Βάσεις 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Το τόπικ αυτό άνοιξε για τις βάσεις του 2009.
Το ξέρω είναι νωρίς ακόμη αλλά ήδη οι πρώτες εκτιμήσεις έχουν βγει...

Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά από μένα :):no1:;)

Μία πρώτη εκτίμηση της τάσης των βάσεων 2009
Του Εμμανουήλ Αμαργιανάκη*
Τέταρτη ημέρα σήμερα των Πανελλαδικών Εξετάσεων και η επιτροπή έδωσε θέματα τα οποία δεν εξέπληξαν τους υποψηφίους.
Τα θέματα Ιστορίας της Θεωρητικής Κατεύθυνσης ήταν στην πλειοψηφία τους μια επανάληψη θεμάτων που είχαν τεθεί τα τελευταία χρόνια. Δεν δυσκόλεψαν τους υποψήφιους και πιστεύουμε ότι ένα ποσοστό της τάξεως του 35% θα έχει αποδώσει στην περιοχή 15 έως 20.
Με βάση τη συνολική εικόνα της Θεωρητικής μέχρι σήμερα, βοηθούσης και της Ιστορίας Κατεύθυνσης, φαίνεται ότι οι βάσεις των σχολών υψηλής ζήτησης του πρώτου επιστημονικού πεδίου κινούνται ελαφρώς ανοδικά.
Όσον αφορά την Θετική Κατεύθυνση η οποία πιέστηκε και στα Μαθηματικά και στην Βιολογία Κατεύθυνσης, οι βάσεις των υψηλόβαθμων Ιατρικών Σχολών δείχνουν να μένουν σταθερές ή να κινούνται ελαφρά καθοδικά.
Τέλος όσον αφορά την Τεχνολογική Κατεύθυνση, η οποία πιέστηκε μόνο στα μαθηματικά Κατεύθυνσης, σε συνδυασμό και με τις αποδόσεις της Θετικής Κατεύθυνσης στο ίδιο μάθημα, οδηγούν τις βάσεις των υψηλόβαθμων Πολυτεχνικών Σχολών σε πτωτική τροχιά.
Αυτά μέχρι σήμερα στο τέλος της επόμενης εβδομάδος θα έχουμε την δυνατότητα να εκτιμήσουμε ασφαλέστερα την τάση των βάσεων του 2009.
* Ο Εμμανουήλ Αμαργιανάκης είναι καθηγητής και πρόεδρος του εκπαιδευτικού ομίλου Όριον-IdEF

Από Καθημερινή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Όντως δύσκολα θέματα στη Βιολογία, το 100 το έπιανες πολύ δύσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Τέλος όσον αφορά την Τεχνολογική Κατεύθυνση, η οποία πιέστηκε μόνο στα μαθηματικά Κατεύθυνσης, σε συνδυασμό και με τις αποδόσεις της Θετικής Κατεύθυνσης στο ίδιο μάθημα, οδηγούν τις βάσεις των υψηλόβαθμων Πολυτεχνικών Σχολών σε πτωτική τροχιά.
Καλη ακουγεται η πτωση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aepp-forum

Νεοφερμένος

Ο aepp-forum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τι λέτε για τις βάσεις της πληροφορικής?τι πιστέυετε να ανέβουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Procomenos

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αντε να πέσουν γιατι δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημένος με τα μαθηματικά κατεύθυνσης :mad: το μάθημα είναι αυτό που καθορίζει σε μεγάλο βαθμό είτε την πτώση των βάσεων είτε την άνοδο και άρα μου φάνηκε στην αρχή οτι οι βάσεις θα φθάσουν στον ουρανό αλλα σύμφωνα με οτι ορίστηκε πολλοί την πάτησαν στα μαθηματικα κατ και δεν ειμαι ο μοναδικος

....βλέπουμε όμως :hmm:

Τι λέτε για τις βάσεις της πληροφορικής?τι πιστέυετε να ανέβουν?


και εγώ θέλω ρωτήσω το ίδιο πράγμα και συγκεκριμένα για τις σχολές ΗΜΜΥ/ΤΥ της επαρχίας ( Χανιά , Πάτρα κλπ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αν ειναι δυνατον ρε παιδια 4/6 εχουν γραφτει ακομα, λιγοτερο απο 3-4 μερες εχει που διορθωνεται η εκθεση, βγηκαν κιολας οι πρωτες εκτιμήσεις;;;;
Περσι παντως, ούτε 10 μέρες πριν τα αποτελεσματα δεν επεφταν μέσα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αντε να πέσουν γιατι δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημένος με τα μαθηματικά κατεύθυνσης :mad: το μάθημα είναι αυτό που καθορίζει σε μεγάλο βαθμό είτε την πτώση των βάσεων είτε την άνοδο και άρα μου φάνηκε στην αρχή οτι οι βάσεις θα φθάσουν στον ουρανό αλλα σύμφωνα με οτι ορίστηκε πολλοί την πάτησαν στα μαθηματικα κατ και δεν ειμαι ο μοναδικος

