Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Χαίρομαι που είσαι ικανοποιημένος με την επιλογή σου! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Και εγώ χαίρομαι γιατί πιστεύω πως κάνω το σωστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

twilight_girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
εγω κανω γερμανικα,επειδη το ηθελε ο μπαμπας μου,αλλα και εμενα μου αρεσουν.περσι εδωσα στο γερμανικο σχολειο θεσσαλονικης,αλλα δεν περασα.δεν πειραζει.κατα τη γνωμη μου τα γερμανικα ειναι πιο ευκολα.μοιαζουν παρα πολυ με τα αγγλικα.η προφορα τους ειναι πιο ευκολη.απο εκει και περα η επιλογη ειναι δικη σου.:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
γαλλικά γιατί είναι το μέλλον μαζί με τα ισπανικά. όλες οι λέξεις τονίζονται στη λήγουσα και μιλιούνται από ένα σισεκατομμύριο άτομα. έχουν 22,000 λέξεις κοινές με τα αγγλικά

τα γερμανικά είναι πιο ευχάριστα και πιο χρήσιμα. εμένα μου φαινόντουσαν πολύ εύκολα..
πλέον κανένας δεν διαλέγει γαλλικά..

Το τι είναι πιο ευχάριστο είναι υποκειμενικό. Λάθος. το τι είναι πιο χρήσιμα εξαρτάται από τον τομέα του καθένα. 40,000 περισσότερο είναι στα γαλλικά φέτος. Έχει αρχίσει να αντιστρέφεται το πράγμα.

Βρήκα την στατιστική που λες και έχει όντως πολύ χρήσιμα στοιχεία.
Στην Δευτεροβάθμια Δημόσια εκπαίδευση στα γυμνάσια υπάρχουν συνολικά 320.000 παιδιά που κάνουν Αγγλικά (πρώτη γλώσσα). Το 2008, 174.500 παιδιά γυμνασίου προτίμησαν ως δεύτερη γλώσσα τα Γαλλικά και μόνο 136.000 Γερμανικά. Τα Γαλλικά υπερτερούν σαφώς όμως πιστεύω ότι θα δεχθούν πιέσεις από τις άλλες λατινογενείς γλώσσες (Ιταλικά Ισπανικά) ως συγγενείς γλώσσες.
Τα Γερμανικά θα δεχθούν πιέσεις κυρίως λόγω της δυσκολίας εκμάθησης.
Ποιό χρήσιμο θα είναι να δημοσιευτεί η στατιστική του 2009 που άρχισαν σε μερικά σχολεία και τα Ιταλικά για να δούμε τις μετακινήσεις, όμως περισσότερα στοιχεία και πιο σίγουρα θα προκύψουν σε 2-3 χρόνια απο τώρα ίσως και παραπάνω.
Το πιο ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου συμπέρασμα είναι ότι η δεύτερη ξένη γλώσσα πέφτει κατακόρυφα στο Δημόσιο Λύκειο και συνολικά μόνο το 10% των μαθητών συνεχίζουν, δεν το περίμενα με τίποτα (σε 207.000 που κάνουν Αγγλικά μόνο 21.000 κάνουν δεύτερη γλώσσα Γαλλικά και Γερμανικά), στα Ιδιωτικά το αντίστοιχο ποσοστό παιδιών που κάνουν δεύτερη γλώσσα είναι 45% δηλαδή σχεδόν 1 στους 2 συνεχίζει.
Πιστεύω ότι τα Ιδιωτικά σχολεία κινούνται πιο ορθολογικά και δεν αφήνουν τα παιδιά να προτιμήσουν κάτι λιγότερο χρήσιμο για το μέλλον τους, δίνοντας άλλες λιγότερο σοβαρές επιλογές ή οι γονεις επενδύουν περισσότερο στις γλώσσες.
Η 2η ξένη γλωσσα είναι σημαντικό προσόν σε μία εργασιακά ανταγωνιστική κοινωνία όπως η σημερινή και δεν θα έπρεπε να διακόπτεται στο Λύκειο.
Δεν διαφωνώ στην πληροφορική (αντίθετα επαυξάνω και θα ήθελα να είχα διδαχθεί και εγώ) αλλά θεατρολογία... με εξέπληξες, εμείς δεν το ξέραμε καν ως μάθημα... γερνάω...

Εμένα τα γαλλικά μου φαίνονται πιο εύκολα από τα ιταλικά και τα ισπανικά και σίγουρα ολοένα και πιο χρήσιμα. Η Γαλλία έφυγε από την Αφρική αλλά τώρα οι περισσότεροι κάτοικοι τα μιλάνε (κάτι που δεν υφίστατο στην αποικιοκρατία).

