Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΠΑΔΑ)

tomkarachris

Νεοφερμένος

Ο tomkarachris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ΘΑ εχω βγαλω καπου 17.000+ μορια ωστοσο θελω να περασω ηλεκτρονικη αθηνων ωστόσο προσεξα πως υπαρχη και αλλο ενα τει στον πειραια που λεγεται ηλεκτρολογιας ποια ακριβως η διαφορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
ΘΑ εχω βγαλω καπου 17.000+ μορια ωστοσο θελω να περασω ηλεκτρονικη αθηνων ωστόσο προσεξα πως υπαρχη και αλλο ενα τει στον πειραια που λεγεται ηλεκτρολογιας ποια ακριβως η διαφορα?
πηγαινε στους οδηγους σπουδων των τμηματων που θελεις και δες τις διαφορες τους.

αληθεια,γιατι δεν πας ΗΜΜΥ στα Χανια με τοσα μορια που εβγαλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΘΑ εχω βγαλω καπου 17.000+ μορια ωστοσο θελω να περασω ηλεκτρονικη αθηνων ωστόσο προσεξα πως υπαρχη και αλλο ενα τει στον πειραια που λεγεται ηλεκτρολογιας ποια ακριβως η διαφορα?


Η ηλεκτρονική είναι η επιστήμη που ασχολείται με τη μελέτη συστημάτων ηλεκτρονικών κυκλωμάτων όπως είναι ηλεκτρονικοί υπολογιστές, συστήματα ρομποτικής και οι τηλεπικοινωνίες.

η ηλεκτρολογία είναι η επιστήμη που ασχολείται με την παραγωγή και διαχείριση της ηλεκτρικής ενέργειας. Π.χ. τα συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας, οι ηλεκτρικές μηχανές και οι μετασχηματιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomkarachris

Νεοφερμένος

Ο tomkarachris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η ηλεκτρονική είναι η επιστήμη που ασχολείται με τη μελέτη συστημάτων ηλεκτρονικών κυκλωμάτων όπως είναι ηλεκτρονικοί υπολογιστές, συστήματα ρομποτικής και οι τηλεπικοινωνίες.

η ηλεκτρολογία είναι η επιστήμη που ασχολείται με την παραγωγή και διαχείριση της ηλεκτρικής ενέργειας. Π.χ. τα συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας, οι ηλεκτρικές μηχανές και οι μετασχηματιστές.

ευχαρηστω. Αρκετα διαφωτιστικο , οποτε επιμενω στην πρωτη.

δεν παω ΗΜΜΥγιατι δεν ειναι ειναι αυτο που θελω.Εχω δει τους οδηγους σπουδων ολων των σχολων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ευχαρηστω. Αρκετα διαφωτιστικο , οποτε επιμενω στην πρωτη.

δεν παω ΗΜΜΥγιατι δεν ειναι ειναι αυτο που θελω.Εχω δει τους οδηγους σπουδων ολων των σχολων.


Δεν κάνει τίποτα. Αν ενδιαφέρεσαι για ηλεκτρονική, θα σου πρότεινα το τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης στα Χανιά. Είναι ΑΕΙ ηλεκτρονικής και η βάση ήταν πέρυσι κάτω από 17000 μόρια. Βέβαια είναι εκτός Αθηνών. Απλά στο προτείνω γιατί ως Ηλεκτρονικός Μηχανικός από ΑΕΙ θα έχεις καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές από ΤΕΙ ηλεκτρονικής. Μόνο και μόνο ότι θα γράφεσαι στο ΤΕΕ και ότι η ειδικότητα του Ηλεκτρονικού Μηχανικού ανήκει στις 9 βασικές ειδικότητες μηχανικών τα λέει όλα. Επίσης στην κατηγορία του ηλεκτρονικού μηχανικού (ΑΕΙ πάντα) εγγράφεσαι στο ΤΕΕ αν τελειώσεις "Μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής" του πανεπιστημίου Πατρών και κάποιοες παρόμοιες σχολές μηχανικών ΑΕΙ 5ετούς φοιτήσεως που ασχολούνται με υπολογιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Τι παραπανω μπορει να σου προσφερει η ηλεκτρονικη αθηνων απο το το ΗΜΜΥ των Χανιων;Νομιζω πως δεν τιθεται συγκριση.Πολυ καλυτερη επιλογη η δευτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Τι παραπανω μπορει να σου προσφερει η ηλεκτρονικη αθηνων απο το το ΗΜΜΥ των Χανιων;Νομιζω πως δεν τιθεται συγκριση.Πολυ καλυτερη επιλογη η δευτερη.
+1000 συμφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomkarachris

Νεοφερμένος

Ο tomkarachris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα. Αν ενδιαφέρεσαι για ηλεκτρονική, θα σου πρότεινα το τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης στα Χανιά. Είναι ΑΕΙ ηλεκτρονικής και η βάση ήταν πέρυσι κάτω από 17000 μόρια. Βέβαια είναι εκτός Αθηνών. Απλά στο προτείνω γιατί ως Ηλεκτρονικός Μηχανικός από ΑΕΙ θα έχεις καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές από ΤΕΙ ηλεκτρονικής. Μόνο και μόνο ότι θα γράφεσαι στο ΤΕΕ και ότι η ειδικότητα του Ηλεκτρονικού Μηχανικού ανήκει στις 9 βασικές ειδικότητες μηχανικών τα λέει όλα. Επίσης στην κατηγορία του ηλεκτρονικού μηχανικού (ΑΕΙ πάντα) εγγράφεσαι στο ΤΕΕ αν τελειώσεις "Μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής" του πανεπιστημίου Πατρών και κάποιοες παρόμοιες σχολές μηχανικών ΑΕΙ 5ετούς φοιτήσεως που ασχολούνται με υπολογιστές.
Δεν διαφωνω σε τιποτα. Πρωτα απ΄ολα ομως βασικος μου στοχος ειναι να ασχοληθω με την πληροφορικη , ασχολουμε με τον προγραμματισμο απο την 1 γυμνασιου και πολλα βιβλια που εχω ειναι απο το πανεπιστημιο κρητης.

Ωστοσο πιστευω κατι το οποιο κατευθηνη την σκεψη μου, τα πολλα μαθηματα και το διαβασμα για το πανεπηστημιο χαλαν την δημιουργικοτητα της σκεψης.Η κυρια διαφορα που διακρινω( εχω πολλους φιλους σε πολυτεχνιο) ειναι οτι το πολυτεχνιο σου δεινη καλητερες βασης στην ερευνα καθως επενδυει περισσοτερα σε μαθηματα οπως μαθηματικα και φυσικη.Κατι που εμενα δεν μου λεει κατι καθως εχω μαθη να τα διαβαζω και μονως μου τετοια μαθηματα , και ο περισσοτερος ελευθερος χρονος καθως και το οτι ειναι στην αθηνα που θα μου δωσει το τει, ειναι χρησος για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο τομέας ηλεκτρονικής (κυκλωμάτων συγκεκριμένα, στην αρχιτεκτονική υπολογιστών καλά είναι) πάντως δεν είναι και ο πιο δυνατός του HMMY εδώ, για να το πω ευγενικά :P.

