Ψυχολογικά τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά..

Δυστυχώς έχω ενα μεγάλο πρόβλημα που λέγεται "ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ".

Δεν έχω βρει κατι που να το γουσταρω τρελα, γι αυτο και πηγα πολυ χαλαρος στις πανελληνιες ενω στοχευω σε ενα καλο απολυτηριο.

Αναρωτιομουν λοιπον αν υπαρχουν καποια ψυχολογικα τεστ που θα σε βοηθησουν να διαλεξεις ή να δεις προς τα που "τείνεις".

Καμιά βοήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά..

Δυστυχώς έχω ενα μεγάλο πρόβλημα που λέγεται "ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ".

Δεν έχω βρει κατι που να το γουσταρω τρελα, γι αυτο και πηγα πολυ χαλαρος στις πανελληνιες ενω στοχευω σε ενα καλο απολυτηριο.

Αναρωτιομουν λοιπον αν υπαρχουν καποια ψυχολογικα τεστ που θα σε βοηθησουν να διαλεξεις ή να δεις προς τα που "τείνεις".

Καμιά βοήθεια;

Υπάρχουν τα ΚΕΠ, Κέντρα Επαγγελματικού Προσανατολισμού, που είναι είτε ιδιωτικά είτε δημόσια. Ουσιαστικά συναντιέσαι μ' ένα ψυχολόγο ειδικευμένο ,γνωρίζεστε και ύστερα κάνεις 5-6 τεστ σχετικά με το θέμα. Μετά, συζητάτε τα αποτελέσματα. Φυσικά, μην περιμένεις να σου πουν : "πρέπει να γίνεις αυτό". Απλά μέσω των τεστ προκύπτουν οι κλίσεις σου και το τι σε ενδιαφέρει στην δουλειά σου. Π.χ. αν θεωρείς πιο σημαντικά τα χρήματα ή την ευχαρίστηση, αν θα μπορούσες να να ασχολήσαι με παιδιά, αν σ' αρέσει η φύση, αν είσαι κατάλληλος για δουλειά γραφείου, πια είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά σου σχετικά με την εργασία (π.χ. αν είσαι υπομονετικός, εφευρετικός, ηγέτης ) κ.α.
Εγώ είχα πάει στη Β Λυκείου και με βοήθησε να επιβεβαιώσω την επιλογή μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top