Τμήμα Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών

1mariakos1

Νεοφερμένος

Ο 1mariakos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αναλογιστής είναι βάσανο σαν το γιατρό. Αφού πάρεις το πτυχίο, πρέπει ίσως να κάνεις ένα μάστερ και μετά να δώσεις απίστευτα δύσκολα εξετάσεις στο υπουργείο και παράλληλα να έχεις 2 χρόνια ως βοηθός αναλογιστή ώστε να γίνεις ορκωτός αναλογιστής.

Είσαι εφαρμοσμένος στατιστικός που χρησιμοποιεί ποσοτικές μεθόδους για τις ασφαλιστικές εταιρείες. Θέλει πάρα πολύ διάβασμα και είναι πολύ δύσκολο, σε προειδοποιώ.

Για να μπεις ως βοηθός αναλογιστή χρειάζεσαι είτε μέσο, είτε τύχη και πάρα πολύ δουλειά. Προς το παρόν οι ασφαλιστικές τους απορροφούν αρκετά γρήγορα. Αν γίνεις ορκωτός, απλά περιμένεις με το τηλέφωνο ανοικτό και έρχονται οι δουλειές μόνες τους. Δεν υπάρχουν πολλοί στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.

Το καλό με το πτυχιό Στατιστικής (ανεξαρτήτως το που είναι) είναι πως αν δεν βρίσκεις δουλειά ως αναλογιστής (που θες) μπορείς να κάνεις πολλά άλλα πράγματα. Το έχουμε αναλύσει στο ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΟΠΑ.
Ναι το ξερω οτι μπορεις να βρεις δουλεια..απλα δεν ηξερα καν τι ηταν ο αναλογιστης:xixi:εσυ να φανταστω εχεις τελιωσει με κατευθυνση "στατιστικου"?αν ναι πες μου κ για αυτο λιγα λογια αν μπορεις.ευχαριστω πολυ.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ναι το ξερω οτι μπορεις να βρεις δουλεια..απλα δεν ηξερα καν τι ηταν ο αναλογιστης:xixi:εσυ να φανταστω εχεις τελιωσει με κατευθυνση "στατιστικου"?αν ναι πες μου κ για αυτο λιγα λογια αν μπορεις.ευχαριστω πολυ.:thanks:

Εγώ έχω τελειώσει το τμήμα Στατιστικής στην ΑΣΟΕΕ. Πρακτικά είναι το ίδιο με της Σάμου. Απλά εμάς δεν είναι υποχρεωτικά τα μαθήματα του αναλογιστή. Αν διαβάσεις το ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΟΠΑ θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Ο οποιοσδήποτε στατιστικός μπορεί να εργαστεί ως βοηθός αναλογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Γειά σε όλους και όλες!
Κι εγώ σε αυτή τη σχολή δήλωσα (ΣΑΧΜ Πανεπιστημιου Αιγαίου)
επειδή τρελαίνομαι για μαθηματικά και θελω να συνδιάσω μαθηματικά, πληροφορική και οικονομικά!
Φυσικά, πανω από όλα τη σχολή τη διάλεξα επείδη αναλογιστής θεωρείται το καλύτερο επάγγελμα στο κόσμο.

Έχω 19.014 μόρια άρα λογικά περνάω...

Περιμένω πως και πως να περάσουν οι μέρες!
:bye:

Κάπως off topic αλλα είδα ότι ο πρώτος του ΣΑΧΜ είχε 15624 οποτε μάλλον μας δούλευες.Anyway... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

celine

Νεοφερμένος

Η celine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κάπως off topic αλλα είδα ότι ο πρώτος του ΣΑΧΜ είχε 15624 οποτε μάλλον μας δούλευες.Anyway... :P

