Σπουδές στο εξωτερικό

angelita8l8

Νεοφερμένος

Η angelita8l8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.... ειμαι καινουρια εδω και χρειαζομαι απεγνωσμενα βοηθεια.....!!!!


Σκέφτομαι τις σπουδές στο εξωτερικό, σε χώρες όπως Αγγλία ή Αμερική αλλα δεν ξερω πολλά πραγματα:(

Αυτό που με απασχολεί κυρίως ειναι τί απαιτήται για να γίνει καποιος δεκτος σε πανεπιστήμια τύπου Harvard (εκτός από πλούσιους συγγενείς που δυστυχώς δεν έχω...:P)


ενδιαφέρομαι για σχολές ιατρικής και φυσικής

please help me γιατι εχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ..

Ευχαριστώ προκαταβολικά.....!:P:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelita8l8

Νεοφερμένος

Η angelita8l8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ευχαριστώ!

αλλά.. έχω ήδη διαβάσει σχεδόν όλα τα σχετικά θέματα και δυστυχώς δεν πήρα ικανοποιητική απάντηση στο ερώτημα τι πρέπει να κάνω για να με δεχτούν...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelita8l8

Νεοφερμένος

Η angelita8l8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μάλιστα...Λοιπόν επειδή θα δώσω και εγώ για εξωτερικό με ''υποτροφία'' τα πανεπιστήμια για τα όποια θέλεις ζητάνε πάρα πολλά.

όταν λες με υποτροφία...... πως το κατάφερες αυτό??!?!?!?!?:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelita8l8

Νεοφερμένος

Η angelita8l8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
χμμμ..... μάλιστα. Ευχαριστώ.
και μήπως μπορείς να μου πεις που θα βρω πληροφορίες γι αυτές τις εξετάσεις? ιστοσελίδες η κατι τέτοιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelita8l8

Νεοφερμένος

Η angelita8l8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αλλά είσαι ακόμη στην Β'λυκείου και το πιο σωστό είναι να επικεντρωθείς στα μαθήματα σου.:) Έχεις πολύ χρόνο να σκεφτείς για τα υπόλοιπα..:)

Φιλικά,


δεν θα συμφωνήσω.. Του χρόνου τελειώνω το λύκειο και παρόλο που πιστεύω πως θα τα πάω καλά με τις πανελλήνιες, δεν ξερω ακόμα τι θα κάνω με την τριτοβάθμια εκπαίδευση......
Ομολογώ πως έχω αρχίσει να αγχώνομαι:emm:

ουφφφφ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelita8l8

Νεοφερμένος

Η angelita8l8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου δωσει πληροφορίες για το στυλ των εξετάσεων που δίνεις για αυτά τα πανεπιστήμια???
επισης οι εξετάσεις και η συνέντευξη (για να σε δεχτουν στο πανεπιστήμιο) γινεται στην Ελλαδα η στο ιδιο το πανεπιστήμιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vas564

Νεοφερμένος

Η Vas564 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
αν θελεις να μπεις σε καλα πανεπιστημια πρεπει να αρχισεις προετοιμασια απο τωρα..SAT, TOEFL ζητανε πολλα πανεπιστημια στην Αμερικη.επισης αν θελεις να παρεις υποτροφια πρεπει να εχεις καλους βαθμους στο σχολειο..να κανεις εξωσχολικες δραστηριοτητες..να εχεις ενα καλο βιογραφικο οπως ανεφεραν παραπανω..αυτα απο προσωπικη εμπειρια!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vas564

Νεοφερμένος

Η Vas564 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αλήθεια έδωσες για εξωτερικό φέτος?Έκανες αίτηση?

ναι αμε!!αργησα ομως λιγο τις προθεσμιες..οποτε δεν θα παω και σε τοσο καλο πανεπιστημιο οπως ηθελα..εσυ για μεταπτυχιακο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelita8l8

Νεοφερμένος

Η angelita8l8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Επίσης πολύ καλά πανεπιστήμια έχει και η Αγγλία σε αυτό που ζητάς...

