Ψυχολογία Αθήνας, Θεσσαλονίκης ή Ρεθύμνου;

tsourekaki

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σου. :) Τι έκανες τελικά ???? Εγώ είμαι πρωτοετής στο τμήμα της Θεσσαλονίκης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

IoannisP

Νεοφερμένος

Ο IoannisP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τα τμήματα Ψυχολογίας στην Ελλάδα είναι τέσσερα, όχι τρία που λανθασμένα αναφέρθηκε:
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ) ΕΘΝΙΚΟΥ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝ. ΑΘΗΝΩΝ
ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΠΑΝΤΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ (ΡΕΘΥΜΝΟ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για το τμήμα Ψυχολογίας του Αριστοτέλειου, αλλά ο φροντιστής μου μου είπε πως αν συνεχίσω να έχω την ίδια επίδοση, καλά θα ήταν να σκεφτώ και την ΣΣΑΣ Ψυχολογίας . Αν και οι στρατιωτικές σχολές δεν είναι του γούστου μου, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει ορισμένες πληροφορίες για τις δύο σχολές? Για παράδειγμα αν είναι δύσκολες, τι διαφορές έχει η ΣΣΑΣ από την σχολή του Αριστοτέλειου κλπ κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν διαφορές καθώς πρόκειται για την ίδια σχολή. Οι φοιτητές του ΣΣΑΣ ψυχολογικού παρακολουθούν μαθήματα και παίρνουν πτυχίο Ψυχολογίας ΑΠΘ. Η μόνη διαφορά έγκειται στην αποκατάσταση και στο γεγονός ότι οι φοιτητές της ΣΣΑΣ διαμένουν στο κτήριο της ΣΣΑΣ. Κατά τα άλλα, όλοι είναι φοιτητές στο Αριστοτέλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
απο την στιγμη που αποφοιτησει καποιος μπορει να ασκησει το επαγγελμα του ψυχολογου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛΕΝΗ Δ!!

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΝΗ Δ!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα!!!Ειμαι ηδη φοιτητρια σε μια αλλα σχολη και σε 2 χρονια τελειωνω και θελω να δωσω κατατακτηριες για ψυχολογια...Με ενδιαφερει η κλινικη ψυχολογια για μεταπτυχιακες σπουδες και ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλυτερο το παν/μιο Κρητης η Αθηνας για την ειδικοτητα που θελω να ακολουθησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς να κρίνεις αντικειμενικά κάποια στοιχεία...Για παράδειγμα,οι καθηγητές είναι πάντοτε συνεπείς στις υποχρεώσεις τους και πρόθυμοι να βοηθήσουν όταν υπάρχουν απορίες.Το πρόγραμμα σπουδών δεν είναι μονότονο (βλέπε Ψυχολογία Παντείου,όπου ο φόρτος των μαθημάτων Κοινωνικής Ψυχολογίας σε κάνει να αναρωτιέσαι εάν σπουδάζεις Ψυχολογία ή,κυρίως,Κοινωνική Ψυχολογία),αλλά πλουραλιστικό καλύπτοντας όλα σχεδόν τα αντικείμενα.Η βαθμολόγηση είναι αντικειμενική και ξεκάθαρη στις περισσότερες περιπτώσεις και παρουσιάζονται αρκετές ευκαιρίες για συμμετοχή σε έρευνα.Δεν προσπαθώ να σε πείσω για την αίγλη του τμήματος,απλά σου μεταφέρω τα λεγόμενα και το γενικότερο κλίμα που επικρατεί από την πλειοψηφία των φοιτητών (συμπεριλαμβανομένων των δικών μου βιωμάτων και κρίσεων πάνω στο θέμα).Εάν γνωρίζεις τι σημαίνει Ψυχολογία,σε διαβεβαιώ ότι το τμήμα της Κρήτης είναι ότι καλύτερο υπάρχει για τα ελληνικά δεδομένα...
:hmm:εγώ θεωρώ της Αθήνας πολύ ανώτερο από αυτά της Θεσσαλονίκης και της Κρήτης (το ίδιο λέω και για την Ιατρική). Τα επιχειρήματα που βάζεις είναι μεν σεβαστά αλλά δε μπορεί να είναι αντικειμενικά αφού ήσουν φοιτητής μόνο σε μια από τις 3 σχολές (δε στηρίζεσαι σε μετρήσεις αλλά σε προσωπικές απόψεις δικες σου και τρίτων). Το τμήμα είναι μεν οργανωμένο αλλά δε πιστεύω να ξεπερνάει την Πάντειο.