Αφού θες λιγότερο θεωρητική προσέγγιση και θες να μείνεις Αθήνα, νομίζω οτι είναι καλή η επιλογή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
απο οσο εχω πληροφορηθει το τμημα ηλεκτρονικων μηχανικων του πολυτεχνειου κρητης θα μετονομαστει σε ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων η/υ!η διαφορα απο την αντιστοιχη σχολη της αθηνας ειναι οτι δεν εχει κατευθυνσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
απο οσο εχω πληροφορηθει το τμημα ηλεκτρονικων μηχανικων του πολυτεχνειου κρητης θα μετονομαστει σε ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων η/υ!η διαφορα απο την αντιστοιχη σχολη της αθηνας ειναι οτι δεν εχει κατευθυνσεις!
μαλλον θα μετονομαστει αλλα σε αρκετο καιρο.γενικα εχουν αρκετες διαφορες,οχι μονο τις κατευθυνσεις.νομιζω εχει αναλυθει και σε αλλο θεμα οι διαφορες ΗΜΜΥ Αθηνας με Χανιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Procomenos

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
απο πού το έμαθες αυτό ; Είναι αλήθεια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι το έχουμε ξαναπεί.
Έχει εγκριθεί η μετονομασία αλλά δεν έχω ιδέα απο πότε θα αρχίσει να ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
το γνωριζω απο ατομο που σπουδαζει στους ηλεκτρονικους...και αν δεν κανω λαθος μου ειπε οτι θα ισχυει απο του χρουνου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Θα ρωτήσω στη γραμματεία αύριο μπας και ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ra1kk0n3n

Νεοφερμένος

Ο ra1kk0n3n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ξερει κανεις αν ειναι ισοδυναμες?δλδ αν μπορω να παρω μεταγραφη απο κρητη στο τμημα ηλεκτρολογων εδω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Procomenos

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
οχι δεν μπορείς να πάρεις μεταγραφή γιατί είναι ηλεκτρολόγων μηχανικών όχι ηλεκτρονικών γι' αυτό και δεν μπορώ να καταλάβω την μετονομασία αφού ασχολούνται με εντελώς διαφορετικά πράγματα στα χανιά απ' οτι σε ενα ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ ή ΑΠΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι το έχουμε ξαναπεί.
Έχει εγκριθεί η μετονομασία αλλά δεν έχω ιδέα απο πότε θα αρχίσει να ισχύει.

Αν έχει εγκριθεί από τη ΓΣ (Γενική Συνέλευση) του Τμήματος και έχει εκδοθεί το σχετικό ΦΕΚ (Φύλλο Εφημερίδας της Κυβερνήσεως), τότε συνήθως μεσολαβούν 2 ακαδημαϊκά έτη μέχρι να εμφανισθεί η μετονομασία του Τμήματος στο Μηχανογραφικό Δελτίο (αν αυτό θεωρείται το "επίσημο" γεγονός της αλλαγής στην "ταμπέλα")...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ξερει κανεις αν ειναι ισοδυναμες?δλδ αν μπορω να παρω μεταγραφη απο κρητη στο τμημα ηλεκτρολογων εδω??

Το ΦΕΚ με τις αντιστοιχίες των Πανεπιστημιακών Τμημάτων (δηλαδή ΑΕΙ) 2008-2009, σελίδες 12480-12483
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • FEK874_Antistoixies_Panepistimion.pdf
    272.6 KB · Εμφανίσεις: 206

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν έχει εγκριθεί από τη ΓΣ (Γενική Συνέλευση) του Τμήματος και έχει εκδοθεί το σχετικό ΦΕΚ (Φύλλο Εφημερίδας της Κυβερνήσεως), τότε συνήθως μεσολαβούν 2 ακαδημαϊκά έτη μέχρι να εμφανισθεί η μετονομασία του Τμήματος στο Μηχανογραφικό Δελτίο (αν αυτό θεωρείται το "επίσημο" γεγονός της αλλαγής στην "ταμπέλα")...
Απο τη ΓΣ του τμήματος έχει εγκριθεί σίγουρα εδώ και καιρό, έχει εγκριθεί επίσης απο την αρμόδια υπηρεσία (Υπουργείο Παιδείας υποθέτω :hmm:) αλλά δεν ξέρω αν έχει εκδοθεί ακόμα ΦΕΚ στο οποίο να αναφέρεται η απόφαση. Θα ρωτήξω, ελπίζω η γραμματεία να ξέρει κάτι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top