Το ΣΑΧΜ το είχα δεύτερη επιλογή γιατί την πρώτην την είχα "θεωρητικά" ακυρώσει μιας και δεν πίστευα ότι θα έμπαινα, όμως τελικά μπήκα από λίγο. (Ιατρική Θράκης, συγκεκριμένα, επειδή έκανα την χάρη στους γονείς μου να την δηλώσω διότι είναι ήδη εκεί η αδελφή μου και για οικονομικούς λόγους... πάντως ως σχολή θα προτιμούσα το ΣΑΧΜ γιατί ο αναλογιστής είναι το καλύτερο επάγγελμα στον κόσμο ενώ ως "μελλοντική" γιατρός, τα βλέπω λίγο σκούρα τα πράγματα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Το ΣΑΧΜ το είχα δεύτερη επιλογή γιατί την πρώτην την είχα "θεωρητικά" ακυρώσει μιας και δεν πίστευα ότι θα έμπαινα, όμως τελικά μπήκα από λίγο. (Ιατρική Θράκης, συγκεκριμένα, επειδή έκανα την χάρη στους γονείς μου να την δηλώσω διότι είναι ήδη εκεί η αδελφή μου και για οικονομικούς λόγους... πάντως ως σχολή θα προτιμούσα το ΣΑΧΜ γιατί ο αναλογιστής είναι το καλύτερο επάγγελμα στον κόσμο ενώ ως "μελλοντική" γιατρός, τα βλέπω λίγο σκούρα τα πράγματα...)

Όλα σχετικά είναι, αν έχεις γνωριμίες μια χαρά είναι και η Ιατρική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1mariakos1

Νεοφερμένος

Ο 1mariakos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδια εγω μπηκα 90ος στο ΣΑΧΜ:lol:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

1mariakos1

Νεοφερμένος

Ο 1mariakos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
κοιτα..στο ypepth ελεγε 90 και καπου διπλα 109..τωρα ρωτησα εναν φιλο μ κ ελεγε κ σε αυτον 90...ισως ειναι αριθμος της σχολης κ να μπηκα 109ος.δεν ξερω..οπως κ να χει μπηκα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
κοιτα..στο ypepth ελεγε 90 και καπου διπλα 109..τωρα ρωτησα εναν φιλο μ κ ελεγε κ σε αυτον 90...ισως ειναι αριθμος της σχολης κ να μπηκα 109ος.δεν ξερω..οπως κ να χει μπηκα:D

ναι μην αγχωνόμαστε τώρα με ποια σειρά μπήκε κάποιος...
Το ότι μπήκες εκεί που ήθελες μετράει :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina92

Νεοφερμένος

Η katerina92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
σημερα βγηκαν οι βασεις και περναω και γω σαμο στατιστικη αναλογιστικη..κανενας αλλος απο εδς για το τμημα αυτο ποθ περασε??υπαρχει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Τι σχολαρα που ειναι αυτη ρε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Τι σχολαρα που ειναι αυτη ρε!


Παρεπιμπτωντως εχω 14102 μορια,παιζει να ειμαι στους 10 πρωτους,τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έχει σημασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Κερδιζει κατι ο πρωτος?Γι αυτο εχει σημασια.Καθε ευρω στις μερες μας μετραει,βασικα οτιδηποτε διευκολυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν το νομίζω. Πάντα να ξέρεις οι καθηγητές στα καλά ΑΕΙ (ΕΜΠ, ΟΠΑ κτλ) θέλουν να δείχνουν ότι είναι πιο δύσκολα τα τμήματα τους. Εγώ πάντως αν ήμουν 18, θα πήγαινα στην Σάμο και θα διάβαζα σαν σκυλί. Βέβαια αυτά τα λέω τώρα στα 26, με το μυαλό και τις εμπειρίες που έχω. Τότε έλεγα άλλα. Όλα τα στατιστικά καλά είναι. Άλλοι βγάζουν 19,5 και πάνε σε σχολές της πείνας, ενώ τουλάχιστον η Σάμος είναι η εύκολη λύση (από θέμα βάσης). Πάντως εύκολο στατιστικό μην ψάχνεις. Κανένα δεν είναι.



πιστεύεις ότι το αυτό το τμήμα είναι καλύτερο από το τμήμα στατιστικής του ΟΠΑ;;

προσφέρει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;

αν κάποιος τελειώσει στατιστική και κάνει μεταπτυχιακό στην αναλογιστική επιστήμη,δεν είναι καλύτερο από το να τελειώσει αυτό το τμήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Σιγουρα Στην Σαμο ειναι καλυτερα Aliona,πιο εξειδικευμενη η σχολη μας.Ωστοσο και απο ΟΠΑ μπορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ρε παιδια κανενας για Σαμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρακι139

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
παιδια ποιος περασε στη στατιστικη;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρακι139

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 177 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top