Ναι το σκέφτομαι σοβαρά για Αγγλία.
-----------------------------------------
αν θελεις να μπεις σε καλα πανεπιστημια πρεπει να αρχισεις προετοιμασια απο τωρα..SAT, TOEFL ζητανε πολλα πανεπιστημια στην Αμερικη.επισης αν θελεις να παρεις υποτροφια πρεπει να εχεις καλους βαθμους στο σχολειο..να κανεις εξωσχολικες δραστηριοτητες..να εχεις ενα καλο βιογραφικο οπως ανεφεραν παραπανω..αυτα απο προσωπικη εμπειρια!:no1:


Πώς προετοιμαζόμαστε για αυτές τις εξετάσεις?? θα μπορούσα στο φροντιστήριο μου??

για το βιογραφικό έχω πτυχία αγγλικών, γαλλικών και υπολογιστών αλλα απο εξωσχολικές δραστηριότητες τίποτα..... θα έχω μεγάλο πρόβλημα μ' αυτά??

ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες όλων σας....;):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Συνέντευξη δεν χρειάζεται να κάνεις είναι το μόνο σίγουρο!!!Η Ελλάδα δεν εντάσσεται στα μέρη όπου είναι εφικτή η συνέντευξη

Σύντευξη χρειάζεται συχνά στα πολύ καλά πανεπιστήμια και σε περίπτωσεις που λόγω γεωγραφικής απόστασης είναι δύσκολο να γίνει από κοντά τότε γίνεται με άλλους τρόπους...πχ μέσω τηλεφώνου ή skype :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_v

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
έχω την εντήπωση ότι είμαι ο πιο σπόρος εδωμέσα αλλα anyway..εγώ με τη σειρά μου έχω να σας πώ ότι μου αρέσει να βάζω στόχους και να τους πραγματοποιώ,έχοντας πάντα βέβαια στην άλλη άκρη του μυαλού μου και μια εναλακτική λύση...έτσι σαν στόχο έχω βάλει να μπώ στο βιολογικό και στη συνέχεια θα με ενδιέφεραι να πάω για κάποιο μεταπτυχιακό στην Αμερική ή στη Γερμανία για να ασχοληθώ με την ανασολογία ή και σε κάποιον άλλον τομέα...(ξέρω ότι με αυτά που γράφω φαίνομαι λίγο φυτουκλάκι αλλα πιστέψτε με δεν είμαι καθόλου)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelita8l8

Νεοφερμένος

Η angelita8l8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όχι δεν μπορείς να κάνεις προετοιμασία από τα κανονικά φροντιστήρια γιατί οι εξετάσεις αυτές έχουν διαφορετική ύλη..Όσο για το βιογραφικό μετράνε όλα..αλλά να ξέρεις κάθε χρόνο κάνουν μαθητές από όλον τον κόσμο αίτηση και παίρνουν πολύ μικρό ποσοστό..


