Ιταλικά

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Στα προφορικά εμένα μου έπεσε ένα ιταλικό
Κείμενο για την πεζοπορία , εικόνες απο εξωτικά μέρη
Προσωπικές ερωτήσεις σύνολο εξετάσεις
30 λεπτα . Οι εξεταστές είναι Ιταλοί .

Εξέτασης

Σύνολο εξέτασης 30 λεπτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Καλησπέρα , είμαι κάτοχος diploma di lingua italiana
C1. Το δίπλωμα αυτό εχει μόνο ισχυη για την Ελλάδα
Όχι για άλλες χώρες του εξωτερικού . Ο ΑΣΕΠ το
Αναγνωρίζει επίπεδο πολύ καλή γνώση -advance
Τα διπλώματα c1 που έχουν ισχυη έξω είναι celi4 και
ΚΠΓ Γ1

Το diploma εχει βάση 48 δηλαδή το 60% για τα γραπτά
Και 23 δηλαδή 60% για τα προφορικά . Πρέπει να τα περάσεις
Μεμονωμένα , δεν υπάρχει συνψηφισμος αυτών των 2

Το celi3 είναι επίπεδο lower και είναι ευκολότερο
Απο diploma. Το diploma πλέον εχει αλλάξει
Το format εξετάζει αρκετά γραμματική , χρόνους , αντωνυμιες, προθέσεις
Υπό τακτικές , συμφωνία χρόνων . Η τελευταία δοκιμασία
Του reading είναι δύσκολη απαιτεί πολύ καλό λεξιλόγιο .
Και επίσης το ascolto εχει δυσκολέψει . Στην εξεταστική του Μαΐου
Περάσαμε το 40%. Εαν είσαι κάτοχος b2 σε συμφέρει
Να δώσεις διαβαθμισμενο Γ1-γ2 ΚΠΓ .

σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!!δεν έχω πάρει ακόμα το β2, το μάιο-ιούνιο θα το δώσω και μετά δε νομίζω να συνεχίσω γιατί με ενδιαφέρει να έχω τουλάχιστον ένα επίπεδο αντίστοιχο του lower...απ΄οτι κατάλαβα δηλαδη το celi 3 είναι πιο ευκολο??ειχα ακουσει το αντίθετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρετε κάποιο καλό site/τρόπο διαδικτυακό για να μάθω μόνος μου όσο μπορώ ιταλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Παιδιά δίνω φέτος celi 3. Ξέρετε αν στα προφορικά, στο κείμενο που μας δίνουν για να κάνουμε περίληψη, αν μπορούμε να κρατήσουμε κάποιες σημειώσεις ή έστω να υπογραμμίσουμε τα σημαντικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ποσα χρονια χρειάζονται για να μάθει κάποιος καλα την ιταλική γλώσσα;
Γνωρίζει κάποιος ποιο πιστοποιητικό ιταλικών ζητείται συνηθως στην Ιταλία; Στην Ελλάδα ποια ειναι τα πιο γνωστά πιστοποιητικά;
Και κατι τελευταίο, θα μπορούσε κάποιος να μαθαίνει άλλη μια ξένη γλώσσα ταυτόχρονα με τα ιταλικά; Οχι στην αρχή, αργότερα, αφού εχει κατανοήσει τα βασικά για να μην μπερδευτεί εντελώς. Θα ηταν δυσκολο λετε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ξέρετε κάποιο καλό site/τρόπο διαδικτυακό για να μάθω μόνος μου όσο μπορώ ιταλικά;

https://learn.livemocha.com/ .....δε λέω πως είναι τέλειο , άλλα είναι αρκετά καλό και διαδραστικό . Άσε που έχει και πάρα πολλές γλώσσες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ποσα χρονια χρειάζονται για να μάθει κάποιος καλα την ιταλική γλώσσα;
Γνωρίζει κάποιος ποιο πιστοποιητικό ιταλικών ζητείται συνηθως στην Ιταλία; Στην Ελλάδα ποια ειναι τα πιο γνωστά πιστοποιητικά;
Και κατι τελευταίο, θα μπορούσε κάποιος να μαθαίνει άλλη μια ξένη γλώσσα ταυτόχρονα με τα ιταλικά; Οχι στην αρχή, αργότερα, αφού εχει κατανοήσει τα βασικά για να μην μπερδευτεί εντελώς. Θα ηταν δυσκολο λετε; :hmm:

Ενδιαφερεσαι να μαθεις τη γλωσσα για καποιο μεταπτυχιακο ή απλως θελες να κανεις ταξιδι στην Ιταλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ενδιαφερεσαι να μαθεις τη γλωσσα για καποιο μεταπτυχιακο ή απλως θελες να κανεις ταξιδι στην Ιταλια;

Μεταπτυχιακό, Erasmus... Ξέρω οτι ειναι νωρις αλλα των φρονίμων τα παιδιά,πριν πεινάσουν μαγειρεύουν :P Ας μάθω τη γλώσσα τωρα που έχω τη δυνατότητα. Γενικά, θα με ενδιέφερε να ψάξω για μεταπτυχιακό ακομα και δουλειά στην Ιταλία αλλα και στη Γερμανία που εχουμε συγγενείς. Γι'αυτο αναρωτιέμαι αν μετα τον πρώτο χρόνο, για παράδειγμα, ιταλικών θα μπορούσα να ξεκινήσω και γερμανικά... ο,τι και να γίνει, ακομα και αν δεν φύγω στο εξωτερικό,δεν ειναι κακο να γνωρίζεις ξένες γλώσσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Ποσα χρονια χρειάζονται για να μάθει κάποιος καλα την ιταλική γλώσσα;
Γνωρίζει κάποιος ποιο πιστοποιητικό ιταλικών ζητείται συνηθως στην Ιταλία; Στην Ελλάδα ποια ειναι τα πιο γνωστά πιστοποιητικά;
Και κατι τελευταίο, θα μπορούσε κάποιος να μαθαίνει άλλη μια ξένη γλώσσα ταυτόχρονα με τα ιταλικά; Οχι στην αρχή, αργότερα, αφού εχει κατανοήσει τα βασικά για να μην μπερδευτεί εντελώς. Θα ηταν δυσκολο λετε; :hmm:

Το πιστοποιητικό που επικυρώνει την καλή γνώση της Ιταλικής γλώσσας είναι, όπως και στα αγγλικά το Β2 ( Celi 3). Συνήθως, οι περισσότεροι δεν προχωρούν σε ανώτερα πτυχία, καθώς η δυσκολία τους είναι πάρα πολύ μεγάλη...Τα καλύτερα πιστοποιητικά είναι τα celi, καθώς είναι διεθνώς αναγνωρισμένα πτυχία, από το πανεπιστήμιο της Perugia, σε αντίθεση με το ΚΠΓ. Υπάρχει και το Plida, αλλά δεν ξέρω τίποτα γι' αυτό, καθώς δεν είναι αρκετά διαδεδομένο. Πρέπει να ξέρεις ωστόσο, ότι η δυσκολία των celi είναι σαφώς μεγαλύτερη από του ΚΠΓ, τόσο γιατί υπάρχει αρνητική βαθμολογία, όσο και γιατί τα θέματά του είναι πολύ πιο δύσκολα. Επιπλέον, μιας και ρώτησες για το ποια πτυχία αναγνωρίζονται στην Ιταλία, νομίζω ότι δεν χρειάζεται καν να σκέφτεσαι για το ΚΠΓ, εφόσον είναι αναγνωρισμένο μόνο στην Ελλάδα. Για να πάρει κάποιος celi 3 χρειάζονται περίπου 3-4 χρόνια. Εξαρτάται πάντα από τους ρυθμούς που προχωράει κανείς, το προσωπικό του διάβασμα, αλλά κατά τη γνώμη μου και από το αν γνωρίζει κάποια παρεμφερή γλώσσα! Για παράδειγμα, τα ισπανικά και τα γαλλικά μοιάζουν πάρα πολύ με τα ιταλικά. Έχει τύχει να ακούω συζήτηση Ισπανών και να καταλαβαίνω το νόημά της! Επίσης, στο σχολείο που έκανα Γαλλικά, μπορώ να σου πω ότι οι χρόνοι είχαν ακριβώς την ίδια δομή με τα ιταλικά, όπως και το λεξιλόγιο ( πχ. avoir - avere, etre- essere ) Επομένως, αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις κάποια στιγμή κάποια από τις παραπάνω γλώσσες, ταυτόχρονα με τα ιταλικά, θεωρώ ότι όχι μόνο δεν θα σε βλάψει αλλά και θα σε βοηθήσει κι όλας το γεγονός ότι μιλάς ιταλικά. Αρκεί βέβαια πρώτα να έχεις πάρει το Β1 (Celi 2), που είναι πτυχίο με αρκετές απαιτήσεις,για να μην μπερδευτείς με τις μικροδιαφορές των 2 γλωσσών :)

