Καταλληλότερος πρωθυπουργός

Καταλληλοτερος πρωθυπουργος .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Κ. Καραμανλης (ΝΔ)

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • Γ. Παπανδρεου (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 3 13.6%
  • Κανενας απο τους δυο.

    Ψήφοι: 12 54.5%
  • Δεν εχω αποψη σε αυτο το θεμα.

    Ψήφοι: 3 13.6%
  • Αλλος (πειτε ποιος...)

    Ψήφοι: 3 13.6%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
1) Πρέπει να είμαστε το μοναδικό ευρωπαϊκό κράτος που έχει κομμουνιστικό κόμμα (όχι αριστερό!)
2) Το ΚΚΕ εφόσον κατηγορεί την αντι-πολιτική της ΕΕ γιατί συμμετέχει σε εκλογές;
3) Ο Τσίπρας είναι καλός hair-styler και τίποτα άλλο.
4) Το ΠΑΣΟΚ έχει δεξιοποιηθεί και βλέπω Βενιζέλο
5) Η ΝΔ προσπαθεί να φάει ότι δεν έχει φάει γιατί θα μετά θα τα τρώει η Ντόρα, ο Κώστας και ο Κυριάκος (η Μαρίκα θα κάνει κεφτεδάκια, γιουβαρλάκια κλπ)
6) Ο ΛΑΟΣ είναι παράρτημα της ΝΔ με Χρυσαυγίτες κλπ κλπ
7) Να μπουν οι Οικολόγοι στη Βουλή για να γίνει πολυκομματική (ενθαρρυντική η παρουσία των Τρεμόπουλου, Καφετζόπουλου και Κονιόρδου)
8) Η ΔΡΑΣΗ θα μείνει στην αντίδραση
9) Το Μακεδονικό Πανελλήνιο Μέτωπο (κάπως έτσι :P) είναι για τα γέλια (τραγελαφικός συνδυασμός Ζουράρι και Παπαθεμελή)
10) ΤΣΙΦΙΙΙΙΖΩ ΚΑΤ ΜΑΝ ΖΙΑ ΤΝ ΕΥΡΟΒΟΛΗ!! :lol:


Ναι, γιατί οι κομπλεξικοί πρώην κομμουνιστές τύπου Τσεχία, Πολωνία, που ξαφνικά μου γίναν Ευρωπαίοι από κει που δεν είχαν να φάνε, φρόντισαν να βγάλουν τα κομμουνιστικά κόμματα εκτός νόμου. Άσχετα αν συμφωνώ ή όχι με το ΚΚΕ, στο σημείο αυτό δεν θέλω να φτάσει η δημοκρατία στην Ελλάδα.
Επίσης, μέχρι και ο ναός του καπιταλισμού, η Αμερική, έχει κομμουνιστικό κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
1) Πρέπει να είμαστε το μοναδικό ευρωπαϊκό κράτος που έχει κομμουνιστικό κόμμα (όχι αριστερό!)
2) Το ΚΚΕ εφόσον κατηγορεί την αντι-πολιτική της ΕΕ γιατί συμμετέχει σε εκλογές;
3) Ο Τσίπρας είναι καλός hair-styler και τίποτα άλλο.
4) Το ΠΑΣΟΚ έχει δεξιοποιηθεί και βλέπω Βενιζέλο
5) Η ΝΔ προσπαθεί να φάει ότι δεν έχει φάει γιατί θα μετά θα τα τρώει η Ντόρα, ο Κώστας και ο Κυριάκος (η Μαρίκα θα κάνει κεφτεδάκια, γιουβαρλάκια κλπ)
6) Ο ΛΑΟΣ είναι παράρτημα της ΝΔ με Χρυσαυγίτες κλπ κλπ
7) Να μπουν οι Οικολόγοι στη Βουλή για να γίνει πολυκομματική (ενθαρρυντική η παρουσία των Τρεμόπουλου, Καφετζόπουλου και Κονιόρδου)
8) Η ΔΡΑΣΗ θα μείνει στην αντίδραση
9) Το Μακεδονικό Πανελλήνιο Μέτωπο (κάπως έτσι :P) είναι για τα γέλια (τραγελαφικός συνδυασμός Ζουράρι και Παπαθεμελή)
10) ΤΣΙΦΙΙΙΙΖΩ ΚΑΤ ΜΑΝ ΖΙΑ ΤΝ ΕΥΡΟΒΟΛΗ!! :lol:

θα απαντησω μονο στο πρωτο, χωρις να στηριζω ΚΚΕ, αλλα επειδη αυτο το ζητημα το συναντας συχνα πυκνα μεσα στην κοινωνια. οταν θες να επηρεασεις ενα χωρο με τον οποιο δε συμφωνεις, θεωρω οτι ειναι λαθος να το απομονωσεις ( ή να απομονωθεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
greekteo
πραγματικα πρεπει να ξαναδιαβαζεις αυτα που ποσταρεις

η χουντα της ελλαδας βοηθησε στην πτωση της κυβερνησης του μακαριου Γ', και ηταν ενα πατημα των τουρκων για εισβολη στην ελλαδα.

με το να κατηγορεις τους αλλους χωρις επιχειρηματα και με το να πετας απο εδω και απο εκει τρεις λεξεις συναισθηματικα φορτισμενες δε θα καταφερεις κατι

Βασικά δεν "βοήθησε" την πτώση. Την οργάνωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Γιατι δεν ειναι ο κατμαν στη ψηφοφορια?Υπονομευετε τον αγωνα του ετσι!!Εγω θα προτεινα ενα τριπλο πρωτοποριακο πρωθυπουργικο συστημα αποτελουμενο απο τους κυριους ακυρακη,λευκιδη και φυσικα ο κανενοπουλος .Αναπληρωτες οι κ τιποτας,πουθενας,ανυπαρκτιδης.Και ενα κοινοβουλευτικο μυνημα "Στις 7 ιουνιου παμε διακοπες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Βασικά δεν "βοήθησε" την πτώση. Την οργάνωσε.

ναι την οργανωσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Άσχετα αν συμφωνώ ή όχι με το ΚΚΕ, στο σημείο αυτό δεν θέλω να φτάσει η δημοκρατία στην Ελλάδα.

Τότε πώς είναι το μοναδικό κόμμα που βγάζει συνέχεια διαφημίσεις στους δρόμους κλπ κλπ. Πού τα βρίσκει τα λεφτά; Και αφού τα βρίσκει (και καλά κάνει) γιατί δε μας δείχνει τις πηγές των εσόδων του; Τι φοβάται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
1) το οτι εχεις μεγαλη φαντασια και σου αρεσει να βγαζεις συμπερασματα τα οποια εσυ θελεις και οπως τα θελεις να τα παρουσιασεις, δεν φταιω εγω

2) λαμβανοντας υποψη μου ολααα τα ποστ σου και εγω καταλαβαινω τον τυπο σου, ομως κοιταω να μην βασιζομαι εκει διοτι προτιμω τις υγιεις συζητησεις με σεβασμο προς τον αλλον, οχι σαν εσενα που σχολιαζεις με προκαταλειψη λεγοντας απλα μια λεξη απαξιωτικη ετσι για να πεις κατι. scripta manent!

3) Πως γινεται απο την μια την Κυπρο να την θεωρειται ως μια ανεξαρτητη κυβερνηση και απο την αλλη να λετε πως η χουντα της Ελλαδας εφταιξε?
Συμφωνω σε αυτο. Εννοειται οτι δεν πρεπει να ειμαστε οφθαλμος αντι οφθαλμου, οι Κυπριοι ομως που μεινανε αστεγοι και χασανε τις περιουσιες τους?? Αυτοι θα μεινουν ετσι?? Γιατι?? Για να μην φανουμε ακροδεξιοι?? Εχουμε φτασει σε σημειο δηλαδη να στεκομαστε εναντια στα εθνικα μας συμφεροντα και αυτα δεν ειναι εις βαρος των αλλων, απλα και μονο για να μην φανουμε εθνικιστες. Φυσικα δεν πρεπει να ειμαστε εθνικιστες αλλα εθνιστες! Μετρον αριστον.

