X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Παραγοντοποιήστε την παράσταση

όπου το ν είναι φυσικός αριθμός

Παναγια μου!!!:!::stars::scared::scared::scared:νομιζα οτι θα γλιτωνα με δαυτη αλλα με κυνηγαει.δεν εχω καταλαβει τιποτα και ενω μπορει να τα καταλαβω εκεινη την ωρα,μετα τα ξεχναω!!!!το βλεπω να κοβομαι σε ολα τα θετικα μαθηματα :yeah:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτή είναι ύλη της α λυκείου?Αν ναι,τι έχουμε να τραβήξουμε από Σεπτέμβριο?:'(Παναγία μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
A, εμένα μου φαίνεται πως πάει μέχρι εδώ: x^5n + x^n + 1= x^n*(x^4n + 1) + 1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
A, εμένα μου φαίνεται πως πάει μέχρι εδώ: x^5n + x^n + 1= x^n*(x^4n + 1) + 1...

Χμμ...
Προσωπικά θα έγραφα κάτι τύπου:





Τελείωσε; :hmm: Τα βλέπω και στον υπολογιστή κάπως, χαχα
Ξέρω γω, κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, αν το ψάχνεις έτσι συγκεκριμένα (π.χ. για απλοποίηση κλάσματος) θα ήταν βολικό, εγώ δε το σκέφτηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδια μηπως κανενας εχει το λυσαρι απο την αλγεβρα Α' λυκειου σε pdf ή σε doc ή σε οποια αλλη ηλεκτρονικη μορφη???????????:):hmm::what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή! Το χεις μεγάλη ανάγκη τώρα για κάποια άσκηση? Αν είναι γράψτην εδώ να σε βοηθήσουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ειναι για μια φιλη μου που το χρειαζεται για να ελενξει απο τα κεφαλαια τις ασκησεις!Οποιος το βρει ας κανει τον κοπο να το ανεβασει!Ευχαριστω για την βοηθεια Who!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ramanujan

Νεοφερμένος

Η ramanujan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπόν:
x^5n + x^n + 1=x^5n + x^4n - x^4n + x^3n - x^3n +x^2n - x^2n + x^n + 1= (x^5n + x^4n + x^3n) + (- x^4n - x^3n - x^2n) + (x^2n + x^n + 1) = (x^3n - x^2n + 1)(x^2n + x^n + 1):)

Αυτό που κάνω ουσιαστικά είναι να προσθέτω και να αφαιρώ τις δυνάμεις που λείπουν, 4n - 3n - 2n!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Παραθέτω δύο εξαιρετικές ασκήσεις πολλαπλής επιλογής.

ΑΣΚΗΣΗ 1

Αν για κάθε , τι συμπεραίνετε για τις δυνατές τιμές του ; ( επιλέξτε )

α.
.

β.
.

γ.
για κάθε .


ΑΣΚΗΣΗ 2

Για ποια ισχύει για κάθε ; (επιλέξτε)

α. .

β. για κάθε .

γ. .

δ. για κανένα.


Και στις δύο περιπτώσεις οι απαντήσεις σας να είναι πλήρως δικαιολογημένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
σε παρακαλω βαλε καμια για γ γυμνασιουτζοκερ εγω τωρα θα παω α λυκειου.σε παρακαλω βαλε καμια για τν γ γυμνασιου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
ok , :no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Στέλνω την απάντηση σε αρχείο με μορφή εικόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzmh1.jpg
    zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzmh1.jpg
    134 KB · Εμφανίσεις: 222

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Μόλις είδα τις 2 απαντήσεις που έδωσες.
Έκανες πολύ καλή προσπάθεια και στις 2, αλλά μέχρι ενός σημείου! Για ξαναρίξε μια ματιά και είμαι σίγουρος πως θα βρεις τη σωστή απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
σε ποιο απο τα δυο εκανε λαθος ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Και στα 2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ουπς! Το β στην 1η άσκηση μάλλον είναι κι αυτό σωστή απάντηση, γιατί είναι μια δυνατή τιμή του χ... (0<ε αφού ε>0)... Αλλά όμως η γ δεν είναι γιατί: χ=α+ε ή χ=α-ε <-> ε=χ-α ή ε=α-χ <-> |χ-α|=ε άτοπο, αφού |χ-α|<ε. Επομένως και το α και το β ισχύουν. Φταίει μάλλον η ερμηνεία της εκφώνησης της άσκησης. Δεν ήταν καλά διατυπωμένη :P

Επίσης το β στην 2η άσκηση θα είναι μάλλον κι αυτό σωστό επειδή αν 0<χ<2ε τότε εννοείται ότι χ μπορεί να ισούται με ε αφού το ε περιλαμβάνεται στο διάστημα (0, 2ε).

Η γ δεν μπορεί να είναι γιατί δεν μπορεί |-ε|<ε <-> ε<ε. Τώρα το δ δε νομίζω να θέλει εξήγηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Και οι δύο αυτές ασκήσεις είναι από βιβλίο ενός πολύ μεγάλου μαθηματικού, του Θεόδωρου Καζαντζή , δεν είναι ρε συ δικές μου !!!:D Οι εκφωνήσεις είναι απόλυτα ορθές!!!!!:P

Θέλω λοιπόν να μου πεις που τελικά κατέληξες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Από βοήθημα δηλαδή; Τί εκδόσεις είναι;
Πάντως πολλοί μαθηματικοί έχουν δυσκολία στην γλωσσική έκφραση:P όχι σοβαρά τώρα τα περισσότερα παιδιά της θετικής δε τα πάνε πολύ καλά με την έκθεση

Κατέληξα (για τη δικαιολόγηση βλ. παραπάνω):
Άσκηση 1) α και β
2) α και β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriakoskiriakos

Νεοφερμένος

Ο kiriakoskiriakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Φταίει μάλλον η ερμηνεία της εκφώνησης της άσκησης. Δεν ήταν καλά διατυπωμένη :P

Παραθέτω δύο εξαιρετικές ασκήσεις πολλαπλής επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top