η Πάντειος και η Αθήνα γενικότερα προσφέρουν στους φοιτητές εκπαίδευση στα μεγαλύτερα ψυχιατρικά κέντρα της χώρας (αυτό και μόνο το θεωρώ αρκετό και σημαντικό για να προτιμήσει κανείς την Πάντειο). Επίσης η Αθήνα είναι η μοναδική πόλη που έχει ειδικά ψυχιατρικά νοσοκομεία και με λίγα λόγια προσφέρει πράγματα που καμία άλλη πόλη δε μπορεί να προσφέρει. Όσο αφορά τους καθηγητές εσύ αναφέρεις ότι οι καθηγητές του τμήματος σου είναι νέοι (μεν αυτό είναι καλό γιατί έχουν ορεξη για δουλειά αλλά σίγουρα τα ονόματα της Παντείου είναι πιο τρανταχτά και με μεγαλύτερη εμπειρία).

Καλησπερα!!!Ειμαι ηδη φοιτητρια σε μια αλλα σχολη και σε 2 χρονια τελειωνω και θελω να δωσω κατατακτηριες για ψυχολογια...Με ενδιαφερει η κλινικη ψυχολογια για μεταπτυχιακες σπουδες και ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλυτερο το παν/μιο Κρητης η Αθηνας για την ειδικοτητα που θελω να ακολουθησω...
δώσε στην σχολη που έχεις περισσότερες πιθανότητες να περάσεις. (κοίτα ύλη, θέσεις που προσφέρουν, βρες γνωστούς που έχουν περάσεις κ.ο.κ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΕΛΕΝΗ Δ!!

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΝΗ Δ!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ επισης ηθελα να ρωτησω για κατι που ειδα χθεσ στο site της παντειου...ειμαι φοιτητρια στην αεν ειδικοτητα πλοιαρχος, κι ελεγε οτι οι πτυχιουχοι απο τη σχολη αυτην εξαιρουνται αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να δωσω κατατακτηριες σωστα?ισχυει και για τη ψυχολογια ρεθυμνου?στο αριστοτελειο απο οτι ειδα δεν υπαρχει προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ επισης ηθελα να ρωτησω για κατι που ειδα χθεσ στο site της παντειου...ειμαι φοιτητρια στην αεν ειδικοτητα πλοιαρχος, κι ελεγε οτι οι πτυχιουχοι απο τη σχολη αυτην εξαιρουνται αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να δωσω κατατακτηριες σωστα?ισχυει και για τη ψυχολογια ρεθυμνου?στο αριστοτελειο απο οτι ειδα δεν υπαρχει προβλημα...

