Φοιτητική ζωή στα Χανιά

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Να πω και εγώ που μένω Κουνουπιδιανά και είμαι ακριβώς απέναντι από το πολυτεχνείο.....

Τα σπίτια που υπάρχουν είναι καινούργια όμως είναι μια σχετικά ακριβή περιοχή στο ενοίκιο εκτός αν το σπίτι απευθύνετε αποκλειστικά και μόνο σε φοιτητές (έχουμε και τέτοια). Όποιος μείνει στα Κουνουπιδιανά κοντά στο κέντρο τους και όχι πιο μακριά...δεν θα έχουνε πρόβλημα ειδικά με την μεταφορά. Αρχικά υπάρχει και σούπερ μαρκετ απέναντι από το πολυτεχνείο, τώρα ανοίχτηκε και καφετέρια (:P) . Το λεωφορείο περνάει κάθε μισή ώρα και τον χειμώνα μπαίνει δρομολόγιο που πάει μόνο πολυτεχνείο και όχι κουνουπιδιανά. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι το βράδυ έχει λεωφορείο μέχρι της 11 όπως προείπαν... .Έχει τα πάντα και ντι βι ντι κλαμπ, απέναντι ακριβώς έχει σουβλατζίδικο και γενικά τα έχει όλα.

Για το κέντρο τώρα..έχεις οτι θες εκεί (εννοείται) αλλά και την διασκέδαση. Δεν είναι νεκρή η πόλη το χειμώνα...αυτό είναι μύθος. Αν κατέβεις λιμάνι βλέπεις πολυυυυυύ κόσμο. Έχουμε αρκετές κοπελιές και φτάνουν για όλους...ούτε γι αυτό να μην ανησυχείτε.

Θα πω και εγώ τη γνώμη πάνω σε αυτό, μιας και έμενα 4 χρόνια Κουνουπιδιανά με τις ίδιες συνθήκες περίπου.

Καταρχήν, να ξεκαθαρίσουμε πάλι, άλλο η ζωή στα Χανιά, άλλο η φοιτητική ζωή στα Χανιά. Δύσκολα θα μπορέσει να εκφέρει έγκυρη άποψη κάποιος που δεν έχει ζήσει τα φοιτητικά του χρόνια εκεί.

1. Θα έχει απίστευτο πρόβλημα με τη μεταφορά. Συγκεκριμένες στάσεις και μεγάλη απόκλιση στις ώρες που περνάνε τα λεωφορεία που φτάνει και τα 10 λεπτά, καθυστέρηση ή προήγηση. Πολύ σπαστικό, ειδικά το χειμώνα, και ειδικά το βράδυ και ακόμα πιο ειδικά όταν βρέχει που δεν μπορείς να καλυφθείς (ή αν προσπαθήσεις υπάρχει πιθανότητα να χάσεις το λεωφορείο, been there, done that). Χώρια που η στάση του πολυτεχνείου απο την μιά μεριά για να πάς στην άλλη κινδυνεύεις με τους γκαζόκα*λους που περνάνε λες και πάνε σε ράλυ. Να προσθέσω οτι δεν μπορείς να ξέρεις σχεδόν ποτέ απο που περνάει το λεωφορείο για να ξέρεις πότε και που θα το περιμένεις.

2. Έχει τα πάντα, εκτός φυσικά απο νυχτερινή ζωή. Για νυχτερινή ζωή, λεωφορείο (κάθε μισή ώρα) και επιστρέφεις με ταξί. Θυμάμαι ήταν 5-5.30 ευρώ ταρίφα τότε, τώρα θα έχει αυξηθεί λογικά. Α, για να κατέβεις λεωφορείο κάθε μισή ώρα, εκτός φυσικά τις Κυριακές, που πραγματικά δεν ξέρω πότε έχει λεωφορείο, είναι πάνω απο ώρα σίγουρα απο μια ώρα και μετά.

3. Αυτά εκεί, απο εμπειρία τα 7 χρόνια που είμαι εδώ, θα διαφωνήσω. Πόλη φαντασμάτων. Όσο για τις κοπέλες, η φήμη προηγείται, ο κόσμος πάει Ρέθυμνο (όσοι μπορούν, γιατί θέλει απαραιτήτως αμάξι ή πάρα πολλά λεφτά ή άπειρο ελεύθερο χρόνο). Τα Χανιά είναι η πόλη των λουκανίκων κακά τα ψέμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Πέρασα Χανιά!!! Από βδομάδα θα κατέβω για σπίτι! Ελπίζω να βρω κάτι καλό........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
...εκτός φυσικά τις Κυριακές, που πραγματικά δεν ξέρω πότε έχει λεωφορείο, είναι πάνω απο ώρα σίγουρα απο μια ώρα και μετά.
Πολύ αισιόδοξη η υπόθεσή σου, δες εδώ :P
https://www.chaniabus.gr/plakoures.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akistzoulouhas

Νεοφερμένος

Ο akistzoulouhas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θα το έχω και εγώ στα υπόψιν μου.Άντε μακάρι να είμαι Χανιά και από Πέμπτη θα είμαι εκεί.:)


Και εγω Χανια,μηχανικους παραγωγης και διοικησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Άντε καλή αρχή :P

έδιτ: αν οποιοσδήποτε περάσει εδώ θέλει οποιαδήποτε βοήθεια/ξενάγηση/κάτι, εδώ είμαστε :)
Αυτό που είπα εδώ ισχύει και για σένα προφανώς ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Και εγω Χανια,μηχανικους παραγωγης και διοικησης
Nαι μόνο που πέρασα γεωπονία Θεσσαλονίκης αφού το μηχ παρ το περνούσα 336 και ανέβηκε 680!:)
Καλά είναι και στην γεωπονία.Μου αρέσει εξίσου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pera_brexei

