Albert Einstein

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ελπίζω να μην υπάρχει παρόμοιο θέμα, η αναζήτηση δε βρήκε κάτι.

Με αφορμή λοιπόν μια ερώτηση που μου έκανε ο Crookshanks άνοιξα αυτό το θέμα.

Ποιά είναι η γνώμη σας για τον Einstein; (Απλή ερώτηση, δύσκολη απάντηση)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν τον γνωρισα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δύσκολη απάντηση, όντως:P.

Όσον αφορά το επιστημονικό έργο που άφησε πίσω του, αν και δε το γνωρίζω με λεπτομέρειες, θεωρώ πως είναι ζωτικής σημασίας για τη Φυσική. Μου αρέσουν επίσης και κάποια ρητά του, αν και δε συμφωνώ με όλα.
Οι περισσότεροι δισταγμοί μου στο να τον χαρακτηρίσω ως πάρα πολύ αξιόλογο άνθρωπο, έγκεινται στη συμβολή του στην εφεύρεση της ατομικής βόμβας. Έχει μεν ελαφρυντικά. Το ότι και οι Γερμανοί μπορεί να σχεδίαζαν κι αυτοί -ή μήπως είναι προπαγάνδα των Η.Π.Α. αυτό; Τελικά για σχεδόν τίποτα δε μπορεί κανείς να είναι σίγουρος και ειδικά στις μέρες μας.-, και το ότι φιλοξενούνταν στις Η.Π.Α. Αλλά απ' ό,τι ξέρω, του Einstein πρωτοβουλία ήταν να στείλει γράμμα στον πρόεδρο της χώρας αυτής και να του το προτείνει. Βέβαια, αν δε το έκανε, ποιος ξέρει τί θα γινόταν; Ό,τι και να έκανε, δε μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δε θα το έκανα εγώ ή ο οποιοσδήποτε άλλος. Ξέρω όμως ότι μάλλον δε θα μπορούσα να σκεφτώ αυτά που σκέφτηκε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Κωνσταντίνος Καραθεοδωρής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Για να χρησιμοποιήσεις, όμως, ένα εργαλείο, θα πρέπει να υπάρχει και το υλικό το οποίο πλάθεις. Η σύλληψη μιας ιδέας που παραβιάζει την κοινή λογική μπορεί να είναι πιο δύσκολη από την επίλυση μιας μαθηματικής εξίσωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Δύσκολη απάντηση, όντως:P.

Όσον αφορά το επιστημονικό έργο που άφησε πίσω του, αν και δε το γνωρίζω με λεπτομέρειες, θεωρώ πως είναι ζωτικής σημασίας για τη Φυσική. Μου αρέσουν επίσης και κάποια ρητά του, αν και δε συμφωνώ με όλα.
Οι περισσότεροι δισταγμοί μου στο να τον χαρακτηρίσω ως πάρα πολύ αξιόλογο άνθρωπο, έγκεινται στη συμβολή του στην εφεύρεση της ατομικής βόμβας. Έχει μεν ελαφρυντικά. Το ότι και οι Γερμανοί μπορεί να σχεδίαζαν κι αυτοί -ή μήπως είναι προπαγάνδα των Η.Π.Α. αυτό; Τελικά για σχεδόν τίποτα δε μπορεί κανείς να είναι σίγουρος και ειδικά στις μέρες μας.-, και το ότι φιλοξενούνταν στις Η.Π.Α. Αλλά απ' ό,τι ξέρω, του Einstein πρωτοβουλία ήταν να στείλει γράμμα στον πρόεδρο της χώρας αυτής και να του το προτείνει. Βέβαια, αν δε το έκανε, ποιος ξέρει τί θα γινόταν; Ό,τι και να έκανε, δε μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δε θα το έκανα εγώ ή ο οποιοσδήποτε άλλος. Ξέρω όμως ότι μάλλον δε θα μπορούσα να σκεφτώ αυτά που σκέφτηκε.:P
Συμφωνώ στα περισσότερα.
Α,και κάτι άλλο.Δεν ήταν πρωτοβουλία του Einstein,το γράμμα στον Ρούσβελτ.Δύο άλλοι επιστήμονες (των οποίων τα ονόματα δεν θυμάμαι δυστυχώς:D)αποφάσισαν να στείλουν ένα γράμμα στον Ρούσβελτ για τους κινδύνους,αλλά και γενικώς τα χαρακτηριστικά της ατομικής βόμβας,όμως χρειάζονταν και την υποστήριξη κάποιας επιστημονικής αυθεντίας της εποχής ώστε οι ενδοιασμοί τους να γίνουν αποδεκτοί προς συζήτηση.Ουσιαστικά χρειάζονταν την υπογραφή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Thanks.
Ε, αυτό που υπογράφουμε το διαβάζουμε πρώτα, φαντάζομαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
σιγα τα θηρία .... Νικολα Τεσλα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Κωνσταντίνος Καραθεοδωρής
Καλά κοιμήσου , μαθηματικά του έμαθε .
Άλλο μαθηματικά που είναι ένα εργαλείο για τη Φυσική και άλλο οι ιδέες του Einstein που δεν έχουν σχέση με τον κατά τα άλλα σπουδαίο Κωνσταντίνο Καραθεοδωρή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
σιγα τα θηρία .... Νικολα Τεσλα