4) Αυτο που λες το εχει θεσει και το ΛΑΟΣ! Αν λειτουργησω οπως εσυ συνηθως πρεπει να σε βγαλω ακροδεξιο φασιστα και τσιρακι του Παπαδοπουλου:no1:

5) το τι θεωρεις ξεπερασμενο εσυ ειναι υποκειμενικο, οπως αντιστοιχα το τι θεωρω εγω ξεπερασμενο ;)
1.Nα διευκρινιζεις αυτα που λες λοιπον.Εγω πριν ειπα τι καταλαβα πως εννοουσες.
2.Παλι δεν ξεκαθαριζεις τι λες.Ποιος ειναι οτυπος μου;Πες μου γιατι θελω πολυ να μαθω.
3.Με καλυψαν fasdaq και miv
4.Ο,τι θες λες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τότε πώς είναι το μοναδικό κόμμα που βγάζει συνέχεια διαφημίσεις στους δρόμους κλπ κλπ. Πού τα βρίσκει τα λεφτά; Και αφού τα βρίσκει (και καλά κάνει) γιατί δε μας δείχνει τις πηγές των εσόδων του; Τι φοβάται;

Απ'τις ενισχύσεις των φίλων τα παίρνει. Κι όταν μιλάμε για φίλους του ΚΚΕ, είναι πραγματικά πορωμένοι, δίνουν και περιουσίες. Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις, πάντως, αν κάποιος δίνει λεφτά στο ΚΚΕ ή όχι. Κάποτε κάποιοι που βρήκαν τέτοιες πληροφορίες εξόρισαν πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Πρέπει να διαβάσεις Ιστορία. Όταν εισέβαλλε η Ελλάδα στην Κύπρο, στην Κύπρο υπήρξε προδοσία και μίνι-πραξικόπημα κατά του Προέδρου Μακαρίου από τους Γρίβα και Σαμψών. Ανεξάρτητη ήταν και είναι η Κύπρος, αλλά δέχτηκε επίθεση από την Ελλάδα (ο Σαμψών δεν ήταν ποτέ νόμιμη κυβέρνηση στην Κύπρο) και κατόπιν διαίρεση της ακεραιότητας από την Τουρκία.
Επίσης, να μου εξηγήσεις, επειδή αναφέρεις τον Παπαδόπουλο, με ποια ακριβώς αιτιολογία ο πρώην πρόεδρος της νεολαίας ΕΠΕΝ, κόμμα ιδρυθέν απ'το φυλακισμένο Παπαδόπουλο, ο Μάκης Βορίδης, είναι βουλευτής της Δημοκρατίας με τη στήριξη της λυκοσυμμορίας του ΛΑΟΣ. Αυτοί κατέλαβαν την Κύπρο, η Τουρκία απλώς εκμεταλλεύτηκε το γεγονός φέρνοντας ως πρόφαση τις συμφωνίες της Ζυρίχης. Γι'αυτό και στην ουσία η εισβολή της Κύπρου εκ της Τουρκίας έχει μέχρι σήμερα νομικό έρεισμα. Πάντα δύο φασιστικές ιδεολογίες, ακόμη κι αν συγκρούονται, βρίσκουν τον τρόπο να βοηθούν η μια την άλλη. H Ελλάδα του Ιωαννίδη και η Τουρκία του Ετζεβίτ. Στο τέλος την πληρώσανε οι Κύπριοι.

