Μεταπτυχιακά πολιτικών μηχανικών

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
γινετε ενας πολιτικος μηχανικος να κανει μεταπτυχιακο στην αρχιτεκτονικη??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όλα γίνονται.

Πολιτικός μηχανικός με μεταπτυχιακό στην αρχιτεκτονική. Αρχιτέκτων μηχανικός με μεταπτυχιακό στις κατασκευές και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ευχαριστω ρε geoste να σαι καλα!!!




*¨πολυ ωραια η ροδος εχω παει αρκετες φορες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω ορισμενα πραγματα σχετικα με αυτο...

1ον Τι είναι καλύτερο?? Να ξεκινήσει καποιος ως πολιτικός μηχανικός και μόλις τελειώσε να κάνει μεταπτυχιακά στη αρχιτεκτονική ή να τελειώσει αρχιτεκτων μηχανικός και να κανει μεταπτυχιακα πολιτικου μηχανικου???

2ον Που μπορει να κανει καποιος αυτα τα μεταπτυχιακα??? Πρεπει να παει εξωτερικο η γινεται και Ελλαδα??

3ον Αναγνωρίζεται και με τις 2 ιδιότητες απο το ΤΕΕ?? Γενικότερα, μπορει να αναλάβει το ρόλο τοσο του πολιτικου μηχανικου όσο και τ αρχιτεκτονα σε ενα εργο??

Αυτα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ξερει καποιος?? Μου αρεσουν και οι 2 σχολες αλλα δεν ξερω ποια να επιλεξω, γι αυτο και ενας συνδυασμος θα ήταν το καλυτερο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
1ον: Προσωπικό ζήτημα. Εξαρτάται από το τί σου αρέσει περισσότερο. Δες όμως εδώ και το σχόλιο στο τέλος...

2ον: Και εξωτερικό και Ελλάδα. Αρκεί να βρεις το μεταπτυχιακό που σου αρέσει (και να γίνει δεκτός φυσικά)...

3ον: Όχι, γιατί τα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα αναγωρίζονται ΜΟΝΟ στο πτυχίο (τα μεταπτυχιακά ΔΕΝ φέρουν επαγγελματικά δικαιώματα) και κατ' επέκταση το ΤΕΕ (το Επιμελητήριο των Μηχανικών) θα σου προσφέρει/αναγνωρίζει τα (αντίστοιχα) επαγγελματικά δικαιώματα του εκάστοτε πτυχίου σου και μόνον.

Σχόλιο: Στο πτυχίο θα σου χορηγηθεί η ΣΦΑΙΡΙΚΗ γνώση γύρω από την "επιστήμη" που θα φοιτήσεις (Πολιτικός Μηχανικός ή Αρχιτέκτων Μηχανικός) στα 5 κατ' ελάχιστον έτη και ίσως μέσα από την επιλογή των μαθημάτων σε κάποια εξάμηνα να επικεντρωθείς λίγο περισσότερο σε έναν τομέα/εξειδίκευση. Στο μεταπτυχιακό (συνήθως 1 έτους) θα μάθεις ΜΟΝΟ ένα μέρος/κομμάτι της "επιστήμης" που θα διαλέξεις (εξ' ού και εξειδίκευση)...

Από την άποψη των "περισσοτέρων επαγγελματικών δικαιωμάτων" (δηλαδή κατηγορίες έργων/μελετών που μπορείς να αναλάβεις, ισχύος της υπογραφής σου κτλ) που προσφέρει το πτυχίο (δες και 3ον), το πτυχίο Πολιτικός Μηχανικός προσφέρει περισσότερα από ό,τι το πτυχίο Αρχιτέκτων Μηχανικός.

Αν από την άλλη πάρεις το πτυχίο και από τις δύο σχολές, τότε είσαι ΟΚ (αλλά περισσότερα χρόνια και εξετάσεις από ό,τι 1 πτυχίο και 1 μάστερ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω ορισμενα πραγματα σχετικα με αυτο...

1ον Τι είναι καλύτερο?? Να ξεκινήσει καποιος ως πολιτικός μηχανικός και μόλις τελειώσε να κάνει μεταπτυχιακά στη αρχιτεκτονική ή να τελειώσει αρχιτεκτων μηχανικός και να κανει μεταπτυχιακα πολιτικου μηχανικου???

