Γνώμη καθηγητών

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Μάλλον εσύ φαίνεται ότι έχεις πέσει σε πολύ κακό σχολείο όπου όλοι οι καθηγητές είναι ανίκανοι. Τι να σου πω. Άλλαξε σχολείο αμέσως!

Ναι είμαι σε δημόσιο σχολείο, και έχω διδάξει σε τουλάχιστον 7 σχολεία μέχρι σήμερα και αυτό που λες ότι ΟΛΟΙ είναι ανίκανοι δεν το έχω δει. Η εμπειρία μου, μου έχει δείξει ότι σε κάθε σχολείο υπάρχει το πολύ 1 καθηγητής "ανίκανος" που να βαριέται να κάνει μάθημα.

Ακουσέ με λοιπόν σε κάτι σημαντικό που θα σου πω, μιας και κάποια πράγματα δεν τα γνωρίζεις: Σήμερα για να γίνει κάποιος εκπαιδευτικός σε δημόσιο σχολείο, πρέπει να φτύσει άιμα. Πρέπει να δώσει πολύ δύσκολες εξετάσεις (ΑΣΕΠ) που γίνονται κάθε 2 χρόνια και να σπαταλήσει πολύ κόπο στη ζωή του. Την απάντηση στην έχει δώσει ήδη η GABRIELLA παραπάνω που ανέφερε "αυτό θέλω να κάνω στη ζωή μου". Κανείς δεν είναι τρελός να ρίξει τόσο κόπο, τόσο ιδρώτα για να κάνει κάτι που να το βαριέται!
Οι περισσότερι σημερινοί καθηγητές είναι νέοι στην ηλικία και ΟΛΟΙ έχουν επιλέξει συνειδητά να γίνουν καθηγητές γιατί το αγαπάνε το επάγγελμα και έχουν όρεξη για δουλειά.

Σου είπα και πριν μην τα ισοπεδώνεις όλα. Μάλλον έχεις πέσει στην περίπτωση.
Εγώ σου είπα την άποψή μου από 7 σχολεία που έχω περάσει μέχρι σήμερα. Εσύ λες την άποψή σου από το 1 και μοναδικό σχολείο που πας.

Τέλος πάντων, ας σταματήσουμε την διαφωνία μας και ας διοργανώσουμε μια δημοσκόπιση στο forum, να πουν την άποψή τους οι μαθητές, αν ο λόγος που πάνε φροντιστήριο είναι γιατί οι καθηγητές στο σχολείο είναι ανίκανοι.
Έχω μόλις καμιά 80αριά μηνύματα στο forum και δεν μπορώ να διοργανώσω δημοσκόπιση. Απότι βλέπω έχει πολύ περισσότερα απο μένα άρα το σύστημα σου επιτρέπει να διοργανώσεις ψηφοφορία. Αν θες κάντο. Και εγώ μαζί σου! να την φτιάξουμε μαζί αν θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickps1

Νεοφερμένος

Ο nickps1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αυτό το κάτι παραπάνω που λες ότι λείπει από το σχολείο συνήθως συμβαίνει λόγω έλλειψης χρόνου. Δεν υπάρχει χρόνος να λύσεις όσες ασκήσεις λύνονται στο φροντιστήριο. Αυτό είναι αλήθεια.

Ο μόνος τρόπος να συναγωνιστεί το δημόσιο σχολείο το φροντιστήριο, είναι να γίνονται και στο σχολείο όσες ώρες γίνονται και στο φροντιστήριο. Αυτό όμως συνεπάγεται τα παρακάτω:

1) Να κοπούν οι περίπατοι (6 στο σύνολο νομίζω) που δικαιούσαστε σε μια σχολική χρονιά. Σου είπαν ποτέ στο φροντιστήριο ότι αύριο δεν θα γίνει μάθημα γιατί θα πάμε εκδορμή? Χαχα, πλάκα κάνεις;

2) Να μην κλείνουν τα σχολεία 15 μέρες τα Χριστούγεννα και 15 μέρες το Πάσχα, όπως δεν κλείνουν και τα φροντιστήρια

3) Να μην χάνονται 2 και 3 εβδομάδες με καταλήψεις. Έχεις χάσει ποτέ μάθημα στο φροντιστήριο λόγω κατάληψης; Πλάκα μου κάνεις;

4) Οι συνελεύσεις των μαθητών να μην γίνονται εις βάρος διδακτικών ωρών. Είπατε ποτε στο φροντιστήριο, να μην κάνετε μάθημα για να συζητήσετε;

5) Οι γιορτές 28ης, 25ης, 17 Νοέμβρη, Χριστουγέννων να γίνονται μετά τις 2 αφού σχολάσετε. Χάσατε ποτέ μάθημα στο φροντιστήριο λόγω γιορτής; ΠΟΤΕ! Οι όποιες εκδηλώσεις διοργανώνονται από τα φροντιστήρια, γίνονται Σάββατα βράδυ.

