσο ευκολα οσο τωρα αλλα σε καμια περιπτωρη δεν αλλαζουν τα πραγματα τοσο ξαφνικα.χρειαζονται εως και 10 χρονια για να αρχισει να γινεται δραματικη η κατασταση οπως στους φιλολογους!ελεος!τι μας τρομοκρατειτε πρωτοετεις φοιτητες
-----------------------------------------
εννοουσα το επαγγελμα δν θα κλεισει!οχι η σχολη.σορυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
παντως η σχολη δεν θα κλεισει στα 4 χρονια!μπορει να μην ειναι τοσο ευκολα οσο τωρα αλλα σε καμια περιπτωρη δεν αλλαζουν τα πραγματα τοσο ξαφνικα.χρειαζονται εως και 10 χρονια για να αρχισει να γινεται δραματικη η κατασταση οπως στους φιλολογους!ελεος!τι μας τρομοκρατειτε πρωτοετεις φοιτητες
-----------------------------------------
εννοουσα το επαγγελμα δν θα κλεισει!οχι η σχολη.σορυ.

και εγώ αυτό λέω...αποκλείεται να κλείσει σε 4 χρόνια...Έχεις απολύτο δίκιο...:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εμενα οι γονεις μου με πιεζουν πολυ για να δηλωσω παιδαγωγικα φετος λογω της επαγγελματικης αποκαταστασης αλλα εγω δεν πολυθελω.Ποτε δεν ηταν το ονειρο μου να γινω δασκαλα αντιθετως μου αρεσουν πολυ οι οικονομικες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Παροτι δεν ειμαι του επαγγελματος, τυγχανει να ξερω ανθρωπους που ειναι μεσα στο συστημα και με εχουν πληροφορησει επαρκεστατα για την ολη κατασταση με τα παιδαγωγικα :)

Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη:

Το κυριο ερωτημα ειναι το εξης:

Γιατι απο το 2005 εχουμε τετοια εκρηξη στους διορισμους δασκαλων; Θελω να πω, ολο αυτο εγινε απο την μια χρονια στην αλλη. Αν συγκρινει κανεις τους διορισμους απο το 2004 και πριν με αυτους απο το 2005 και μετα, ειναι η μερα με τη νυχτα.

Μαθετε λοιπον οτι το 2005 αλλαξε το ασφαλιστικο συστημα των δασκαλων. Πολλοι παλιοι δασκαλοι ειδαν πως τους συμφερει να βγουν στην συνταξη εκεινη την περιοδο, πραγμα που φυσικα εκαναν. Και αφησαν πισω τους κατι κενα να, με το συμπαθειο.

Οποτε, οι αποφοιτοι των παιδαγωγικων τις χρονιες 2005, 2006, 2007 και 2008, ειδαν το εκπαιδευτικο συστημα να τους ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ για διορισμο. Για αναλογιστειτε ποτε ξεκινησαν οι βασεις να εκτινασσονται; Οταν τα παιδια της Γ' Λυκειου, ειδαν αυτο το φαινομενο, πλην ομως ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΑΣΗΣ 4 ΕΤΩΝ. Γιατι το παιδι που εβλεπε τους διορισμους αβερτα το 2006 και το 2007, και ξεσκιζοταν στο διαβασμα για να περασει παιδαγωγικο, δεν υπολογιζε οτι θα τελειωνε την χρονια 2010, 2011. Αν μιλαμε δε για τα αγορια, υπαρχει και κατι που λεγεται στρατος, για να μην ξεχνιομαστε.

Δηλωναν λοιπον ολοι παιδαγωγικα τμηματα, επειδη προσεφεραν ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ επαγγελματικη αποκατασταση. Και οντως, η κατασταση με τους δασκαλους ηταν πολυ ελκυστικη.