+1.
Αν δεν ήταν αυτός τώρα θα χρησιμοποιούσαμε ακόμα κεριά και η σημερινή τεχνολογία δεν θα υπήρχε.
Φυσικά και η συμβολή του Αινσταιν στην επιστήμη ήταν πολύ μεγάλη αλλά πιστεύω πως και η συμβολή του Νίκολα Τέσλα ήταν ίση ή και μεγαλύτερη.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αυτόν δεν τον ξέρουν πολλοί ενώ τον Αινσταιν τον ξέρει το 90% του πληθυσμού της Γης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
+1.
Αν δεν ήταν αυτός τώρα θα χρησιμοποιούσαμε ακόμα κεριά και η σημερινή τεχνολογία δεν θα υπήρχε.
Φυσικά και η συμβολή του Αινσταιν στην επιστήμη ήταν πολύ μεγάλη αλλά πιστεύω πως και η συμβολή του Νίκολα Τέσλα ήταν ίση ή και μεγαλύτερη.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αυτόν δεν τον ξέρουν πολλοί ενώ τον Αινσταιν τον ξέρει το 90% του πληθυσμού της Γης.


eh νταξ το φωτοηλεκτρικο φαινομενο δεν ειναι και μικρη ανακαλυψη.
Ισως ειχε πιο καλη κοινωνικη εικονα ο Αϊνστάιν, τι να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Κωνσταντίνος Καραθεοδωρής

Που κολλάει αυτό;
-----------------------------------------
σιγα τα θηρία .... Νικολα Τεσλα .

Θεωρείς τον Einstein μικρής σημασίας στην ιστορία της φυσικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ο Albert Einstein ήταν από τους χειρότερους μαθητές στο σχολείο και τρομερά ακατάστατος. Επίσης ήταν και πολύ μουρντάρης αφού απατούσε την γυναίκα του. Φήμες λένε ότι την απατούσε με την ... ξαδέρφη του!!! Γενικά στην προσωπική του ζωή δεν ήταν και ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου.

Ωστόσο το επιστημονικό του έργο είναι τεράστιο. Με τον Albert Einstein δεν έχω κανένα πρόβλημα. Χοντρό πρόβλημα έχω με τον γιο του ο οποίος ανέπτυξε μία υδραυλική μέθοδο υπολογισμού υδατορρευμάτων με χαλαρή κοίτη που μας την κάνανε στο Πολυτεχνείο, την βάζανε συνέχεια στις εξετάσεις και όλο με κόβανε. Είχαμε και ένα μ****α καθηγητή σε αυτό το μάθημα που έκοβε περισσότερο και από πριόνι.