Πολυ σωστο αυτο και για το θεμα που αναφερεις στην πρωτη παραγραφο η Ελλαδα εχει ακομη εναν λογο ως χρεος απεναντι στην Κυπρο για να συμβαλει στην λυση του κυπριακου ζητηματος.
Στο κατω κατω οι Τουρκοι ονομασαν την εισβολη τους ως μια "παρεμβαση ειρηνης" ασχετα αν δεν τους ζητηθηκε ποτε να παρεμβουν απο καμμια πλευρα, ουτε απο την ιδια την Κυπρο, ουτε απο τον ΟΗΕ! Συνεπως, η κατοχη των περιοχων αυτων ειναι παρανομη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
με ποια ακριβώς αιτιολογία ο πρώην πρόεδρος της νεολαίας ΕΠΕΝ, κόμμα ιδρυθέν απ'το φυλακισμένο Παπαδόπουλο, ο Μάκης Βορίδης, είναι βουλευτής της Δημοκρατίας με τη στήριξη της λυκοσυμμορίας του ΛΑΟΣ.
Με την ίδια δικαιολογία που ένα ολόκληρο κόμμα όπως το ΚΚΕ που συμμετείχε σε κομμουνιστικά εγκλήματα εντός και εκτός Ελλαδος τα οποία έχουν καταδικαστεί επίσημα και από την Ευρωπαική Ένωση (εξού και μια παράμετρος της αντιπάθειας του ΚΚΕ προς την ΕΕ) και για τα οποία το ΚΚΕ ποτέ δεν μετάνιωσε, ακόμα θεωρείται "νόμιμο" κόμμα της Ελληνικής δημοκρατίας και βρίσκεται στην Βουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πολυ σωστο αυτο και για το θεμα που αναφερεις στην πρωτη παραγραφο η Ελλαδα εχει ακομη εναν λογο ως χρεος απεναντι στην Κυπρο για να συμβαλει στην λυση του κυπριακου ζητηματος.
Στο κατω κατω οι Τουρκοι ονομασαν την εισβολη τους ως μια "παρεμβαση ειρηνης" ασχετα αν δεν τους ζητηθηκε ποτε να παρεμβουν απο καμμια πλευρα, ουτε απο την ιδια την Κυπρο, ουτε απο τον ΟΗΕ! Συνεπως, η κατοχη των περιοχων αυτων ειναι παρανομη.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η Τουρκία ήταν μία από τις εγγυήτριες δυνάμεις των συμφωνιών και είχε δικαίωμα αυτόνομης παρέμβασης σε περίπτωση παραβίασης του Συντάγματος (το οποίο βέβαια οι Τουρκοκύπριοι παραβίαζαν ήδη απ'το 1963). Στον ελληνικό επεκτατισμό και οι Τούρκοι να μην είχαν απαντήσει, θα είχαν απαντήσει οι Άγγλοι και ούτε που μπορείς να διανοηθείς τις συνέπεις για την Ελλάδα αν είχε έρθει αντιμέτωπη μ'αυτούς.
-----------------------------------------
Με την ίδια δικαιολογία που ένα ολόκληρο κόμμα όπως το ΚΚΕ που συμμετείχε σε κομμουνιστικά εγκλήματα εντός και εκτός Ελλαδος τα οποία έχουν καταδικαστεί επίσημα και από την Ευρωπαική Ένωση (εξού και μια παράμετρος της αντιπάθειας του ΚΚΕ προς την ΕΕ) και για τα οποία το ΚΚΕ ποτέ δεν μετάνιωσε, ακόμα θεωρείται "νόμιμο" κόμμα της Ελληνικής δημοκρατίας και βρίσκεται στην Βουλή.

Φίλε μου, δεν ήταν ποτέ μέλος του ΚΚΕ ο Στάλιν. Ο Βορίδης όμως είναι μέλος του ΛΑΟΣ, όπως και άλλοι εγκληματίες και μάλιστα με πολύ πιο σαφή εγκλήματα που έχουν απασχολήσει και την ελληνική δικαιοσύνη.
Πότε έγινε κουμμουνιστικό έγκλημα εντός Ελλάδος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
γινε πιο σαφης, μη πετας απλως κουβεντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η Τουρκία ήταν μία από τις εγγυήτριες δυνάμεις των συμφωνιών και είχε δικαίωμα αυτόνομης παρέμβασης σε περίπτωση παραβίασης του Συντάγματος (το οποίο βέβαια οι Τουρκοκύπριοι παραβίαζαν ήδη απ'το 1963). Στον ελληνικό επεκτατισμό και οι Τούρκοι να μην είχαν απαντήσει, θα είχαν απαντήσει οι Άγγλοι και ούτε που μπορείς να διανοηθείς τις συνέπεις για την Ελλάδα αν είχε έρθει αντιμέτωπη μ'αυτούς.


Η Αγγλια ετσι κι αλλιως επαιξε το παιχνιδι της, οχι μεν στρατιωτικα αλλα πολιτικα καθαρα υπερ της Τουρκιας. Για αυτο το λογο υπηρξε και η συνεργασια μεταξυ αυτων των δυο χωρων για να εξασφαλισει η Τουρκια τα παρανομα εδαφη της Κυπρου,και παραλληλα να εχει διοδο η Αγγλια προς την ανατολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η Τουρκία ήταν μία από τις εγγυήτριες δυνάμεις των συμφωνιών και είχε δικαίωμα αυτόνομης παρέμβασης σε περίπτωση παραβίασης του Συντάγματος (το οποίο βέβαια οι Τουρκοκύπριοι παραβίαζαν ήδη απ'το 1963). Στον ελληνικό επεκτατισμό και οι Τούρκοι να μην είχαν απαντήσει, θα είχαν απαντήσει οι Άγγλοι και ούτε που μπορείς να διανοηθείς τις συνέπεις για την Ελλάδα αν είχε έρθει αντιμέτωπη μ'αυτούς.
-----------------------------------------