2ον Που μπορει να κανει καποιος αυτα τα μεταπτυχιακα??? Πρεπει να παει εξωτερικο η γινεται και Ελλαδα??

3ον Αναγνωρίζεται και με τις 2 ιδιότητες απο το ΤΕΕ?? Γενικότερα, μπορει να αναλάβει το ρόλο τοσο του πολιτικου μηχανικου όσο και τ αρχιτεκτονα σε ενα εργο??

Αυτα... :P

1) Το τι είναι καλύτερο επιδέχεται πολλές ερμηνείες. Άλλος κρίνει με βάση την γνώση και άλλος με βάση το επάγγελμα. Τα επαγγελματικά δικαιώματα τα καθορίζει το δίπλωμα και μόνο αυτό. Και 100 μεταπτυχιακά να έχεις πάρει, έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με εκείνον που δεν έχει κανένα. Οπότε από πλευράς επαγγέλματος η ερώτηση είναι "Τι είναι καλύτερο; Να τελειώσει κάποιος πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτων;" Ανάλογα με την προτίμηση του καθενός.

Το καλύτερο για κάποιον που θέλει να κάνει μεταπτυχιακό είναι να ανήκει στο αντικείμενο που σπούδασε. Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα συναντήσει προβλήματα έλλειψης γνώσεων στο μεταπτυχιακό που θα επιλέξει. Αυτό ισχύει είτε ένας πολιτικός μηχανικός κάνει μεταπτυχιακό στη αρχιτεκτονική είτε ένας αρχιτεκτων μηχανικός κανει μεταπτυχιακό στις κατασκευές. Προσωπικη μου άποψη είναι πως ο πολιτικός μηχανικός μπορεί ευκολότερα να ασχοληθεί με την αρχιτεκτονική από ότι ο αρχιτέκτων με τη δομική μηχανική και έτσι μπορεί ευκολότερα να παρακολουθήσει ένα μεταπτυχιακό στην αρχιτεκτονική από έναν αρχιτέκτονα στις κατασκευές.

2) Στο εξωτερικό μπορεί να πάει κάποιος για μεταπτυχιακό αλλά πρέπει να πάρει αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ αν επιστρέψει στην Ελλάδα. Πολλοί πάνε στην Αγγλία, στο Imerial College of London. Μεταπτυχιακά γίνονται και στην Ελλάδα αλλά χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα. Κάποιος που σπούδασε μηχανικός στο εξωτερικό, πρέπει να έχει και Bachelor και Master για να εγγραφεί στο ΤΕΕ αναγνωρισμένα από ΔΟΑΤΑΠ.

3) Αν ένας πολιτικός μηχανικός έχει μεταπτυχιακό στην αρχιτεκτονική, δεν έχει κανένα παραπάνω διακαίωμα τόσο στα αρχιτεκτονικά όσο και οπουδήποτε αλλού από οποιονδήποτε πολιτικό μηχανικό με ή χωρίς μεταπτυχιακό. Το ίδιο ισχύει και για τους αρχιτέκτονες και για κάθε ειδικότητα μηχανικού. Το μεταπτυχιακό είναι προσόν για να προσληφθείς και όχι για να ασκήσεις το επάγγελμα γι αυτό και δεν προσδίδει επαγγελματικά δικαιώματα. Για να έχει κάποιος 2 ειδικότητες μηχανικού πρέπει να είναι κάτοχος των διπλωμάτων των προπτυχιακών κύκλων σπουδών των Πολυτεχνικών σχολών της Ελλάδας των ειδικοτήτων αυτών. Τότε το ΤΕΕ σου δίνει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και για τις 2 ειδικότητες ή και 3 ή και 4 ή και όσες θέλει κανείς αρκεί να έχει το προπτυχιακό δίπλωμα της κάθε ειδικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό είναι προσόν για να προσληφθείς και όχι για να ασκήσεις το επάγγελμα γι αυτό και δεν προσδίδει επαγγελματικά δικαιώματα.