Που μπορώ να μάθω για την ύλη των εξετάσεων????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Χρειαζονται οι εξεις εξετάσεις:
SATs(Αρκετα δυσκολο ιδικα το Critical Reading)Πληροφορίες:www.collegeboard.org(Υλη:
Μαθηματικα(πολυ ευκολα)
Critical Reading(πολυ δυσκολο απαιτειται αριστη γνωση λεξιλογιου)
Writing(επισης πολυ ευκολο)
Πρεπει να ξερεις οτι δεν υπαρχουν φροντιστηρια για αυτα.Τετοια πραγματα δεν ισχυουν στο εξωτερικο,πρεπει οτι κανεισ απο μονος σου)
ΤΟΕΦΛ(Ενας αποδεκτος βαθμος ειναι συνηθως πανω απο 100,απαιτειται αριστη γνωση αγγλικων)PL= www.toefl.org
ΣΑΤ Subjects για τα πολυ καλα πανεπηστημια.
Αν θες να πας Αμερικη πρεπει να αρχισεις οσο πιο νωρις γινεται καθως η διαδικασια ξεκιναει πολυ νωρις(καμια σχεση με ελλαδα).Πρεπει να εχεις πολυ καλους βαθμους και κατι το ιδιετερο.Σου μιλαω εκ πειρας οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο αλλα αμα το θεσ πραγματικα πολεμησε το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το SAT ως επί το πλείστον είναι γελοίο, τα Μαθηματικά του έχουν γελοίο τρόπο εξέτασης και ύλη αστεία, 100 επίπεδα πιο κάτω από τις Πανελλήνιες. Αν μπορείς να περάσεις μια συγκεκριμένη βάση μορίων, μπορείς να περάσεις και σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο, δεν είναι τόσο δύσκολο. Εκτός πια κι αν είσαι της τάξης των 12-13 χιλιάδων μορίων. Είναι αλήθεια πως το critical reading είναι το πιο δύσκολο μέρος, αλλά στην ουσία δεν είναι πιο δύσκολο απ'το cloze και το λεξιλόγιο του Michigan Proficiency. Ακόμη κι εγώ που δεν έχω proficiency (είμαι στο επίπεδο πάντως), τώρα έκανα ένα mock (προσομοίωση) κι έπιασα 15 στα 25. Το όλο ζήτημα ειδικά για την Αμερική είναι να έχεις λεφτά να πληρώσεις τη σχολή, εκεί δεν είναι δωρεάν. Κι επίσης να σε δεχτούν γιατί δέχονται λίγα άτομα. Σε επίπεδο εξετάσεων οι Πανελλήνιες, για μια καλή σχολή, της τάξεως των 18000+ μορίων είναι πολύ πιο δύσκολου επιπέδου.
Ισχύουν ανάλογα τη χώρα. Υπάρχουν ειδικά course, φροντιστήρια, μέσα στα αμερικάνικα σχολεία (τα οποία δεν είναι δωρεάν, επίσης). Δεν υπάρχει ενιαίο σύστημα εξέτασης στις περισσότερες χώρες, όπως εδώ, δε μπορείς να μιλάς γενικά.
Στις περισσότερες Ευρωπαικές χώρες, πάντως, ισχύουν ακριβώς τα ίδια που ισχύουν και για τους κατοίκους των χωρών αυτών και σε επίπεδο εισαγωγής και σε επίπεδο κόστους. Στην Αγγλία είναι 4 χιλιάδες λίρες το χρόνο η αμοιβή των περισσότερων πανεπιστημίων (στη Σκοτία δεν είναι τόσο). Στις ΗΠΑ είναι πολύ περισσότερο, οι περισσότεροι Αμερικάνοι παίρνουν δάνεια για να σπουδάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelita8l8

Νεοφερμένος

Η angelita8l8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λοιπόν,καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες..

Είδα τις εξετάσεις SAT και κατάλαβα ότι δεν είναι δύσκολο για μένα να πετύχω.(ακούγομαι λίγο σαν ψώνιο το ξέρω αλλα μου φάνηκαν εύκολα...:P)

έχω όμως απορίες......
1) αυτές οι εξετάσεις αρκούν για να περάσω για παράδειγμα στο πανεπιστημίο του Cambridge?? αν όχι τι άλλο χρειάζεται?
2) Πως γίνεται να πάρω υποτροφία για κάποιο πανεπιστήμιο σαν αυτό?
3) Υπάρχει κάποιο γραφείο ή κάτι τέτοιο στην Ελλάδα όπου μπορώ να ρωτήσω για σπόυδές στο εξωτερικό???

κάθε πληροφορία βοηθάει όπως και οι ιστοσελίδες που μου προτείνετε!!!

ευχαριστώ, προκαταβολικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
https://spoudes-agglia.gr/

Αυτό ίσως σε βοηθήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike-kun

Νεοφερμένος

Ο mike-kun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, ημουν και εγω ενας απο τους υποψηφιους τον πανελληνιων του 2010. Δυστυχως για μενα δεν περασα στην σχολη που ηθελα αλλα δεν το εβαλα κατω. Ειχα κανει αιτησεις για σπουδες στο εξωτερικο απο τον περασμενο ιανουριο σε περιπτωση που γινοταν κατι τετοιο. Συγκεκριμενα οι αιτησεις εχουν γινει σε πανεπιστημια της Αγγλιας. Το προβλημα λοιπον ειναι πως τελικα απερριψα τις προτασεις των πανεπιστημιων για προσωπικους λογους, πριν παρω στα χερια μου τις βασεις των πανελληνιων, αλλα οι συγκεκριμενες καταστασεις δεν ισχυουν πλεον πραγμα που σημαινει οτι εχω την δυνατοτητα να παω στο εξωτερικο αν μου ξαναδωθει ευκαιρια. Ανοιξα παλι τις αιτησεις και μου απαντησαν πως ισως με δεχτουν ιανουριο και αν οχι τοτε, θα με δεχοντουσαν τον αλλο σεπτεμβρη. Αυτη η απαντηση μου ηρθε απο το πανεπιστημιο του Bolton για σπουδες πανω στην βιολογια. Λοιπον, οι ερωτησεις μου ειναι: Ποσο καλο ειναι το συγκεκριμενο τμημα αυτου του πανεπιστημιου? Τι ακριβως επιλογες εχω οσο αφορα μεταγραφες σε παρομοια τμηματα αλλων πανεπιστημιων και κατα ποσο ειναι αυτες εφικτες? Και τελος τι ακριβως θα μου προσφερει ενα πτυχιο απο πανεπιστημιο του εξωτερικου συγκρινοντας το βεβαια με ενα αντιστοιχο ελληνικο?

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.... ειμαι καινουρια εδω και χρειαζομαι απεγνωσμενα βοηθεια.....!!!!


Σκέφτομαι τις σπουδές στο εξωτερικό, σε χώρες όπως Αγγλία ή Αμερική αλλα δεν ξερω πολλά πραγματα:(

Αυτό που με απασχολεί κυρίως ειναι τί απαιτήται για να γίνει καποιος δεκτος σε πανεπιστήμια τύπου Harvard (εκτός από πλούσιους συγγενείς που δυστυχώς δεν έχω...:P)


ενδιαφέρομαι για σχολές ιατρικής και φυσικής

please help me γιατι εχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ..

Ευχαριστώ προκαταβολικά.....!:P:thanks:

Γενικά (επειδή ήδη από πέρσι το έχω ψάξει αρκετά για προπτυχιακό στο Ην.Βασίλειο, συγκεκριμένα για Ιατρική) οι πληροφορίες που έχω συλλέξει so far για Αγγλία είναι οι εξής:


  • Πρέπει να γνωρίζεις ότι για ΟΛΑ τα πανεπιστήμια ισχύει η διαδικασία αιτήσεων μέσω UCAS (University and College Admissions System) μέσω Internet. Αυτό σημαίνει πως για να ξεκινήσεις τις σπουδές σου τον Οκτώβριο του 2011, για παράδειγμα, οφείλεις να έχεις υποβάλλει την αίτηση σου μέχρι μέσα Ιανουαρίου 2011 (εκτός από Oxbridge για τα οποία το deadline είναι 15 Οκωβρίου του 2010 ( bummer...:))). Η αίτηση περιλαμβάνει : α) επιλογή μέχρι 5 πανεπιστημίων στα οποία θα σταλεί η αίτηση, β) το λεγόμενο personal statement ( ένα σύντομο κείμενo 500-550 λέξεων στο οποίο παραθέτεις λόγους που σε ώθησαν να σπουδάσεις το αντικείμενο, τα προσόντα σου που θεωρείς ότι θα σε βοηθήσουν στις σπουδές, κ.ο.κ.) και γ) πληροφορίες σχετικά με τα πτυχία, το σχολείο που τελείωσες κτλ.. Επιπρόσθετα έγγραφα μπορούν να αποτελέσουν συστατικές επιστολές καθηγητών. Αναλυτικά μπορείς να βρεις πληρέστερες πληροφορίες : https://www.ucas.ac.uk/
  • Το βασικό σημείο σε όλη τη διαδικασία προετοιμασίας είναι οι επιλογή των πανεπιστημίων (κανε την έρευνα σου, τα site πανεπιστημίων είναι παραπάνω από επεξηγηματικά και θα πρότεινα να επικοινωνήσεις κατευθείαν μέσω e-mail με όσα σε ενδιαφέρουν, δηλώνοντας την εκπαιδευτική φάση που βρίσκεσαι και ζητώντας πληροφορίες και συμβουλές για την περίπτωση σου.) Μέσω UCAS έχεις τη δυνατότητα επιλογής μονάχα 5 πανεπιστημίων ( για Ιατρική 4...:/:), οπότε ψάξ' το διεξοδικότατα!
  • Αυτό που ενδιαφέρει κυρίως τους καθηγητές εκεί είναι το ενδιαφέρον και το πάθος για το αντικείμενο. Αυτό ψάχνουν κυρίως στον υποψήφιο, δεδομένου , φυσικά, ότι πληρεί τις προϋποθέσεις πτυχίων γλωσσομάθειας, γνωστικού αντικειμένου, κτλ. (αναλυτικές πληροφορίες θα βρεις για κάθε course στα sites πανεπιστημίων).
  • Τα περισσότερα πανεπιστήμια εντάσσουν στη διαδικασία επιλογής και τη συνέντευξη. Βέβαια, αυτό το στάδιο ποικίλει ανάλογα με το επιστημονικό αντικείμενο πάντα, καθώς κάποια courses το απαιτούν ενώ άλλα όχι (πάλι θα πρέπει να συγκεκριμενοποιήσεις το αν απαιτείται συνέντευξη ή όχι σε κάθε πανεπιστήμιο). Για Ιατρική, έχε υπόψη σου πως η συνέντευξη είναι υποχρωτική (καθώς τα τελευταία χρόνια ο ανταγωνισμός, και επομένως το επίπεδο των υποψηφίων, έχει ανέβει αρκετά), και πάιζει καθοριστικό ρόλο την επιτυχία της αίτησης σου, καθώς η συζήτηση που περιλαμβάνει έχει ως στόχο να αναδείξει όλα εκείνα τα χαρ/κα που δεν φαίνονται στην αίτηση (πχ. τρόπος σκέψης, συνειδητοποίηση του τι περιλαμβάνει μια ιατρική καρίερα , κ.ά.).
  • Ένα επιπλέον σημείο, στο οποίο θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη σημασία, είναι τα qualifications που ζητά το κάθε πανεπιστήμιο για το course που σε ενδιαφέρει (υπογραμμίζω : προσοχή πoικίλουν ανά πανεπιστήμιο). Σε πολλά αρκεί το Απολυτήριο ( βαθμός περίπου πάνω από 18.5 ,αλλά πάλι για απαιτητικά course ζητούν παραπάνω). Αν ενδιαφέρεσαι, ωστόσο, για τα πλέον αρτιότερα πανεπιστήμια (όπως UCL, Imperial College, King's College ( στο Λονδίνο) ή Oxbridge ή University of Southampton ή Exeter, κ.