Σχόλια για τα θέματα των Μαθηματικών Κατεύθυνσης 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
καθολου περιεργο φιλε μου ενας οποιος ηταν ψυχραιμος το βγαζε αερα θα δεις του χρονου που θα το κανεις πως θα το λυσεις κλασικη εφαρμογη θμτ ηταν καληνυχτα:no1:
Έχει απόλυτο δίκιο φίλε.. Είναι τόσο κλασική που ενδέχεται να σου έρθει χωρίς καν να έχεις διδαχθεί το ΘΜΤ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μάνο θέλω τη γνώμη σου.
Παρ' ότι τα θέματα πέρσι ήταν αισθητά πιό δύσκολα κατά τη γνώμη μου, εγώ πιστεύω ότι η βαθμολογία(όσον αφορά τη συνεισφορά των μαθηματικών κατεύθυνσης) θα πιεστεί προς τα κάτω έστω και οριακά, λόγω της λεπτομερούς διατύπωσης που απαιτούσαν τα θέματα(όπως εξ αλλου και συ αναφέρεις στα σχόλιά σου) και λόγω του αυξημένου όγκου πού "ζάλισε" τα παιδιά.
Όσοι παρακολουθούμε τις πανελλήνιες γιά πολλά χρόνια το έχουμε δεί αυτό το φαινόμενο δηλαδή κάποιες χρονιές αν και τα θέματα δεν είναι αρκετά δύσκολα οι βάσεις δεν ακολουθούσαν την λογική πορεία.
Ποιά είναι η άποψή σου σ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Μια πρώτη εκτίμηση είναι ότι οι μαθητές δεν έγραψαν τόσο καλά,
όσο αναμενόταν με τα θέματα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μια πρώτη εκτίμηση είναι ότι οι μαθητές δεν έγραψαν τόσο καλά,
όσο αναμενόταν με τα θέματα αυτά.
Αυτο το εχω ακουσει κι εγω απο μαθηματικους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
τι λετε ρε παιδια αφου τα ποσοστα στη θετικη διπλασιαστηκαν μην παμε να βγαλουμε απο τη μυγα ξιγκι που θα ναι πιο κατω απο περσι τα ποσοστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
τι λετε ρε παιδια αφου τα ποσοστα στη θετικη διπλασιαστηκαν μην παμε να βγαλουμε απο τη μυγα ξιγκι που θα ναι πιο κατω απο περσι τα ποσοστα
Ναι μπορεί να έγραψαν πιό κάλά φέτος στα μαθηματικά(ας πουμε όπως λες ότι θα έχουμε μικρή άνοδο από τα μαθηματικά αλλά όμως όχι προς Θεού διπλασιασμό τού αριθμού των άριστων όπως λες!) όμως όπως λένε οι ειδικοί( τύπου Κάτσικα κ.λ.π) η καλή εικόνα απο τα μαθηματικά χαλάει από τις κακές βαθμολογίες στην Γλώσσα στη Βιολογία και στη φυσική.
Μιλάω γιά μιά κατευθυνση γιά παράδειγμα τη Θετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
τι λετε ρε παιδια αφου τα ποσοστα στη θετικη διπλασιαστηκαν μην παμε να βγαλουμε απο τη μυγα ξιγκι που θα ναι πιο κατω απο περσι τα ποσοστα


Ώπα, για κάτσε, επειδή παρακολουθώ εδώ και μέρες ότι γεμίζεις τα threads που αφορούν τις Πανελλήνιες του 2009 στις οποίες εσύ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ με posts που υποβαθμίζουν το επίπεδο των εξετάσεων φέτος... θέλω να μου δείξεις ένα στοιχείο που υποστηρίζει αυτό που λες (ότι ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΗΣ ΘΕΤΙΚΗΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ). ΕΝΑ στοιχείο θέλω, πραγματικά. Έχει διορθωθεί ένα σχετικά μικρό ποσοστό των γραπτών μόνο και για ακόμα μία φορά έρχεσαι και πετάς την αερολογία σου, για να δείξεις τι; Ότι είσαι καλύτερος από τους άλλους που σου έτυχαν δύσκολα θέματα;

Προσπάθησε κι άλλο να μειώσεις αυτούς που δίνουν φέτος, γιατί για να γίνεις πραγματικός nolifer θέλεις ακόμα αρκετή δουλειά.