Μόλις πήρα πρέφα ότι 2 άτομα "απάντησαν" (πάνω-κάτω τα ίδια) την ίδια στιγμή στην ίδια ερώτηση και καθώς διάβαζα το κειμενάκι που παρατέθηκε θυμήθηκα μία εξαίρεση που είχα ξεχάσει...

Λοιπόν ναι, τα μεταπτυχιακά ΔΕΝ προσφέρει επαγγελματικά δικαιώματα, εκτός από μία περίπτωση (αν δεν κάνω κάποιο λάθος, γιατί δεν είμαι και του κλάδου τους): μεταπτυχιακό στα "Οικονομικά/Διοίκηση Επιχειρήσεων" (τύπου ΜΒΑ), βάσει του οποίου το Οικονομικό Επιμελητήριο σου δίνει τη δυνατότητα να εγγραφείς άσχετα με το πτυχίο σου... Τώρα αν έχεις περιορισμό στις επαγγελματικές τάξεις ή στο μέγεθος της οικονομικής μελέτης που υπογράφεις δεν το ξέρω...

Επειδή όμως είναι άσχετο με το θέμα... σταματώ εδώ.
Κάποια στιγμή όμως πρέπει να μαζευτούν νομίζω όλα αυτά τα μικρά-μικρά και χρήσιμα σε ένα μέρος, γιατί έχουν αναφερθεί σκόρπια δεξιά και αριστερά και είναι κρίμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μόλις πήρα πρέφα ότι 2 άτομα "απάντησαν" (πάνω-κάτω τα ίδια) την ίδια στιγμή στην ίδια ερώτηση και καθώς διάβαζα το κειμενάκι που παρατέθηκε θυμήθηκα μία εξαίρεση που είχα ξεχάσει...

Λοιπόν ναι, τα μεταπτυχιακά ΔΕΝ προσφέρει επαγγελματικά δικαιώματα, εκτός από μία περίπτωση (αν δεν κάνω κάποιο λάθος, γιατί δεν είμαι και του κλάδου τους): μεταπτυχιακό στα "Οικονομικά/Διοίκηση Επιχειρήσεων" (τύπου ΜΒΑ), βάσει του οποίου το Οικονομικό Επιμελητήριο σου δίνει τη δυνατότητα να εγγραφείς άσχετα με το πτυχίο σου... Τώρα αν έχεις περιορισμό στις επαγγελματικές τάξεις ή στο μέγεθος της οικονομικής μελέτης που υπογράφεις δεν το ξέρω...

Επειδή όμως είναι άσχετο με το θέμα... σταματώ εδώ.
Κάποια στιγμή όμως πρέπει να μαζευτούν νομίζω όλα αυτά τα μικρά-μικρά και χρήσιμα σε ένα μέρος, γιατί έχουν αναφερθεί σκόρπια δεξιά και αριστερά και είναι κρίμα...

Υπάρχει αυτή η περίπτωση. Στο οικονομικό επιμελητήριο μπορεί να γραφτεί οποισδήποτε πτυχιούχος που έχει μεταπτυχιακό στα οικονομικά και ασκεί το επάγγελμα του οικονομολόγου ή παρεμφερές με αυτό. Αυτό ευνοεί κάποιες ειδικότητες, όπως οι μηχανικοί οικονομίας και διοίκησης. Πρακτικά όμως κανένας μηχανικός δεν θα αφήσει το επάγγελμά του για να ασχοληθεί με τα οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
1)Τότε το ΤΕΕ σου δίνει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και για τις 2 ειδικότητες ή και 3 ή και 4 ή και όσες θέλει κανείς αρκεί να έχει το προπτυχιακό δίπλωμα της κάθε ειδικότητας.

Αν τελειωσω ας πουμε πολιτικός μηχανικός και αποφασίσω να εγγραφώ σε κάποια σχολή αρχιτεκτονικής (ΕΜΠ, Πατρα κλπ...) Πως γινεται η εισαγωγή μου?? Δηλαδη πρεπει να ξαναδωσω πανελληνιες? Επίσης θα μπω κανονικα απο το 1ο έτος ή σε πιο προχωρημένο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν τελειωσω ας πουμε πολιτικός μηχανικός και αποφασίσω να εγγραφώ σε κάποια σχολή αρχιτεκτονικής (ΕΜΠ, Πατρα κλπ...) Πως γινεται η εισαγωγή μου?? Δηλαδη πρεπει να ξαναδωσω πανελληνιες? Επίσης θα μπω κανονικα απο το 1ο έτος ή σε πιο προχωρημένο??

