Μπερδεμένος με τις σπουδές μου

norbit

Νεοφερμένος

Ο norbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πραγματι το 1ο ετος ακομα και το 2ο. σε οποιαδηποτε πολυτεχνικη σχολη και αν πας, σου δινει μια μικρη γευση για τη σχολη στο συνολο της.Μεσα απο τον οδηγο σπουδων,καποιες συζητησεις και παρακαλουθησεις μεγαλυτερων ετων κατεληξα οτι το αντικειμενο του ναυπηγου μου αρεσει αρκετα. Οσο για τα οικονομικα δεν με ενδιαφερει το κομματι της διοιηκησης,μαρκετινγκ κλπ αλλα πιο πολυ το θεωρητικο. Σε αυτο κατεληξα εχοντας μια μικρη εμπειρια απο αοθ γενικα απο καποια βιβλια που διαβαζα και φυσικα απο τον οδηγο σπουδων.Και το αλλο στα θεωρητικα οικονομικα που μου αρεσει ειναι η ευρεια επισκοπηση της κοινωνιας σε αντιθεση με τα πιο ειδικευμενα τμηματα της διοιηκησης,μανατζμεντ μαρκετινγκ, λογιστικη κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Koιτα αν λες οτι σε αρεσει ο τομεας του ναυπηγου ισως μια εναλακτηκη ηταν καποιο μεταπτυχειακο πανω στο τομεα που θες δυστηχος δεν εχω εικονα απο θεωριτικο οικονομικο τομεα για να σε πω κατι παραπανω αλλα γενικα αν πιστευεις οτι σε δυσκολευει το τμημα ειναι καλητερα να φυγεις τωρα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Sos!!! Μ αρεσουν πολυ τα μαθηματικα και η φυσικη αλλα δεν θελω να σπουδασω μονο ενα απ τα δυο....δηλαδη ή μαθηματικο ή φυσικο..τι να κανω??υπαρχει καποιο πολυτεχνειο που να τα συνδυαζεΙ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Σχολή Ε.Μ.Φ.Ε
https://www.semfe.ntua.gr/el/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι μονο για θεσ νικη δυστυχως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι μονο για θεσ νικη δυστυχως!!

Σε ολα τα πολυτεχνεια θα βρεις και μαθηματικα και φυσικη, αλλα θα φας και αλλα μαθηματα στην μαπα που δεν εχουν σχεση!!! Διαλεξε μια απ τις 2 επιστημες και πηγαινε η μαθηματικο η φυσικο , αλλιως βαλε καποια πολυτεχνικη, αφου θες μονο θεσσαλονικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν και μου αρέσει πάρα πολύ αυτό που σπουδάζω (Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων), δεν σας κρύβω ότι ώρες ώρες σκέφτομαι πώς θα ήταν καλύτερα -αντί για 2ο μάστερ- να συνέχιζα με σπουδές σε κάποιο οικονομικό (προπτυχιακό) τμήμα. Τώρα όμως ό,τι έγινε έγινε. Θα τελειώσω αυτό που ξεκίνησα σε ορίζοντα τετραετίας και μετά θα δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πειραιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αν και μου αρέσει πάρα πολύ αυτό που σπουδάζω (Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων), δεν σας κρύβω ότι ώρες ώρες σκέφτομαι πώς θα ήταν καλύτερα -αντί για 2ο μάστερ- να συνέχιζα με σπουδές σε κάποιο οικονομικό (προπτυχιακό) τμήμα. Τώρα όμως ό,τι έγινε έγινε. Θα τελειώσω αυτό που ξεκίνησα σε ορίζοντα τετραετίας και μετά θα δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πειραιά.
Εχεις πολύ όρεξη βλέπω ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δια βίου Μάθηση.
Εγώ πάω για μεταπτυχιακό και 2ο προπτυχιακό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
2ο προπτυχιακό πού αν επιτρέπεται, Χρήστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μεταπτυχιακό, πού αν επιτρέπεται, Χρήστο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εχω μια ερωτηση. Ολα αυτα τα μεταπτυχιακα και τα εξτρα πτυχια για ποιο λογο; Για την τρελα για τα χαρτια; Λογω πορωσης με τις σπουδες; Ή για καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση; Πραγματικα το εχω απορια.

Εγω παντως αν ειναι δυνατον ουτε μεταπτυχιακο δεν θα θελα να κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εχω μια ερωτηση. Ολα αυτα τα μεταπτυχιακα και τα εξτρα πτυχια για ποιο λογο; Για την τρελα για τα χαρτια; Λογω πορωσης με τις σπουδες; Ή για καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση; Πραγματικα το εχω απορια.

Εγω παντως αν ειναι δυνατον ουτε μεταπτυχιακο δεν θα θελα να κανω.

