Bιολογία vs Νοσηλευτική

Deidara

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
παροτι στοχος μου ηταν η οδοντιατρικη το 18.140 δεν μου αφηνει και πολλα περιθωρια... καταληγω λοιπον σε αυτες τις 2 σχολες... ποιες ειναι οι κυριες διαφορες τους οσον αφορα την δυσκολια της σχολης,επαγγελματικη αποκατασταση,μισθος (κυριως για την νοσηλευτικη)?????

η επιλογη μου δεν γινεται εξ ολοκληρου απο ''αδιεξοδο''... με ενδιαφερουν εξισου και οι 2....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Μια συμφοιτητρια μου ειχε το ιδιο διλλημα.. αν εκανε καλα που μπηκε στη νοσηλευτικη κι οχι στη βιολογια.. ρωτησε το βιολογο και της ειπε οτι η βιολογια ειναι καλυτερη για ερευνα (η κοπελα βασικα ενδιαφεροταν για ερευνα γι αυτο κατευθυνθηκε ετσι η απαντηση) αλλα και στη νοσηλευτικη μπορεις να κανεις ερευνα κι επιπλεον στη νοσηλευτικη υπαρχουν κ αλλες επαγγελματικες διεξοδοι αν δεν μπορεσεις να ασχοληθεις με την ερευνα. Για δυσκολια του βιολογικου δεν ξερω και στη νοσηλευτικη ειμαι ακομα στην αρχη αλλα απ οτι εχω ακουσει το ''δυσκολο'' ειναι η κλινικη ασκηση απο το 2ο ετος και μετα που σε κουραζει και σου στερει χρονο απο το διαβασμα... ο μεσος ορος αποφοιτησης ειναι πολυ καλος, 4,5 χρονια. Μισθος μας εχουν πει λιγο καλυτερος απο ενος δημοσιου υπαλληλου,εξαρταται και απο που θα εργαστεις και σε ποιον τομεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deidara

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ μαρια!!! οταν ομως λες μισθος δημοσιου υπαλληλου ποσα περιπου εννοεις??? γτ υπαρχουν και δημοσιοι υπαλληλοι (π.χ στην πανεπιστημιακη εκπαιδευση με 1500 ευρω)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Δεν εχω ιδεα :P απλα ξερω οτι ο βασικος μισθος για το τελευταιο μισθολογικο κλιμακιο ειναι γυρω στα 1000 ευρω για τους δημοσιους υπαλληλους.. η μητερα μου που δουλευει καμια 20αρια χρονια παιρνει 1700 (οχι καθαρα εννοειται) αλλα ειναι σε αλλο ποστο και δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα στους μισθους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deidara

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
χαχαχα... οκ... απλα κατι οικογενειακοι φιλοι μου ειπαν οτι ανερχεται καπου στα 1500 ευρω γιαυτο και η απορια... σε ευχαριστω και παλι... ισως ειμαστε μαζι του χρονου :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Ωραια :D αν περασεις τελικα και αρχισεις να ανησυχεις για τα παλουκια μαθηματα εδω ειμαστε, μπορει να εχω καμια συμβουλη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κι εγώ είχα αυτό το δίλειμμα, αλλά μου φάνηκε πιο ενδιαφέρουσα η βιολογία κι έτσι τώρα είμαι στο Βιολογικό στο πρώτο έτος. Νομίζω ότι ως Βιολόγος θα έρθεις αντιμέτωπη με λιγότερο ανθρώπινο πόνο, αλλά με μεγαλύτερα ηθικά διλείμματα. Εμάς η σχολή είναι αρκετά δύσκολη, ιδιαίτερα στην Αθήνα ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι 6 χρόνια. Τώρα από επαγγελματική αποκατάσταση πιστεύω ότι άνεργος δε μένεις γιατί έχεις πολλές επιλογές, αλλά για μισθό δεν έχει και πολλές προοπτικές, ιδιαίτερα στην Ελλάδα, καθώς πολλά δικαιώματά μας εδώ τα έχουν οι γιατροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Το θεμα με τους γιατρους ειναι εντονο και σε εμας.. απο τη μια υπαρχουν τα τει τα οποια ζητουν πληρη ισοτητα και η ενωση νοσηλευτων ελλαδας επειδη οι περισσοτεροι ειναι ΤΕ δεν προσπαθει ιδιαιτερα για διαχωρισμο μεταξυ των ΠΕ και ΤΕ,απο την αλλη ειναι οι γιατροι που.. φοβουνται μη χασουν κανενα προνομιο. Δυστυχως στην ελλαδα υπαρχουν διαφορες καταστασεις γι αυτο αν η νοσηλευτικη σου αρεσει μια φορα σ αυτη τη χωρα, στο εξωτερικο -κυριως αμερικη που καποιες πολιτειες δινουν επιπλεον δικαιωματα- θα σ αρεσει 100.
Βρηκα μια ερευνα,σχετικα παλια βεβαια (πριν 5 χρονια) συμφωνα με την οποια το 60% των αποφοιτων του τμηματος εργαζεται στον κλινικο τομεα,το 32% στην εκπαιδευση και μονο το 8% σε αλλο τομεα.. καθως και αυτη την ερευνα για τα επιπεδα ανεργιας-υποαπασχολησης και ετεροαπασχολησης https://www.hasiakis.gr/pdf/mix3.pdf
μια πιο προσφατη ειναι η εξης.. https://www.inout.gr/showthread.php?t=20074
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SSAS-I

