Τμήμα Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Τμήμα Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών!!!

Ποσο ειναι η βαση αυτης της σχολης παιδια??εχω φαει ολο το νετ..και δεν μπορω να το βρω...!!!PLEASE....!!!:P:P:P:P:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapienzia

Νεοφερμένος

Η Sapienzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Περυσι ηταν 12142. Αιγαιου ομως. Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω αν υπαρχει και αλλο...
Μιας και περναω μπορεις να μου πεις ποια η διαφορα απο το μαθηματικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Περυσι ηταν 12142. Αιγαιου ομως. Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω αν υπαρχει και αλλο...
Μιας και περναω μπορεις να μου πεις ποια η διαφορα απο το μαθηματικο?

Τμήμα Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών



H ΣΧΟΛΗ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ''ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ'' ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ...ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΒΑΣΗ ΕΧΕΙ...!!!αυτο το link ειναι του τμηματος
https://www.actuar.aegean.gr/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapienzia

Νεοφερμένος

Η Sapienzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι..?μπορουμε να επιλεξουμε σχολες μονο απο 2 πεδια...!!!εγω θελω απο 5ο και απο το 4ο!!!στο 4ο υπαρχει μια σχολη...στατιστικης και ασφαλιστικης στο πειραια...που θα την εχω στις τελευταιες επιλογες μου!!!!Ομως επειδη μπορω να παρω μεταγραφη..και επειδη φοβαμε μηπως ανεβει πολυ...εψαξα και βρηκα αντιστοιχο τμημα εξω...με λιγοτερα μορια.!!!αυτο το τμημα ειναι και αυτο που εχουμε ανοιξει το θεμα(Τμήμα Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών)...το οποιο ομως ειναι στο 2ο!!!αρα δεν μπορω να το δηλωσω....!!!γιατι εμενα με ενδιαφερει το 5ο και 4ο......και δεν εχω δικαιωμα να επιλεξω και αλλο πεδιο...!!!σωστα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Παιδια, αν τελικα το δηλωσε κανεις ως πρωτη επιλογη ή περασει εκει, αν θελετε να ρωτησετε κατι ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα. Καλη επιτυχια στα αποτελεσματα των βασεων!

Υ.Γ. σχετικα με το site της Σχολης ειναι λιγο παλιο, τωρα εχουν προστεθει ακομα περισσοτερα επαγγελματικα δικαιωματα οπως και αυτο του καθηγητη δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης. (Οικονομικων κυριως, και στατιστικης-μαθηματικων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HEADBANGER

Νεοφερμένος

Ο ΘΑΝΑΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους. Βασικα ειναι ο κουμπαρος μου στο ενλογο τμημα (τελειωσε το 1ο ετος), και μου λεει η σχολη εχει (σχεδον) ολα τα μαθηματικα των μαθηματικων + τα μαθηματα χρηματοοικονομικων και στατιστικης. Παρολα αυτα το επιπεδο μου λεει ειναι πολυ καλο...
Αντε να μαζευομαστε στην Σαμο !!!! Κι εγω Σαμο με κοβω στο πολυτεχνιο (ΜΠΕΣ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Είναι πολύ δυνατό το τμήμα. Όποιος διαβάζει εκεί και δεν πάει για διακοπές, δεν έχει ιδέα τι πτυχίο θα έχει στα χέρια του. Θα ακούει γιατρούς και θα γελάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Είναι πολύ δυνατό το τμήμα. Όποιος διαβάζει εκεί και δεν πάει για διακοπές, δεν έχει ιδέα τι πτυχίο θα έχει στα χέρια του. Θα ακούει γιατρούς και θα γελάει...
το τμημα της Σαμου ειναι πιο δυσκολο του ΟΠΑ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
το τμημα της Σαμου ειναι πιο δυσκολο του ΟΠΑ?

Δεν το νομίζω. Πάντα να ξέρεις οι καθηγητές στα καλά ΑΕΙ (ΕΜΠ, ΟΠΑ κτλ) θέλουν να δείχνουν ότι είναι πιο δύσκολα τα τμήματα τους. Εγώ πάντως αν ήμουν 18, θα πήγαινα στην Σάμο και θα διάβαζα σαν σκυλί. Βέβαια αυτά τα λέω τώρα στα 26, με το μυαλό και τις εμπειρίες που έχω. Τότε έλεγα άλλα. Όλα τα στατιστικά καλά είναι. Άλλοι βγάζουν 19,5 και πάνε σε σχολές της πείνας, ενώ τουλάχιστον η Σάμος είναι η εύκολη λύση (από θέμα βάσης). Πάντως εύκολο στατιστικό μην ψάχνεις. Κανένα δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Statistikos λίγο offtopic αλλα για το τμήμα Μαθηματικών και Στατιστικής του Πανεπιστημιου Κύπρου τι άποψη έχεις?Αν δεν περάσω ΟΠΑ και περάσω Σάμο ποιο από τα δυο να προτιμήσω? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Statistikos λίγο offtopic αλλα για το τμήμα Μαθηματικών και Στατιστικής του Πανεπιστημιου Κύπρου τι άποψη έχεις?Αν δεν περάσω ΟΠΑ και περάσω Σάμο ποιο από τα δυο να προτιμήσω? :hmm:

Σάμο με κλειστά μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

celine

Νεοφερμένος

Η celine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γειά σε όλους και όλες!
Κι εγώ σε αυτή τη σχολή δήλωσα (ΣΑΧΜ Πανεπιστημιου Αιγαίου)
επειδή τρελαίνομαι για μαθηματικά και θελω να συνδιάσω μαθηματικά, πληροφορική και οικονομικά!
Φυσικά, πανω από όλα τη σχολή τη διάλεξα επείδη αναλογιστής θεωρείται το καλύτερο επάγγελμα στο κόσμο.

Έχω 19.014 μόρια άρα λογικά περνάω...

Περιμένω πως και πως να περάσουν οι μέρες!
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Γειά σε όλους και όλες!
Κι εγώ σε αυτή τη σχολή δήλωσα (ΣΑΧΜ Πανεπιστημιου Αιγαίου)
επειδή τρελαίνομαι για μαθηματικά και θελω να συνδιάσω μαθηματικά, πληροφορική και οικονομικά!
Φυσικά, πανω από όλα τη σχολή τη διάλεξα επείδη αναλογιστής θεωρείται το καλύτερο επάγγελμα στο κόσμο.

Έχω 19.014 μόρια άρα λογικά περνάω...

Περιμένω πως και πως να περάσουν οι μέρες!
:bye:

Καλή επιτύχια μέσα στη σχολή, γιατί ήδη είσαι μέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Γειά σε όλους και όλες!
Κι εγώ σε αυτή τη σχολή δήλωσα (ΣΑΧΜ Πανεπιστημιου Αιγαίου)
επειδή τρελαίνομαι για μαθηματικά και θελω να συνδιάσω μαθηματικά, πληροφορική και οικονομικά!
Φυσικά, πανω από όλα τη σχολή τη διάλεξα επείδη αναλογιστής θεωρείται το καλύτερο επάγγελμα στο κόσμο.

Έχω 19.014 μόρια άρα λογικά περνάω...

Περιμένω πως και πως να περάσουν οι μέρες!
:bye:
Ειδα λιγο βιαστικα το προγραμμα σπουδων του ΣΑΧΜ και παρατηρησα οτι δεν εχει ουτε ενα σοβαρο μαθημα πληροφορικης.(εκτος αν ενα μαθημα στο πρωτο εξαμηνο που κανεις excel και visulal basic θεωρειται πληροφορικη)

Η σχολη που μπορεις να συνδιασεις και τα 3(μαθηματικα-πληροφορικη-οικονομικα) ειναι η ΣΕΜΦΕ.
Αλλα τωρα την σχολη την εχεις δηλωσει...Συγχαριτηρια για την επιτυχια.:)Πιστευω θα μπεις 1ος στη σχολη :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ειδα λιγο βιαστικα το προγραμμα σπουδων του ΣΑΧΜ και παρατηρησα οτι δεν εχει ουτε ενα σοβαρο μαθημα πληροφορικης.(εκτος αν ενα μαθημα στο πρωτο εξαμηνο που κανεις excel και visulal basic θεωρειται πληροφορικη)

Η σχολη που μπορεις να συνδιασεις και τα 3(μαθηματικα-πληροφορικη-οικονομικα) ειναι η ΣΕΜΦΕ.
Αλλα τωρα την σχολη την εχεις δηλωσει...Συγχαριτηρια για την επιτυχια.:)Πιστευω θα μπεις 1ος στη σχολη :xixi:

Η πληροφορική που χρειάζεται ένας εφαρμοσμένος στατιστικός έχει να κάνει με προγραμματισμό και βάσεις δεδομένων. Όλα τα υπόλοιπα ξεφεύγουν πολύ απλά. Καλό το ΣΕΜΦΕ για σπουδές, αλλά στην αγορά εργασίας θα είσαι ένας ακόμα μαθηματικός ενώ ο άλλος που δεν κάνει σοβαρή πληροφορική (όπως εσύ λες) θα τρίβει τα χέρια του γιατί θα διαλέγει δουλειά. Εμένα μου αρέσει πολύ το ΣΕΜΦΕ αλλά δυστυχώς πολλά μαθηματικά και φυσική για το τίποτα. Κι αν ξέρεις, οι απόφοιτοι του και προβλήματα ουκ ολίγα αντιμετωπίζουν (είναι άδικο κατά τη γνώμη μου) και τελικά ψάχνονται. Πολύ καλό πρόγραμμα σπουδών, αλλά νομίζω ότι 5 έτη και τόσο διάβασμα γι'αυτή τη σχολή είναι τουλάχιστον άσκοπα όσον αφορά την αγορά εργασίας. Την ώρα που εσύ θα χάνεις τον ακαδημαϊκό σου χρόνο σε φυσικές και θεωρητικά μαθηματικά, ο άλλος εξειδικεύεται σε εφαρμογές της στατιστικής. Αναρωτήσου λοιπόν, γιατί τον προτιμούν στην εργασία. Τι να σε κάνουν εσένα που ξέρεις κρυπτογραφία και μηχανική; Μιλάω πάντα για την κατεύθυνση μαθηματικού εφαρμογών, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Η πληροφορική που χρειάζεται ένας εφαρμοσμένος στατιστικός έχει να κάνει με προγραμματισμό και βάσεις δεδομένων. Όλα τα υπόλοιπα ξεφεύγουν πολύ απλά. Καλό το ΣΕΜΦΕ για σπουδές, αλλά στην αγορά εργασίας θα είσαι ένας ακόμα μαθηματικός ενώ ο άλλος που δεν κάνει σοβαρή πληροφορική (όπως εσύ λες) θα τρίβει τα χέρια του γιατί θα διαλέγει δουλειά. Εμένα μου αρέσει πολύ το ΣΕΜΦΕ αλλά δυστυχώς πολλά μαθηματικά και φυσική για το τίποτα. Κι αν ξέρεις, οι απόφοιτοι του και προβλήματα ουκ ολίγα αντιμετωπίζουν (είναι άδικο κατά τη γνώμη μου) και τελικά ψάχνονται. Πολύ καλό πρόγραμμα σπουδών, αλλά νομίζω ότι 5 έτη και τόσο διάβασμα γι'αυτή τη σχολή είναι τουλάχιστον άσκοπα όσον αφορά την αγορά εργασίας. Την ώρα που εσύ θα χάνεις τον ακαδημαϊκό σου χρόνο σε φυσικές και θεωρητικά μαθηματικά, ο άλλος εξειδικεύεται σε εφαρμογές της στατιστικής. Αναρωτήσου λοιπόν, γιατί τον προτιμούν στην εργασία. Τι να σε κάνουν εσένα που ξέρεις κρυπτογραφία και μηχανική; Μιλάω πάντα για την κατεύθυνση μαθηματικού εφαρμογών, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

Οι αποφοιτοι του Applied mathematics του Harvard βρισκουν δουλεια σε:
• Government labs such as Oak Ridge National Lab, Sandia, Pacific Northwest National Labs, and Los Alamos and agencies such as the National Security Agency, the Center for Communications Research, the Supercomputing Research Center, the Institute for Defense Analysis Center, and NA SAʼs Institute for Computer Applications in Science and Engineering

• Engineering research organizations such as AT&T Laboratories-Research, Telcordia Technologies, Exxon Research and Engineering, Schlumberger-Doll Research, and NEC Laboratories America, Inc.

• Computer service and software firms such as Palo Alto Research Center, Mentor Graphics, Adobe, and Microsoft

• Energy systems firms such as Lockheed-Martin Energy Research Corporation and the Schatz Energy Research Center (SERC )

• Electronics and computer manufacturers such as IBM, SGI , Philips Research, Honeywell, Motorola, and Lucent Technologies

• Consulting and financial firms such as McKinsey and Company, Citibank, Morgan Stanley, and Prudential

• Aerospace and transportation equipment manufacturers such as Boeing, General Motors, Aerospace Corporation, Ford, and United Technologies.