....βλέπουμε όμως :hmm:




και εγώ θέλω ρωτήσω το ίδιο πράγμα και συγκεκριμένα για τις σχολές ΗΜΜΥ/ΤΥ της επαρχίας ( Χανιά , Πάτρα κλπ )

Χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια κιολας..πιστευω πως οι βασεις θα πεσουν ειδικα σε μακρινες περιοχες οπως χανια..εχω παρακολουθησει καποιες σχολες πληροφορικης που ειναι σε μακρινες περιοχες και πεφτουν συνεχως γιατι δεν δηλωνουν πολλοι μακρυα ενω στην θεσσαλονικη που δηλωνουν εκει ολοι σαν προβατα,οι βασεις εχουνε φτασει στον θεο εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Procomenos

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια κιολας..πιστευω πως οι βασεις θα πεσουν ειδικα σε μακρινες περιοχες οπως χανια..εχω παρακολουθησει καποιες σχολες πληροφορικης που ειναι σε μακρινες περιοχες και πεφτουν συνεχως γιατι δεν δηλωνουν πολλοι μακρυα ενω στην θεσσαλονικη που δηλωνουν εκει ολοι σαν προβατα,οι βασεις εχουνε φτασει στον θεο εκει...

αυτό πιστεύω και γώ συγκεκριμένα επειδή όλοι σκέφτονται να δηλώσουν στη σχολή με τα περισσοτερα μόρια και οχι στην καλύτερη σχολή ...βλέπουν τη βάση δηλαδή και όχι το όνομα ( και αυτό δεν βοηθάει και πολύ ) .Υπάρχουν για παράδειγμα σχολές με 13 που ειναι κορυφή ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Τι λέτε για τις βάσεις της πληροφορικής?τι πιστέυετε να ανέβουν?


Φίλε εγώ πιστεύω πως θα ανέβουν οι βάσεις στην πληροφορική (γενικά) από 100 μέχρι 200.
Αν και πιστεύω πως οι βάσεις στις υψηλόβαθμες σχολές δεν θα έχουν μεγάλες αλλαγές, ωστόσο προβλέπω στις σχολές του 17-17,5 οι βάσεις θα ανέβουν λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Παιδιά φιλική συμβουλή προς όσους διαβάζουν αυτό το θέμα:


Είναι αρκετά νωρίς για να γίνει η παραμικρή εκτίμηση για την πορεία των βάσεων για τα 4 τουλάχιστον πεδία, καθώς έχουν ολοκληρωθεί μόνο τα 2/3 των εξετάσεων.

Μην ακούτε τίποτα, συγκεντρωθείτε στα μαθήματα της κατεύθυνσης που μας απέμειναν και κάντε ό,τι καλύτερο μπορείτε για να μην χρειαστεί να ασχοληθείτε καν με τις βάσεις.

Καλή συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aepp-forum

Νεοφερμένος

Ο aepp-forum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Φίλε εγώ πιστεύω πως θα ανέβουν οι βάσεις στην πληροφορική (γενικά) από 100 μέχρι 200.
Αν και πιστεύω πως οι βάσεις στις υψηλόβαθμες σχολές δεν θα έχουν μεγάλες αλλαγές, ωστόσο προβλέπω στις σχολές του 17-17,5 οι βάσεις θα ανέβουν λίγο

Για να ανεβουν πρεπει να γραψουν σχεδον καλα οποτε δεν ξες πως εχουν γραψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Απλώς υποθέσεις κάνω... έτσι όπως το βλέπω εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Όχι μόνο είναι νωρίς να μιλάτε για βάσεις αλλά και γελοίο να ασχολείστε με τους κάθε πικραμένους που βγάζουν εκτιμήσεις αυτών.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zangetsu18

Νεοφερμένος

Ο Zangetsu18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
παιδεσ κατι πολλυ ασχετο με το τοπικ και ζητο συγνομη γιαυτο....:xixi:
αλλα εχει βγει η προκυρυξη τησ αστυνομιασ
πηγενετε σε ενα ΑΤ και ρωτηστε ειναι μεχρι τισ 6 ιουνιου:no1:
και οσον αφορα την βασει αστυφηλακον εχω ακουσει απο πολλουσ ακομα και απο τον υπαστηνομο σημερα οτι 8α πεσει..:jumpy:
αντε να δουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Μάλιστα... γνωρίζω πολλά παιδιά που θέλουν αστυνομία, μάλλον θα χαρούν με αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
αυτό πιστεύω και γώ συγκεκριμένα επειδή όλοι σκέφτονται να δηλώσουν στη σχολή με τα περισσοτερα μόρια και οχι στην καλύτερη σχολή ...βλέπουν τη βάση δηλαδή και όχι το όνομα ( και αυτό δεν βοηθάει και πολύ ) .Υπάρχουν για παράδειγμα σχολές με 13 που ειναι κορυφή ...

