Λογοτεχνία Γ' λυκείου

SIFOS

Νεοφερμένος

Η SIFOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ξερει κανεις τι αλλαγες θα γινουν στη λογοτεχνια θεωρητικης κατευθυνσης απο σεπτεμβρη;θα αλλαξει το βιβλιο η η υλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunt

Νεοφερμένος

Ο sunt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ξερει κανεις τι αλλαγες θα γινουν στη λογοτεχνια θεωρητικης κατευθυνσης απο σεπτεμβρη;θα αλλαξει το βιβλιο η η υλη;


εχω κανει και εγω παρομοια ερωτηση σε αλλο ποστ γενικα για τα μαθηματα της θεωρητικης αλλα δεν απαντησε κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης Παπαδάκη

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης Παπαδάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ξερει κανεις τι αλλαγες θα γινουν στη λογοτεχνια θεωρητικης κατευθυνσης απο σεπτεμβρη;θα αλλαξει το βιβλιο η η υλη;

Δε νομίζω να αλλάξει τίποτα. Ετοίμαζαν καινούργιο βιβλίο αλλά ....κάπου κόλλησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
η καθηγητρια μου μου ειπε οτι δε θα αλλαξει τουλαχιστον για φετος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
και παλι καλα να λετε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Η λογοτεχνία πρέπει να βγεί απο τα εξεταστέα μαθήματα...................απλά γιατί κάτι μ....... καθηγητές δεν έχουν ιδέα ούτε για να διδάξουν, ούτε για να διορθώσουν το εν λόγω μάθημα.Αυτή είναι η αλήθεια και οι περοσσότεροι το ξέρουν.!!!Εσείς που είστε καθηγητές πόσο σίγουροι είστε για τη λογοτεχνική δεξιότητα σας και πιστεύετε οτι μπορείτε να διορθώσετε με επιτυχία ενα διαγώνισμα σχετικό με τη λογοτεχνία.???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Εσένα σου χει μείνει το απωθημένο με τη λογοτεχνία στις πανελλήνιες.Δε μπορώ να καταλάβω γιατί σε απασχολεί τόσο ακόμα και τώρα που είσαι στη σχολή σου.
Η λογοτεχνία δεν πρέπει να εξετάζεται πάντως,αλλά είναι ένα εξαίσιο "μάθημα",το καλύτερο που έχω παρακολουθήσει.Είχα βέβαια και καθηγητές που έβλεπαν και πίσω από τις εξετάσεις και μας προκαλούσαν να νιώσουμε το εκάστοτε ποίημα ή πεζό.
Αν κοιτάς να μάθεις απ'έξω αναλύσεις και δε θα την ευχαριστηθείς και πολλές πιθανότητες έχεις να μη γράψεις καλά επειδή δε θα 'χεις καταλάβει την ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αν οι καθηγητές ξέραν λογοτεχνία δεν θα ήταν καθηγητές...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Τι θα ήταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ο τιδηποτε αλλο, εκτος απο φιιλολογοι.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Δεν ήσουν πολύ σαφής.Τέλος πάντων,2 καθηγητές μου πάντως είναι και ποιητές,εκδίδουν τώρα μάλιστα μια ποιητική συλλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Αν οι καθηγητές ξέραν λογοτεχνία δεν θα ήταν καθηγητές...!

Τουναντίον,πιστεύω ότι αυτοί που ξέρουν λογοτεχνία πρέπει να γίνονται καθηγητές.Γιατί αυτοί θα μεταδώσουν το πάθος για τη λογοτεχνία στους μαθητές τους,και αυτοί είναι οι λίγοι άξιοι της θέσης τους που ενδιαφέρονται πραγματικά για το αντικείμενό τους.Δυστυχώς,οι περισσότεροι από αυτούς εστιάζουν αποκλειστικά στη δομή των εξετάσεων και πολύ πιθανόν να μπήκαν στη σχολή που μπήκαν όχι επειδή πορώνονται με τη λογοτεχνία αλλά επειδή κοιτάνε την αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Εσένα σου χει μείνει το απωθημένο με τη λογοτεχνία στις πανελλήνιες.Δε μπορώ να καταλάβω γιατί σε απασχολεί τόσο ακόμα και τώρα που είσαι στη σχολή σου.
Η λογοτεχνία δεν πρέπει να εξετάζεται πάντως,αλλά είναι ένα εξαίσιο "μάθημα",το καλύτερο που έχω παρακολουθήσει.Είχα βέβαια και καθηγητές που έβλεπαν και πίσω από τις εξετάσεις και μας προκαλούσαν να νιώσουμε το εκάστοτε ποίημα ή πεζό.
Αν κοιτάς να μάθεις απ'έξω αναλύσεις και δε θα την ευχαριστηθείς και πολλές πιθανότητες έχεις να μη γράψεις καλά επειδή δε θα 'χεις καταλάβει την ουσία.
Συμφωνω απολυτα με ολα τα παραπανω!! Και μενα το μαθημα της λογοτεχνιας ηταν με διαφορα το αγαπημενο μου (αν και στην τελικη δεν πηρα οσο αξιζα) και μια πραγματικη οαση μεσα στην ανουσιοτητα της παπαγαλιας... Απλα μαγεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Παιδια εγω ειχα μια καθηγητρια στο φροντηστηριο που μου εκανε λογοτεχνια...Την αμφισβητουσα συνεχεια...Ελεγα οτι δεν μας τα λεει καλα,ηθελα να την αλλαξω,πιστευα οτι με αυτα που μας λεει να διαβασουμε δεν θα γραψω τιποτα κτλπ...

Ομως εκανε ωραιο μαθημα...Συμβιβαστηκα κ ειπα οτι δεν μπορω να κανω κατι αρα ας κανω οτι λεει και θα δουμε στο τελος...

Μαλιστα στον ελεγκτη μας εδωσε 6 σελιδες σημειωσεις μαζι με το κεε!Σε αντιθεση με ενα βοηθημα που ειχα και ειχε 30+σελιδες για αυτο το κειμενο...Τ να εκανα διαβασα αυτες τις 6 σελιδες με πολυ ανασφαλεια....Δεν μπορουσα να κανω κ αλλιως...Το αποτελεσμα...16,2...Και οχι δεν ειμαι καλος στη λογοτεχνια...Απλα,τελικα ειναι οντως μια πολυ αξιολογη καθηγητρια....Να 'ναι καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
καλησπερα! εγω περασα φιλολογια φετος! μεγαλη αγαπη η λογοτεχνια και οσοι την αγαπουν πραγματικα θα πρεπει να ακολουθουν την φιλολογια και να μην αναλωνονται σε αλλα επαγγελματα λογω επαγγελματικης αποκαταστασης η κυρους! την λογοτεχνια την λατρευα απο παιδι και τελικα πηρα 19,7 φετος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top