Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,802 εγγεγραμμένα μέλη και 2,440,992 μηνύματα σε 76,702 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 261 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο θεμιτό είναι να λογοκρίνονται τα Μ.Μ.Ε.;

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 18:11, 06-06-09:

το ζητημα ειναι οτι η υπευθυνη αρχη εκρινε οτι η ταδε εκπομπη πρεπει να σταματησει.
θεωρειτε οτι ειναι θεμιτο να υπαρχει ως ενα βαθμο ελεγχος στα ΜΜΕ ή οχι;
(ας γινει split αν ειναι, θεωρω οτι ειναι αρκετα ενδιαφερον θεμα)
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Purple sunrise (Λουδοβίκος ο 16ος)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

O Purple sunrise έγραψε: στις 18:47, 06-06-09:

Ναι φυσικά και είναι θεμιτό.
Παράθεση

Μαρουλάκι (Χρονοκράτωρ)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H Μαρουλάκι έγραψε: στις 01:15, 07-06-09:

Δύο ερωτήσεις.
Με απόφαση του Ε.Σ.Ρ. "Η Στιγμή της αλήθειας" ΚΟΒΕΤΑΙ οριστικώς
γιατί κόβεται οριστικώς;

και β)
καλό είναι να υπάρχει κάποια λογοκρισία αλλά σε θέματα γλώσσας και όχι παραποιήση περιεχομένου. Δηλαδή καλό είναι να λογοκρίνονται κείμενα που τα λένε χύμα ή που έχω ακατάλληλο περιεχόμενο(τολμηρό κυρίως) και δεν έχουν καλή χρήση της γλώσσας. Όμως δεν είναι σωστό να παραποιούνται κείμενα που εκφέρουν γνώμες, αντίθετες και όχι αρεστές πάντα,αλλά με σωστές συντάξεις και χρήση της γλώσσας. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε κείμενα αλλά και σε εκπομπες.
Παράθεση

Whatmarie

Φοιτητής

H Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H Whatmarie έγραψε: στις 14:01, 07-06-09:

εγω διαφωνω καθετως στην αποφαση τους αυτη...τοση βια,τοσα σκανδαλα (βλ. υπουργους,πατριαρχες κτλ) και τους πειραξε το παιχνιδι...ουτε κι εγω δεν το εβλεπα,αλλα αμα ο αλλος θελει να "εξευτελιστει" εσενα τι σε νοιαζει???σε τοσες χωρες προβαλεται,εδω δεν τους αρεσε...δημοκρατια εχουμε
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 14:10, 07-06-09:

απο τη μια μπορω να καταλαβω τα επιχειρηματα για το ζητημα της ελευθερης διακινησης των ιδεων. απο την αλλη, θα διαφωνησω με την whatmarie στο εξης: σε μια κοινωνια ειναι τουλαχιστον εγωιστικο και σιγουρα αντιδημοκρατικο να λειτουργουμε με βασει τη λογικη του "εμενα τι με νοιαζει αν θελει να εξευτελιστει ο αλλος" και μαλιστα δημοσια. τα ΜΜΕ γενικοτερα εχουν μεγαλη επιρροη και μπορουν να διαμορφωνουν συνειδησεις. επομενως η λογικη του "τι με νοιαζει εμενα;", ειτε αφορα τα ΜΜΕ, είτε της εκλογες, ειναι ενα δειγμα κοινωνικης αδρανειας.

δε θεωρω σοβαρο επιχειρημα το οτι προβαλεται σε τοσες χωρες, καθως και οι υπολοιπες χωρες εχουν αρκετα μεγαλα κοινωνικα προβληματα. ετσι και αλλιως, ειναι μιμητισμος το να υιοθετεις συμπεριφορες αλλων ανθρωπων ακριτα, επειδη στα ματια σου φανταζουν ανωτεροι.