ά.) ζητούν επιπλέον και 2-3 A-Levels ( ή GCE's όπως είναι αλλιώς γνωστά) σε σχετικά με το επιλεγόμενο course μαθήματα. Αναφορικά με τα A-levels, είναι πτυχία που αποκτά κανείς μετά από 2 χρόνια προετοιμασίας ( οι εξετάσεις είναι "σπασμένες" ανάμεσα σε 1ο-2ο χρόνο), αλλά με σοβαρό και εντατικό διάβασμα, δίνεται η δυνατότητα του ενός χρόνου. Το γνωστικό επίπεδο δεν είναι απαραίτητα υψηλότερο σε βάθος συγκριτικά με τις Πανελλήνιες, αλλά σίγουρα σε εύρος ύλης. Διαπραγματεύεσαι, δηλαδή, περισσότερες πτυχές του επιστημονικού αντικειμένου αλλά σε σχετικά "επιφανειακό" επίπεδο. (Μην φανταστείς το βάθος της Ανάλυσης στα Μαθηματικά Γ' Λυκείου ή την ανάλυση του γενικότερου κεφαλαίου της Γενετικής στη Βιολογία αντίστοιχα.) Απλά, η δυσκολία τους έγκειται στην κριτική ικανότητα του μαθητή, καθώς με τόσο εύρος ύλης, επικρατούν συνδιαστικού τύπου ερωτήσεις. Γενικά, δεν είναι δυσκολότερες από τις Πανελλήνιες [περίπου ίδιας δυσκολίας απλά με διαφορετικού τύπου ύλη), αλλά απαιτούν εξίσου σκληρή προετοιμασία. Ας μην αναλωθώ, όμως, αλλό σε αυτό το θέμα. Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για κάποιο course που απαιτεί A-levels, you 're more than welcome to ask for details, μιας και εγώ από Σεπτέμβρη του '11 (καλώς εχόντων των πραγμάτων και μπω σε Ιατρική σχολή εδώ) ξεκινάω. Εφόσον ενδιαφέρεσαι για Ιατρική : Τα minimum requirements (στις περισσότερες σχολές) είναι: α) ένα άριστο Απολυτήριο (19/20) [βέβαια κορυφαίες σχολές στο Λονδίνο όπως UCL & Imperial College, δεν δέχονται πλέον το απολυτήριο και απαιτούν ΙΒ (International Baccalaureate) ή Α-Levels], β) συνήθως απαιτούνται επιπρόσθετα 2-3 A-Levels [μόνο στο King's College London δέχονται μόνο με Απολυτήριο (θεωρητικά) , αλλά και πάλι νομίζω πως ένα Απολυτήριο σε αίτηση για Ιατρική στο Ην.Βασίλειο σε μειώνει δεδομένου του υψηλού ανταγωνισμού] και γ) ένα όσο το δυνατόν ισχυρότερο βιογραφικό, όπως προανέφεραν και άλλα παιδιά. Αναφορικά με το τελευταίο, διακρίσεις σε Πανελλήνιους διαγωνισμούς, συμμετοχή σε ομάδες σχολικών εργασιών ή και εξωσχολικές δραστηριότητες (μουσική, αθλητισμός, κοκ.) είναι ιδιαίτερης βαρύτητας, καθώς αποτελούν χαρακτηριστικά καθαρά προσωπικά που είναι απαραίτητα για να ξεχωρίσεις μεταξύ άριστων (σε γνωστικό-επιστημονικό επίπεδο) υποψηφίων.
  • Ας περάσουμε τώρα στο "επίμαχο" ( και δικαίως,δηλαδή) ζήτημα: το οικονομικό. Τα δίδακτρα σε ΟΛΑ τα πανεπιστήμια της Μ.Βρετανίας έχουν το κάτω φράγμα των £3,290 ετησίως (περίπου 3.900 ευρώ). Σε κάποια πανεπιστήμια ίσως ανεβαίνουν λίγο, αλλά σίγουρα δεν ξεπερνούν τις 3,500-3,600 λίρες. Αυτά τουλάχιστον θα ισχύσουν μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012. Η τωρινή βρετανική κυβέρνηση, όμως, σχεδιάζει να ανεβάσει τα λεγόμενα tuition fees μέχρι τις 9,000 λίρες...