:hmm: όταν ήμουν στον στρατό μου έκανε εντύπωση γιατί οι απόφοιτοι σχολών ψυχολογίας δεν έναναν στρατιωτική εκπαίδευση ένας στρατιωτικός ιατρός μου είχε πει ότι δε κάνουν γιατί σκοπός του ψυχολόγου- ψυχιάτρου σε εμπόλεμη κατάσταση είναι να δίνουν ψυχολογική στήριξη σε αυτόυς που πολεμάνε και γενικά η στρατιωτική εκπαίδευση μπορεί να σε αλλάξει ψυχικά και σωματικά και ένας ψυχολόγος δε πρέπει να διαστρευλωθεί. Για αυτό δεν αφήνουν απόφοιτους από καποιες στρατιωτικές σχολές να σπουδάσουν ψυχολογία. (με αυτή την λογική φυσικά εγώ δε συμφωνώ), φυσικά οι τυπάδες έχουν εξαιρέσει και άλλες μη στρατιωτικές σχολές και πραγματικά δε καταλαβαίνω καθόλου την λογική τους.
Δε μπορεί να εξαιρούν από τις εξετάσεις την ΣΑΑΝ (στρατιωτική νοσηλευτική ) και να δέχοτναι απόφοιτους ΣΑΑΣ κτηνιατρικής, ιατρικής, φαρμακευτικής.

Γ. ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ

[FONT=Times New Roman, serif]Στο Γ΄ εξάμηνο Σπουδών κατατάσσονται οι πτυχιούχοι ανωτέρων σχολών υπερδιετούς κύκλου σπουδών σε ποσοστό 2% = 2 θέσεις (αριθμός εισακτέων 120). [/FONT]
[FONT=Times New Roman, serif]Επίσης στο Α΄ εξάμηνο σπουδών κατατάσσεται επιπλέον και ένας (1) απόφοιτος της Ειδικής Παιδαγωγικής Ακαδημίας Θεσ/νίκης, σύμφωνα με την υπ΄αριθ. Φ2/Β3/426/96 απόφαση του ΥΠΕΠΘ (ΦΕΚ. 69/τΒ΄/31-1-96).[/FONT]

[FONT=Times New Roman, serif]Σημείωση :Σχετικά με τις Κατατάξεις στα Πανεπιστήμια αποφοίτων Ανωτέρων Σχολών Υπερδιετούς Κύκλου Σπουδών για το Τμήμα Ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ οι πτυχιούχοι των:[/FONT]

  • [FONT=Times New Roman, serif]Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν) Ειδικότητας Μηχανικού[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Ανωτέρων Δημοσίων Σχολών Δοκίμων Αξιωματικών Εμπορικού Ναυτικού Ειδικότητας Μηχανικών.[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Πρώην Ανωτέρων Δημοσίων Εμπορικού Ναυτικού με πτυχίο ισότιμο προς τα πτυχία των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν) Ειδικότητας Μηχανικού.[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Ανωτέρων Δημοσίων Σχολών Εμπορικού Ναυτικού (Ειδικότητας Αξιωματικού Ασυρμάτου, Ραδιοτηλεγραφητών) Υπερδιετούς Φοίτησης. [/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Πρώην Ανωτέρων Δημοσίων Σχολών Εμπορικού Ναυτικού με πτυχίο ισότιμο προς τα πτυχία των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν) Ειδικότητας Αξιωματικού Ασυρμάτου, Ραδιοτηλεγραφητών Υπερδιετούς Φοίτησης.