Για να μην πολυλογω, θεωρω πως τις χρονιες 2005, 2006, 2007 και 2008 [για το 2009 δεν μπορουμε να ξερουμε] καλυφθηκαν πολλες θεσεις δασκαλων. Αν αναλογιστουμε πως τα παιδαγωγικα βγαζουν περι τις 2000 αποφοιτους καθε χρονο, μπορουμε με ευκολια να διαπιστωσουμε οτι ολα αυτα τα χρονια διοριστηκαν περιπου 8000 ΝΕΟΙ δασκαλοι, συν φυσικα τους παλιους που περιμεναν τον διορισμο τους.

Προσωπικη μου εκτιμηση, ειναι πως τα παιδια που δηλωσαν παιδαγωγικο το 2006 και θα βγουν απο την σχολη τον Ιουνιο που μας ερχεται, θα τα βρουν σκουρα τα πραγματα. Γιατι θα διαπιστωσουν πως παρα πολλες θεσεις εχουν καταληφθει απο δασκαλους που θα βγουν στην συνταξη σε 30 χρονια. Και φυσικα, θα εχουν μεινει κενες οι θεσεις που ειναι στου διαολου το κερατο. Και τοτε τα παιδαγωγικα θα αρχισουν να ξεφουσκωνουν, απο την αποψη των βασεων.

Και θα βλεπεις αριστουχους, που εσκισαν τον κωλο τους για να βγαλουν τα μορια που απαιτουνται να τρεχουν στις Οινουσσες ή ξερω 'γω που αλλου. Φυσικα, κανεις δεν ξερει με ποση ενταση ή ακριβως ποτε θα γινει ολο αυτο. Το σιγουρο παντως ειναι οτι θα γινει. Τωρα θα ειναι σε 1 χρονο, σε 2, σε 3, κανεις δεν ξερει.

Και πολλοι απο αυτους θα χτυπανε το κεφαλι τους στον τοιχο γιατι εκαναν το μηχανογραφικο τους "για την επαγγελματικη αποκατασταση". Γιατι ο σωστος τροπος για να κανεις το μηχανογραφικο ειναι ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ. Γιατι ετσι, ακομη και ανεργος να εισαι, εχεις τουλαχιστον την ευχαριστηση οτι σπουδασες αυτο που γουσταρες.

συγχαρητηρια.εμψυχωσε μας...τα 18χρονα που θα πανε πρωτο ετος παιδαγωγικο.δωσε μας θαρρος για το μελλον κυριε καθηγητη.
ελα,παμε ολοι στις οινουσες!
γραψε και κεφαλαια στο τελος για να αυξηθει το κυρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εμενα οι γονεις μου με πιεζουν πολυ για να δηλωσω παιδαγωγικα φετος λογω της επαγγελματικης αποκαταστασης αλλα εγω δεν πολυθελω.Ποτε δεν ηταν το ονειρο μου να γινω δασκαλα αντιθετως μου αρεσουν πολυ οι οικονομικες σχολες.

αν δεν σου αρέσει,μην το κάνεις μόνο για την αποκατάσταση,είναι κρίμα,γιατί όταν θα διοριστείς και δεν θα σου αρέσει το αντικείμενο,τί θα φταίνε τα παιδάκια αν π.χ η συμπεριφορά σου δεν είναι καλή..Αυτό συμβαίνει σήμερα γιατί οι περισσότεροι επιλέγουν δουλειά για την αποκατάσταση,άσχετα με το αν τους ευχαριστεί ή όχι.....Γι'αυτό αφού προτιμάς τα οικονομικά κυνήγησέ το και μην αφήσεις τους γονείς σου να επηρεάσουν το μέλλον σου!
Καλή τύχη!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
και εγώ αυτό λέω...αποκλείεται να κλείσει σε 4 χρόνια...Έχεις απολύτο δίκιο...:iagree::iagree:

κουκλα μου...κι εγω το πιστευω.μου το λεει κι η μαμα μου που ειναι δασκαλα!
μην ακους καθε ηλιθια προβλεψη.σκατωνεται η ψυχολογια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top