Υ.Γ. δεν θεωρω οτι το πολιτευμα μας ειναι δημοκρατικο
Παράθεση

razorbladeDream

Φοιτητής

H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε: στις 14:49, 07-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
το ζητημα ειναι οτι η υπευθυνη αρχη εκρινε οτι η ταδε εκπομπη πρεπει να σταματησει.
θεωρειτε οτι ειναι θεμιτο να υπαρχει ως ενα βαθμο ελεγχος στα ΜΜΕ ή οχι;
(ας γινει split αν ειναι, θεωρω οτι ειναι αρκετα ενδιαφερον θεμα)
Δεν πρεπει κατ εμε να υπαρχει ελεγχος των ΜΜΕ και αυτο διοτι ο "μονοπλευρος"ελεγχος εχει φερει αυτη την ξεφτιλα των ΜΜΕ.Αν δεν υπηρχε πχ το θεμα τηλεθεαση δλδ προβολη αρα και αυξηση εσοδων στο ταδε καναλι δεν θα ειχαμε και αυτο το ξεπεσμο της τηλεορασης το ισιο ισχυει και γιατον τυπο και ραδιοφωνικους σταθμους.Το οτι καποιοι μπορουν και επιβαλλονται με σκοπο το κερδος εχει οδηγησει εκει τα ΜΜΕ αν δεν υπηρχε ο σκοπος του κερδους και της "δοξας" η πληροφορηση δεν θα ηταν τοσο συγκεκριμενου τυπου και θα υπηρχε περισσοτερη δημοκρατια και ελευθερη εκφραση,οταν ομως ο ταδε διευθυντης σου λεει κοψε το λαιμο σου δεν θα μιλησεις-γραψεις ασχημα-κατακρινεις το ταδε κομμα εε αμεσως αμεσως η πληροφορια γινεται απο συγκεκριμενη οπτικη γωνια αρα αλλοιωνεται η αληθεια.Τα ΜΜΕ πρεπει να εχουν ελευθερη εκφραση για να παραγουν μη στοχευμενη πληροφορηση χωρις κανενα σκοπο παρα μονο την αληθεια.Οσο υπαρχει αυτου του ειδους ελεγχος μην περιμενεις να βελτιωθουν στο ελαχιστο.
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από fasdag
Υ.Γ. δεν θεωρω οτι το πολιτευμα μας ειναι δημοκρατικο
ΔΕΝ εχουμε Δημοκρατια εδω και χρονια..αμφιβαλλω αν ειχαμε και ποτε προσφατα..
Παράθεση

οΟοNantiAoOo (ναντια-βασουλα)

Μαθητής Β' λυκείου

H ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H οΟοNantiAoOo Μπουκλεεεεες♥ έγραψε: στις 15:15, 07-06-09:

πιστεβω πως η λογοκρισια στη τηλεοραση ειναι σωστη εωσ ενα βαθμο οπως και σε οτιδηποτε αλλο μπορει να υπαρξει.......σε μερικεσ περιπτωσεισ, οπως σε στιγμεσ που προβαλεται ομη βια, ειναι αναγκαια γιατι πολοι ανθρωποι επηρεαζονται.....οταν ομως λογοκρινονται εκπομπες η και σειρες που προβαλουν καποιεσ γνωμεσ που δεν ειναι αρεστες στο κρατος....τοτε αυτο ειναι φασισμος κατα τη γνωμη μου.....
η λογοκρισια που επικρατει σε ολα τα Μ.Μ.Ε εχει οδηγησει και στον εξευτελισμο τους......
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,075 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 15:16, 07-06-09:

Καθόλου θεμιτό. Έλεγχος μόνο στο πρόγραμμα της ΕΡΤ, που έχει συγκεκριμένο στόχο σύμφωνα με το Καταστατικό της και πληρώνεται απ'τον πολίτη.
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 15:46, 07-06-09:

και τα ιδιωτικα καναλια εχουν ενα συγκεκριμενο σκοπο. ή μαλλον δυο σκοπους
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

H ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H οΟοNantiAoOo Μπουκλεεεεες♥ έγραψε: στις 15:50, 07-06-09:

να κονομανε και....???
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 15:59, 07-06-09:

να ενημερωνουν και να διασκεδαζουν/ψυχαγωγουν. εχουν και αυτα καταστατικο
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