6) Οι ίδιοι οι καθηγητές να μην κάνουν συνελεύσεις σε ώρες διδακτικών ωρών. Χάσατε ποτέ μάθημα στο φροντιστήριο επειδή οι καθηγητές σας εκεί ήθελαν να συνεδριάσουν? Επειδή δούλεψα και σε φροντιστήριο, οι όποιες συνελεύσεις γινόταν Κυριακες! (και χωρίς αμοιβή!!)

7) Τα σχολεία θα έπρεπε να κάνουν επίσης θερινή προετοιμασία προσλαμβάνοντας ειδικό προσωπικό (αν βαριούντε οι μόνιμοι). Δεν είναι δυνατόν το φροντιστήριο να ξεκινάει από 1η Ιουλίου μαθήματα και τα σχολεία μετά τις 15 Σεπτέμβρη.

8) Τα διαγωνίσματα στο σχολείο θα έπρεπε να μην γίνονται εις βάρος των διδακτικών ωρών, αλλά Σάββατα όπως και στα φροντιστήρια.


κλπ κλπ η λίστα είναι ατέλειωτη.... Πέρυσι κρατούσα ημερολόγιο όποτε χανόταν μάθημα στο σχολείο, και τον λόγο που αυτό χανόταν. Ε, στο τέλος βαρέθηκα να σημειώνω...!!!

Λοιπόν,

αν συγκεντρώσετε τα παραπάνω, θα βρείτε ότι χάνονται παρα πολλές ώρες ικανές για να μπορούσε η ύλη των πανελληνίων να διδαχθεί και με το παραπάνω και ο καθηγητής να έχει την άνεση χρόνου να πει αυτό το κάτι παραπάνω όπως λέει και φίλη μου η aggelikaki!

Το ερώτημα όμως αγαπητοί μου μαθητές είναι, θέλετε ένα τέτοιο σχολείο όπως το περιέγραψα παραπάνω;
Η απάντηση πιστεύω από τους μαθητές θα είναι ΟΧΙ!!!!!!!!
ΓΙΑΤΙ?
Μα τι λέτε, θα μου πείτε. Συνελεύσεις και γιορτές μετά τις 2? Οι εκδρομές κομένες και μόνο Σάββατα? Να κοπούν οι διακοπές των Χριστουγέννων? Μα καλά είσαστε με τα καλά σας; Τρελός είστε? Ρε, τι φρούτο είναι αυτός! Που τον βρήκατε αυτόν! Μην το πείτε και πουθενά αλλού!! :)
Είμαι σίγουρος ότι αυτή είναι η απάντησή σας.

Όμως απαντήστε μου στο εξής σας παρακαλώ: Γιατί δεν λέτε το ίδιο και για τα φροντιστήρια; Γιατί εκεί δέχεστε να πηγαίνετε Σαββατα για διαγωνίσματα, να ξεκινάτε από καλοκαίρι μαθήματα, να μην κλείνουν τα Χριστούγεννα κλπ?
Να απαντήσω εγώ λοιπόν:Μα γιατί εκεί πληρώνετε, άρα λέτε θα είναι καλό αυτό!

Η αλήθεια είναι ότι το σχολείο ποτέ δεν θα αποκτήσει αξία αν δεν γίνουν οι αλλαγές που είπα πριν. Όσο οι διδακτικές ώρες στα φροντιστήρια είναι πολλαπλάσιες αυτών του σχολείου, το σχολείο θα είναι πάντα σε δεύτερη μοίρα... Ποτέ δεν θα ορθοποδήσει..

Κρίμα... Γιατί αυτά που είπα παραπάνω για το σχολείο που ονειρεύομαι δεν τα έχω βγάλει από το μυαλό μου. Ήδη εφαρμόζονται εδώ και χρόνια στο εξωτερικό. Η λέξη φροντιστήριο δεν υπάρχει στο εξωτερικό, ακριβώς γιατί το σχολείο λειτουργεί με πλήρες ωράριο. Δεν υπάρχει το χάσιμο χρόνου που υπάρχει εδώ στην Ελλάδα.

Ξυπνήστε επιτέλους! Σπαταλάτε τόσα λεφτά, ενώ θα μπορούσατε να είχατε μια παιδεία πολύ καλύτερη και δωρεάν! και να είχατε και ελεύθερο χρόνο. Δώστε στο σχολείο την αξία που αρμόζει. ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ να μην χάνονται ώρες... Όλα από εκεί ξεκινάνε πιστέψτε με...

Φιλικά
killbill, εκπαιδευτικός


Απο αυτα που γραφεις και μονο φανταζομαι τι σοι χαραχτηρας εισαι... πολλα απο αυτα που λες ειναι λαθος και to ξερεις...και μην τα ριχνεις ολα στης διακοπε,καταληψεις κλπ...τις διακοπες τις κανουμε γιατι τις αξιζουμε και τις καταληψεις για να εκφρασουμε το δικαιο μας !!!! Πηγαινε στο εξωτερικο και δες πως γινεται το μαθημα εκει και μετα ελα εδω και γραψε ολα αυτα που εγραψες.


