Φοιτητής στην ίδια πόλη

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τι γίνεται όταν κάποιος αποφασίζει να συνεχίσει τη ζωή του μετά το σχολείο στην ίδια πόλη όπου μεγάλωσε;Εμένα μου φαίνεται κάπως καταθλιπτικό.
Φοβάμαι όμως πως ίσως αναγκαστώ να το κάνω.
Ποιοί έχετε εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα και ποιά είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τι γίνεται όταν κάποιος αποφασίζει να συνεχίσει τη ζωή του μετά το σχολείο στην ίδια πόλη όπου μεγάλωσε;Εμένα μου φαίνεται κάπως καταθλιπτικό.
Φοβάμαι όμως πως ίσως αναγκαστώ να το κάνω.
Ποιοί έχετε εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα και ποιά είναι η γνώμη σας;


Να σου πω τι θα έκανα εγώ αν ήμουν φοιτητής στην πόλη που είναι μόνιμος τόπος διαμονής μου. Θα ζητούσα από τους γονείς μου να μου νοικιάσουν ένα σπίτι, μικρούλη όχι κανά παλάτι, όπου θα μένω μόνος μου ή με κάποιον συγκάτοικο με τον οποίο θα μοιραζόμαστε τα έξοδα. Έτσι θα νιώσεις φοιτητής. Θα κάνεις ό,τι γουστάρεις. Θα φεύγεις από το σπίτι ό,τι ώρα θες. Θα γυρίζεις ό,τι ώρα θες. Είναι καταπληκτικά τα φοιτητικά χρόνια για να τα μένεις με τους γονείς και είναι και το πρώτο βήμα για την ανεξαρτησία του ατόμου. Άσε που άμα έχεις γκόμενα δεν θα ξέρεις που να πάτε αν μένεις με τους γονείς σου για να μείνετε μόνοι σας. Βέβαια αυτό προϋποθέτει κάποια οικονομική ευχέρεια που αρκετές οικογένειες δεν την έχουν. Αν όμως οι γονείς σου έχουν την οικονομική δυνατότητα θα είναι κρίμα να μην το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω Αθήνα και μένω Αθήνα.Δεν είναι άσχημο,βέβαια έχω πλήρη ελευθερία και κάνω ότι θέλω χωρίς να με πρήζει η μάνα μου...Σε αντίθετη περίπτωση είναι λίγο πακέτο αλλά σκέψου και τα θετικά του πράγματος και δεν είναι λίγα...Εγώ δεν ήθελα και πολύ να περάσω επαρχία να σου πω την αλήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Να σου πω τι θα έκανα εγώ αν ήμουν φοιτητής στην πόλη που είναι μόνιμος τόπος διαμονής μου. Θα ζητούσα από τους γονείς μου να μου νοικιάσουν ένα σπίτι, μικρούλη όχι κανά παλάτι, όπου θα μένω μόνος μου ή με κάποιον συγκάτοικο με τον οποίο θα μοιραζόμαστε τα έξοδα. Έτσι θα νιώσεις φοιτητής. Θα κάνεις ό,τι γουστάρεις. Θα φεύγεις από το σπίτι ό,τι ώρα θες. Θα γυρίζεις ό,τι ώρα θες. Είναι καταπληκτικά τα φοιτητικά χρόνια για να τα μένεις με τους γονείς και είναι και το πρώτο βήμα για την ανεξαρτησία του ατόμου. Άσε που άμα έχεις γκόμενα δεν θα ξέρεις που να πάτε αν μένεις με τους γονείς σου για να μείνετε μόνοι σας. Βέβαια αυτό προϋποθέτει κάποια οικονομική ευχέρεια που αρκετές οικογένειες δεν την έχουν. Αν όμως οι γονείς σου έχουν την οικονομική δυνατότητα θα είναι κρίμα να μην το κάνεις.
Eννοείται πως θα έχω δικό μου σπίτι όπου και να περάσω,αλλά το θέμα είναι πως το Ηράκλειο το ΄χω ήδη βαρεθεί και θέλω μια αλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω κατα πασα πιθανοτητα θα μεινω Αθηνα. :( Εφοσον μπορω να σπουδασω σε σχολη της πολης μου, νιωθω ασχημα με το να επιβαρυνω οικονομικα τους γονεις μου φευγοντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο η Αθήνα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Τα φοιτητοστεκια του ηρακλειου ειναι αλλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Εγω κατα πασα πιθανοτητα θα μεινω Αθηνα. :( Εφοσον μπορω να σπουδασω σε σχολη της πολης μου, νιωθω ασχημα με το να επιβαρυνω οικονομικα τους γονεις μου φευγοντας...


:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κάθε φορά που πάω να το κσεφτώ σοβαρά παθαίνω κατάθλιψη πάντως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
εγώ χάρηκα που περνάω Θεσσαλονίκη αλλά τώρα μπαίνω σε σκέψεις.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Για σκεφτείτε λίγο αν θα θέλατε να ζείτε για 16 τουλαχιστον χρόνια σε μια πόλη 300-350 χιλιάδων κατοίκων που δεν είναι και ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
που να ζουσες και στη Πατμο που είμαστε και 3000 ατομα ολοι κ ολοι.. αλλα βέβαια φεύγουμε για σπουδές οπότε ξεχνιόμαστε και λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
εγώ χάρηκα που περνάω Θεσσαλονίκη αλλά τώρα μπαίνω σε σκέψεις.. :(
Αν δε θες να μεινεις στη γεννετηρα πολα σου και εχετε την οικονομικη δυνατοτητα, μπορεις να πας καπου αλλου!! Που θες να περασεις?? Δεν υπαρχει το τμημα αυτο σε αλλες πολεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Eγώ θελω βιολογικό,αλλά στο Ηράκλειο είναι το καλύτερο τμήμα.
-----------------------------------------
που να ζουσες και στη Πατμο που είμαστε και 3000 ατομα ολοι κ ολοι.. αλλα βέβαια φεύγουμε για σπουδές οπότε ξεχνιόμαστε και λίγο...
Εσύ τουλάχιστον είναι σίγουρο ότι θα φύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Eγώ θελω βιολογικό,αλλά στο Ηράκλειο είναι το καλύτερο τμήμα.
-----------------------------------------

Εσύ τουλάχιστον είναι σίγουρο ότι θα φύγεις.
Καλα αυτό είναι σίγουρο αλλα εδω υπάρχουν παιδια που δεν περνανε και μάλιστα είναι πολλα και μενουν εδω.. Μονο στην ιδεα.... Οχι οτι δεν είναι ωραία αλλα ένα διαλειμματακι κακο δεν κάνει από τη ρουτίνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Θα φύγω,δεν με νοιάζει.Αν κάτσω εδώ δεν θα νιώθω ωραία οπότε δεν υπάρχει άλλη λύση.Λες και του Ηρακλείου είναι το τρομερό πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Θα φύγω,δεν με νοιάζει.Αν κάτσω εδώ δεν θα νιώθω ωραία οπότε δεν υπάρχει άλλη λύση.Λες και του Ηρακλείου είναι το τρομερό πανεπιστήμιο...
Πάντως έχω ακούσει οτι και της Πάτρας είναι καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θα φύγω,δεν με νοιάζει.Αν κάτσω εδώ δεν θα νιώθω ωραία οπότε δεν υπάρχει άλλη λύση.Λες και του Ηρακλείου είναι το τρομερό πανεπιστήμιο...

Πάντως το πρόγραμμα σπουδών του βιολογικού κρήτης είναι απλά άπαιχτo:D:D:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Αν δε θες να μεινεις στη γεννετηρα πολα σου και εχετε την οικονομικη δυνατοτητα, μπορεις να πας καπου αλλου!! Που θες να περασεις?? Δεν υπαρχει το τμημα αυτο σε αλλες πολεις??
έχει και στην Αθήνα αλλά είναι χειρότερο και με λιγότερο μόρια (Αγγλική Φιλολογία)
Τέλοσπάντων, έτσι κι αλλιώς η Θεσ/νίκη είναι γαμάτη :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top