Μεταπτυχιακό, Erasmus... Ξέρω οτι ειναι νωρις αλλα των φρονίμων τα παιδιά,πριν πεινάσουν μαγειρεύουν :P Ας μάθω τη γλώσσα τωρα που έχω τη δυνατότητα. Γενικά, θα με ενδιέφερε να ψάξω για μεταπτυχιακό ακομα και δουλειά στην Ιταλία αλλα και στη Γερμανία που εχουμε συγγενείς. Γι'αυτο αναρωτιέμαι αν μετα τον πρώτο χρόνο, για παράδειγμα, ιταλικών θα μπορούσα να ξεκινήσω και γερμανικά... ο,τι και να γίνει, ακομα και αν δεν φύγω στο εξωτερικό,δεν ειναι κακο να γνωρίζεις ξένες γλώσσες!

Erasmus μπορείς να κάνεις και με Celi 2! Δυστυχώς όμως τα Ιταλικά δεν μπορούν να σε βοηθήσουν καθόλου στα Γερμανικά. Ωστόσο, φυσικά και μπορείς να μάθεις :P. Κι εγώ θα ξεκινήσω του χρόνου γερμανικά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Το κακο ειναι οτι ξέρω μόνο λίγα γερμανικά, ούτε ισπανικά, ούτε γαλλικά! Βεβαια, έχω αρχίσει να μαθαίνω κάποια βασικά απο το ιντερνετ για να έχω μια ιδέα :P Έχω ακούσει απο κάποια φροντιστήρια που λενε οτι παίρνεις πτυχίο σε έναν χρόνο για παράδειγμα, αλλα δεν θέλω να βιαστώ! Θέλω να κατανοήσω καλα τη γλωσσα ώστε να μπορω να επικοινωνώ στα ιταλικά και να μην τα βρίσκω σκούρα. Απλά δεν ειμαι σίγουρη αν θα κανω ιδιαίτερα ή φροντιστηριο. Πιστεύεις οτι θα έχω πρόβλημα αν απευθυνθώ κάπου από Οκτώβριο-Νοέμβριο (να δω και τι παίζει με τη σχολη) και οχι απο Σεπτεμρβιο; :hmm: Γιατι συνηθως κλείνουν τμήματα απο τον Σεπτέμβριο... Ευχαριστώ πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Το κακο ειναι οτι ξέρω μόνο λίγα γερμανικά, ούτε ισπανικά, ούτε γαλλικά! Βεβαια, έχω αρχίσει να μαθαίνω κάποια βασικά απο το ιντερνετ για να έχω μια ιδέα :P Έχω ακούσει απο κάποια φροντιστήρια που λενε οτι παίρνεις πτυχίο σε έναν χρόνο για παράδειγμα, αλλα δεν θέλω να βιαστώ! Θέλω να κατανοήσω καλα τη γλωσσα ώστε να μπορω να επικοινωνώ στα ιταλικά και να μην τα βρίσκω σκούρα. Απλά δεν ειμαι σίγουρη αν θα κανω ιδιαίτερα ή φροντιστηριο. Πιστεύεις οτι θα έχω πρόβλημα αν απευθυνθώ κάπου από Οκτώβριο-Νοέμβριο (να δω και τι παίζει με τη σχολη) και οχι απο Σεπτεμρβιο; :hmm: Γιατι συνηθως κλείνουν τμήματα απο τον Σεπτέμβριο... Ευχαριστώ πολυ!!