[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Ανώτερης Σχολής Τουριστικών Επαγγελμάτων Ρόδου και Κρήτης [/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν) Ειδικότητας Πλοιάρχου[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Πρώην Ανωτέρων Δημοσίων Σχολών Εμπορικού Ναυτικού με πτυχίο ισότιμο προς τα πτυχία των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν) Ειδικότητας Πλοιάρχου[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Ανωτέρων Σχολών Δοκίμων Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού Υπερδιετούς Φοίτησης[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Σχολής ΜΑΙΩΝ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ «ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ», Της Σχολής ΜΑΙΩΝ «ΒΙΡΓΙΝΙΑ ΣΚΥΛΙΤΣΗ», ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ «ΜΑΡΙΚΑ ΗΛΙΑΔΗ», της Σχολής ΜΑΙΩΝ ΓΕΝΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ «ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ» ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. [/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Ανωτέρας Σχολής Φυσιοθ/ειας του Γενικού Λαϊκού Νοσοκομείου Αθηνών.[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Κρατικής Σχολής Ορχηστρικής Τέχνης του Τομέα Καθηγητών Χορού.[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Ανώτερης Ιδιωτικής Σχολής Χορού «Δέσποινας Γρηγοριάδου». [/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Των Σχολών Οικιακής Οικονομίας [/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Των Γυμναστικών Ακαδημιών Τριετούς Φοίτησης [/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Των Ανωτέρων Εκκλησιαστικών Σχολών[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Εκκλησιαστικής Παιδαγωγικής Ακαδημίας Θεσσαλονίκης [/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Σχολής Αστυφυλάκων[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Σχολής Αξιωματικών Αδελφών Νοσοκόμων (Σ.Α.Α.Ν)[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Ανωτέρας Σχολής Αδελφών Νοσοκόμων του Υπουργείου Υγείας & Πρόνοιας [/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Ανωτέρας Σχολής Αδελφών Νοσοκόμων (Α.Σ.Α.Ν) Γενικού Κρατικού Νοσοκομείου Αθηνών[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Ανωτέρας Σχολής Επισκεπτριών & Αδελφων Νοσοκόμων (Α.Σ.Ε.Α.Ν)[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Των Ιατρικών Εργαστηρίων[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Ανώτερης Σχολής Μηχανικών [/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Της Ανώτερης Σχολής Κλωστοϋφαντουργίας[/FONT]
  • [FONT=Times New Roman, serif]Των Ανώτερων Σχολών Δραματικής Τέχνης [/FONT]
αυτός ο νόμος ίσως ισχύει και για άλλες σχολές ψυχολογας πράγμα που δε το εύχομαι και δε το νομίζω.