Και σε users τα γαλλικά είχαν μεγάλη άνοδο πάνω από 500% την τελευταία οχταετία
https://www.internetworldstats.com/stats7.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Μπα..Δεν πρόκειτε να αλλάξω.Θα πάω Γερμανικά.Εξάλλου τώρα ήδη τα άρχισα εδώ και 2 έτη.Κρίμα δεν είναι να πάνε όλα αυτά χαμένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
κι εγω θα σου προτεινα γαλλικα αλλα αφου έχεις αποφασισει για ποιο λογο ρωτας;


Eγώ πάντως θα διάλεγα γερμανικά:)
απο οτι θυμαμαι γαλλικα ξερεις. το αφαιρεσες απο τα προσωπικα σου στοιχεια; η επειδη ξερεις ηδη γαλλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Ας γράψω λοιπόν κι εγω 2-3 λογάκια...εκτός του ότι όποιος δεν παινέσει το σπίτι του θα πέσει και θα τον πλακώσει... τα Γαλλικά τα λάτρεψα από μικρή!Καταρχάς η επιλογή είναι προσωπική του καθενός.Δεν θα γράψω τίποτα σχετικά με την προφορά, γιατί τελικά η προτίμηση είναι κάτι υποκειμενικό και διαφορετικό για τον καθένα.Το μόνο που θέλω να επισημάνω, είναι πως η Γαλλική γλώσσα ανοίγει πόρτες στον επαγγελματικό τομέα, και δεν αποτελεί μόνο μια γλώσσα συνυφασμένη μόνο με ρομαντικούς ήχους και πλούσιο πολιτιστικό υπόβαθρο. Η Γαλλική γλώσσα ομιλείται σε 5 ηπείρους από περισσότερα από 265.000.000 άτομα. Έχει αποφασιστεί να είναι η επίσημη γλώσσα της Ευρωπαϊκής Ένωσης για να διαφοροποιεί από τις ΗΠΑ και είναι η επίσημη γλώσσα των Ολυμπιακών Αγώνων και της Γιουροβίζιον.Η χώρα μας συνεργάζεται στενά με την Γαλλία στον επιχειρηματικό τομέα (δυνατότητα εργασίας,και περισσότερες από 120 Γαλλόφωνες επιχειρήσεις στην Ελλάδα), στον τραπεζικό και ιατρικό τομέα, στις κατασκευές μεγάλων έργων, στην πληροφορική, στην υλοποίηση δορυφορικών προγραμμάτων,στον τομέα τροφίμων, αρωματοποιίας, καλλυντικών. Η Γαλλική Βιομηχανία κατατάσσεται δεύτερη σε ευρωπαϊκό επίπεδο και πρώτη παγκοσμίως στο τομέα της αεροναυτικής και στην τέταρτη θέση της παγκόσμιας παραγωγής αυτοκινήτων.Η εγγραφή στα Πανεπιστήμια της Γαλλίας, γνωστά σε όλο τον κόσμο για την υψηλή επιστημονική τους κατάρτηση είναι πλέον δωρεάν (επειδή είμαστε μέλος της Γαλλοφωνίας) και οι Έλληνες φοιτητές έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους Γάλλους, απολαμβάνοντας τα πλεονεκτήματα ενός εξαιρετικού ποιότητας συστήματος υγείας και κοινωνικών ασφαλίσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
πλέον κανένας δεν διαλέγει γαλλικά..
Παντως αυτο ομολογω οτι δε το περιμενα ( φαινεται οτι εχουν αλλαξει καποια πραγματα απο τοτε που πηγαινα στο γυμνασιο:))Παντως στο γυμνασιο της περιοχης μου μας στερησαν το δικαιωμα της επιλογης της δευτερης ξενης γλωσσας ( γερμανικα ή γαλλικα) :mad:.Σε αυτο οφειλεται και η αποτυχια μου να μαθω γαλλικα βλεπετε δημιουργηθηκαν δεσμοι <<μισους>>...

submarine νομιζω οτι εκανες πολυ καλη επιλογη !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
κι εγω θα σου προτεινα γαλλικα αλλα αφου έχεις αποφασισει για ποιο λογο ρωτας;



απο οτι θυμαμαι γαλλικα ξερεις. το αφαιρεσες απο τα προσωπικα σου στοιχεια; η επειδη ξερεις ηδη γαλλικα;

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι θέλω να ακούσω γνώμες για να δω αν έκανα το σωστό,άμα έκανα λάθος στην 2α γυμνασίου θα αλλάξω σε Γαλλικά(νομίζω γίνεται να αλλάξεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diavasma!!!

Νεοφερμένος

Ο diavasma!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
εΣου προτείνω ανεπιφύλακτα Γερμανικά!!!

1ον)είναι πανεύκολα (παρόλο που πηγαίνω σε φροντιστήριο)
2ον)ακόμα και κάποια παιδιά που δεν πήγαιναν Γερμανικά και διάβαζαν 5-10 λεπτά (!) είχαν 20!
3ον)κάναμε μόνο το ich=εγώ du=εσύ er/sie/es=αυτό κλπ. και μόνο κάτι κειμενάκια που οι μισές λέξεις μοιάζουν με τα αγγλικά!

Καλά έκανες που διάλεξες Γερμανικά! και θα το καταλάβεις στην πορεία.

