Γνώμη καθηγητών

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
εγω πιστευω ότι και οι μαθητές και οι καθηγητές και οι γονεις φταίνε

θα αναφερω καποια παραδείγματα και των τρειων περιπτωσεων:
α)ο φετινος καθηγητης μου της φυσικης κατεύθυνσης διόρθωνε τα γραπτα των εξετασεων τη μερα που επρεπε να δωσει τη βαθμολογεια
β)μαθητης κανει ενα χαρακτηρα των Dragonballs και η καθηγητρια του λεει να βγει εξω, απάντηση :<<γιατι κυρια τη εκανα;>> και μετα τη σκυλόβριζε (σε καθηγήτρια που και μαθημα κανει και ενδιαφερον εχει και οταν της ζητησα να μου δοσει να παραπανω θεματα για εξασκηση στην εκθεση μου εδοσε ευχαριστως και ειναι πολυ αντικειμενικη στους βαθμους)
γ) οταν μια/ενας καθηγητης/καθηγητρια-δάσκαλος/δασκάλα κανει παρατηρηση σε ένα παιδι την/τον τρεχουν με τα πειθαρχικα και τις μηίσεις αλλά οταν ζηταει από τους ίδιους γοναίς να ερχονται πιο συχνα για ενημέρωση είναι άφαντοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Δυστυχως υπαρχουν αδιαφοροι καθηγητες αλλα και αδιαφοροι μαθητες.. εγω αν ημουν καθηγητρια ακομα και τις καλυτερες προθεσεις να ειχα,δεν ξερω πως θα αντιδρουσα αν εβλεπα οτι δε σεβονται τη δουλεια μου.. γενικως παρατηρησα μια μεταθεση ευθυνων στους καθηγητες που τη θεωρω αδικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
Δεν φταινε μονο οι καθηγητες ουτε μονο οι μαθητες,μεριδιο ευθυνης εχουν κ οι δυο μεριες. Υπαρχουν αδιαφοροι μαθητες οι οποιοι πηγαινουν στο σχολειο οχι για να μορφωθουν,αλλα αντιθετα για να περασουν την ωρα τους κανοντας χαβαλε...στην αντιπερα οχθη ομως,υπαρχουν παιδια που ενδιαφερονται να μορφωθουν αλλα κανεις δεν ειναι εκει για να τα βοηθησει!!!!!!!Καθηγητες(ο Θεος να τους κανει!!!!!) μπαινουν στην ταξη,κανουν ενα υποτυπωδες μαθημα κ αποχωρουν!!!!!!!!!Ξερετε πως ειναι να τραβας τον διαολο σου απο το θρανιο να καταλαβεις τι λεει ο κολοκυθας της εδρας κ να μην καταλαβαινεις τιποτα??????κ απο πανω να σου λεει αυτος <<παιδια απορω μαζι σας!!!εγω αν ημουν στη θεση σας κ δεν καταλαβαινα θα αισθανομουν ηλιθιος!!γιατι ερχεστε σχολειο??>> μα πειτε μου ειναι δυνατον??αξιζει αυτος ο ανθρωπος να ασχολειται με παιδια??:sick::sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
"φταινε" οι καθηγητες!

(αλλα κι αυτοι παιδια δεν ηταν χτες?)


ε-λ-α-χ-ι-σ-τ-ο-ι ενδιαφερονται στ' αληθεια
ελαχιστοι ΜΠΟΡΟΥΝ να ενδιαφερθουν.

ειναι αυτοι που νιωθουν την ευθυνη γι αυτον τον κοσμο που χανεται.. και το παιρνουν "πανω τους"

το αισθημα ευθυνης ειναι προσωπικη υποθεση. δεν ειναι "μια ακομη υποχρεωση". ουτε "ενας ακομη καταλογισμος".

δε φταιει κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
αποψη μου ειναι οτι και οι καθηγητες φταινε και οι μαθητες...η διδασκαλια αποτελει μια αμφιδρομη σχεση μαθητη-καθηγητη...ο,τι δινεις παιρνεις...
βεβαια δεν αναφερομαι σε μαθητες που ουτε σεβονται ,ουτε εχουν τροπους...

παντως στο σχολειο μου παρατηρησα το εξης ,εχουμε εναν καθηγητη ,φιλολογο,ο οποιος ειναι κορυφη στο ειδος του με πολλα μεταπτυχιακα και γενικα πολυ διαβασμενος...

την πρωτη μερα που καναμε μαζι του φετος μειναμε ολοι και τον κοιτουσαμε μ ανοιχτο το στομα...ειλικρινα εκφραζονταν με τετοιο τροπο που ηταν σαν να εκφραζει την αποψη του καθενος απο εμας πανω στο υπο συζητηση θεμα πολυ πιο κομψα και με διαθεση να θιξει αληθειες που σπανια θιγονται στο πλαισιο της σχολικης διδασκαλιας...δν νομιζω τι υπαρχουν ττιοι καθηγητες πια...δεν νομιζω οτι υπαρχουν καθηγητες που περα απο την διδασκαλια της προκαθωρισμενης υλης θα προσπαθησουν να κερδισουν το ενδιαφερον των μαθητων,γιατι για μενα εκει ειναι το μυστικο του ν αγαπησει καποιος το σχολειο...να κατανοηση την σημασια της γνωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
αποψη μου ειναι οτι και οι καθηγητες φταινε και οι μαθητες...η διδασκαλια αποτελει μια αμφιδρομη σχεση μαθητη-καθηγητη...ο,τι δινεις παιρνεις...
βεβαια δεν αναφερομαι σε μαθητες που ουτε σεβονται ,ουτε εχουν τροπους...

παντως στο σχολειο μου παρατηρησα το εξης ,εχουμε εναν καθηγητη ,φιλολογο,ο οποιος ειναι κορυφη στο ειδος του με πολλα μεταπτυχιακα και γενικα πολυ διαβασμενος...

την πρωτη μερα που καναμε μαζι του φετος μειναμε ολοι και τον κοιτουσαμε μ ανοιχτο το στομα...ειλικρινα εκφραζονταν με τετοιο τροπο που ηταν σαν να εκφραζει την αποψη του καθενος απο εμας πανω στο υπο συζητηση θεμα πολυ πιο κομψα και με διαθεση να θιξει αληθειες που σπανια θιγονται στο πλαισιο της σχολικης διδασκαλιας...δν νομιζω τι υπαρχουν ττιοι καθηγητες πια...δεν νομιζω οτι υπαρχουν καθηγητες που περα απο την διδασκαλια της προκαθωρισμενης υλης θα προσπαθησουν να κερδισουν το ενδιαφερον των μαθητων,γιατι για μενα εκει ειναι το μυστικο του ν αγαπησει καποιος το σχολειο...να κατανοηση την σημασια της γνωσης