Ίσως το μυαλό μου να είναι πολύ μικρό για να κρίνω το έργο του Einstein, αλλά ακούγοντας τον Τσόλκα να διαψεύδει την θεωρία του, μπορώ να πω ότι προβληματίζομαι. Στην θεωρία της σχετικότητας ο Albert Ainstein κάνει την παραδοχή ότι η ταχύτητα του φωτός στο κενό είναι η ίδια για όλα τα αδρανειακά συστήματα αναφοράς. Δηλαδή αν ένας παρατηρητής κινείται με σταθερή ταχύτητα (κατά μέτρο και κατεύθυνση φυσικά) 10 m/s και ένας άλλος κινείται με σταθερή ταχύτητα 100.000 km/s, τότε αντιλαμβάνονται και οι 2 την ίδια ταχύτητα για το φως. Με άλλα λόγια η σχετική ταχύτητα είναι 0 και για τους 2 και για κάθε άλλο αδρανειακό παρατηρητή που κινείται προφανώς με ταχύτητα μικ΄ροτερη από την ταχύτητα του φωτός. Σας φαίνεται λογικό εσάς αυτό;

Αυτή η παραδοχή αποτελεί κομμάτι της αξιωματικής θεμελίωσης της θεωρίας της σχετικότητας. Με δεδομένο ότι τα αξιώματα είναι σωστά, η θεωρία αυτή είναι πάνσωστη. Αν όμως τα αξιώματα δεν ισχύουν στην πραγματικότητα; Αυτοί είναι προβληματισμοί και όχι θεώρηση της θεωρίας της σχετικότητας ως λανθασμένης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Που κολλάει αυτό;
-----------------------------------------


Θεωρείς τον Einstein μικρής σημασίας στην ιστορία της φυσικής;


οχι , αλλα θεωρω πως ο τεσλα αξιζει πιο πολυ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ίσως το μυαλό μου να είναι πολύ μικρό για να κρίνω το έργο του Einstein, αλλά ακούγοντας τον Τσόλκα να διαψεύδει την θεωρία του, μπορώ να πω ότι προβληματίζομαι. Στην θεωρία της σχετικότητας ο Albert Ainstein κάνει την παραδοχή ότι η ταχύτητα του φωτός στο κενό είναι η ίδια για όλα τα αδρανειακά συστήματα αναφοράς. Δηλαδή αν ένας παρατηρητής κινείται με σταθερή ταχύτητα (κατά μέτρο και κατεύθυνση φυσικά) 10 m/s και ένας άλλος κινείται με σταθερή ταχύτητα 100.000 km/s, τότε αντιλαμβάνονται και οι 2 την ίδια ταχύτητα για το φως. Με άλλα λόγια η σχετική ταχύτητα είναι 0 και για τους 2 και για κάθε άλλο αδρανειακό παρατηρητή που κινείται προφανώς με ταχύτητα μικ΄ροτερη από την ταχύτητα του φωτός. Σας φαίνεται λογικό εσάς αυτό;

ΤΣΟΛΚΑΣ FTW ρε! :lol:

Βασικά ο τσόλκας δεν διαψεύδει μόνο τον Einstein αλλά όλη τη Φυσική, οπότε καλό είναι να μην τον παίρνεις και τόσο στα σοβαρά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
σιγα τα θηρία .... Νικολα Τεσλα .
Αν και δεν ξέρω κανέναν από τους δύο τόσο, θα χρειαστεί να συμφωνήσω μάλλον.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ο Albert Einstein ήταν από τους χειρότερους μαθητές στο σχολείο και τρομερά ακατάστατος. Επίσης ήταν και πολύ μουρντάρης αφού απατούσε την γυναίκα του. Φήμες λένε ότι την απατούσε με την ... ξαδέρφη του!!! Γενικά στην προσωπική του ζωή δεν ήταν και ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου.