Υ.Γ. Αρκεί όμως να διαβάζεις και λίγο :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ναι,Είναι λίγο δύσκολα.Δεν λες ότι είναι και έυκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι θέλω να ακούσω γνώμες για να δω αν έκανα το σωστό,άμα έκανα λάθος στην 2α γυμνασίου θα αλλάξω σε Γαλλικά(νομίζω γίνεται να αλλάξεις)

και εγω νομιζω οτι γινεται. ποτε δεν ειναι αργα, καπου εδω το διαβασα
https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%82:Francostas
Η συνταξη των γαλλικων ειναι πολυ πιο κοντα στα γαλλικα, στα γερμανικα ειναι πιο δυσκολη και απο τα αρχαια ελληνικα. Ισως η πιο δυσκολη συνταξη που υπαρχει στην ευρωπη μαζι με τα ολλανδικα. παντως η αποφαση πρεπει να ειναι δικη σου, και μονο δικη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγώ έκανα γαλλικά και σου προτείνω να προτιμήσεις τα γερμανικά.
Τζάμπα κόπος μου φάνηκε,ποτέ δεν κατάφερα να τα μάθω καλά αν και στα αγγλικά ήμουν πολύ καλός και τα γερμανικά πρέπει να είναι πιο χρήσιμα.
-----------------------------------------
τα γερμανικά είναι πιο ευχάριστα και πιο χρήσιμα. εμένα μου φαινόντουσαν πολύ εύκολα..
πλέον κανένας δεν διαλέγει γαλλικά..
Πιο ευχάριστα να τα ακούς;Δεν νομίζω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ούτε εγώ το νομίζω!!! Αν ήταν να διαλέξω από ακουστικής απόψεως, γαλλικά με 1000!!!! Πάντως εγώ είχα διαλέξει γαλλικά γιατί εκτός από το ότι κάνω γαλλικά μου φαίνεται πιο ωραία γλώσσα σε αντίθεση με τα γερμανικά που μου θυμίζουν λίγη "βαρβαρότητα"... Μάλλον η προφορά με κάνει να πιστεύω κάτι τέτοιο....Είναι λίγο βαριά..... Πάντως όπως και νά 'χει εσύ διαλέγεις!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
και εγω νομιζω οτι γινεται. ποτε δεν ειναι αργα, καπου εδω το διαβασα
https://el.wiktionary.org/wiki/Χρήστης:Francostas
Η συνταξη των γαλλικων ειναι πολυ πιο κοντα στα γαλλικα, στα γερμανικα ειναι πιο δυσκολη και απο τα αρχαια ελληνικα. Ισως η πιο δυσκολη συνταξη που υπαρχει στην ευρωπη μαζι με τα ολλανδικα. παντως η αποφαση πρεπει να ειναι δικη σου, και μονο δικη σου


Συμφωνώ. Τα γαλλικά γίνονται ολοένα και πιο χρησιμα όπως και τα ισπανικά. Άσε που μπήκαμε στη Γαλλοφωνία και ακόμα καποιοι δεν το χουν καταλάβει. Οι φίλοι μου πουεπέλεξαν γερμανικά τώρα δεν βρίσκουν δουλειά γιατί υπάρχουν πολλοί εργάτες που επιστρέδουν από τη Γερμανία και προτιμούνται από τους εργοδότες γιατί είναι ποιο εξοικοιωμένοι με τη γλώσσα και δεν ζητούν πολλά λεφτά γιατί δεν έχουν πτυχειο. Γαλλικά και πάλι γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δηλαδή έκανα βλακεία που διάλεξα Γερμανικά?Ναι όμως στην Χαλκιδική όλες Γερμανίδες είναι.Πως θα συνεννοηθώ με τις κοπελιές?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
υπαρχουν και τα αγγλικα να συννενοηθεις δεν τιθεται θεμα τοτε για να συνενοηθουν αυτοι μαζι μας πρεπει αν ξρουν ελληνικα.


πηγαινε να δεις σην ορθογραφια β γυμνσιου με τα ουγκα και τα τσο κατι τετοια να δεις μπερδεμα ενω ξερεις στα γαλλικα την ορθογραφια πιο ευκολα με κατι κολπακια τωρα εγω γερμανικα δεν θα διαλεγα τα γαλλικα ειναι πιο ωραια και σε δραστηριοποιουν να τα διαβασεις εχω κανει γερμανικα φροντηστηριο και τα σταματησα επειδη ηταν μεγαλη βλακεια που δεν εκανα γαλλικα που μου αρεσαν αλλα θεωρουσα τα γερμανικα πιο ανωτερα



τα ιταλικα ειναι πανευκολααααααααααααααααααααα σκεψου το καλα




ολα ομως απαιτουν διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Οι γερμανοί ξέρουν αγγλικά σε καλό επίπεδο για να συννενοηθείς μαζί τους ενώ οι γάλλοι τίποτα ή ελάχιστα. Το ίδιο και οι γαλλόφωνοι. Αν δεν ξέρεις γαλλικά πρέπει να είσαι καλός μίμος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
γαλλικα φορεβερ!
απιστευτη γλωσσα ,απο αποψη προφορας και πολιτισμου...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
και ειναι πολλοι πολιτισμοι γιατι γαλλικα δεν ειναι μονο η Γαλλια:):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top