*υπάρχουν και ελάχιστες εξαιρέσεις

...Aκριβώς! Η μάθηση έχει γίνει μια ξερή διαδικασία με στόχο να βγει η ύλη, αλλά πιστεύω αν έχεις όρεξη και περιέργεια τότε έρχεται το ενδιαφέρον για ένα αντικείμενο, ακόμα και αν οι καθηγητές δεν έχουν μεταδοτικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Λοιπόν συμφωνώ πως φταίνε και οι δύο μεριές.
Υπάρχουν μαθητές σε μια τάξη που θέλουν να μάθουν και υπάρχουν και κάποια παλιόπαιδα που νομίζουν πως το σχολείο είναι : τρώω αποβολή, παίζω μπάλα, ενοχλώ τους συμμαθητές και τους καθηγητές μου. Αυτά τα παιδιά είναι πολλές φορές η βασική αιτία που καθηγητές, φωνάζουν αποβάλουν με το παραμικρό και βάζουν άγνωστα θέματα σαν ΤΙΜΩΡΙΑ και όχι καταλάθος όπως νομίζουν μερικοί. Αυτό μετά έχει ως αποτέλεσμα, τα άλλα παιδιά να φοβηθούν και να μισήσουν τον καθηγητή τους νομίζοντας πως έτσι λειτουργεί πάντα. Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι έφταιξαν και αυτοί σε αυτήν τη περίπτωση.
Φυσικά και οι καθηγητές είναι κάπως υπερβολικοί και εριστικοί καμιά φορά και κάνουν πράγματα που θα αποφέρουν συνέπειες, όπως π.χ. να βγάζουν έξω τους μαθητές συνέχεια. Αυτό κάνει τον μαθητή να νιώθει ότι τον απομονώνουν από τους άλλους με αποτέλεσμα να χάνεται και το παραμικρό ενδιαφέρον του προς το μάθημα.
Υπάρχουν φυσικά καθηγητές που αδιαφορούν πλήρως για την εκπαίδευση και την πρόοδο των μαθητών. Υπάρχουν βέβαια και καθηγητές που έγιναν καθηγητές, όχι για τον λόγο που λέγεται "Ιούλιος και Αύγουστος", αλλά επειδή τους αρέσει πραγματικά αυτή η δουλειά και θέλουν να μεταλαμπαδεύσουν τις γνώσεις τους στην επόμενη γενιά. Έλα ντε που κάποιοι είναι αποφασισμένοι να μην τους αφήσουν...:mad:
Τέλος πάντων δεν θα επεκταθώ περισσότερο σε αυτό το ποστ, γιατί ό,τι και να πω αυτό το θέμα δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να λυθεί, διότι πάντα θα υπάρχουν οι "κακοί" μαθητές (κακοί, όχι με την έννοια του άσχετου, αλλά του ενοχλητικού) και οι "κακοί" καθηγητές. Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει, όσο κι αν το θέλουμε, γιατί δεν εξαρτάται μόνο από μας, αλλά από όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που οι καθηγητες δεν μπαινουν στην ταξη για κανουν μαθημα γιατι να ειναι διαφορετικη η συμπεριφορα των μαθητων;

Νομίζω ότι τα μηνύματά σου δεν δείχνουν πραγματική διάθεση για συζήτηση αλλά στείρα άρνηση που στηρίζεται σε γενικεύσεις και περιπτωσιολογία. Εάν είσαι άτυχος από την άποψη ότι έπεσες σε σχολείο όπου όλοι οι καθηγητές είναι απαράδεκτοι τότε λυπάμαι, αλλά δεν είναι παντού έτσι ούτε είναι όλοι έτσι. Υπάρχουν διαφορές από σχολείο σε σχολείο, από περιοχή σε περιοχή, από καθηγητή σε καθηγητή.
Για την απαξίωση του Λυκείου (κυρίως, γιατί οι άλλες βαθμίδες λειτουργούν καλύτερα) τρεις παράγοντες φταίνε:

α) το αναλυτικό πρόγραμμα που δεν προσφέρει επαρκή προετοιμασία για τις πανελλαδικές εξετάσεις (2-3 ώρες τη βδομμάδα δεν φτάνουν). Αυτό οφείλεται στην πάγια πολιτική των κυβερνήσεων να πριμοδοτούν τα φροντιστήρια. Οι φροντιστηριάρχες ευνοούνται εδώ και δεκαετίες από το γεγονός ότι το αναλυτικό πρόγραμμα του σχολείου δεν αντιστοιχεί με τις απαιτήσεις των μαθητών και των εξετάσεων.

β) η αρνητική στάση απέναντι στο σχολείο ορισμένων γονιών που πιστεύουν ότι το δημόσιο είναι αυτόματα κάτι κακό.Το θέμα έχει πολιτικές διαστάσεις, καθώς έχει τις ρίζες του στη νεοφιλελεύθερη στροφή στη διεθνή οικονομία τα τελευτάια χρόνια που συνοδεύτηκε από προπαγάνδα εναντίον του δημόσιου τομέα.

γ) η στάση αρκετών καθηγητών που παράλληλα με το σχολικό μάθημα κάνουν ιδιαίτερα/φροντιστήρια. Στην επαρχία οι περισσότεροι είναι ντόπιοι που απαξιώνουν το σχολείο για να οδηγήσουν του μαθητές στο ιδιαίτερο, ευνοούν δε εκείνους που έχουν στα ιδιαίτερα με βαθμούς στο σχολείο.

Είμαι 4 χρόνια καθηγητής κι ένα πράγμα έχω παρατηρήσει: οι μαθητές που αδιαφορούσαν στην Γ΄ Λυκείου στο σχολείο και εξέφραζαν την αντίληψη "τι κάνουμε εδώ, αφού στο φροντιστήριο κάνουμε πραγματικό μάθημα" κατά κανόνα αποτύγχαναν στις εξετάσεις. Αλλά ίσως το σχολείο μου, που βρίσκεται στη Β. Ελλάδα, να λειτουργεί καλύτερα από άλλα, αυτό δεν το γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Να προσθέσω άλλον έναν παράγοντα που οδήγησε στην απαξίωση του σχολείου:

Η δωρεάν παιδεία!

Ο Έλληνας δυστυχώς δεν είναι να του δίνεις τίποτα δωρεάν. Το δωρεάν για τον Έλληνα ταυτίζεται με το άχρηστο. Γιατί στο φροντιστήριο δεν καταστρέφουν τα παιδιά τις αίθουσες? Γιατί στο φροντιστήριο δεν καίνε τα βιβλία στο τέλος; Γιατί στο φροντιστήριο δεν κάνουν κοπάνες; Γιατί στο φροντιστήριο δεν γράφουν τους τοίχους;
Απάντηση: Γιατί εκεί πληρώνουν, άρα το σέβονται!

1 εβδομάδα είχαμε κατάληψη και οι μαθητές τα κατέστρεψαν όλα!

Δυστυχώς αυτοί είμαστε..

Και για να υποστηρίξω τον ισχυρισμό μου, θα έχετε ακούσει όλοι από γονείς και μεγαλύτερους ότι την δεκαετεία του 50-60 τα βιβλία οι μαθητές τα πληρώνανε. Όμως κανείς τότε δεν τα έσκιζε. Θα ακούσετε να σας λένε ότι τότε γινόταν μάθημα. Θα ακούσετε να σας λένε: "ΔΩΡΕΑΝ παιδεία είχαμε τότε που πληρώναμε!!!!! ", γιατί τότε φροντιστήριο δεν πήγαινε κανείς να πληρώνει του κόσμου τα χρήματα. Το μόνο έξοδο ήταν τα βιβλία. Γινόταν δουλειά στο σχολείο και οι μαθητές σέβοταν τον χώρο του σχολείου.

Αλλά αναρωτιέμαι το εξής: αφού έτσι και αλλιώς η παιδεία σήμερα δεν είναι δωρεάν λόγω των φροντιστηρίων, και αφού το πρόβλημα, το κόμπλεξ καλύτερα, του Ελληνάρα είναι αν δεν πληρώσω για κάτι τότε αυτό δεν αξίζει, τότε ας μπουν δίδακτρα στα δημόσια σχολεία (τα μισά από αυτά που χρεώνουν τα φροντιστήρια) και να σταματήσει αυτό το ξήλωμα των οικογενειών στα φροντιστήρια, ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση μπας και ο Ελληνάρας εκτιμήσει το δημόσιο σχολείο. Κερδισμένοι θα βγούμε! Η παιδεί θα γίνει καλύτερη και λιγότερο ακριβή από ότι είναι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Να προσθέσω άλλον έναν παράγοντα που οδήγησε στην απαξίωση του σχολείου:

Η δωρεάν παιδεία!

Ο Έλληνας δυστυχώς δεν είναι να του δίνεις τίποτα δωρεάν. Το δωρεάν για τον Έλληνα ταυτίζεται με το άχρηστο. Γιατί στο φροντιστήριο δεν καταστρέφουν τα παιδιά τις αίθουσες? Γιατί στο φροντιστήριο δεν καίνε τα βιβλία στο τέλος; Γιατί στο φροντιστήριο δεν κάνουν κοπάνες; Γιατί στο φροντιστήριο δεν γράφουν τους τοίχους;
Απάντηση: Γιατί εκεί πληρώνουν, άρα το σέβονται!

1 εβδομάδα είχαμε κατάληψη και οι μαθητές τα κατέστρεψαν όλα!

Δυστυχώς αυτοί είμαστε..


