Γενικό -  Πόσοι δεν πηγαίνουν σε φροντιστήριο;

irene83

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στις μερες μασ ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καποιον που να μην πηγαινει φροντιστηριο οχι κατ'αναγκη στην τριτη λυκειου αλλα και μερικες φορες και απο το Γυμνάσιο.Και εγω αναρωτιεμαι,καθως, αν και θα μπορουσα να παω φροντιστηριο ,δεν παω,αν ειναι απαραιτητο να πηγαινει κανεις εξαιρουμένων των περιπτώσεων που ο μαθητης χρειαζεται επιπλεον μαθήματα για να περασει μια ταξη?Και κατ'επέκταση αν ένας μαθητης τριτης Λυκειου νιωθει οτι φετος αλλα και τα προηγουμενα χρονια δεν θα περνουσε αν δεν πηγαινε φροντιστήριο?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vas564

Νεοφερμένος

Η Vas564 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
δεν παω φροντιστηριο...το θεωρω χασιμο χρονου και χρηματων..σε ορισμενα μονο μαθηματα προσφερει στοιχειωδη βοηθεια..αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εγω δεν πηγαινω αλλα παω ενισχυτικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν φταίει ο μαθητής που πάει φροντιστήριο,αλλά το σύστημα.
Βέβαια ο άλλος μπορεί να πει δεν πάω φροντιστήριο φέτος για να τους αναγκάσω να κάνουν μάθημα στο σχολείο,αλλά ποιά είναι αυτή η γενιά που θα ''θυσιαστεί''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irene83

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω δεν πηγαινω αλλα παω ενισχυτικη
Και εγω πηγαινω Ενισχυτική και κανω μονο Αρχαια με μια καθηγητρια πολυ καλυτερη απο αλλες διφορων φροντιστηριων.Μια πολυ καλη και συμφερουσα λυση νομιζω και προτρεπω ολους τους μαθητες της δευτερας Λυκειου να μην χανουν το χρονο τους στα φροντιστηρια!!!:P
-----------------------------------------

Νομίζω ότι δεν φταίει ο μαθητής που πάει φροντιστήριο,αλλά το σύστημα.
Βέβαια ο άλλος μπορεί να πει δεν πάω φροντιστήριο φέτος για να τους αναγκάσω να κάνουν μάθημα στο σχολείο,αλλά ποιά είναι αυτή η γενιά που θα ''θυσιαστεί''?

Σωστα τα λες.Ο καθενας δεν ρισκαρει να μην περασει και να χασει μια χρονια.Παντως πιστεύω οτι υπαρχει και τεραστια παραπληροφορηση και πιεση απο τον κοινωνικο περιγυρο!!!Πρεπει καποτε αυτο να σταματησει και να εμπιστεύεται ο καθε μαθητης τις δυνατοτητες του!Φτανει ο πλουτισμος των Φροντιστηριων σε βαρος παιδιων που δεν χρειαζονται επιπλεον μαθηματα και αντ'αυτου φορτωνουν τις οικογενειες τους με μεγαλα και ασκοπα εξοδα...:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aphroditechan

Νεοφερμένος

Η Αφροδιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εγω κανω τα μισα μαθηματα στο φροντιστηριο και τα αλλα μισα ιδιαιτερα.δεν ειμαι δυσαρεστημενη με την ποιοτητα του μαθηματος στο σχολειο ειναι αρκετα ικανοποιητικη.ωστοσο το φροντιστηριο προσφερει περισσοτερη οργανωση στο διαβασμα και επισημαινονται πολλα πραγματα που στο σχολειο δεν υπαρχει ο χρονος ειπωθουν.βεβαια το επιπεδο των εξετασεων εχει υποβαθμιστει και με τα ισχυοντα δεδομενα δεν φαινεται να χρειαζεται.αποδειξη ειναι τα θεματα που εχουν πεσει μεχρι τωρα.εκθεση πρωτης λυκειου,βιολογια χωρις ασκησεις και οι ασκησεις οταν μπαινουν ειναι γελοιες,λογοτεχνια με διευκρινησεις που δεν χρειαζονται και ιστορια με πηγες απλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ένα αναγκαίο κακό. Τα θέματα που πέφτουν στο τέλος (για τεχνολογική κατεύθυνση μιλάω, μιας και δεν ξέρω για τις άλλες) είναι αρκετά παραπέρα από το βιβλίο και στο σχολείο σπάνια προλαβαίνει ή ξέρει κάποιος καθηγητής να κάνει τέτοιες ασκήσεις. Αν εγώ πχ δεν πήγαινα μαθηματικά φροντιστήριο και περίμενα να μάθω από αυτόν του σχολείου, ο οποίος παρεμπιπτόντως έκανε μισό λεπτό να καταλάβει πως 3*9=27, δεν θα έγραφα 20, αλλά 2. Πάντως ξέρω παιδιά τα οποία δεν πήγαν φροντιστήριο και έγραψαν αξιοπρεπέστατους βαθμούς. Όμως προέρχονταν από οικογένειες μαθηματικών, όλοι τους με τρελά μυαλά και η προσωπική δουλειά που έριξαν μέσω βοηθημάτων ήταν τεράστια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aphroditechan