Νεοφερμένος

Η Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
γεια σου..οχι καλε...και εγω φετος περασα ηρακλειο...ειμαι απο ρεθυμνο...μια χαρουλα ειναι το ηρακλειο...το πρωτο μεγαλο θεμα για μενα ειναι να βρεις μια ωραια περιοχη να μεινεις...γιατι ομολογουμενως μερικες δεν μου εκαναν καμια αισθηση...και η διασκεδαση μια χαρουλα απο οτι μου λενε...εσυ ηρακλειο περασες?
Ειναι αληθεια αυτο που μου ειπαν για το ρεθυμνο.Οτι οι αντρες εκει ειναι ανοιχτοχρωμοι σε αντιθεση με του Ηρακλειου? και οτι στα 10 ατομα τα 8 στο ρεθυμνο ειναι γυναικες?xD εγω περασα κοινωνικη λειτουργος στο Ηρακλειο εσυ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι το Ρέθυμνο είναι η Νότια Αφρική της Κρήτης.
Το οτι οι φοιτητές είναι κυρίως φοιτήτριες, ισχύει πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ισχυεί γιατί στο ρέθυμνο είναι οι φιλοσοφο-εκπαιδευτικό-ψυχολογο-τέτοιες σχολές που μαζεύουν γυναικείο πληθυσμο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_VeRoNiCa_

Νεοφερμένος

Η _VeRoNiCa_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!Θα ηθελα να μου δωσετε καποιες πληροφοριες σχετικα με τη ζωη στα Χανια, μιας και θελω να περασω στο Πολυτεχνειο Κρητης. Ημουν πολυ ενθουσιασμενη με την ιδεα να περασω τα φοιτητικα μου χρονια στα Χανια (δεν εχω επισκεπτει την περιοχη) μεχρι που μου ειπε καποια πραγματα ενας γνωστος μου που σπουδαζε εκει.Συνοπτικα μου τονισε τα ακολουθα:1. Το χειμωνα η πολη ερημωνει.2. Οι φοιτητες εκει περνουν χαλια.3. Υπαρχει τεραστιο προβλημα με τη συγκοικωνια.4. Τα ενοικια ειναι ιδιαιτερα υψηλα (αυτος εμενε στην παλια πολη- οπως ξερει την περιοχη ας μου πει την αποψη του). Σας ζητω, λοιπον, ειτε να επιβεβαιωσετε ειτε να διαψευσετε οσα προαναφερθηκαν με βαση αυτα που γνωριζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Το πρώτο αληθεύει. Το δεύτερο είναι υποκειμενικό (αν και, επειδή είσαι γυναίκα ίσως είναι λίγο καλύτερα - ανδροκρατούμενη πόλη γαρ). Για το τρίτο νομίζω δεν διαφωνεί κανείς, οι συγκοινωνίες είναι σκατά και το 4ο, στην γενική περίπτωση, αληθεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Καλά οι συγκοινωνίες είναι πολύ χάλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ρε παιδιά,

Σκεφτομαι πολυ για το Πολυτεχνειο στα Χανια... ανεμσα σε Μηχανικος περιβαλλοντος και Μηχανικος παραγωγης κ διοικησης...

Και διαβασα τοσα εδω κ σε αλλα forum για τη φοιτητικη ζωη εκει... κ εχω ξενερωσει... Βεβαια ενταξει, ο στοχος ειναι η σχολη κ αυτο ειναι το σημαντικο..
αλλα δεν μπορω... εγω θελω φασαρια, μ@λ@**ες κ τρελες με την παρεα μου...κλπ...

προβληματιστηκα πολυυ... πφφ...

Υ.Γ. ειμαι κοπελα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Στα Χανιά πάντως θα νιώσεις πολύ περισσότερο φοιτητής από μια μεγαλούπολη όπως η Αθήνα (η Θεσσαλονίκη εξαιρείται). Καλή διάθεση και μπορείς να περάσεις παντού καλά, μη σκέφτεσαι την πόλη αλλά το αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Για τραγικες συγκοινωνιες κλπ ακουω:worry:...
Να εχουμε γραψει καλα και να προβληματιζομαστε γ αυτο ..πφφ...
Απλα το σκεφτομαι...θα μεινω τοσα χρονια εκει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_1991

Νεοφερμένος

Ο dimitris_1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι είναι νησί και τον χειμώνα δεν είναι και ότι καλύτερο!!!
δεν έχεις τόσες επιλογές όσο στην αθηνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Τοσο ξενερα ρε γαμωτο?
πφφ....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Έχεις δίπλα σου το Ρέθυμνο που είναι μια χαρά φοιτητούπολη, και σχετικά κοντά Ηράκλειο που είναι τίγκα στον κόσμο χειμώνα-καλοκαίρι. Τα Χανιά είναι πανέμορφη πόλη και η Κρήτη δε θυμίζει τόσο κλασικό νησί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreenEve

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Επειδή και εγώ όπως όλοι οι μελλοντικοί φοιτητές πριν διαλέξουμε σχολή και κυρίως στην επαρχία, θα ήταν σωστό να γνωρίζουμε πόσο κοστίζει η ζωή εκεί... Γι' αυτό λοιπόν ρωτάω, εάν γνωρίζετε, πόσο περίπου κοστίζει η ζωή στα Χανιά (πολυτεχνείο), ενοίκιο κλπ χωρίς πολλές καταχρήσεις και ανυπόστατες ανάγκες... :redface:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eleeinos

Νεοφερμένος

Ο Eleeinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Προβληματίζεσαι για τα Χανιά κι είσαι κοπέλα;Χμμ...κάτι τρέχει...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top