Νεοφερμένος

Ο SSAS-I αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
O μισθός του Νοσηλευτή ΤΕ χωρίς προυπηρεσία και χωρίς τα νυχτερινά, Κυριακές, αργίεσ κλπ είναι 1047 ευρώ το μήνα + 94 ευρώ το μήνα έάν έχει μεταπτυχιακό. Για Νοσηλευτή ΠΕ τα λεφτά είναι κάπου ανάμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deidara

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
O μισθός του Νοσηλευτή ΤΕ χωρίς προυπηρεσία και χωρίς τα νυχτερινά, Κυριακές, αργίεσ κλπ είναι 1047 ευρώ το μήνα + 94 ευρώ το μήνα έάν έχει μεταπτυχιακό. Για Νοσηλευτή ΠΕ τα λεφτά είναι κάπου ανάμεσα.
σε ευχαριστω πολυ φιλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biogeorge

Νεοφερμένος

Ο Biogeorge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να κανω κι εγω μια ερωτηση? Μια φιλη μου θελει να δηλωσει Νοσηλευτικη. Ηθελε Βιολογια αλλα δεν τα καταφερνει. Αναρωτιεται λοιπον, αν μπορει ενας νοσηλευτης να κανει ενα μεταπτυχιακο η μια πρακτικη η κατι τελοσπαντων πανω σε Βιολογια, Γενετικη, Μοριακη Βιολογια, Μικροβιολογια κ.τ.λ.... Γενικα της αρεσει η ερευνα και θα ηθελε να ασχοληθει με κατι τετοιο.

Αν θα μπορουσατε να απαντησετε σχετικα συντομα θα ημουν ευγνωμων γιατι ειναι κ ενα μηχανογραφικο που πρεπει να συμπληρωθει...:D:D:D


Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amethyst

Νεοφερμένος

Ο Amethyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Να κανω κι εγω μια ερωτηση? Μια φιλη μου θελει να δηλωσει Νοσηλευτικη. Ηθελε Βιολογια αλλα δεν τα καταφερνει. Αναρωτιεται λοιπον, αν μπορει ενας νοσηλευτης να κανει ενα μεταπτυχιακο η μια πρακτικη η κατι τελοσπαντων πανω σε Βιολογια, Γενετικη, Μοριακη Βιολογια, Μικροβιολογια κ.τ.λ.... Γενικα της αρεσει η ερευνα και θα ηθελε να ασχοληθει με κατι τετοιο.

Αν θα μπορουσατε να απαντησετε σχετικα συντομα θα ημουν ευγνωμων γιατι ειναι κ ενα μηχανογραφικο που πρεπει να συμπληρωθει...:D:D:D


Ευχαριστω εκ των προτερων!!!


Κι εγώ ενδιαφέρομαι για μια απάντηση σχετικά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εμεις στα μεταπτυχιακα μας κανουμε δεκτους αποφοιτους βιολογιας και ιατρικης.. πιθανον αν υπαρχει καποιο σχετικο με αυτα τα αντικειμενα να γινονται δεκτοι και δικοι μας αποφοιτοι,δεν το εχω ψαξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα νοσηλευτικη.Απο οτι ξερω εχει 100% επαγγελματικη αποκατασταση σε αντιθεση με την βιολογια οπου θα πρεπει να φυγεις στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νοσηλευτική την θεωρώ καλύτερη επειδή έχει θετικό ισοζύγιο προσφοράς , ζήτησης και επειδή εξαιτίας των λίων σχετικα σχλών μπορείς να κάνεις πιο εύκολα ακαδημαική καριέρα καθώς και έρευνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos123

Νεοφερμένος

Ο christos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια τελειωσα φετος και θα ηθελα ην αποψη σας για αυτα τα τμηματα σχετικα με το επιπεδο σπουδων τισ εμπειριες σας (αν ειστε φοιτητεσ) κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Παιδια τελειωσα φετος και θα ηθελα ην αποψη σας για αυτα τα τμηματα σχετικα με το επιπεδο σπουδων τισ εμπειριες σας (αν ειστε φοιτητεσ) κτλ..
Αν θες ιατρική μετά, με κλειστά μάτια νοσηλευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos123

Νεοφερμένος

Ο christos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για να δωσεις κατατακτηριες ιατρικης πρεπει να εχεις πτυχιο νοσηλευτικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Οχι,απο οποιαδηποτε σχολη μπορεις να δωσεις μετα κατατακτηριες,ακομα και απο φιλολογια πχ. Απλα περισσοτερα μαθηματα της νοσηλευτικης μοιαζουν με αυτα της ιατρικης σε σχεση με του βιολογικου και υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να σου τα αναγνωρισουν για να μην τα χρωστας μετα στην ιατρικη.Ε και οσο να πεις η νοσηλευτικη ειναι παραιατρικο επαγγελμα ενω η βιολογια συγκαταλεγεται περισσοτερο στις θετικες επιστημες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos123

Νεοφερμένος

Ο christos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Νομιζω δεν με καταλαβες (δεν το διατυπωσα καλα) εννοω πως πρεπει να παρεις πτυχιο νοσηλευτικης για να δωσεις κατατακτηριες ιατρικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top