Γενικό -  Συμβουλές για τους νέους

soulhunter21

Νεοφερμένος

Ο soulhunter21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είμαι ένας νέος μαθητής στην 3η λυκείου…..
Δεδομένου του άγχους μου για της τελικές εξετάσεις θα ήθελα να ακούσω από τους ʽπαλιούςʼ που σίγουρα ξέρουν κάτι παραπάνω τυχών συμβουλές που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν στο να τα πάω καλά….
Ξέρετε….τι να προσέξω ,τι να μην αφήσω σε καμιά περίπτωση αδιάβαστο και τέτοια…..
Πιστεύω θα βοηθηθούν με αυτόν τον τρόπο πολλά παιδιά της 2ας λυκείου που θα πάνε 3η λυκείου…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Εγώ ως "παλιός" και καλά, θα σε συμβούλευα να διαβάζεις όσο μπορείς και το άγχος σου να είναι σε λογικά και αν είναι δυνατόν σε χαμηλά επίπεδα.
Επίσης, μην αφήνεις απορίες και κενά στην ύλη έτσι ώστε στο τέλος να έχεις πολλή αυτοπεποίθηση και καλή ψυχολογία (μετράνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πίστεψέ με!).
Το κυριότερο όμως είναι να έχεις στόχους, όνειρα και να είσαι αποφασισμένος να τα πετύχεις.
Κι ένα ακόμη tip: Όταν θα σκέφτεσαι για σχολές μην είσαι κολλημένος σε μία-δύο, αλλά να έχεις πολλές επιλογές. Έτσι δε θα απογοητεύεσαι σε κάθε αποτυχία (σίγουρα φέτος και θα ενθουσιάζεσαι και θα απογοητεύεσαι, όμως το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει και με το πραπάνω:))
Νομίζω αυτά. Α! Και ειδικά φέτος να μην ακούς τον καθένα που θα σου λέει το μακρύ του και το καντό του για τις σχολές, για το διάβασμα κ.ά. Εσύ θα ακούς μόνο την καρδιά σου και θα ρυθμίζεις την πορεία σου σύμφωνα με τον εαυτό σου και μόνο αυτό.
Δεν είχα σκοπό φυσικά ούτε να σε τρομάξω ούτε να αρχίσω το κήρυγμα. Καλή αρχή και καλή επιτυχία!!!:bye: Σου εύχομαι το 2010 να είσαι φοιτητής στη σχολή της επιλογής σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulhunter21

Νεοφερμένος

Ο soulhunter21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
χιλια ευχαριστω φιλε μου για τις συμβουλες αλλα και για τις ευχες φυσικα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εσύ θα ακούς μόνο την καρδιά σου και θα ρυθμίζεις την πορεία σου σύμφωνα με τον εαυτό σου και μόνο αυτό.

Αυτό κράτα το.

Επίσης, όπως είπε ο Nickname, μετράει πάρα πολύ η ψυχολογία. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις φέτος είναι να μάθεις να ελέγχεις τον εαυτό σου, να συγκρατείς το όποιο άγχος έχεις και να ενισχύεις την αυτοπεποίθησή σου.

Δυστυχώς στις Πανελλήνιες αν δεν έχεις ψυχολογία επαγγελματία δολοφόνου που είναι έτοιμος να σκοτώσει οποιονδήποτε ανά πάσα στιγμή, δεν κάνεις και πολλά... εκτός αν έχεις σαπίσει στο διάβασμα (κοινώς αν είσαι nerd). Και πίστεψέ με, ακόμα και αν θες να περάσεις ιατρική, καλύτερα να μην σαπίσεις. Διάβασε αρκετά, αλλά κράτα ισορροπίες φέτος στη ζωή σου, θα τις χρειαστείς περισσότερο από οποτεδήποτε άλλοτε. Κάθε μέρα θα σκέφτεσαι "άντε να τελειώνουμε" και είναι απολύτως φυσιολογικό. Διάβαζε με σύστημα και όταν νιώθεις πως "δεν πάει άλλο", κάνε κάτι που σου αρέσει για λίγο και συνέχισε αργότερα. Φτάσε δηλαδή στα όριά σου αλλά μην τα ξεπεράσεις γιατί μόνο κακό στον εαυτό σου θα κάνεις.