(!) ( θα ισχύσει από το 2012). Έχουν δημιουργηθεί έτσι , όπως ίσως θα έχεις ακούσει, μαζικές κινητοποιήσεις μαθητών-καθηγητών για το συγκεκριμένο θέμα, οι οποίες ευελπιστώ να πιάσουν τόπο (αν και δυστυχώς δεν το νομίζω...:/:). Αυτό που πρέπει να συνυπολογίζεις στα συνολικά έξοδα είναι η διαβίωση, η οποία (το ελάχιστο) κυμαίνεται στα 10.000-12.000 ευρώ επιπλέον (...). Πάντως το να δίνω "νούμερα" είναι πολύ σχετικό καθώς παράγοντες που καθορίζουν τα έξοδα διαβίωσης είναι τόσο η πόλη, το πανεπιστήμιο, το αν θα μένεις σε πανεπιστημιακή εστία ή όχι (καμία σχέση με τις περισσότερες ελληνικές), όσο και (αν μη τι άλλο) ο προσωπικός σου τρόπος ζωής.
  • Σχετικά με τις υποτροφίες, από την λίγη έρευνα που έκανα, επιλογές υπάρχουν. Κυρίως, όμως, από Βρετανικά Ιδρύματα ή και πανεπιστήμια. Αναφορικά με τον τρόπο, συνήθως περιλαμβάνει την εξαιρετική επίδοση σε κάποιες εξετάσεις που δοιργανώνει το Ίδρυμα ή το πανεπιστήμιο, ή ακόμα και στα A-Levels. Στην Ελλάδα, ίσως μέσω του British Council, αλλά έχω την εντύπωση πως κυρίως στηρίζουν μεταπτυχιακές σπουδές. Υπάρχουν και ελληνικά Ιδρύματα φυσικά, αλλά κυρίως για υποτροφίες διπλωματικής , κοκ, και όχι προπτυχιακά. Πάντως ειλικρινά, δεν το έχω ψάξει διεξοδικά το θέμα των υποτροφιών, οπότε μη σε πάρω και στον λαιμό μου. Μια άλλη επιλογή, ωστόσο, που ίσως σου φανεί χρήσιμη, είναι τα student loans που παρέχονται σαν οικονομική βοήθεια είτε από τα ίδια τα πανεπιστήμια, είτε από εκπαιδευτικούς βρετανικούς οργανισμούς.
  • Μιας και ενδιαφέρεσαι για Ιατρική, μια επιπρόσθετη εξέταση που ισχύει για τους υποψηφίους (πάλι για λόγους "κοσκινίσματος" δεδομένου του ανταγωνισμού) είναι το UKCAT (UK Clinical Aptitude Test) και το BMAT (Biomedical Admissions Test). Το πρώτο ισχύει για τις περισσότερες σχολές Ιατρική στο Ην.Βασίλειο, ενώ το δεύτερο χρησιμοποιείται από Oxbridge, UCL και Imperial. Για περισσότερες πληροφορίες : https://www.ukcat.ac.uk/ https://www.admissionstests.cambridgeassessment.org.uk/adt/bmat
Εν ολίγοις, η συμβουλή μου είναι να ψάξεις αναλυτικά σε σελίδες των ίδιων των πανεπιστημίων, όπως και να επικοινωνήσεις με τα γραφεία του Βρετανικού Συμβουλίου σε Αθήνα ή Θεσ/νίκη ( μπορείς να κλείσεις ραντεβού και να μιλήσεις προσωπικά με άτομα ειδικευμένα στην διαδικασία αιτήσεων και επιλογής πανεπιστημίων.). Παρ' όλα αυτά, επιμένω πως η προσωπικά έρευνα είναι ανεκτίμητης αξίας. Όπως σίγουρα κατάλαβες, τα πράγματα για Ιατρική είναι αρκετά "ζόρικα" και απρόβλεπτα, καθώς ακόμα και αν πας πολύ καλά στο εξεταστικό κομμάτι της προετοιμασίας, μπορεί να χαντακωθείς στη συνέντευξη. All in all, αναμφισβήτητα υπάρχει ανταγωνισμός. Ωστόσο, αν πραγματικά το θέλεις και είσαι διατεθιμένη να κουραστείς (και το εννοώ) [και ιδιαίτερα μετά από μια χρονιά όπως η Γ' Λυκείου], νομίζω πως αξίζει (και με το παραπάνω) τον κόπο (προσωπική άποψη πάντα). Βέβαια πάντα υπάρχει και η εναλλακτική της ειδικότητας στο εξωτερικό.
Ελπίζω να βοήθησα ( όσο μπορούσα τουλάχιστον). Πάντως, για οποιαδήποτε επιπρόσθετη απορία σου δημιουργηθεί ή πληροφορία που θελήσεις, θα βοηθούσα μετά χαράς. :D

Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτεινη Παπαδοπ

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη Παπαδοπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Συγνωμη αν θα σε απογοητευσω αλλα πιστευω πως πρεπιε να γνωριζεις καποια πραγματα..αφφου στοχευεισ σε πανεπιστημια τουθ επιπεδου του harvard πρεπει να έχεισ στο νου σου οτι το να περασεισ σε αυτα τα πανεπιστημια ειναι παρα παρα πολυ δυσκολο...Καταρχην απο όλους τους μαθητες που κανουν ιτηση για να φοιτησουν στο harvard δεκτοι γίνονται γύρω στο 60 τι εκετο και η επιλογη τους γινεται με διαφορα σταδια γραφοντας εξετασεισ με θέματα που επιλεγει το πανεπιστημιο και φυσικα λαμβανονται υποψην όλες σου οι επιδοσεισ σε όλες τις ταξεις του σχολειου όχι μονο στην 3η λυκειου οπως γίνεται στην Ελλάδα.Ακόμη η γνώσηη των αγγλικων που πρεπει να εχεισ πρεπει να ειναι πολύ υψηλού επιπέδου..όλα αυτα ισχύουν για τους μαθητες που κανουν αίτηση για το harvard χωρίς υποτροφία δηλαδη πληρώνοντας..Τα χρήματα που χρειαζονται είναι γύρω στις 80.000 ευρω..Τώρα αν θέλεισ να πάρεισ υποτροφία στο harvard εκει τα πραγματα είναι πραγματικά σχεδόν αδύνατα (συγνώμη κιολασ που στο λεω ετσι αλλά αυτη είναι η αληθεια) Κάθε δίνονται υποτροφίεσ που καλύπτουν το 5% αυτων που κάνουν αίτηση για να παρουν υποτροφία..Σκέψου οτι αυτες τις λιγοστες θεσεισ τις διεκδικουν πραγματικα εκατομμύρια παιδια απο όλο τον κόσμο..
Η γνώμη μου είναι ότι για να μπεις σε αυτο το πανεπιστημιο ένας μαθητης πρέπει να είναι και απιστυετα εξυπνος και πολύ πλουσιος..για να παρεισ υποτροφια πρεπει να είσαι μαθητης πολυ ανωτερου επιπέδου...Τωρα όλα αυτα είναι απλα η αποψη μου..αν εσυ πιστευεισ πως εχεισ τις δυνατοτητεσ κανε την προσπαθεια σου..Δες και αυτο πιστευω θα σε βοηθησει https://www.harvard.edu/
Καλή τυχη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

todosjuntos

Νεοφερμένος

Η todosjuntos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
χρειάζομαι και εγώ βοήθεια !θέλω να σπουδασω στην Γερμανία, είμαι ελληνογερμανίδα και μιλάω με την μητέρα μου αντί για ελληνικά περισσότερο γερμανικά. Δηλαδή ξέρω να μιλάω, να καταλαβαίνω και να συνομιλάω στην χώρα την ίδια πολύ καλα.
Θέλω να μάθω πόσο ακριβές είναι οι σπουδές στο εξωτερικό ,τι θα μου ζητήσουν τα πανεπιστήμια τησ Γερμανίας?
επίσης τι θα κοιτάξουνε?δηλαδή παίζουν μεγάλο ρόλο οι πανελλήνιες?'Η περισσότερο ο βαθμός τετραμήνου?

Ουφφφφφφ,βοήθεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top