Η σχετική αίτηση για το τμήμα του Ρεθύμνου δεν αναφέρει τίποτα σχετικό.

Όσο αφορά την ύλη και την δυσκολία πιο βατή για κάποιον που ασχολείται με την ψυχολογία είναι η ύλη του Ρεθύμνου (για αυτό τον λόγο στην θέση σου θα έδινα εκεί ) η Αθήνα έχει βιοστατιτιστική και σίγουρα μεγαλύτερο ανταγωνισμό.

Γενικά όμως είμαι επιφυλακτικός με την Κρήτη (γιατί γίνονται τρανταχτά πράγματα εκεί στις κατατακτήριες φέτος εγινε κάτι με τις κατακτήριες της ιατρικης που βρωμάει από παντού και είμαι σίγουρος πως τέτοια πράγματα συμβαίνουν και σε άλλες σχολές αλλά δεν ακούγονται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΕΛΕΝΗ Δ!!

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΝΗ Δ!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!!!θα το σκεφτω εχω καιρο ακομα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μια σύγκριση μεταξύ ψυχολογίας ΑΠΘ και ΕΚΠΑ;
Τα πιάνω όλα αλλά στο Πάντειο δεν μου αρέσει το πρόγραμμα. Πολύ κοινωνιολογία πέφτει...
Το πρόγραμμα ψυχολογίας του ΦΠΨ υπερτερεί για μένα που με ενδιαφέρει η συμβουλευτική. Μήπως όμως το ΑΠΘ είναι γενικά καλύτερο στην ψυχολογία;
Από οργάνωση προφανώς είναι καλύτερο το ΑΠΘ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εχει σπουδασει κανεις ψυχολογια στη θεσ/νικη;
πως ειναι εκει τα πραγματα;
τα μαθηματα πως ειναι ;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Όλα τα τμήματα ψυχολογίας είναι αρκετά καλά, απλά κάθε τμήμα δίνει έμφαση σε διαφορετικό τομέα. Για παράδειγμα, το Πάντειο εστιάζει στην Κοινωνική Ψυχολογία, του Ρεθύμνου στην Κλινική και πάει λέγοντας. Ένα τμήμα ψυχολογίας αξίζει κατά τη γνώμη μου όταν δίνει έμφαση στο κομμάτι της έρευνας. Στην Ελλάδα αυτά που κάνουν πολύ καλή δουλειά είναι του Ρεθύμνου και της Θεσσαλονίκης (έχουν εργαστήρια Νευροεπιστημών!!) και το ΕΚΠΑ (έχει την Καλαντζί-Αζίζι που είναι γερό χαρτί στη γνωσιακή-συμπεριφοριστική θεωρία). Δυστυχώς το Πάντειο έχει χάσει την παλιά του λάμψη. Σαφώς και έχει πολύ καλό διδακτικό προσωπικό και το επίπεδο των αποφοίτων του δεν αμφισβητείται, αλλά κατά τη γνώμη μου το καλύτερο τμήμα είναι του Ρεθύμνου.
Κατ' αρχάς, είναι το πρώτο τμήμα ψυχολογίας στην Ελλάδα. Είναι τρομερά οργανωμένο από κάθε άποψη, το διδακτικό προσωπικό είναι κορυφαίο,έχει εργαστήρια (!) Νευροεπιστημών, Πειραματικής ψυχολογίας και Εφαρμοσμένης ψυχολογίας, τρομερά μαθήματα ελεύθερης επιλογής (τεράστια γκάμα επιλογών). Το Πανεπιστήμιο Κρήτης γενικά είναι πολύ οργανωμένο, δεν πρόκειται να χάσεις εξεταστικές λόγω καταλήψεων και το πρόγραμμα (εξεταστικής και μαθημάτων) βγαίνει νωρίς. Προσωπικά, ψηφίζω ή Θεσσαλονίκη ή Ρέθυμνο από άποψη οργάνωσης, συνέπειας, προγράμματος σπουδών,εργαστηρίων και προσπαθειών έρευνας.
Αυτή φυσικά είναι η δική μου ταπεινή άποψη. :) Θα πρότεινα, όσοι ενδιαφέρονται, να κοιτάξουν τα προγράμματα σπουδών ΟΛΩΝ των τμημάτων, να ρωτήσουν καθηγητές και επαγγελματίες ψυχολόγους και γενικά να μην επαναπαυθούν!! Ο καθένας να κάνει την καλύτερη, κατά τη δική του άποψη, επιλογή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OopsMistake