Ειλικρινά, αν διαβάζεις αρκετά σύμφωνα με τις δικές σου δυνατότητες και χωρίς υπερβολές, αν παράλληλα φροντίζεις να είσαι χαλαρός ώστε να αποκτήσεις σιγά σιγά την ψυχολογία που περιέγραψα παραπάνω, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πας καλά. Μην ξεχνάς ότι το να είσαι έτοιμος για ο,τιδήποτε χωρίς όμως να έχεις άγχος, είναι το σημαντικότερο. Είναι δύσκολο να το επιτύχεις, στην ουσία είναι αναμέτρηση με τον εαυτό σου, αλλά αξίζει τον κόπο, γιατί είναι μία φιλοσοφία που θα σε βοηθήσει σε όλες τις σημαντικές στιγμές της ζωής σου (και οι πανελλήνιες ΜΠΟΡΕΙ να είναι μία απ'αυτές).

Μην ξεχνάς, τέλος, να ζεις τη στιγμή φέτος. Ίσως να σου φαίνεται βασανιστήριο η φετινή χρονιά αλλά έχει και αυτή τη φάση της. Δεν πρόκειται να την ξαναζήσεις, γι'αυτό είναι και αυτή μια μοναδική εμπειρία. Πάρε όσα περισσότερα θετικά στοιχεία μπορείς απ'αυτήν.

Καλή τύχη ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω, δεν πρέπει να έχεις άγχος. Θα διαβάζεις όσο μπορείς χωρίς υπερβολές. Δεν έχει νόημα τον Σεπτέμβριο να κοιμάσαι στις 3 το πρωί γιατί απλά μετά τα Χριστούγεννα θα είσαι νεκρός. Το Σάββατο βράδυ βγες και την βόλτα σου, δεν χάνεται ο κόσμος. Αλλά την Κυριακή ξυπνάς νωρίς ώστε να την εκμεταλλευτείς στο φουλ. Προσπάθησε να μην αφήνεις κενά σε τίποτα και κάθε ενότητα που θα περνάς σε κάθε μάθημα να την κατανοείς τέλεια με την πρώτη φορά, ώστε να διευκολύνεις τις επαναλήψεις σου. Πάνω απόλα χρειάζεται θέληση ώστε να μην αφήσεις την προσπάθεια. Για πες και τι κατεύθυνση είσαι, μπας και υπάρχει κάνα πιο εξειδικευμένο tip?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Για πες και τι κατεύθυνση είσαι, μπας και υπάρχει κάνα πιο εξειδικευμένο tip?
Για να το κανει το thread εδω θα ειναι η θετικη η τεχνολογικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ρωτάω γιατί αν είναι τεχνολογική υπάρχουν και άλλα tips... Πχ 1000 τρόποι για να καταστρέψετε δημιουργικά το βιβλίο της ΑΟΔΕ :):jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heili scott

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βραχναίικα (Αχαΐα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
σωστος!!αλλα κ θετικη να ειναι υπαεχουν τροποι κ για τα δικα μας βιβλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Η καλύτερη συμβουλή είναι να μην πανικοβάλλεσαι . Ψυχραιμία . Κάνε σωστά τη δουλειά σου και δεν αξίζει να έχεις άγχος απο τώρα . Ομιλώ με βάση προσωπική εμπειρία .
( Δάσκαλε που δίδασκες :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jbasm

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Για μενα το πιο σωστο που μπορεις να κανεις ειναι να διαβαζεις σωστα και να κανεις δικο σου καθε καινουργιο πραγμα που μαθαινεις..μονο τοτε δεν θα εχεις κενα και το κυριοτερο δεν θα εχεις προβλημα στην επαναληψη!τυχον πασαλιματα θα σε φερουν σε δυσκολη θεση..Παντως δεν ειναι τιποτα η τριτη λυκειου δεδομενου πως θα εχεις ενα καθημερινο και συστηματικο διαβασμα ετσι ωστε να αφομειωνεις πραγματικα καθετι καινουργιο..:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulhunter21

Νεοφερμένος

Ο soulhunter21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Για πες και τι κατεύθυνση είσαι, μπας και υπάρχει κάνα πιο εξειδικευμένο tip?