Δεν έγινε και τίποτα που δεν ξέρεις άλλη γλώσσα;) Ο ένας χρόνος για Celi 3, απλά δεν παίζει!!! Τι κάνουν; 6 ώρες την ημέρα:hmm: Είναι πολύ απαιτητικό πτυχίο. Εγώ φέτος έκανα 4 ώρες την εβδομάδα, έχοντας πάρει και Celi 2. Σκέφτεσαι πολύ σωστά. Για να μάθεις κάποια γλώσσα καλά πρέπει να ασχοληθείς πολύ μαζί της, να τη νιώσεις... :)
Εγώ έκανα ιδιαίτερα, οπότε δεν ξέρω καθόλου πώς λειτουργούν τα φροντιστηριακά τμήματα. Ωστόσο, είτε διαλέξεις να κάνεις φροντιστηριακά, είτε ιδιαίτερα μαθήματα, θα πρέπει να προσέξεις πολύ τον καθηγητή που θα εμπιστευτείς, με δεδομένο ότι δεν υπάρχει μεγάλος αριθμός . Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι αν περάσεις στη Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα, να επιλέξεις το ιταλικό ινστιτούτο. Η δουλειά που γίνεται εκεί είναι πολύ καλή και οι τιμές πολύ προσιτές (5,5 ευρώ την ώρα :)).
https://www.iicatene.esteri.it/NR/rd...20-4F5754264D1E/127648/TABELLACORSIPERWEB.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Βόλο περνάω..! Υπάρχουν κάποια φροντιστήρια εδω αλλα γνωστή μου έκανε ιδιαίτερα με μια Ιταλίδα καθηγήτρια και ειχε μείνει πολυ ευχαριστημένη. Οποτε θα το σκεφτώ.. :hmm: ευχαριστώ πολυ και πάλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Βόλο περνάω..! Υπάρχουν κάποια φροντιστήρια εδω αλλα γνωστή μου έκανε ιδιαίτερα με μια Ιταλίδα καθηγήτρια και ειχε μείνει πολυ ευχαριστημένη. Οποτε θα το σκεφτώ.. :hmm: ευχαριστώ πολυ και πάλι :)

Παρακαλώ:) Για ό,τι άλλο χρειαστείς μπορείς να με ρωτήσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Το ΚΠΓ Γ1 advance η το ΚΠΓ γ2 proficiency
Ειναι αναγνωρισμένα απο την ευρωπαϊκή Ένωση ,
συνεπώς ειναι στο χέρι κάθε πανεπιστήμιου εαν
Το αναγνωρίσει . Ειναι στο επιπεδο δυσκολίας
Του celi 4 - celi 5 απλά εχει άλλο format .
Θέλει άτομα που να διαχειρίζονται το χρόνο καθώς εχει
7 δοκιμασίες 80 ερώτημα σε 120 λεπτα . Γεμάτο
Κείμενα και λεξιλογικες ασκήσεις - εκφραστικές
Απαιτεί ένα σφαιρικό εύρος γνώσης γιατι θα συναντήσεις
Ασκήσεις που εχουν να κάνουν με εμπειρία .
Για το γ2 θέλει 60% . Γενικά βαθμολογίες στην εκθεση
Και στο προφορικό δεν βάζουν μεγάλες . Θέλει τέσσερα
Χρονια. Το diploma τα τελευταία χρονια το εχουν δυσκολέψει
Θέλει 3 χρονια για να το πάρεις και ισχύει για την ελλαδα.
Εγω είμαι κάτοχος ΚΠΓ b1 ,b2,γ1 και diploma di lingua italiana

Επίσης υπάρχει πλέον και plida c2 αναγνωρισμένο
Απο εξωτερικό και ΑΣΕΠ και ειναι αρκετά φιλικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Για να φτασει καποιος στο ανωτατο πτυχιο, ποσα χρονια χρειαζονται; ειναι αρκετα 4;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Για να φτασει καποιος στο ανωτατο πτυχιο, ποσα χρονια χρειαζονται; ειναι αρκετα 4;