Σε καθε περιπτωση παντως, δεν θελω ουτε προσπαθω να 'μειωσω' τις σπουδες σε μια σχολη στατιστικης.Απλως θελω να δειξω οτι μπορεις να εφαρμοσεις τα μαθηματικα και σε αλλες δουλειες εκτος απο αυτες του στατιστικου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Οι αποφοιτοι του Applied mathematics του Harvard βρισκουν δουλεια σε:
• Government labs such as Oak Ridge National Lab, Sandia, Pacific Northwest National Labs, and Los Alamos and agencies such as the National Security Agency, the Center for Communications Research, the Supercomputing Research Center, the Institute for Defense Analysis Center, and NA SAʼs Institute for Computer Applications in Science and Engineering

• Engineering research organizations such as AT&T Laboratories-Research, Telcordia Technologies, Exxon Research and Engineering, Schlumberger-Doll Research, and NEC Laboratories America, Inc.

• Computer service and software firms such as Palo Alto Research Center, Mentor Graphics, Adobe, and Microsoft

• Energy systems firms such as Lockheed-Martin Energy Research Corporation and the Schatz Energy Research Center (SERC )

• Electronics and computer manufacturers such as IBM, SGI , Philips Research, Honeywell, Motorola, and Lucent Technologies

• Consulting and financial firms such as McKinsey and Company, Citibank, Morgan Stanley, and Prudential

• Aerospace and transportation equipment manufacturers such as Boeing, General Motors, Aerospace Corporation, Ford, and United Technologies.

Σε καθε περιπτωση παντως, δεν θελω ουτε προσπαθω να 'μειωσω' τις σπουδες σε μια σχολη στατιστικης.Απλως θελω να δειξω οτι μπορεις να εφαρμοσεις τα μαθηματικα και σε αλλες δουλειες εκτος απο αυτες του στατιστικου.:)

axxxa του Harvard. Όχι του τμήματος της Κρήτης που μέχρι πριν 4 χρόνια δεν ήταν καν ΑΕΙ παρόλο που είχαν πρόσβαση παιδιά και οι 2 που το ίδρυσαν πήγαν να μπουν φυλακή επειδή το ίδρυσαν με πλαστά χαρτιά. Τώρα ζουν στην Ελβετία... Για το εξωτερικό είναι πολύ καλό για δουλειά. Στην Ελλάδα είσαι απλά ακόμα ένας μαθηματικός...

Κατά σύμπτωση, χτες γνώρισα έναν τελειόφοιτο του τμήματος, που μου εξήγησε όλα τα παραπάνω προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι απόφοιτοι σε ακαδημαϊκά και επαγγελματικά δικαιώματα. Έχουν αρχίσει και λύνονται, όπως και για το ΣΕΜΦΕ. Ανεξαρτήτως των παραπάνω από καθαρά ακαδημαϊκή σκοπιά και όχι επαγγελματική, το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος είναι φανταστικό και πραγματικά πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1mariakos1

Νεοφερμένος

Ο 1mariakos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
γεια σε ολους,θελω να ρωτησω,απο αυτο το τμημα αμα βγεις αναλογιστης,τι επαγγελματικη αποκατασταση εχεις?σε ποιους τομεις μπορεις να δουλεψεις ακριβως,ευχαριστω:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
γεια σε ολους,θελω να ρωτησω,απο αυτο το τμημα αμα βγεις αναλογιστης,τι επαγγελματικη αποκατασταση εχεις?σε ποιους τομεις μπορεις να δουλεψεις ακριβως,ευχαριστω:thanks:

Αναλογιστής είναι βάσανο σαν το γιατρό. Αφού πάρεις το πτυχίο, πρέπει ίσως να κάνεις ένα μάστερ και μετά να δώσεις απίστευτα δύσκολα εξετάσεις στο υπουργείο και παράλληλα να έχεις 2 χρόνια ως βοηθός αναλογιστή ώστε να γίνεις ορκωτός αναλογιστής.

Είσαι εφαρμοσμένος στατιστικός που χρησιμοποιεί ποσοτικές μεθόδους για τις ασφαλιστικές εταιρείες. Θέλει πάρα πολύ διάβασμα και είναι πολύ δύσκολο, σε προειδοποιώ.

Για να μπεις ως βοηθός αναλογιστή χρειάζεσαι είτε μέσο, είτε τύχη και πάρα πολύ δουλειά. Προς το παρόν οι ασφαλιστικές τους απορροφούν αρκετά γρήγορα. Αν γίνεις ορκωτός, απλά περιμένεις με το τηλέφωνο ανοικτό και έρχονται οι δουλειές μόνες τους. Δεν υπάρχουν πολλοί στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.

Το καλό με το πτυχιό Στατιστικής (ανεξαρτήτως το που είναι) είναι πως αν δεν βρίσκεις δουλειά ως αναλογιστής (που θες) μπορείς να κάνεις πολλά άλλα πράγματα. Το έχουμε αναλύσει στο ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top