Νεοφερμένος

Ο OopsMistake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν παιδιά όποιος σκέφτεται να πάει Ρέθυμνο Ψυχολογία ας το σκεφτεί 2 (μη σας πω 22) φορές.Είμαι φοιτητής στο Ρέθυμνο και είμαι εξαιρετικά απογοητευμένος.Το τμήμα δίνει υπερβολική έμφαση στη νευροεπιστήμη και γενικά στην πειραματική-πρακτική ψυχολογία με αποτέλεσμα να αποσιωποιέιται σοβαρά ο ρόλος της συμβουλ0ευτικής-θεωρητικής Ψυχολογίας.Πολλές φορές οι καθηγητές και τα μαθήματα μου δίνουν την εντύπωση ότι Σπουδάζω κάποιο παρακλάδι της Ιατρικής και αναπολώ τις θεωρητικές μου καταβολές:worry:.Σα<<νούμερο ένα ψυχολογία στην Ελλάδα>>(μόνο να γελάσω μπορώ με αυτή τη φήμη) οι καθηγητές είναι απαιτητικοί και φειδωλοί στους βαφμούς.Μπορώ βέβαια να 0μιλήσω με τα καλύτερα λόγια για το τμήμα Αγγλικών και την εξαιρετική καθηγήτρια.Επιστρέφω λοιπον στα αρνητικά προσθέτοντας ότι το πανεπιστήμιο βρίσκεται σε ένΑ απρόσιτο βουνό στο όποιό κατορθώνεις να φτάσεις αφού στοιβαχθείς στα ασφικτηκά γεμάτα λεωφορεία των οποίων τα δρομολόγια μόνο τακτικά δεν είναι όπως και σε κάθε άλλη επαρχιακή πόλη.Δε μπορώ φυσικά να μίλησω για ποιότητα σπούδών αφου την υπονομεύουν οι κομματοποιημένοι καθηγητές,τα πανεπιστήμιο φάντασμα και το αγενέστατο προσωπικό της γραμματείας.Αναγνώρίζω όμως την άριστη λειτουργία της βιβλιοθήκης. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι το Ρέθυμνο δε ξεχωρίζει από τις άλλες Ψυχολογίας αφου και οι άλλες το ίδιο πτυχίο ψυχολογίας δίνουν.Και ναι η πόλη μετράει καθώς μια μεγάλη και γνωστή πόλη προσδίδει μεγαλύτερη αξία σε ένα πτυχίο από μια επαρχιακή.Σε όσους περνούν Ρέθυμνο το μόνο που θα πώ είναι προλαβαίνετε να σωθείτε! οχι πλακίτσα ( ή μηπως όχι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά όποιος σκέφτεται να πάει Ρέθυμνο Ψυχολογία ας το σκεφτεί 2 (μη σας πω 22) φορές.Είμαι φοιτητής στο Ρέθυμνο και είμαι εξαιρετικά απογοητευμένος.Το τμήμα δίνει υπερβολική έμφαση στη νευροεπιστήμη και γενικά στην πειραματική-πρακτική ψυχολογία με αποτέλεσμα να αποσιωποιέιται σοβαρά ο ρόλος της συμβουλ0ευτικής-θεωρητικής Ψυχολογίας.Πολλές φορές οι καθηγητές και τα μαθήματα μου δίνουν την εντύπωση ότι Σπουδάζω κάποιο παρακλάδι της Ιατρικής και αναπολώ τις θεωρητικές μου καταβολές:worry:.Σα<<νούμερο ένα ψυχολογία στην Ελλάδα>>(μόνο να γελάσω μπορώ με αυτή τη φήμη) οι καθηγητές είναι απαιτητικοί και φειδωλοί στους βαφμούς.Μπορώ βέβαια να 0μιλήσω με τα καλύτερα λόγια για το τμήμα Αγγλικών και την εξαιρετική καθηγήτρια.Επιστρέφω λοιπον στα αρνητικά προσθέτοντας ότι το πανεπιστήμιο βρίσκεται σε ένΑ απρόσιτο βουνό στο όποιό κατορθώνεις να φτάσεις αφού στοιβαχθείς στα ασφικτηκά γεμάτα λεωφορεία των οποίων τα δρομολόγια μόνο τακτικά δεν είναι όπως και σε κάθε άλλη επαρχιακή πόλη.Δε μπορώ φυσικά να μίλησω για ποιότητα σπούδών αφου την υπονομεύουν οι κομματοποιημένοι καθηγητές,τα πανεπιστήμιο φάντασμα και το αγενέστατο προσωπικό της γραμματείας.