Celi 5; Λίγα μου φαίνονται... Είναι πάρα πολύ απαιτητικό πτυχίο. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με το proficiency... Ωστόσο, τα πάντα εξαρτώνται από τους ρυθμούς που θα προχωρήσεις... Αν κάνεις για παράδειγμα 2 ώρες την εβδομάδα, νομίζω ότι δεν είναι εφικτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Celi 5 δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς
Γιατι πολύ απλά τα θέματα ειναι αφάνταστα δύσκολα
Εχουν αρνητική βαθμολογία και δεν υπάρχει συνψηφισμος
Προφορικά με γραπτά. Επίσης δεν δίνει επάρκεια
. Δεν έχεις κάποιος κίνητρο . Plida c2 και ΚΠΓ
Ισχύουν και έξω . Τέσσερα χρονια ειναι εφικτό
Να το καταφέρεις . Γενικά οι περισσότεροι παίρνουν
Β2 ΚΠΓ η celi 3 και μετά πανε για diploma c1 η ΚΠΓ γ1
Που σε τρία χρονια με καλό διάβασμα το περνάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Άρχισα ιταλικά τελικα..! Ειναι πολυ όμορφη γλωσσα και εξαιρετικά χρήσιμη αν πας Ιταλία γιατι κανενας δεν μιλάει αγγλικά :hehe: Η αλήθεια ειναι οτι δεν ειναι τοοοοοσο ευκολακι οσο λενε, με την έννοια οτι εχουν παραπανω διάβασμα απο τα αγγλικά, τουλάχιστον για εμενα που ξερω μόνο αγγλικά και λίγα γερμανικά. Για παράδειγμα, στα ιταλικα το ρήμα αλλάζει σε κάθε πρόσωπο και υπάρχουν και καποια "ανώμαλα", ενώ στα αγγλικά οχι. Αλλα το καλο ειναι οτι πολλές λέξεις τις χρησιμοποιούμε στα ελληνικά ή ειναι γνωστές απο τα αγγλικά και στην αρχή τουλάχιστον δεν υπάρχει προβλημα. Μαλλον θα δώσω για Β1 τον Μάιο και Β2 του χρόνου τον Νοέμβριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Άρχισα ιταλικά τελικα..! Ειναι πολυ όμορφη γλωσσα και εξαιρετικά χρήσιμη αν πας Ιταλία γιατι κανενας δεν μιλάει αγγλικά :hehe: Η αλήθεια ειναι οτι δεν ειναι τοοοοοσο ευκολακι οσο λενε, με την έννοια οτι εχουν παραπανω διάβασμα απο τα αγγλικά, τουλάχιστον για εμενα που ξερω μόνο αγγλικά και λίγα γερμανικά. Για παράδειγμα, στα ιταλικα το ρήμα αλλάζει σε κάθε πρόσωπο και υπάρχουν και καποια "ανώμαλα", ενώ στα αγγλικά οχι. Αλλα το καλο ειναι οτι πολλές λέξεις τις χρησιμοποιούμε στα ελληνικά ή ειναι γνωστές απο τα αγγλικά και στην αρχή τουλάχιστον δεν υπάρχει προβλημα. Μαλλον θα δώσω για Β1 τον Μάιο και Β2 του χρόνου τον Νοέμβριο.

Συγχαρητήρια..!!! :clapup:
Είναι αλήθεια ότι έχουν πολύ πιο πολύ διάβασμα και τεράστια γραμματική σε σχέση με τα αγγλικά, όμως η σύνταξή τους και ο τρόπος χρήσης των ρημάτων, όπως και πολλές εκφράσεις, μοιάζουν πολύ με τα ελληνικά. Από ανώμαλα αυτή η γλώσσα άλλο τίποτα... :P Καλή επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Nik

Νεοφερμένος

Η Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γειαααα σας! Να σας κανω μια ερωτηση! Εγω εκανα Γαλλικα, εναν χρονο, και δεν μου πολυαρεσαν και ετσι τα παρατησα! Ετσι, λοιπον, σκεφτομαι να ξεκινησω Ιταλικα, εσεις τι πιστευετε? Αξιζει? Επισης σκεφτομαι και για σπουδες στην Ιταλια, τι αποψη εχετε για αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top