Ε ,αν δεν εχεις με τι να ασχοληθεις κανεις κανα 2-3-νοστο μετπατυχιακο/προπτυχιακο να περναει η ωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ενα μεταπτυχιακό για να εμβαθύνουμε και να εξειδικεύσουμε το αντικείμενο του προπτυχιακού, νομίζω ότι είναι απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ένα μεταπτυχιακό γενικά χρειάζεται. Τώρα κάποιος για να πάει να βγάλει 2η σχολή, είτε δεν είναι ευχαριστημένος με την 1η του, είτε δεν έχει μάθει, ότι αν σου αρέσει και κάποιο άλλο αντικείμενο, τότε μπορείς να ασχοληθείς και μόνος σου για την πλάκα σου, χωρίς να πάρεις πτυχίο.

Εννοείται φυσικά πως αν η 2η σχολή είναι κοντά στην 1η σου, μπορείς κάλλιστα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό. Οπότε μιλάμε, θεωρώντας ότι η 2η σχολή είναι διαφορετική της 1ης. Και αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί και με ένα 2ο αντικείμενο για την πλάκα του, αλλά και «γιατί έτσι, γιατί να μην έχω τη δυνατότητα στο μέλλον να δουλεύω και πάνω σε κάτι άλλο?», τότε απλά δεν του αρέσει σε μεγάλο βαθμό η 1η του σχολή. Αλλιώς δε θα σκεφτόταν καν από τόσο νωρίς(βασικά ίσως και ποτέ) μια 2η. Anyway, ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ε ,αν δεν εχεις με τι να ασχοληθεις κανεις κανα 2-3-νοστο μετπατυχιακο/προπτυχιακο να περναει η ωρα

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους κάποιοι/ες από εμάς επιθυμούμε να είμαστε σε μια διαδικασία δια βίου εκπαίδευσης. Κανείς/μία δεν συνεχίζει τις σπουδές του ως ενήλικας/η μόνο για να περάσει την ώρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους κάποιοι/ες από εμάς επιθυμούμε να είμαστε σε μια διαδικασία δια βίου εκπαίδευσης. Κανείς/μία δεν συνεχίζει τις σπουδές του ως ενήλικας/η μόνο για να περάσει την ώρα του.

Και με τη δουλεια τι γινεται?δουλευεις παραλληλα με τις σπουδες σου?

Καλο ειναι να σπουδαζεις αρκει να μην γινεται να να αποφυγεις την εισοδο στην αγορα εργασιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Και με τη δουλεια τι γινεται?δουλευεις παραλληλα με τις σπουδες σου?
Ναι καλέ, εργάζομαι εδώ και 15 χρόνια ως νηπιαγωγός. Το ανοιχτό πανεπιστήμιο λειτουργεί το Σαββατοκύριακα. Έχω 5 παρακολουθήσεις για κάθε θεματική. Έτσι, συνδυάζεται. Επιπλέον,είμαι λάτρης της γνώσης κι όχι μοριοθήρας. Το λέω αυτό, γιατί πολλές συναδέλφισσες σπουδάζουν μόνο για να πάρουν μόρια κι όχι για να βελτιωθούν στην εργασία τους.

Καλο ειναι να σπουδαζεις αρκει να μην γινεται να να αποφυγεις την εισοδο στην αγορα εργασιας
Πάντα ήμουν αντίθετη σ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω και τις σπουδες τις βλεπω σαν επενδυση. Επενδυεις χρονο και χρημα για να εχεις καποιο μελλοντικο οφελος.

Επισης το "1 μεταπτυχιακο ειναι απαραιτητο" ειναι πολυ σχετικο. Οταν εχεις βγαλει μια σχολη με 65 μαθηματα, δουλεια χρειαζεσαι, οχι κι αλλα χαρτια. Αυτη η νοοτροπια του απαραιτητου μεταπτυχιακου μας εχει οδηγησει να βγαινουν στην αγορα εργασιας ατομα 25-26 χρονων και να μην εχουν δουλεψει ουτε μια ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω και τις σπουδες τις βλεπω σαν επενδυση. Επενδυεις χρονο και χρημα για να εχεις καποιο μελλοντικο οφελος.

Επισης το "1 μεταπτυχιακο ειναι απαραιτητο" ειναι πολυ σχετικο. Οταν εχεις βγαλει μια σχολη με 65 μαθηματα, δουλεια χρειαζεσαι, οχι κι αλλα χαρτια. Αυτη η νοοτροπια του απαραιτητου μεταπτυχιακου μας εχει οδηγησει να βγαινουν στην αγορα εργασιας ατομα 25-26 χρονων και να μην εχουν δουλεψει ουτε μια ωρα.

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι αν με κάποιο τρόπο είχες εξασφαλίσει το επαγγελματικό σου μέλλον, δεν θα σπούδαζες; Σπουδάζεις μόνο για το μελλοντικό όφελος; Επίσης το να βγει κάποιος στην αγορά εργασίας στα 25-26 χρόνια του, προσωπικά δεν το βλέπω καθόλου κακό. Αντίθετα το θεωρώ ιδανική ηλικία. Απόψεις είναι αυτές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top