τεχνολογική....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Τα παιδια παραπάνω έχουν απόλυτο δίκιο!! Να ξεκινήσεις με τη λογική οτι κ αυτες εξετάσεις ειναι κ οτι τις έχουν παραφουσκωσει (γιατι οντως αυτο συμβαινει)!! Κάνε ποιοτικό και όχι ποσοτικό διάβασμα και πρόσεχε αρκετα καθηγητες για να μπεις στην όλη τακτική των πραγμάτων!!επειδη θα πας τεχνολογικη διαβασε αοδε καλα και μην κανεις τη βλακεια που εκανα εγω με τη βιολογια και αρχισεις μεσα στα χριστουγεννα!!:s.. ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ και κόψεις τις βόλτες κακομοίρη μου:P! μη μασας και μπες γερα στο παιχνιδι και βάλε τα όνειρα σου και τα θέλω σου πάνω απο το άγχος που θέλει να σου περάσει περίγυρος και τα γ******α ΜΜΕ!! Σου ευχομαι τα καλυτερα και να απολαυσεις οσο γινεται την τελευταια σου χρονια στα θρανια της 2οβαθμιας!!!:D:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Συμφωνω με τα παραπανω απλα μια συμβουλη γενικη... Η καλυτερη θεραπεια για να καταπολεμησεις το αγχος εινα να εισαι ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μπα, εγω ημουν αντικειμενικα πολυ καλα προετοιμασμενος, ειδικα τη 2η χρονια, αλλα παρ' ολα αυτα ειχα παρα πολυ αγχος. Ισως ειναι και στο χαρακτηρα του καθενος τελικα το ποση ψυχραιμια θα εχει.

Παντως ως δις... πανελληνιοκαμμενος (:P) πιστευω οτι αν δεν ειχα τοσο αγχος θα ειχα παει πολυ καλυτερα και τις δυο χρονιες. Οποτε κατεληξα στο οτι το κλειδι ειναι η ψυχραιμια (δασκαλε που διδασκες... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Παιδιά εγώ ένα ξέρω.... αυτός που διαβάζει περνάει, δεν υπάρχει ο παράγοντας "τύχη" κι άλλα τέτοια μοιρολατρικά...έλεος! βέβαια όταν μιλάμε για διαβασμα εννοούμε ουσιαστικό και όχι επιφανειακό. Εγώ πέτυχα φέτος στο έπακρο το στόχο μου και δε θα το παίξω τώρα εκ των υστέρων χαλαρή...ναι ξεσκίστηκα! ειδικά τον τελευταίο μήνα (των επαναλήψεων - έκανα 128 απουσίες) τα είχα ΠΑΙΞΕΙ. Βγήκα έξω μετά από καιρό να πάρω πρόγραμμα και τα σχετικά και ένιωσα ...εξωγήινη. Ώπα κούλαρε εγώ είμαι υπερβολική σε όλα! Εξαρτάται από το άτομο! Εγώ ας πούμε είμαι των άκρων, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτή είναι η συνταγή της επιτυχίας! Η συνταγή είναι μία φίλε: στρώσε κ**ο και ΔΙΑΒΑΣΕ. Όπως, όπου και όποτε μπορείς να είσαι αποδοτικός.....πόσες ώρες ανεκδιήγητης βαρεμάρας πήγαν χαμένες προσπαθώντας να λύσω άσκηση των 10 λεπτών ή να μάθω μια παράγραφο στο Α.Ο.Δ.Ε. ........