Αν τελειώσεις πολιτικός μηχανικός μπορείς να δώσεις κατατακτήριες εξτάσεις π.χ. στην σχολή αρχιτεκτόνων μηχανικών ΕΜΠ. Αν περάσεις τις εξετάσεις τότε εγγραφείς στο 3ο εξάμηνο αν θυμάμαι καλά της σχολής αχριτεκτόνων ΕΜΠ. Οι κατατακτήριες εξετάσεις γίνεται σε 3 μαθήματα του προπτυχιακού κύκλου σπουδών τα οποία αν περάσεις τις εξετάσεις θα σου αναγνωριστούν. Το θέμα έχει αναλυθεί εκτενώς σε άλλο thread για άλλα τμήματα, όμως η διαδικασία είναι η ίδια. Ενδέχεται από τα πρώτα 2 εξάμηνα να χρωστάς κανά μαθηματάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ok ευχαριστώ!!! :)

Να ρωτησω και κατι άλλο πιο ουσιαστικο... Υπάρχει περίπτωση όταν τελείωσω μια απο τις 2 σχολές και αποφασίσω να μπω και σε δεύτερη με κατατακτήριες, να έχω χρόνο για απασχόληση πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μου?? Δηλαδή γίνεται να δουλεύω πανω σε αυτο που σπουδασα και παραλληλα να σπουδαζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Να ρωτησω και κατι άλλο πιο ουσιαστικο... Υπάρχει περίπτωση όταν τελείωσω μια απο τις 2 σχολές και αποφασίσω να μπω και σε δεύτερη με κατατακτήριες, να έχω χρόνο για απασχόληση πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μου?? Δηλαδή γίνεται να δουλεύω πανω σε αυτο που σπουδασα και παραλληλα να σπουδαζω?

Yeap (π.χ. ο υποφαινόμενος). Αρκεί να τα βολέψεις με τα ωράρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Να ρωτησω και κατι άλλο πιο ουσιαστικο... Υπάρχει περίπτωση όταν τελείωσω μια απο τις 2 σχολές και αποφασίσω να μπω και σε δεύτερη με κατατακτήριες, να έχω χρόνο για απασχόληση πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μου?? Δηλαδή γίνεται να δουλεύω πανω σε αυτο που σπουδασα και παραλληλα να σπουδαζω?

Γίνεται. Εργασία και χαρά συνδυάζονται με πτυχίο, όχι όμως με μεταπτυχιακό. Κι εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω στο 2ο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Και πως θα καταφερεις να πηγαινεις στη δουλεια σου το πρωι ενω την ιδια ωρα, λογικα, θα πρεπει να παρακολουθεις τα μαθηματα στη σχολη? Θα πρεπει να σε κλωνοποιησουμε :) btw, τι πτυχιο σκεφτεσαι να αποκτησεις μετα του πολιτικου μηχανικου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και πως θα καταφερεις να πηγαινεις στη δουλεια σου το πρωι ενω την ιδια ωρα, λογικα, θα πρεπει να παρακολουθεις τα μαθηματα στη σχολη? Θα πρεπει να σε κλωνοποιησουμε :) btw, τι πτυχιο σκεφτεσαι να αποκτησεις μετα του πολιτικου μηχανικου?

Προφανώς δεν θα πηγαίνω στις διαλέξεις, παρά σε ορισμένες και στις υποχρεωτικές. Έτσι κι αλλιώς θα δουλέψω σε γνωστό μας, οπότε κάπως θα βολευτεί το πράμα. για μηχανολόγος πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Οκ!! Σ'ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!! Και εγω πιστευω κατι τετοιο να κανω.. Αλλα εχω ακομα μελλον! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ποιο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών από τα παρακάτω που οδηγεί στη λήψη μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης πιστεύετε ότι ταιριάζει περισσότερο σε διπλωματούχο πολιτικό μηχανικό;