Ωστόσο το επιστημονικό του έργο είναι τεράστιο. Με τον Albert Einstein δεν έχω κανένα πρόβλημα. Χοντρό πρόβλημα έχω με τον γιο του ο οποίος ανέπτυξε μία υδραυλική μέθοδο υπολογισμού υδατορρευμάτων με χαλαρή κοίτη που μας την κάνανε στο Πολυτεχνείο, την βάζανε συνέχεια στις εξετάσεις και όλο με κόβανε. Είχαμε και ένα μ****α καθηγητή σε αυτό το μάθημα που έκοβε περισσότερο και από πριόνι.

Ίσως το μυαλό μου να είναι πολύ μικρό για να κρίνω το έργο του Einstein, αλλά ακούγοντας τον Τσόλκα να διαψεύδει την θεωρία του, μπορώ να πω ότι προβληματίζομαι. Στην θεωρία της σχετικότητας ο Albert Ainstein κάνει την παραδοχή ότι η ταχύτητα του φωτός στο κενό είναι η ίδια για όλα τα αδρανειακά συστήματα αναφοράς. Δηλαδή αν ένας παρατηρητής κινείται με σταθερή ταχύτητα (κατά μέτρο και κατεύθυνση φυσικά) 10 m/s και ένας άλλος κινείται με σταθερή ταχύτητα 100.000 km/s, τότε αντιλαμβάνονται και οι 2 την ίδια ταχύτητα για το φως. Με άλλα λόγια η σχετική ταχύτητα είναι 0 και για τους 2 και για κάθε άλλο αδρανειακό παρατηρητή που κινείται προφανώς με ταχύτητα μικ΄ροτερη από την ταχύτητα του φωτός. Σας φαίνεται λογικό εσάς αυτό;

Αυτή η παραδοχή αποτελεί κομμάτι της αξιωματικής θεμελίωσης της θεωρίας της σχετικότητας. Με δεδομένο ότι τα αξιώματα είναι σωστά, η θεωρία αυτή είναι πάνσωστη. Αν όμως τα αξιώματα δεν ισχύουν στην πραγματικότητα; Αυτοί είναι προβληματισμοί και όχι θεώρηση της θεωρίας της σχετικότητας ως λανθασμένης.


Ι like the way you think:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Νομίζω όμως το ότι ήταν κακός μαθητής είναι μύθος.
https://en.wikipedia.org/wiki/Einstein#Early_life_and_education
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
1)το καλοσ μαθητης πολυ πιθανο να μην ισχυει
2)ειναι απολυτα λογικο η ταχυτητα του φωτος να παραμενει για ολους σταθερη γιατι πολυ απλα ο einstein βρηκε την αιτια που συμβαινει αυτο
3)δεν μας ενδιαφερει η προσωπικη ζωη κανενος... ακομα και ο Rassel ειχε περιεργη οικογενειακη ζωη
4)πολλοι μεγαλοι επιστημονες ηταν ακαταστατοι μην ξεχναμε οτι ο einstein ηταν δυσλεκτικος
5)πολλα πραγματα στη φυσικη με την ηλιθεια κοινη λογικη ειναι παραδοξα και πολυ περισσοτερο αυτα που λεει η θεωρεια της σχετικοτητας
6)το οτι εφηυρε την ατομικη βομβα δεν σημαινει τιποτα γιατι δεν προτεινε ο ιδιος τη χρηση της για πολεμικους σκοπους
Θεωρω οτι ο Einstein ηταν πολυ σημαντικη προσωπικοτητα.Απλα ο Tesla εκανε πιο πρακτικες ανακαλειψεις. Παρολα αυτα δε θεωρω οτι πρεπει να συγκρινονται τα εργα των διασημων προσωπων καθε ενας εχει προσθεσει κατι δικο του στη ροη της ιστοριας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μμμ, στο 6 μόνο θα σταθώ. Τί άλλες χρήσεις μπορεί να έχει η ατομική βόμβα, εκτός από πολεμικές;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top