H οΟοNantiAoOo Μπουκλεεεεες♥ έγραψε: στις 16:01, 07-06-09:

σωστο κι αυτο.....
Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr έγραψε: στις 18:11, 07-06-09:

Προσωπικά πιστεύω πως είναι και δεν είναι θεμιτό να λογοκρίνονται τα ΜΜΕ.Θεμιτό θα είναι όταν προβάλλονται καταστάσεις βίας,φανατισμού και παραπληροφόρησης.Διότι οι καταστάσεις αυτές μπορεί να επηρεάσουν το τηλεθεατή αρνητικά και να του προβάλλουν λανθασμένα πρότυπα.Αθέμιτο θα ήταν σε περιπτώσεις που προβάλλεται η αλήθεια,η σωστή ενημέρωση και η καλλιέργεια του πνεύματος του τηλεθεατή(πχ ντοκιμαντερ).

Όμως σε καμία περίπτωση τα ΜΜΕ δεν πρέπει να επεμβαίνουν στη προσωπική ζωή των ανθρώπων ή να τους εξανδραπονδίζουν και να τους καθιστούν παθητικά και ανενεργά μέλη της κοινωνίας.
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 18:14, 07-06-09:

απο την αλλη, τι γινεται οταν εχουμε να κανουμε με διαφορετικες αποψεις, που πιθανοτατα να ειναι ακραιες για μια ομαδα ανθρωπων ενω για μια αλλη οχι
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε: στις 18:55, 07-06-09:

Είμαι απόλυτα ενάντια της λογοκρισίας ιδεών,λόγου κτλ.
Είμαι υπέρ ενός αυστηρού έλεγχου ποιότητας του οποίου τα κριτήρια μπορεί να στηρίζονται είτε στην τυχόν νομοθεσία είτε σε κάποια στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα και σε κάποιους άγραφους ηθικούς κανόνες.
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 19:15, 07-06-09:

οι ηθικοι κανονες διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο και απο κοινωνικες ομαδες
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 19:42, 07-06-09:

Έστω, στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Συμφωνώ με τη domenica στο συγκεκριμένο σημείο.

Α, και για να μη διεκδικήσω εγώ τα εύσημα, θα την προέτρεπα να βάλει αυτή τη διαφήμιση του mtv.
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε: στις 20:09, 07-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
Έστω, στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Συμφωνώ με τη domenica στο συγκεκριμένο σημείο.

Α, και για να μη διεκδικήσω εγώ τα εύσημα, θα την προέτρεπα να βάλει αυτή τη διαφήμιση του mtv.
Voila:
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=IWpJjTwXFWo&feature=related[/ame]
Πατήστε fullscreen για να βλέπετε καλύτερα τα γράμματα.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,228 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 20:15, 07-06-09:

τρομερη διαφημιση, δεν απορω γιατι τη λογοκριναν στην Αμερικη, δηλαδη νταξ..
censorship is cancer οπως λεει και ο Maynard
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε: στις 20:32, 07-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από domenica7
Είμαι απόλυτα ενάντια της λογοκρισίας ιδεών,λόγου κτλ.
Είμαι υπέρ ενός αυστηρού έλεγχου ποιότητας του οποίου τα κριτήρια μπορεί να στηρίζονται είτε στην τυχόν νομοθεσία είτε σε κάποια στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα και σε κάποιους άγραφους ηθικούς κανόνες.
Ισχυριζεται την εφαρμογη δυο ιδεων που ειναι διαμετρικα αντιθετες , η λογοκρισια ειναι ελεγχος.
Εγω ειμαι εντελως αντιθετος με οποιοδηποτε απολυταρχικο αποφθεγμα που λεει πως συμφωνα με τον ταδε κανονα ηθικης ειναι ενταξει να προβληθει τουτο αλλα το αλλο δεν ειναι.Η ηθικη καθε ομαδας ειναι ξεχωριστη με το να δικαιωνεις την ηθικη της μιας εδραιωνεις την αδικια της αλλης .
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια