[Πανελλαδικές 2009] Απαντήσεις θεμάτων Χημείας Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Πατήστε εδώ για τις απαντήσεις στα θέματα χημείας 2009 με κατανομή μονάδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Πώς είστε σίγουρος ότι η κατονομή των μορίων θα γίνει έτσι όπως δείχνει στο δοσμένο site?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Είναι απο τη δοκιμαστική βαθμολόγηση που κάναμε χθές σημερα ξεκινά το διόρθωμα .
Γιατί διαφωνείς κάπου; ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Όχι καθόλου...απλά ρωτάω για να είμαι σίγουρη στα μόρια που θα πάρω...εντάξει? αν είναι σίγουρο τότε ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Τα έχεις γράψει όλα αυτά που δίνονται στις απαντήσεις για να ευχηθώ καλό 100 !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Είχα αγχωθεί πολύ, γιατί στο 4ο θέμα το α, είχα κάνει πολύ σωστά όλη την διαδικασία, βρήκα τον τελικό όγκο (συνολικό) 10 λίτρα, αλλά ξέχασα να κάνω την αφαίρεση και να βρω 9.9 λίτρα, γι' αυτό ήθελα πολύ να δω πόσο θα μου κόψουν...απ' ό,τι είδα πιάνει αυτή η αφαίρεση 1 μονάδα....γι' αυτό χάρηκα!
-----------------------------------------
Ήθελα πολύ να φτάσω το 100!!! αλλά μου έκανα αυτή τη βλακεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ναι αυτό έχει γίνει και σε παλαιότερα θέματα και είναι 99 ή 100. Σου ευχομαι τα καλύτερα !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Να σας πω..εγω εχω ξεχασει στο 2ο θεμα να κανω την κατανομη σε στιβαδες, σε υποστιβαδες την εκανα αλλα σε στιβαδες δεν ξερω πως αλλα μου διεφυγε.Θα μου κοψουν και τα 3 μορια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Να σας πω..εγω εχω ξεχασει στο 2ο θεμα να κανω την κατανομη σε στιβαδες, σε υποστιβαδες την εκανα αλλα σε στιβαδες δεν ξερω πως αλλα μου διεφυγε.Θα μου κοψουν και τα 3 μορια???

και εγω το ιδιο εκανα:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
και εγω το ιδιο εκανα:(:(
Κανονικά δεν πρέπει να κόψουν τίποτα γιατι όταν βάζεις το κύριο κβαντικό αριθμό αυτή η διάταξη είναι και σε στιβάδες και ειδικά για στοιχεία που δεν έχουν d ηλεκτρόνια ελπίζω να μην σας κόψουν τίποτα ή το πολύ 1 μόριο στα 100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Κανονικά δεν πρέπει να κόψουν τίποτα γιατι όταν βάζεις το κύριο κβαντικό αριθμό αυτή η διάταξει είναι και σε στιβάδες και ειδικά για στοιχεία που δεν έχουν d ηλεκτρόνια ελπίζω να μην σας κόψουν τίποτα ή το πολύ 1 μόριο στα 100

λες οτι δεν θα μας κοψουν??ειναι πολυ σημαντικο να μαθουμε..:(:(:(εκανα ποσες βλακειες..μην χασω και απο εκει:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σ.Σ

Νεοφερμένος

Η Σ.Σ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κι εγω το ιδιο εκανα...τελικα δεν ημουν η μονη που δεν το προσεξα!Εκανα μονο την κατανομη σε υποστιβαδες...και ουτε καν ειχα προσεξει πως ελεγε και σε στιβαδες...νομιζω κι εγω 3 μορια πως θα κοψουν.(το μισο δλδ)
Παιδια,αν μαθετε κατι σχετικα με αυτο πειτε μου,γιατι δυστυχως για καποιο λογο δεν μπορω να μπω στο site που αναφερεται στην αρχη για την κατανομη των μοριων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Στο 3ο θέμα δεν έγραψα την αμμωνία στην αντίδραση με το ClCu άρα δεν βγήκαν σωστά και τα παραπροιόντα. Επίσης με τον τρόπο βαθμολόγησης που δίνεις ενώ έχω βρεί σωστά το Ph sto 4o θέμα στο 2β θα πάρω μόνο 2 από τις 5 μονάδες επειδή δεν βρήκα πόσα ιοντίζονται κανόνικα από την αντίδραση.Τι κουφό είναι τούτο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Στο 3ο θέμα δεν έγραψα την αμμωνία στην αντίδραση με το ClCu άρα δεν βγήκαν σωστά και τα παραπροιόντα. Επίσης με τον τρόπο βαθμολόγησης που δίνεις ενώ έχω βρεί σωστά το Ph sto 4o θέμα στο 2β θα πάρω μόνο 2 από τις 5 μονάδες επειδή δεν βρήκα πόσα ιοντίζονται κανόνικα από την αντίδραση.Τι κουφό είναι τούτο;:P
Δεν κατάλαβα τι έχεις κάνει στο 4.2 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι έχεις κάνει στο 4.2 ;
Έχω βρει σωστά το PH αλλά δεν έχω βρεί το χ δηλαδή πόσα μόρια ιοντίζονται κανονικά χωρίςτην επίδραση κοινού ιόντος.Καλά αυτό άστο εμένα με καίει αυτό στο τρίτο θέμα που έκανα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
εγω στο 4ο θεμα στο α, στο τελος του ερωτήματος, εκει που ηταν να κανω τη διαίρεση και να μου βγει ο ογκος 10 λιτρα, μπερδευτηκα και το εγραψα 1 λιτρο με αποτελεσμα το H2O να μου βγει 0,9 αντί για 9,9................ολο το ερώτημα επιανε 6 μόρια, δεν ειναι εξωφρενικό να μου κόψουν πάνω απο 2 μόρια???????????????????????????????????????????????????? (το 1/3 του θέματος!!!!!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
βλεπω οτι εχετε δικαιολογηση και για τη προσεγγιση.Περιττο δεν ειναι αφου εγραφε στο τελος να γινουν οι γνωστες προσεγγισεις;
Στην κατανομη εκ παραδρομης εκανα και το Η παρολο που δεν το ζητουσε,δεν πιστευω ε;
Ακομη στην αφυδατωση ξεχασα ως βλακας το Η2Ο,και στο Lewis τελειως αψυχολογητα εκανα και εναν δοτικο ομοιοπολικο δεσμο μεταξυ S-O,οποτε φορτωσα συνολικα το S με 10 ατομα!Αυτα.Πόσο υπολογιζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
εγω στο 4ο θεμα στο α, στο τελος του ερωτήματος, εκει που ηταν να κανω τη διαίρεση και να μου βγει ο ογκος 10 λιτρα, μπερδευτηκα και το εγραψα 1 λιτρο με αποτελεσμα το H2O να μου βγει 0,9 αντί για 9,9................ολο το ερώτημα επιανε 6 μόρια, δεν ειναι εξωφρενικό να μου κόψουν πάνω απο 2 μόρια???????????????????????????????????????????????????? (το 1/3 του θέματος!!!!!!!!)
Το αποτέλεσμα λάθος το πολύ 1/100 ή τίποτα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
βλεπω οτι εχετε δικαιολογηση και για τη προσεγγιση.Περιττο δεν ειναι αφου εγραφε στο τελος να γινουν οι γνωστες προσεγγισεις;
Στην κατανομη εκ παραδρομης εκανα και το Η παρολο που δεν το ζητουσε,δεν πιστευω ε;
Ακομη στην αφυδατωση ξεχασα ως βλακας το Η2Ο,και στο Lewis τελειως αψυχολογητα εκανα και εναν δοτικο ομοιοπολικο δεσμο μεταξυ S-O,οποτε φορτωσα συνολικα το S με 10 ατομα!Αυτα.Πόσο υπολογιζετε;
Αυτο με τη δικαιολογηση θελω να ρωτησω κι εγω αν στοιχιζει και ποσο.

Κι εγω εκανα κατανομη στο Η και μολις ΤΩΡΑ προσεξα πως δεν τη ζητουσε. :P Επισης εχω ενα κενο μνημης οσον αφορα το Η2Ο στην αφυδατωση, θαρρω πως το 'βαλα παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
βλεπω οτι εχετε δικαιολογηση και για τη προσεγγιση.Περιττο δεν ειναι αφου εγραφε στο τελος να γινουν οι γνωστες προσεγγισεις;
Στην κατανομη εκ παραδρομης εκανα και το Η παρολο που δεν το ζητουσε,δεν πιστευω ε;
Ακομη στην αφυδατωση ξεχασα ως βλακας το Η2Ο,και στο Lewis τελειως αψυχολογητα εκανα και εναν δοτικο ομοιοπολικο δεσμο μεταξυ S-O,οποτε φορτωσα συνολικα το S με 10 ατομα!Αυτα.Πόσο υπολογιζετε;

Δε βαθμολογούνται οι προσεγγίσεις (η δικαιολόγηση) για το Η εντάξι Το Η2Ο θα έχει 0,5/100 ή τίποτα το S στη διεθνη βιβλιογραφία έχει 10e αλλά κατα Lewis όχι εκεί κάτι θα χάσεις τώρα εξαρτάται πως το έχεισ γράψει .....
Αν τα υπόλοιπα είναι όλα οκ εντάξι θα πάρεις πολύ καλό βαθμό.
-----------------------------------------
Αυτά που ρωτάτε είναι ελάχιστα λάθη .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top