Πάντως, όπως παρατήρησα και από τις επιδόσεις συμμαθητών μου, το γενικό φαινόμενο ήταν "όπως έστρωσες (τη χρονιά της τρίτης λυκείου αλλά και προηγούμενων ετών), θα κοιμηθείς"....ο θεός έχει πολλή δουλειά για να ασχολείται με τις δικές μας εξετάσεις...οπότε οι προσευχές δε σώζουν, ούτε σε δικαιολογούν τα 'δεν ήταν η μέρα μου", "κόλλησα", 'ήμουν αγχωμένος' και τα σχετικά. Να θυμάσαι ΚΑΘΕ ΩΡΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΕΙ ΜΟΡΙΑ!!! Μην περιμένεις ότι το διάβασμα που θα κάνεις τα ξημερώματα από το άγχος σου πριν πας να δώσεις θα σε σώσει. Το θέμα είναι μέχρι το τέλος να έχεις κάνει την ύλη κτήμα σου. (και 9 μήνες είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟΙ - μην μπαίνετε στο τριπάκι του "βγάζω την ύλη ως τα Χριστούγεννα"....μην πω τι θα έχεις βγάλει ως τα χριστούγεννα...)ΑΥΤΑ.
It's up to you, dudes!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Δυστυχώς στις Πανελλήνιες αν δεν έχεις ψυχολογία επαγγελματία δολοφόνου...
Αυτό αρκεί.Είναι μια χρονιά που θα φτάσεις στα όρια σου(με την προϋποθεση ότι είσαι αποφασισμένος γι αυτό) και πραγματικά δε μετανιώνω(και νομίζω κανείς άλλος) που έζησα και πέρασα αυτό που τρομάζει εσένα τώρα.
Αυτό που τρόμαζε εμένα προσωπικά ήταν το γεγονός ότι δεν ήξερα αυτά τα όρια ακριβώς,άρα η μοναδική συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι ότι δεν έχει σημασία να τα μάθεις κιόλας, γιατί εγώ αναλώθηκα στο να αναρωτιέμαι ''έχω κάνει αρκετά;''.
Εσύ θα αισθάνεσαι αν έχεις κάνει αρκετά και κανένας άλλος...

τελικως η συμβουλη μου:ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΤΙς ΣΕΙΡΗΝΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ,ΤΟΥ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ,ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ,ΜΕ ΨΥΧΡΗ ΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Και φίλε μου,απόλαυσε το και μην το φοβάσαι...εξάλλου εγώ γουσταρα να λεω ότι δίνω πανελλήνιες...προσδίδει μια γοητεία:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Συμφωνω με τα παραπανω απλα μια συμβουλη γενικη... Η καλυτερη θεραπεια για να καταπολεμησεις το αγχος εινα να εισαι ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ...


ότι και να λες το άγχος έχει σκοτώσει κόσμο..
οκ το άγχος δεν θα σε ρίξει στα 10.000 μόρια σίγουρα, αλλά μπορεί άνετα να σου αφαιρέσει 1.000 με 2.000 μόρια μες το νερό!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
ότι και να λες το άγχος έχει σκοτώσει κόσμο..
οκ το άγχος δεν θα σε ρίξει στα 10.000 μόρια σίγουρα, αλλά μπορεί άνετα να σου αφαιρέσει 1.000 με 2.000 μόρια μες το νερό!!!!!!:)

Δεν εχεις αδικο απλα θελω να πω οτι οσο περισσοτερο προτοιμασμενος εισαι τοσο το λιγοτερο αγχος θα εχεις... Εγω πχ ειμαι ατομο που αγχωνεται σχετικα ευκολα και εχω προσεξει οτι οταν ειμαι διαβασμενος καπου νιωθω πολυ πιο κουλ :) Βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο θα μου πεις, αλλα δεν πιστευω να εχω και αδικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δεν εχεις αδικο απλα θελω να πω οτι οσο περισσοτερο προτοιμασμενος εισαι τοσο το λιγοτερο αγχος θα εχεις... Εγω πχ ειμαι ατομο που αγχωνεται σχετικα ευκολα και εχω προσεξει οτι οταν ειμαι διαβασμενος καπου νιωθω πολυ πιο κουλ :) Βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο θα μου πεις, αλλα δεν πιστευω να εχω και αδικο...



ναι άδικο δεν έχεις...
σίγουρα!!!
:star:απλά στις πανελλήνιες ο βαθμός δεν είναι αναλογος του διαβάσματος, απλα σχετίζεται με το διάβασμα.........!!!!:iagree:δεν ξέρω αμα πιάνεις τη φιλοσοφία μου.....
μπορεί κάποιος να είναι ξεφτέρι πχ. να βαράει 20άρια όλη τη χρονιά και να γράψει 17 τελικά, ενώ ένας κωλόφαρδος συμμαθητης του να γράψει 20 επειδή ήταν πιο ψύχραιμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
σε καταλαβαινω... αλλα πιστευω κατα την ταπεινη μου αποψη οτι γινεται διαχωρισμος μεταξυ των καλων και μετριων μαθητων στις πανελληνιες και αυτο φαινεται κυριως στα μαθηματα βαρυτητας... βεβαια παντα μπορει καπιοι να τα πανε χειροτερα σε σχεση με τι ξερουν λογω του αγχους αλλα συνηθως οτι ξερεις γραφεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top