Και για να υποστηρίξω τον ισχυρισμό μου, θα έχετε ακούσει όλοι από γονείς και μεγαλύτερους ότι την δεκαετεία του 50-60 τα βιβλία οι μαθητές τα πληρώνανε. Όμως κανείς τότε δεν τα έσκιζε. Θα ακούσετε να σας λένε ότι τότε γινόταν μάθημα. Θα ακούσετε να σας λένε: "ΔΩΡΕΑΝ παιδεία είχαμε τότε που πληρώναμε!!!!! ", γιατί τότε φροντιστήριο δεν πήγαινε κανείς να πληρώνει του κόσμου τα χρήματα. Το μόνο έξοδο ήταν τα βιβλία. Γινόταν δουλειά στο σχολείο και οι μαθητές σέβοταν τον χώρο του σχολείου.

Αλλά αναρωτιέμαι το εξής: αφού έτσι και αλλιώς η παιδεία σήμερα δεν είναι δωρεάν λόγω των φροντιστηρίων, και αφού το πρόβλημα, το κόμπλεξ καλύτερα, του Ελληνάρα είναι αν δεν πληρώσω για κάτι τότε αυτό δεν αξίζει, τότε ας μπουν δίδακτρα στα δημόσια σχολεία (τα μισά από αυτά που χρεώνουν τα φροντιστήρια) και να σταματήσει αυτό το ξήλωμα των οικογενειών στα φροντιστήρια, ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση μπας και ο Ελληνάρας εκτιμήσει το δημόσιο σχολείο. Κερδισμένοι θα βγούμε! Η παιδεί θα γίνει καλύτερη και λιγότερο ακριβή από ότι είναι σήμερα.



αγαπητέ,
παρ'ότι είμαι απόφοιτος ιδιωτκού, εντούτοις θεωρώ τις απόψεις σου ακραίες...

η δημόσια παιδεία συνιστά αγαθό, γιατί δίνει τη δυνατότητα σε όλους, ανεξαιρέτως κοινωνικο - οικονομικού επιπέδου, να μορφώνονται!!!

εσύ απλώς λές ότι φταίει η νοοτροπία των Ελλήνων (δεν διαφωνώ),
αλλά δεν το προχωράς περαιτέρω... ΤΙ είναι αυτό που διαμόρφωσε έτσι την ελληνική νοοτροπία???? μόνο αν απαντηθεί αυτό το ερώτημα, η δημόσια παιδεία θα επιτελέσει πλήρως το στόχο της, προσφέροντας ποιοτική παιδεία σε όλους.

φιλικά,
Lita Athens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Τίποτα δεν έχει φταίξει και διαμόρφωσε έτσι την νοοτροπία του Έλληνα. Είναι τα γονίδιά μας. Έτσι γεννηθήκαμε. Πως λένε πχ οι Άγγλοι είναι συνεπείς στα ραντεβού τους, οι Ιάπωνες είναι στρατιωτάκια στην εργασία τους, οι Ιταλοί μαφιόζοι, οι Γερμανοί ψυχροί στις προσωπικές τους σχέσεις, ε ο Έλληνας είναι μαζόχας και θέλει να πληρώνει!

Είναι τόσο απλό...

Συμφωνώ 1000% με αυτό που λες ότι η παιδεία είναι δημόσιο αγαθό και πρέπει να δίνονται ίσες ευκαιρίες για όλους ανεξαρτήτως οικονομικού επιπέδου! Έτσι είναι το σωστό και έτσι θα έπρεπε να είναι, αλλά δυστυχώς αυτό δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση του Έλληνα, γιατί όπως ανέφερα παραπάνω για τον Έλληνα Δωρεάν=Άχρηστο.