Φίλε μου, δεν ήταν ποτέ μέλος του ΚΚΕ ο Στάλιν. Ο Βορίδης όμως είναι μέλος του ΛΑΟΣ, όπως και άλλοι εγκληματίες και μάλιστα με πολύ πιο σαφή εγκλήματα που έχουν απασχολήσει και την ελληνική δικαιοσύνη.
Πότε έγινε κουμμουνιστικό έγκλημα εντός Ελλάδος;

Δεν μιλαω για τον Στάλιν (που δεν τον έχει απαρνηθεί βέβαια το ΚΚΕ...) αλλά για τη δράση του ίδιου του ΚΚΕ και του ιδρυτή τους... "καπετάν Γιώτη...." κατά την περίοδο του εμφυλίου όχι μόνο εντός Ελλάδας αλλά και σε βαλκανικές, κομμουνιστικές τότε χώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγω ακομα περιμενω να μου πει ο greekteo ποιος ειναι ο τυπος μου.
Εκτος αν το ειπε ετσι...για να κανει εντυπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν μιλαω για τον Στάλιν (που δεν τον έχει απαρνηθεί βέβαια το ΚΚΕ...) αλλά για τη δράση του ίδιου του ΚΚΕ και του ιδρυτή τους... "καπετάν Γιώτη...." κατά την περίοδο του εμφυλίου όχι μόνο εντός Ελλάδας αλλά και σε βαλκανικές, κομμουνιστικές τότε χώρες...

Άσε φίλε μου, μην το ψάχνεις. Κι ο παππούς μου με τους βασιλικούς είχε πολεμήσει (τον είχαν στρατεύσει βασικά) κι ήταν κι αυτοί καλά μπουμπούκια. Οταν είχαν παραδώσει την Ελλάδα στους Άγγλους, μην ψάχνεις μονομερείς ευθύνες.
-----------------------------------------
Η Αγγλια ετσι κι αλλιως επαιξε το παιχνιδι της, οχι μεν στρατιωτικα αλλα πολιτικα καθαρα υπερ της Τουρκιας. Για αυτο το λογο υπηρξε και η συνεργασια μεταξυ αυτων των δυο χωρων για να εξασφαλισει η Τουρκια τα παρανομα εδαφη της Κυπρου,και παραλληλα να εχει διοδο η Αγγλια προς την ανατολη.

Τα ίδια λένε και στην Τουρκία, ότι δηλαδή οι Αμερικάνοι, οι Άγγλοι πάντα δρουν υπέρ της Ελλάδος. Θα εκπλαγείς αν συζητήσεις με κάποιον Τούρκο ομοιδεάτη. Αλλάζουν μόνο τα ονόματα. Ο Ντενκτάς, για παράδειγμα, έβρισκε το σχέδιο Ανάν εξαιρετικά φιλελληνικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μα ειχε πει ξεκαθαρα ο Ρουστου οτι το θεμα αυτο αφορα καθαρα την Αγγλια και την Τουρκια και εβγαλε εντελως απεξω το κρατος της Κυπρου και της Ελλαδος. Θα ελεγε κατι τετοιο αν δεν υπηρχε βοηθεια απο εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγω περιμενω μια απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Άσε φίλε μου, μην το ψάχνεις. Κι ο παππούς μου με τους βασιλικούς είχε πολεμήσει (τον είχαν στρατεύσει βασικά) κι ήταν κι αυτοί καλά μπουμπούκια. Οταν είχαν παραδώσει την Ελλάδα στους Άγγλους, μην ψάχνεις μονομερείς ευθύνες.
Μα δεν μιλώ για ευθύνες. Για εγκλήματα μιλώ. Ευθύνες εννοείται υπάρχουν εκατέρωθεν. Αλλά άλλο αυτό και άλλο τα εγκλήματα (που απ'ότι καταλαβαίνω είσαι διαβασμένος οπότε και θα τα γνωρίζεις...) που δεν είχαν γίνει παρόμοια ούτε επί Παπαδόπουλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν εγιναν εγκληματα απο τους βασιλικους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top