Αποψη Μαθητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ρε παιδια κρατηστε ενα επιπεδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Από τα παραπάνω λεγόμενα κάποιου άγνωστου που από το δειλία του έφτιαξε ένα πρόχειρο username μόνο και μόνο για να βρίσει, γιατί έτσι μόνο δειλά έχει μάθει στη ζωή του να εκφράζει την άποψή του και να κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του (που απομακρύνθηκε βέβαια από τους διαχειριστές του forum λόγω του προσβλητικού τους χαρακτήρα), φάνηκε καθαρά ποιός χαλάει την εκπαίδευση.

Θες να σου στείλω φωτογραφίες από την κατάσταση των αιθουσών που άφησαν οι μαθητές από την φετινή κατάληψη; Αυτό είναι το δίκαιό σας που λες ότι εκφράζετε με τις καταλήψεις; Μπράβο σας τότε!

Μου είπες να πάω στο εξωτερικό να δω πως γίνεται το μάθημα. Μάλλον πρέπει να πας εσύ φίλε μου γιατί εγώ σπούδασα στο εξωτερικό και ότι έγραψα πιο πάνω ήταν ακριβώς το πως είναι το σύστημα στο εξωτερικό που εσύ ποτέ δεν πρόκειται να βιώσεις γιατί ξέρεις μόνο να καταστρέφεις το σχολείο.

Και όσον αφορά για το τι χαρακτήρας είμαι στο σχολείο, σε προκαλώ να έρθεις στο σχολείο μου να ρωτήσεις τους μαθητές μου.
Σε πληροφορώ ότι διδάσκω σε σχολείο με φτωχούς οικονομικά μαθητές, οι οποίοι δεν πάνε φροντιστήριο και έχουν μόνο την ενισχυτική για βοήθεια. Την περίοδο των καταλήψεων είχαν πανικοβληθεί γιατί θα έχαναν την ενισχυτική που εσύ τους στέρησες με την κατάληψή σου, που ούτε τα σκέφτηκες αυτά τα παιδιά, παρά μόνο τον εαυτούλη σου που στα σκάει ο μπαμπάκας σου στα φροντιστήρια και δεν σε νοιάζει αν χάσεις μάθημα.
Αυτά τα παιδιά είναι που με κάνουν να νιώθω την αξία του να είσαι εκπαιδευτικός. Για αυτά τα παιδιά λοιπόν προσφέρθηκα κατά την διάρκεια των καταλήψεων να τους κάνω εγώ μαθήματα ΔΩΡΕΑΝ!!
Εσύ τι τους πρόσφερες;

Λοιπόν αυτά για τον χαρακτήρα μου αν θες να μάθεις.

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
Από τα λεγόμενα του nickps1 φαίνεται καθαρά ποιός χαλάει την εκπαίδευση.

Θες να σου στείλω φωτογραφίες από την κατάσταση των αιθουσών που άφησαν οι μαθητές από την φετινή κατάληψη; Αυτό είναι το δίκαιό σας που λες ότι εκφράζετε με τις καταλήψεις; Μπράβο σας τότε!

Μου είπες να πάω στο εξωτερικό να δω πως γίνεται το μάθημα. Μάλλον πρέπει να πας εσύ φίλε μου γιατί εγώ σπούδασα στο εξωτερικό και ότι έγραψα πιο πάνω ήταν ακριβώς το πως είναι το σύστημα στο εξωτερικό που εσύ ποτέ δεν πρόκειται να βιώσεις γιατί ξέρεις μόνο να καταστρέφεις το σχολείο.

Και όσον αφορά για το τι χαρακτήρας είμαι στο σχολείο, σε προκαλώ να έρθεις στο σχολείο μου να ρωτήσεις τους μαθητές μου.
Σε πληροφορώ ότι διδάσκω σε σχολείο με φτωχούς οικονομικά μαθητές, οι οποίοι δεν πάνε φροντιστήριο και έχουν μόνο την ενισχυτική για βοήθεια, και την περίοδο των καταλήψεων είχαν πανικοβληθεί γιατί θα έχαναν και την ενισχυτική, και σε πληροφορώ ότι προσφέρθηκα να τους κάνω εγώ μαθήματα ΔΩΡΕΑΝ!!

Λοιπόν αυτά για τον χαρακτήρα μου αν θες να μάθεις.

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...
τετοιοι καθηγητες σπανιζουν.εμας γραμμενους (σορρυ και για την εκφραση)μας ειχαν οταν θελαμε ενισχυτικη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ronald White

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Να τονίσω ότι κάθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή
χαοχαοχοαχοα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top