Η βαση μιας σχολης δεν αντιπροσωπευει ουτε την ποιοτητα της σχολης ουτε την δυσκολια της..Η αδερφη μου μου ειναι σε ΤΕΙ βιομηχανικης πληροφορικης που νομιζω ειναι ενα απο τα χαμηλοτερα στις βασεις και το ΤΕΙ ειναι αξιολογο και μεγαλης δυσκολιας και φυσικα γινεται πολυ καλη δουλεια..
Μην κρινεται μια σχολη απο την βαση...Μεγα λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Procomenos

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Η βαση μιας σχολης δεν αντιπροσωπευει ουτε την ποιοτητα της σχολης ουτε την δυσκολια της..Η αδερφη μου μου ειναι σε ΤΕΙ βιομηχανικης πληροφορικης που νομιζω ειναι ενα απο τα χαμηλοτερα στις βασεις και το ΤΕΙ ειναι αξιολογο και μεγαλης δυσκολιας και φυσικα γινεται πολυ καλη δουλεια..
Μην κρινεται μια σχολη απο την βαση...Μεγα λαθος...

αυτό εννοώ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Η βαση μιας σχολης δεν αντιπροσωπευει ουτε την ποιοτητα της σχολης ουτε την δυσκολια της..Η αδερφη μου μου ειναι σε ΤΕΙ βιομηχανικης πληροφορικης που νομιζω ειναι ενα απο τα χαμηλοτερα στις βασεις και το ΤΕΙ ειναι αξιολογο και μεγαλης δυσκολιας και φυσικα γινεται πολυ καλη δουλεια..
Μην κρινεται μια σχολη απο την βαση...Μεγα λαθος...


Θα συμφωνήσω... Τρανταχτό παράδειγμα είναι το ΗΜΜΥ. Όλα τα παιδιά με υψηλούς στόχους εκεί στοχεύουν. Δεν λέω πολύ καλή σχολή, δυνατή με ουσία και κύρος. Οι περισσότεροι λοιπόν πηγαίνουν σε αυτή την σχολή (όπως και εγώ) νομίζοντας ότι θα έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση ότι θα είσαι top, ότι θα έχεις πιο πολλά μόρια στον ασεπ και άλλα τέτοια... όντως έτσι είναι.

Εγώ όμως που είμαι φοιτητής και τα βλέπω τα πράγματα μέσα από το πανεπιστήμιο, είναι τελείως διαφορετικά. Πολλοί συμφοιτητές από ΗΜΜΥ τελειώνουν και κάνουν μεταπτυχιακά σε οικονομικά και άλλα παρεμφερη μην μπορώντας να βρούνε εύκολα (γιατί κακά τα ψέματα όλοι το βλέπουμε όσο πάει το επάγγελμα είναι σε εξέληψη προς κορεσμό) δουλεία. Και εγώ λογικά προς τα εκεί θα κινηθώ στο μέλλον. Μην μασάτε λοιπόν την καραμέλα που σας δίνουν συνέχεια να πιπιλίζετε. Τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνεται.

Βλέπω παιδιά που τελειώνουν 4 χρονάκια το ΑΕΙ σε ένα αντίστοιχο τμήμα (με σχετικά λιγότερα μόρια) και είναι άρχοντες.

Δεν είμαι απαισιόδοξος, είμαι ρεαλιστής...
Έτσι την πάτησα πέρσι, έβγαλα υψηλά μόρια και δεν ήξερα τι να τα κάνω ε και λέω προκειμένου να μη τα χαραμίσω ας πάω εκεί...
Έλα όμως που τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται


ΥΣ. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν θέλω να επηρεάσω τα παιδιά που στοχεύουν σε αυτό το τμήμα. Ίσα ίσα που είναι από τα καλύτερα, αλλά σκεφτείτε (αν βγάλετε υψηλά μόρια) πως υπάρχουν σχολές εξίσου καλές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδια..να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου κατι,,,αν και νομιζω ειναι νωρις να μιλαμε για βασεις...υποθεσεις λοιπον ! Το χημικο τι λετε να κανει (Χημικο Ηρακλειου αναφερομαι)..?? :hmm:Μακαρι να πεσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Σύμφωνα με τις τελευταίες εκτιμήσεις, και με βάση τα θέματα της Τεχνολογικής-Θετικής κατεύθυνσης, η βάση του Χημικού Ηρακλείου αναμένεται να φτάσει στον ουρανό.

Σοβαρευτείτε λίγο. Κατανοώ την αγωνία σας, αλλά δεν είναι καιρός να ασχολείστε μ' αυτά, παρά μόνο με τις εξετάσεις σας. Υπομονή, 5 μέρες έμειναν. Μόνο κακό στον εαυτό σας κάνετε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top