Μην ερμηνεύεις τα λόγια μου διαφορετικά. Δεν είπα εγώ ότι η παιδεία θα έπρεπε να μην είναι δωρεάν. Είπα απλά ότι ο Έλληνας δεν γουστάρει να έχει δωρεάν παιδεία. Δεν την θέλει ρε παιδί μου πως να το κάνουμε. Με το ζόρι θα του παρέχεις δωρεάν παιδεία; Θέλει να πληρώσει για να πει ότι έχει ποιοτική εκπαίδευση και το αποδεικνύει καθημερινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Δε μπορώ να συμφωνήση απόλυτα μαζί σας.Η παιδεία είναι δωρεάν το θέμα είναι η εκμετάλλευση της μονίμοτητας των καθηγητών από τους ίδιους.Δεν έχω ακούσει ποτέ κανένα γονέα να λεέι θα πάω το παιδί μου φροντηστήριο και ας έχει καλό καθηγητή.Ωστόσο αυτό συμβαίνει συχνά και ο λόγος δεν ειναι φυσικά η τάση για επίδειξη, αλλά το γεγονός ότι σε μία τάξη των 20 ή 25 παιδιών το μάθημα δεν γίνεται σωστά και ακόμα και να γίνεται πολλοί είναι εκείνοι πού ζητούν τα παραπάνω πράγματα γιατί το σχολείο δεν τα αναφέρει.Αυτά οόμως τα παραπάνω θα ζητηθουν αργότερα στις πανελλαδικές.Όταν λοιπόν βρίσκεστε σε μια τάξη τόσων ατόμων πρέπει να είχατε συειδητοποίση ότι το επίπεδο των παιδιών δεν είναι το ίδιο άρα και να θέλει ο καθηγητής να κάνει κάτι πιο προχωρημένο δεν μπορει.Αλλωστε γι'αυτό πηγαίνουν όλοι φροντηστήριο,γιατί θέλουν το κάτι παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αυτό το κάτι παραπάνω που λες ότι λείπει από το σχολείο συνήθως συμβαίνει λόγω έλλειψης χρόνου. Δεν υπάρχει χρόνος να λύσεις όσες ασκήσεις λύνονται στο φροντιστήριο. Αυτό είναι αλήθεια.

Ο μόνος τρόπος να συναγωνιστεί το δημόσιο σχολείο το φροντιστήριο, είναι να γίνονται και στο σχολείο όσες ώρες γίνονται και στο φροντιστήριο. Αυτό όμως συνεπάγεται τα παρακάτω:

1) Να κοπούν οι περίπατοι (6 στο σύνολο νομίζω) που δικαιούσαστε σε μια σχολική χρονιά. Σου είπαν ποτέ στο φροντιστήριο ότι αύριο δεν θα γίνει μάθημα γιατί θα πάμε εκδορμή? Χαχα, πλάκα κάνεις;

2) Να μην κλείνουν τα σχολεία 15 μέρες τα Χριστούγεννα και 15 μέρες το Πάσχα, όπως δεν κλείνουν και τα φροντιστήρια

3) Να μην χάνονται 2 και 3 εβδομάδες με καταλήψεις. Έχεις χάσει ποτέ μάθημα στο φροντιστήριο λόγω κατάληψης; Πλάκα μου κάνεις;

4) Οι συνελεύσεις των μαθητών να μην γίνονται εις βάρος διδακτικών ωρών. Είπατε ποτε στο φροντιστήριο, να μην κάνετε μάθημα για να συζητήσετε;

5) Οι γιορτές 28ης, 25ης, 17 Νοέμβρη, Χριστουγέννων να γίνονται μετά τις 2 αφού σχολάσετε. Χάσατε ποτέ μάθημα στο φροντιστήριο λόγω γιορτής; ΠΟΤΕ! Οι όποιες εκδηλώσεις διοργανώνονται από τα φροντιστήρια, γίνονται Σάββατα βράδυ.

6) Οι ίδιοι οι καθηγητές να μην κάνουν συνελεύσεις σε ώρες διδακτικών ωρών. Χάσατε ποτέ μάθημα στο φροντιστήριο επειδή οι καθηγητές σας εκεί ήθελαν να συνεδριάσουν? Επειδή δούλεψα και σε φροντιστήριο, οι όποιες συνελεύσεις γινόταν Κυριακες! (και χωρίς αμοιβή!!)

7) Τα σχολεία θα έπρεπε να κάνουν επίσης θερινή προετοιμασία προσλαμβάνοντας ειδικό προσωπικό (αν βαριούντε οι μόνιμοι). Δεν είναι δυνατόν το φροντιστήριο να ξεκινάει από 1η Ιουλίου μαθήματα και τα σχολεία μετά τις 15 Σεπτέμβρη.