Αναγνώρίζω όμως την άριστη λειτουργία της βιβλιοθήκης. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι το Ρέθυμνο δε ξεχωρίζει από τις άλλες Ψυχολογίας αφου και οι άλλες το ίδιο πτυχίο ψυχολογίας δίνουν.Και ναι η πόλη μετράει καθώς μια μεγάλη και γνωστή πόλη προσδίδει μεγαλύτερη αξία σε ένα πτυχίο από μια επαρχιακή.Σε όσους περνούν Ρέθυμνο το μόνο που θα πώ είναι προλαβαίνετε να σωθείτε! οχι πλακίτσα ( ή μηπως όχι?)
Έχεις δίκιο σχετικά με την έμφαση του τμήματος στις Νευροεπιστήμες, αλλά δυστυχώς κάθε τμήμα δίνει έμφαση σε διαφορετικό τομέα. Το Πάντειο στην Κοινωνική Ψυχολογία, το Φ.Π.Ψ στην Κλινική κ.ο.κ. Αναλόγα με τις απαιτήσεις και τις προσδοκίες του καθενός μας, ένα τμήμα αυτόματα είναι κορυφαίο ή για χαστούκια. Πάντως, θα ήθελα πολύ να ήμουν στη θέση σου. Έχω αδυναμία στις Νευροεπιστήμες! :)
Το ότι οι καθηγητές είναι απαιτητικοί και φειδωλοί στους βαθμούς, δεν θεωρώ ότι είναι αρνητικό στοιχείο. Επίσης, κομματοποιημένοι καθηγητές και αγενέστατο προσωπικό είναι το σήμα κατατεθέν κάθε ελληνικού πανεπιστημίου! Χωρίς αυτά, δε νιώθω ισορροπημένη!! :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά όποιος σκέφτεται να πάει Ρέθυμνο Ψυχολογία ας το σκεφτεί 2 (μη σας πω 22) φορές.Είμαι φοιτητής στο Ρέθυμνο και είμαι εξαιρετικά απογοητευμένος.Το τμήμα δίνει υπερβολική έμφαση στη νευροεπιστήμη και γενικά στην πειραματική-πρακτική ψυχολογία με αποτέλεσμα να αποσιωποιέιται σοβαρά ο ρόλος της συμβουλ0ευτικής-θεωρητικής Ψυχολογίας.Πολλές φορές οι καθηγητές και τα μαθήματα μου δίνουν την εντύπωση ότι Σπουδάζω κάποιο παρακλάδι της Ιατρικής και αναπολώ τις θεωρητικές μου καταβολές:worry:.Σα<<νούμερο ένα ψυχολογία στην Ελλάδα>>(μόνο να γελάσω μπορώ με αυτή τη φήμη) οι καθηγητές είναι απαιτητικοί και φειδωλοί στους βαφμούς.Μπορώ βέβαια να 0μιλήσω με τα καλύτερα λόγια για το τμήμα Αγγλικών και την εξαιρετική καθηγήτρια.Επιστρέφω λοιπον στα αρνητικά προσθέτοντας ότι το πανεπιστήμιο βρίσκεται σε ένΑ απρόσιτο βουνό στο όποιό κατορθώνεις να φτάσεις αφού στοιβαχθείς στα ασφικτηκά γεμάτα λεωφορεία των οποίων τα δρομολόγια μόνο τακτικά δεν είναι όπως και σε κάθε άλλη επαρχιακή πόλη.Δε μπορώ φυσικά να μίλησω για ποιότητα σπούδών αφου την υπονομεύουν οι κομματοποιημένοι καθηγητές,τα πανεπιστήμιο φάντασμα και το αγενέστατο προσωπικό της γραμματείας.Αναγνώρίζω όμως την άριστη λειτουργία της βιβλιοθήκης. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι το Ρέθυμνο δε ξεχωρίζει από τις άλλες Ψυχολογίας αφου και οι άλλες το ίδιο πτυχίο ψυχολογίας δίνουν.Και ναι η πόλη μετράει καθώς μια μεγάλη και γνωστή πόλη προσδίδει μεγαλύτερη αξία σε ένα πτυχίο από μια επαρχιακή.Σε όσους περνούν Ρέθυμνο το μόνο που θα πώ είναι προλαβαίνετε να σωθείτε! οχι πλακίτσα ( ή μηπως όχι?)