1) Δομοστατικός σχεδιασμός και ανάλυση κατασκευών ΕΜΠ
2) Σχεδιασμός και κατασκευή υπογείων έργων ΕΜΠ
3) Επιστήμη και τεχνολογία υδατικών πόρων ΕΜΠ
4) Παραγωγή και διαχείριση ενέργειας ΕΜΠ
5) Επιστήμη και τεχνολογία υλικών ΕΜΠ
6) Εφαρμοσμένη μηχανική ΕΜΠ
7) Υπολογιστική μηχανική ΕΜΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Νομίζω τα τρια πρώτα μεταπτυχιακά προγράμματα είναι ποιο συναφή στον χαρακτήρα ενός Πολιτικού Μηχανικού, δεδομένου και της υπάρχουσας αγοράς εργασίας στην χώρα μας. Από τα τρια μεταπτυχιακά προγράμματα, θα πρέπει να επιλέξεις εκείνο με το οποίο σκέφτεσαι να ασχοληθείς επαγγελματικά (σαν ιδιώτης, σαν δημόσιος υπάλληλος ή ιδιωτικός υπάλληλος ή πιθανόν και ακαδημαϊκός δάσκαλος). Επίσης, θα μπορούσες να ασχοληθείς με το 5ο ΠΜΣ και συγκεκριμένα με τα οικοδομικά υλικά.

Τα δυο πρώτα είναι εξειδικευμένα ΠΜΣ γύρω από την επιστήμη του πολιτικού μηχανικού. Νομίζω ότι το 3ο μεταπτυχιακό έχει πολλές προοπτικές διότι ανοίγει "πόρτες" σε σχέση με την υδατική περιβαλλοντική επιστήμη (διαχείρηση και τεχνολογία) και γενικότερα με τις πράσινες επιστήμες...και πόσο μάλλον στην παραθαλάσσια (Μεσογειακή) χώρα μας. Το 4ο ΠΜΣ θεωρώ ότι ταιριάζει περισσότερο σε κάποιον Ηλεκτρολόγο Μηχανικό (από ότι μας είχε πει και ο κ.Πρύτανις του Πανεπιστημίου μου, που είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός). Τα 3 τελευταία μεταπτυχιακά προγράμματα, μοιάζουν λιγάκι θεωρητικά και οι προοπτικές τους αγγίζουν μόνο το Πανεπιστήμιο (ακαδημαϊκή καριέρα)...ειδικά το 6ο και το 7ο. Μάλιστα, για το 5ο ΠΜΣ θα έλεγα ότι ταιριάζει περισσότερο σε έναν Χημικό Μηχανικό λογω εξειδικευμένης γνώσης που προσφέρει σε θέματα συναφή με τις σπουδές του (και με εργασιακές προοπτικές σε κάποια βιομηχανία υλικών). Αν δεν ήμασταν στην Ελλάδα, αλλά στην Δ.Ευρώπη και ΗΠΑ, θα σου πρότεινα μόνο το 7ο ΠΜΣ με την Υπολογιστική Μηχανική. Οι εργασιακές προοπτικές ενός ΠΜΣ στην Υπολ.Μηχανική σε συνδυασμό με πτυχίο Μηχανικού (ή Μαθηματικού ή Φυσικού) στην Δ.Ευρώπη και ΗΠΑ είναι "άγνωστες" στην σύγχρονη χώρα μας εκτός ακαδημαϊκής καριέρας...αφού αφορούν περιζήτητες εξειδικευμένες θέσεις ερευνητών σε βιομηχανίες όπλων, αεροπλάνων, αυτοκινήτων...κτλ.


Ζητώ συγγνώμη, αν έγραψα κάτι λάθος. :)
Civilara εξέφρασα μια προσωπική άποψη βασιζόμενος σε όσα έχω ακούσει και έχω δει από το κοινωνικό μου περιβάλλον, το Πανεπιστήμιο και από τα ΜΜΕ. Προς το παρόν, είμαι ένας τελειόφοιτος φοιτητής (άσχετος με την επιστήμη του μηχανικού).

Kαλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία σε ότι και αν αποφασίσεις να σπουδάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δε ξερω και πολυ απο αυτα αλλα νομιζω τα υπογεια εργα κανουν μπαμ :P και το πρωτο υποθετω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top