8) Τα διαγωνίσματα στο σχολείο θα έπρεπε να μην γίνονται εις βάρος των διδακτικών ωρών, αλλά Σάββατα όπως και στα φροντιστήρια.


κλπ κλπ η λίστα είναι ατέλειωτη.... Πέρυσι κρατούσα ημερολόγιο όποτε χανόταν μάθημα στο σχολείο, και τον λόγο που αυτό χανόταν. Ε, στο τέλος βαρέθηκα να σημειώνω...!!!

Λοιπόν,

αν συγκεντρώσετε τα παραπάνω, θα βρείτε ότι χάνονται παρα πολλές ώρες ικανές για να μπορούσε η ύλη των πανελληνίων να διδαχθεί και με το παραπάνω και ο καθηγητής να έχει την άνεση χρόνου να πει αυτό το κάτι παραπάνω όπως λέει και φίλη μου η aggelikaki!

Το ερώτημα όμως αγαπητοί μου μαθητές είναι, θέλετε ένα τέτοιο σχολείο όπως το περιέγραψα παραπάνω;
Η απάντηση πιστεύω από τους μαθητές θα είναι ΟΧΙ!!!!!!!!
ΓΙΑΤΙ?
Μα τι λέτε, θα μου πείτε. Συνελεύσεις και γιορτές μετά τις 2? Οι εκδρομές κομένες και μόνο Σάββατα? Να κοπούν οι διακοπές των Χριστουγέννων? Μα καλά είσαστε με τα καλά σας; Τρελός είστε? Ρε, τι φρούτο είναι αυτός! Που τον βρήκατε αυτόν! Μην το πείτε και πουθενά αλλού!! :)
Είμαι σίγουρος ότι αυτή είναι η απάντησή σας.

Όμως απαντήστε μου στο εξής σας παρακαλώ: Γιατί δεν λέτε το ίδιο και για τα φροντιστήρια; Γιατί εκεί δέχεστε να πηγαίνετε Σαββατα για διαγωνίσματα, να ξεκινάτε από καλοκαίρι μαθήματα, να μην κλείνουν τα Χριστούγεννα κλπ?
Να απαντήσω εγώ λοιπόν:Μα γιατί εκεί πληρώνετε, άρα λέτε θα είναι καλό αυτό!

Η αλήθεια είναι ότι το σχολείο ποτέ δεν θα αποκτήσει αξία αν δεν γίνουν οι αλλαγές που είπα πριν. Όσο οι διδακτικές ώρες στα φροντιστήρια είναι πολλαπλάσιες αυτών του σχολείου, το σχολείο θα είναι πάντα σε δεύτερη μοίρα... Ποτέ δεν θα ορθοποδήσει..

Κρίμα... Γιατί αυτά που είπα παραπάνω για το σχολείο που ονειρεύομαι δεν τα έχω βγάλει από το μυαλό μου. Ήδη εφαρμόζονται εδώ και χρόνια στο εξωτερικό. Η λέξη φροντιστήριο δεν υπάρχει στο εξωτερικό, ακριβώς γιατί το σχολείο λειτουργεί με πλήρες ωράριο. Δεν υπάρχει το χάσιμο χρόνου που υπάρχει εδώ στην Ελλάδα.

Ξυπνήστε επιτέλους! Σπαταλάτε τόσα λεφτά, ενώ θα μπορούσατε να είχατε μια παιδεία πολύ καλύτερη και δωρεάν! και να είχατε και ελεύθερο χρόνο. Δώστε στο σχολείο την αξία που αρμόζει. ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ να μην χάνονται ώρες... Όλα από εκεί ξεκινάνε πιστέψτε με...