Νεοφερμένος

Η Αφροδιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ειδικα αυτο το τελεθταιο εχει μια δοση αληθειας.αν εχεις γονεις καθηγητες δεν υπαρχει λογος να πας φροντιστηριο εκτος κ αν δεν μπορεις να κανεις μαθημα με τον πατερα σου η την μανα σου!παντως χωρις φροντιστηριο και μονο προσωπικο διαβασμα το αριστα δυσκολα το ακουμπας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
δεν παω φροντιστηριο...το θεωρω χασιμο χρονου και χρηματων..σε ορισμενα μονο μαθηματα προσφερει στοιχειωδη βοηθεια..αυτα!

Ετσι οπως τα λες ειναι
Ουτε εγω παω γιατι
1)Μενω μακρια και πρεπει να παιρνω το λεωφορειο
2)Τζαμπα πεταμα χρηματων-γνωριζω μαθητες που ειναι αριστοι χωρις να πανε φροντιστηριο
3)Το φροντιστηριο ειναι ενας τροπος για να καταπολεμηθει το προβλημα των προσληψεων στο δημοσιο (για οσους δηλαδη δεν περνανε)
3)Το φροντιστηριο εχει καταντασει πλεον μοδα και το 50 % που παει, σκεφτονται τον καφε που θα πανε μετα το φροντιστηριο
4)Προτιμω να πληρωνω το πανεπιστηιο στο εξωτερικο παρα τα φροντιστηρια εδω.Ελπιζω να καταργηθει αυτος ο θεσμος γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχει στο εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Albatross

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ούτε εγω πηγαίνω. Θεωρώ ότι η δουλειά που γίνεται εκεί, μπορεί να καλυφθεί με προσωπική εργασία με βοηθήματα, εκτός βέβαια της περίπτωσης που έχεις κενά από προηγούμενες τάξεις ή αδυναμίες σε συγκεκριμένα μαθήματα.

Προσωπικά χωρίς να έχω ρίξει και το τρελό διάβασμα, και με λίγη βοήθεια από ενισχυτική νομίζω ότι πάω αρκετά καλά και ίσως φτάσω με λίγη τύχη μέχρι και 18000 μόρια, αν δεν με κάψει η έκθεση...
--------------------------------------------------------------------------------------
Μόλις πρόσεξα ότι το θέμα είναι στη Θεωρητική :D

Νομίζω εκεί ίσως είναι πιο δύσκολα τα πράγματα χωρίς φροντιστήριο...πχ λογοτεχνία η ύλη είναι τεράστια για να καλυφθεί μόνο στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
αυτο το χασιμο χρονου που λες-φροντιστηριο ομως δυστυχως θα μπορουσε με λιγη τυχη να σε φτασει στα 18700 μορια+ αν λειτουργουσε το σχολειο βεβαια θα ηταν διαφορετικα αλλα ειναι μεγαλο το αν..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
κανεις λαθος.....υπαρχει στο εξωτερικο και σε ακμαζουσα μορφη......πριν λιγες μερες ο μαθηματικος μου μου ειπε για εναν αλβανο συναδελφο του που πιγε και ανοιξε φροντ στην αλβανια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
τι σχεση αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
πιστευω πως κακα τα ψεμματα αλλα το φροντ ειναι αναγκαιου καθως το επιπεδο των πανελαδικων ειναι πρασαρμοσμενο σε γνωσεις και τυπολογια που παρεχουν τα φροντ και οχι τα σχολικα βιβλια........(μιλαω για μαθηματικα,φυσικη,χημεια και ισως κι αλλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Με λιγα λογια το εκπαιδευτικο συστημα ειναι για τα μπαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
σορυ blacksheep. το μνμ δεν πηγενε σε εσενα.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
κανεις λαθος......το σχολικο βιβλιο ειναι ο οδηγος ασκησεων και οχι το βοηθημα τουλαχιστον στα μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Albatross

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Με λιγα λογια το εκπαιδευτικο συστημα ειναι για τα μπαζα.

+1

Αν και πιστεύω ότι κάποια πράγματα μπορούν να βελτιωθούν και είναι στο χέρι μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Σχετικό είναι πάντα αυτό. Τα τελευταία χρόνια όλο και κάτι θα μπει από τον Μπάρλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
πως ειναι δυνατον να ανεβασεις το επιπεδο μιας σχολικης αιθουσας που εχει μεσα τριαντα ατομα εκ των οποιων τα τρια τεταρτα πανε σχολειο για χαβαλε(και βεβαια εχει προβλημα η ελληνικη παιδεια)
-----------------------------------------
ελα τωρα blacksheep το εχω ψαξει..μονο το βιβλιο αν ξες (τελεια) δεν γραφεις πανω απο δεκατεσσερα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top