Το τμημα Ψυχολογιας της Κρητης,ανεκαθεν αποτελουσε ερευνητικο κεντρο,και προσχημα στην αναπτυξη της επιστημης της Ψυχολογιας.Γιαυτο και δινει παρα πολυ καλα μεταπτυχιακα.Να φανταστεις,υπαρχει και απο τον τομεα της Φιλοσοφιας(οχι ψυχολογιας) μεταπτυχιακο στις νευροεπιστημες.
Οι νευροεπιστημες καθως και η Βιοψυχολογια,ειναι τομεις που πρεπει να εχουν βαρυνουσα σημασια στην αναπτυξη της επιστημης της Ψ.

Ειναι το καλυτερο τμημα στην Ελλαδα,στην ψυχολογια,απο αποψη ερευνας και εξελιξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειναι το καλυτερο τμημα στην Ελλαδα,στην ψυχολογια,απο αποψη ερευνας και εξελιξης.

offtopic (εν μερη:P)
Γενικα το πανεπιστημιο της Κρητης ειναι το καλυτερο απο πλευρας ερευνας και απο αποψη συνεργασιων με αλλα μεγαλα πανεπιστημια του εξωτερικου... Πχ το τμημα της βιολογια και η ιατρικη της Κρητης συνεργαζονται στενα με εναν μεγαλο ερευνητικο ινστιτουτο που εχει η Κρητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Το τμημα Ψυχολογιας της Κρητης,ανεκαθεν αποτελουσε ερευνητικο κεντρο,και προσχημα στην αναπτυξη της επιστημης της Ψυχολογιας.Γιαυτο και δινει παρα πολυ καλα μεταπτυχιακα.Να φανταστεις,υπαρχει και απο τον τομεα της Φιλοσοφιας(οχι ψυχολογιας) μεταπτυχιακο στις νευροεπιστημες.
Οι νευροεπιστημες καθως και η Βιοψυχολογια,ειναι τομεις που πρεπει να εχουν βαρυνουσα σημασια στην αναπτυξη της επιστημης της Ψ.

Ειναι το καλυτερο τμημα στην Ελλαδα,στην ψυχολογια,απο αποψη ερευνας και εξελιξης.
αληθεια υπαρχει μεταπτυχιακο στις νευροεπιστημες απο φιλοσοφια;θα μπορουσες να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
αληθεια υπαρχει μεταπτυχιακο στις νευροεπιστημες απο φιλοσοφια;θα μπορουσες να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες;;:)
Μεταπτυχιακά Προγράμματα στο
Τμήμα ΦΚΣ
https://www.fks.uoc.gr/greek/postgraduate.htm

Το Τμήμα ΦΚΣ συμμετέχει από το 2004 ως συνεργαζόμενο Τμήμα στο Διαπανεπιστημιακό, Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών "Εγκέφαλος και Νους" (ΠΜΣ Ε&Ν) του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης (διοικητική υποστήριξη) στο οποίο συμμετέχουν επίσης τα Τμήματα Υπολογιστών, Ιατρικής και Φυσικής του Π.Κ., τα Τμήματα Μ.Ι.Θ.Ε. και Νοσηλευτικής του Ε.Κ.Π.Α. και το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ, Ινστιτούτα Πληροφορικής και Υπολογιστικών Μαθηματικών).

Εδω το λινκ του μεταπτυχιακου-->https://brain-mind.med.uoc.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Μεταπτυχιακά Προγράμματα στο
Τμήμα ΦΚΣ
https://www.fks.uoc.gr/greek/postgraduate.htm

Το Τμήμα ΦΚΣ συμμετέχει από το 2004 ως συνεργαζόμενο Τμήμα στο Διαπανεπιστημιακό, Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών "Εγκέφαλος και Νους" (ΠΜΣ Ε&Ν) του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Κρήτης (διοικητική υποστήριξη) στο οποίο συμμετέχουν επίσης τα Τμήματα Υπολογιστών, Ιατρικής και Φυσικής του Π.Κ., τα Τμήματα Μ.Ι.Θ.Ε. και Νοσηλευτικής του Ε.Κ.Π.Α. και το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ, Ινστιτούτα Πληροφορικής και Υπολογιστικών Μαθηματικών).

Εδω το λινκ του μεταπτυχιακου-->https://brain-mind.med.uoc.gr/
ωραια.ευχαριστω πολυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top