Φιλικά
killbill, εκπαιδευτικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nibakou

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Να πω και εγώ κάτι, λέτε φροντιστήρια και φροντηστήρια υπάρχει και η πρόσθετη διδακτική στίρηξη. εγώ που έδωσα φέτος παννελλήνιες έγραψα τους δύο μεγαλύτερους βαθμούς μου στα δύο μαθήματα που πήγαινα πρόσθετη διδακτική στίρηξη. ΑΕΠΠ 18,9 και βιολογία γενικής παιδίας 19,.. το ξέρω ότι δεν έιναι τα δυσκολότερα μαθήματα αλλά αν δεν πήγαινα εκεί, σίγουρα θα τα έσκαγα στα φροντηστίρια. και επίσης το μάθημα γίνεται σε επίπεδο φροντιστηρίου απο άποψη ποιότητας και αριθμός μαθητών, βέβαια αυτό εξαρτάται από τους καθηγητές και άλους παράγοντες. και αντί να την ενισχύσουν πήγαν και πετσόκοψαν τα λεφτά που τους έδιναν με αποτέλεσμα καθηγητές που έκαναν μάθημα να σταματήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Αγαπητε μου,μην προσπαθείτε να αποδείξετε ότι τα φροντηστήρια δουλεύουν μόνο και μόνο γιατί δεν υπάρχουν ώρες.Φταίει η ανικανότητα των καθηγητών και πραγματικά μου είνα αδιανόητο να πιστέψω κάτι άλλο.Μπορώ άνετα να σας διαψεύσω,λέγοντας (άπο όσο ξερω απο φίλους δηλαδή)ότι στα φροντηστήρια κάνουν επί παραδείγματει 3 ώρες αρχαια σε αντίθεση με το σχολείο που είναι 6!!!Το ιδιο ισχύει και για τα μαθηματικά,τη φυσική και όλα τα υπόλοιπα.Εαν όμως εσείς θέλετε να πιστεύετε πως φταεί ο χρόνος,τότε δε μπορώ να σας αλλάξω γνώμη.Όμως πιστεύω πως γνωρίζετε την ανικανότητα των καθηγητών,ευτυχώς που υπάρχουν εξαιρέσεις αν και ελάχιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Νομίζω ότι είσαι υπερβολική. Μην τα ισοπεδώνεις όλα.

Λες ότι όλοι οι καθηγητές στο δημόσιο είναι ανίκανοι και υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις. Διαφωνώ τελείως μαζί σου! Δεν είναι αυτή η πραγματικότητα. Πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. Υπάρχουν ελάχιστοι ανίκανοι καθηγητές σήμερα.

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι τα παιδιά πάνε φροντιστήρια γιατί έχουν ανίκανους καθηγητές; Εγώ σου λέω και ικανότατους καθηγητές να είχαν πάλι φροντιστήριο θα πηγαίνατε. Μα ήδη πάτε όλοι ακόμα και αν έχετε ικανότατους καθηγητές, για το κάτι παραπάνω που μόνη σου το είπες σε προηγούμενη απάντησή σου.
Ας οργανώσουμε μια ψηφοφορία για τους λόγους για τους οποίους πάτε φροντιστήριο:

α) επειδή χάνεται πολύ χρόνος στο σχολείο και ο τεράστιος όγκος της ύλης έτσι δεν προλαβαίνει να καλυφθεί σωστά

β) γιατί οι καθηγητές είναι όλοι ανίκανοι



Εμπρός λοιπόν, Ψηφίστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου killbill!!και εγω που αποφασισα να γινω καθηγητρια θα το διαπιστωσω στο μελλον.ελπιζω μονο να εχει αλλαξει η κατασταση μεχρι τοτε!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου killbill!!και εγω που αποφασισα να γινω καθηγητρια θα το διαπιστωσω στο μελλον.ελπιζω μονο να εχει αλλαξει η κατασταση μεχρι τοτε!!:)

Φιλολογια λοιπον? Μηπως θα μπορουσες να μου πεις τα αιτια της μεταστροφης σου? Ρωταω γιατι εχει σημασια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
απλα συνειδητοποιησα οτι αυτο θελω να κανω στη ζωη μου.εχω παει στη σχολη και εχω παρακολουθησει μαθηματα και τα βρισκω αρκετα ενδιαφεροντα.ειναι βεβαια δυσκολα και απαιτουν πολυ διαβασμα.αλλα αμα σ αρεσει το αντικειμενο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Είναι συνδυασμος και των 2.Λογικά είστε του δημοσίου αλλιώς δεν θα κάνατε ότι δε βλέπετε την απραξία που υπάρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top