Πληροφορική - Βοήθεια/Απορίες στην Πληροφορική

Archimidis

Νεοφερμένος

Ο Archimidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Δεν μπορώ να λύσω το παρακάτω προβλήμα στη Logo. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Τι ακριβώς δίνουν οι παρακάτω εντολές:
Ερώτηση [Δώσε μου τον αριθμό που θέλεις να υψώσεις στο τετράγωνο: ]
Ανακοίνωση δύναμη απάντηση 2

Πώς μπορούν να τροποποιηθούν οι παραπάνω εντολές, ώστε να υπολογίζουμε τον κύβο ενός αριθμού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αν και είμαι αρκετά καλή στην Πληροφορική, ξέρω μόνο αυτό για την ερώτηση. Αν γράψεις αυτό που λες θα εμφανιστεί αυτό που έχεις γράψει μέσα στις αγκύλες. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι... Θα ψάξω και αν βρω κάτι θα σου πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Με την πρώτη εντολή βγάζει ένα παράθυρο διαλόγου στο οποίο χρήστης πληκτρολογεί/εισάγει έναν αριθμό. Με το δεύτερο παίρνει το πρόγραμμα τον αριθμό και τον ανεβάζει στο τετράγωνο. Ύστερα τον βγάζει σε παράθυρο ανακοίνωσης.
Για τον κύβο θα ήταν :

Ερώτηση [Δώσε μου τον αριθμό που θέλεις να υψώσεις στον κύβο: ]
Ανακοίνωση δύναμη απάντηση 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaaaa

Νεοφερμένος

Η mariaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πείτε μου μερικές περίπλοκες δομές επιλογής αλγορίθμων.....:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
οταν λες πολυπλοκες?
ειναι :

ΑΝ...(συνθηκη) τοτε
εντολη
Τελος αν

Αν (συνθηκη) τοτε
εντολη
Αλλιως
εντολη
Τελος αν

Αν συνθηκη τοτε
εντολη
Αλλιως αν εντολη
Τελος αν

Επιλεξε
Περιπτωση1
Περιπτωση2
Τελος επιλογων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiker

Νεοφερμένος

Ο kiker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
οταν λες πολυπλοκες?
ειναι :

ΑΝ...(συνθηκη) τοτε
εντολη
Τελος_αν

Αν (συνθηκη) τοτε
εντολη
Αλλιως
εντολη
Τελος_αν

Αν συνθηκη τοτε
εντολη
Αλλιως_αν συνθηκη τοτε
εντολη
Τελος_αν

Επιλεξε
Περιπτωση1
Περιπτωση2
Τελος επιλογων
Μερικές διορθώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εχεις δικαιο συνθηκη ειναι/...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

apostolis

Νεοφερμένος

Ο apostolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν συνθηκη τοτε
εντολη
Αλλιως αν εντολη
Τελος αν
H συνθετη Αν...τοτε...
πρεπει να εχει παντα Αλλιως, οχι Αλλιως_αν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
H συνθετη Αν...τοτε...
πρεπει να εχει παντα Αλλιως, οχι Αλλιως_αν.
αν δεις στο βιβλιο λεει και αυτην που ειπα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Την έχω λύσει πόσες φορές και δεν μπορώ να καταλήξω !
Με τηλεφωνική γραμμή 30 kbps πόσα λεπτά θα χρειαστούν για να κατεβάσουμε ένα τραγούδι 900 Kbytes ?

Εγώ τα έκανα byte και bps

, άρα 4 λεπτά ?
είναι σωστό ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionysia

Νεοφερμένος

Η Dionysia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Είσαι σωστή και το έχεις κατανοήσει και σωστά! μπράβο που δεν παράλειψες την μετατροπή απο sec σε min!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
αχ ευχαριστώ πολύ !! μου φαινόταν πολύς χρόνος και δεν ήμουν σίγουρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
αν ειχα τετοια γραμμη θα αυτοκτονουσα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionysia

Νεοφερμένος

Η Dionysia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
αχ ευχαριστώ πολύ !! μου φαινόταν πολύς χρόνος και δεν ήμουν σίγουρη

Αν θες να το δεις πιο αναλυτικά πάει ως εξής:

ΒΗΜΑ1-> Χωρητικότητα γραμμής
30Kbps= 30*1000 bits/sec

ΒΗΜΑ 2-> Μετατροπή του μεγέθους του τραγουδιού σε bits
900 Kbytes= 900*1000*8 bits = 7200*1000 bits

ΒΗΜΑ 3-> Υπολογισμός χρόνου μετάδοσης/κατεβάσματος
Μέγεθος τραγουδιού/χωρητικότητα γραμμής =
=(7200*1000 bits) / (30*1000 bits/sec) =
=240sec =
=4 min
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Την έχω λύσει πόσες φορές και δεν μπορώ να καταλήξω !
Με τηλεφωνική γραμμή 30 kbps πόσα λεπτά θα χρειαστούν για να κατεβάσουμε ένα τραγούδι 900 Kbytes ?

Εγώ τα έκανα byte και bps

, άρα 4 λεπτά ?
είναι σωστό ?

Ώπα περίμενε.

Το k είναι το 1000 αλλα το K κεφαλαίο είναι το 2^10=1024

Βγαίνει 4.09 λεπτά.

Παρατήρηση όμως, όταν γράφεις ισότητες, φρόντιζε το δεξί μέλος να ισούται με το αριστερό ΠΑΝΤΑ.

Δηλαδή το τελευταίο που έκανες 720/3 =240/60 δεν ισχύει. Θα πρεπε να γράψεις:

... = 720/3 = 240 sec

και απο κάτω:

Άρα, μετατρέποντας σε λεπτά:

240/60 = 4 min.

Φρόντιζε το αυτό, είναι σοβαρότατο λάθος.


Οπότε όταν λες 30kbps εννοείς 30000 bits per second
ενώ όταν λες για 900Kbytes εννοείς 900 * 1024 = 921600 bytes.

οπότε το πρώτο μέρος θα γίνει 900*8*1024 :)
-----------------------------------------
Αν θες να το δεις πιο αναλυτικά πάει ως εξής:

ΒΗΜΑ1-> Χωρητικότητα γραμμής
30Kbps= 30*1000 bits/sec

ΒΗΜΑ 2-> Μετατροπή του μεγέθους του τραγουδιού σε bits
900 Kbytes= 900*1000*8 bits = 7200*1000 bits

ΒΗΜΑ 3-> Υπολογισμός χρόνου μετάδοσης/κατεβάσματος
Μέγεθος τραγουδιού/χωρητικότητα γραμμής =
=(7200*1000 bits) / (30*1000 bits/sec) =
=240sec =
=4 min

Όπως γράφω και παραπάνω, το K είναι το * 1024, ενώ το k το * 1000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionysia

Νεοφερμένος

Η Dionysia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ok, για να είμαστε πιο ακριβείς,το K αντιστοιχεί σε 1024. Αλλά προσωπικά από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ K και k. Για του λόγου το αληθές:https://en.wikipedia.org/wiki/Kbyte
Οπότε αν το k αντιστοιχεί στην ίδια μονάδα μέτρησης απλοποιείται.
Βέβαια, αν υπάρχει διαφορά μεταξύ K και k, λογικά θα μπορεί να το επιβεβαιώσει η Αναστασία στο βιβλίο πληροφορικής της, οπότε και θα ισχύει αυτό που γράφει ο Μάνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Στην ίδια σελίδα που παρέθεσες λέει παρακάτω οτι το K είναι διαφορετικό απο το k, και το k χρησιμοποιείται όπως και στο SI για το 1000 και το K για το 1024.

Edit: Ναι λάθος μου. Εντάξει, φαντάζομαι ποια σύμβαση χρησιμοποιείς. Οπότε καλύτερα θα ναι να το αποσαφηνίζεις ή τουλάχιστον να χρησιμοποιείται το κεφαλαίο ή μικρό σε όλες τις περιπτώσεις.

Ωρίστε και ένα κωμικό του θέματος.




https://xkcd.com/394/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Την έχω λύσει πόσες φορές και δεν μπορώ να καταλήξω !
Με τηλεφωνική γραμμή 30 kbps πόσα λεπτά θα χρειαστούν για να κατεβάσουμε ένα τραγούδι 900 Kbytes ?

Εγώ τα έκανα byte και bps

, άρα 4 λεπτά ?
είναι σωστό ?

Εμείς ούτε που τά 'χουμε κάνει αυτά!! Μεχρι τον μεταβολέα φτάσαμε!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top