Δεν εξηγείται αλλιώς, να είσαι φοιτητής και να ασχολείσαι τόσο πολύ με το τι κάνουν οι μαθητές του Λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ο καθηγητής μου στο σχολείο σήμερα μου είπε πως η θετική κατεύθυνση πήγε αρκετά καλά.Αντίθετα στην τεχνολογική μαύρο χάλι.Φυσικά εννοώ από αυτά που διόρθωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
ρε φιλε γιατι με κακοπαιρνετε με τη μια οσο για τις αερολογιες που λετε οτι λεω δειτε το χτεσινο αρθρο των νεων και θα καταλαβετε οι ανθρωποι εχουν δειγμα 2000 γραπτων στα μαθηματικα αντιπροσωπευτικοτατο και το ποσοστο ειναι 18% δηλαδη διπλασιο σε σχεση με περσι οποτε γιατι ειναι κακο αυτο που ειπα την αληθεια ειπα οσο για τα αλλα μαθηματα οπως αναφερει το αρθρο χημεια ειναι στα ιδια με περσι φυσικη δε γραφει και βιολογια που ολοι εχουν φαγωθει οτι τα ποσοστα ειναι απελπιστικα πεσμενα με περσι ειναι σχεδον ιδιο το ποσοστο με το περσινο www.alfavita.gr ειναι το αρθρο που σας λεω για να μην λετ οτι λεω ψεμματα και ξαναλεω ειναι με δειγμα κι οχι αερα πατερα λογια που μπορει να πει ο καθενας
-----------------------------------------
Ναι μπορεί να έγραψαν πιό κάλά φέτος στα μαθηματικά(ας πουμε όπως λες ότι θα έχουμε μικρή άνοδο από τα μαθηματικά αλλά όμως όχι προς Θεού διπλασιασμό τού αριθμού των άριστων όπως λες!) όμως όπως λένε οι ειδικοί( τύπου Κάτσικα κ.λ.π) η καλή εικόνα απο τα μαθηματικά χαλάει από τις κακές βαθμολογίες στην Γλώσσα στη Βιολογία και στη φυσική.
Μιλάω γιά μιά κατευθυνση γιά παράδειγμα τη Θετική.
κι οσο για την εκθεση που λες επειδη το ξεχασα ειναι λιγο πιο πανω απο περσι το ποσοστο αν λεει κατι αυτο.συγγνωμη που θα το πω αλλα παρατηρω μια συνεχη προσπαθεια να σωομπαρετε οτι λεω εγω φιλε μου μιλαω ρεαλιστικα δε μιλαω για να γινω αρεστος νομιζω βλεπω αυτο ειναι η διαφορα μου με πολλους αλλους που μιλανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
κι οσο για την εκθεση που λες επειδη το ξεχασα ειναι λιγο πιο πανω απο περσι το ποσοστο αν λεει κατι αυτο.συγγνωμη που θα το πω αλλα παρατηρω μια συνεχη προσπαθεια να σωομπαρετε οτι λεω εγω φιλε μου μιλαω ρεαλιστικα δε μιλαω για να γινω αρεστος νομιζω βλεπω αυτο ειναι η διαφορα μου με πολλους αλλους που μιλανε
Είμαι σίγουρος rolingstones ότι ακόμη και στο μάθημα της ..Γυμναστικής να διαγωνιζόσασταν, πάλι τις περυσινές εξετάσεις θα τις έβγαζες πιό δύσκολες.Εξήγησέ μας αυτή σου την εμμονή σε σχέση με τη δυσκολία των φετινών θεμάτων αφού πιά δεν σε ενδιαφέρει αυτό.
Και κάτι ακόμη γιά το οποίο θα ήθελαν να μάθουν εδώ τα παιδιά.

1.Σε ποιά σχολή φοιτάς
2.Τι βαθμούς έγραψες πέρσι στα δύσκολα θέματα που λες.
Θα είχε ενδιαφέρον ακόμη να μας πείς,
3.Πώς τα πας με τι σχολή σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
ρε φιλε γιατι με κακοπαιρνετε με τη μια οσο για τις αερολογιες που λετε οτι λεω δειτε το χτεσινο αρθρο των νεων και θα καταλαβετε οι ανθρωποι εχουν δειγμα 2000 γραπτων στα μαθηματικα αντιπροσωπευτικοτατο και το ποσοστο ειναι 18% δηλαδη διπλασιο σε σχεση με περσι οποτε γιατι ειναι κακο αυτο που ειπα την αληθεια ειπα οσο για τα αλλα μαθηματα οπως αναφερει το αρθρο χημεια ειναι στα ιδια με περσι φυσικη δε γραφει και βιολογια που ολοι εχουν φαγωθει οτι τα ποσοστα ειναι απελπιστικα πεσμενα με περσι ειναι σχεδον ιδιο το ποσοστο με το περσινο www.alfavita.gr ειναι το αρθρο που σας λεω για να μην λετ οτι λεω ψεμματα και ξαναλεω ειναι με δειγμα κι οχι αερα πατερα λογια που μπορει να πει ο καθενας
-----------------------------------------

κι οσο για την εκθεση που λες επειδη το ξεχασα ειναι λιγο πιο πανω απο περσι το ποσοστο αν λεει κατι αυτο.συγγνωμη που θα το πω αλλα παρατηρω μια συνεχη προσπαθεια να σωομπαρετε οτι λεω εγω φιλε μου μιλαω ρεαλιστικα δε μιλαω για να γινω αρεστος νομιζω βλεπω αυτο ειναι η διαφορα μου με πολλους αλλους που μιλανε

Το άρθρο που αναφέρεις όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα, αν μπορείς πόσταρε ένα λινκ. Αν μας εξηγούσες κι όλας τι λόγο θα είχαμε οι μαθητές να θέλουμε να γίνουμε αρεστοί σε ένα forum με "πλαστές" ταυτότητες και με βάση ποια λογική θα το πετυχαίναμε αυτό υποστηρίζοντας ότι τα "θέματα φέτος δεν ήταν και τόσο εύκολα"; Όσο γαι τους καθηγητές και τους απόφοιτους, έχουν αποδείξει εμπράκτως τόσο τις προθέσεις τους όσο και το ήθος τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
εγώ πιστεύω ότι μέχρι 18 έπιανες άνετα στα θετινά..
τα θεωρώ εύκολα, άσχετα αν δεν έγραψα άριστα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top