Mυωπία-επέμβαση laser;

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εδώ και πολλά χρόνια φοράω φακούς και με έχουν κουράσει οπότε σκέφτομαι σοβαρά την εν λόγω επέμβαση.Ποια είναι η γνώμη σας γενικώς?Έχει κάνει κανείς ώστε να μας μιλήσει για την εμπειρία του?:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλύτερα να μου βγάλουν το μάτι διότι φοβάμαι τις επεμβάσεις....:sick::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
αφου εχεις συνηθησει τους φακους, ΤΙ θελεις την επεμβαση. Αυτο θα ηταν διλλημα για καποιον που φοβαται να βαλει φακους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις κλείσει τα 18 και να έχει παραμείνει σταθερή η μυωπία για δυο χρόνια, τουλάχιστον. Έκανε την επέμβαση ο αδελφός μου στο Οφθαλμιατρείο , στην Αθήνα, με τέλεια αποτελέσματα.
Είναι πιο οικονομικά εκεί σε σχέση με ιδιωτικό θεραπευτήριο και έχει πολύ καλούς γιατρούς. Υπάρχουν δύο ειδών επεμβάσεις: η LASIK, που γίνεται με laser και η δευτερη , η οποία γίνεται όταν ο κερατοειδής είναι πολύ λεπτός και δεν μπορεί να γίνει η πρώτη. και οι δύο έχουν πολύ καλά αποτελέσματα, απλά στη δεύτερη χρειάζεται λίγο πιο πολύς χρόνος για την αποθεραπεία.
Πρέπει να μιλήσεις με χεορουργό οφθαλμίατρο , ο οποίος θα σου κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις και θα κρίνει τι απαιτείται στην περίπτωσή σου.
Η επέμβαση κρατάει λίγα λεπτά για το κάθε μάτι, γίνεται με τοπική αναισθησία και αντιμετωπίζει ακόμα και πολύ υψηλούς βαθμούς μυωπίας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις κλείσει τα 18 και να έχει παραμείνει σταθερή η μυωπία για δυο χρόνια, τουλάχιστον. Έκανε την επέμβαση ο αδελφός μου στο Οφθαλμιατρείο , στην Αθήνα, με τέλεια αποτελέσματα.
Είναι πιο οικονομικά εκεί σε σχέση με ιδιωτικό θεραπευτήριο και έχει πολύ καλούς γιατρούς. Υπάρχουν δύο ειδών επεμβάσεις: η LASIK, που γίνεται με laser και η δευτερη , η οποία γίνεται όταν ο κερατοειδής είναι πολύ λεπτός και δεν μπορεί να γίνει η πρώτη. και οι δύο έχουν πολύ καλά αποτελέσματα, απλά στη δεύτερη χρειάζεται λίγο πιο πολύς χρόνος για την αποθεραπεία.
Πρέπει να μιλήσεις με χεορουργό οφθαλμίατρο , ο οποίος θα σου κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις και θα κρίνει τι απαιτείται στην περίπτωσή σου.
Η επέμβαση κρατάει λίγα λεπτά για το κάθε μάτι, γίνεται με τοπική αναισθησία και αντιμετωπίζει ακόμα και πολύ υψηλούς βαθμούς μυωπίας.:)

Χωρίς να τους εξαλείφει τελείως τους μεγάλους βαθμούς έτσι;Πάντα κάτι δεν θα μείνει; :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ειναι κανονικη επεμβαση με ραματα και τετοια;
Συγγνωμη αν ειναι λιγο χαζη η ερωτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ειναι κανονικη επεμβαση με ραματα και τετοια;
Συγγνωμη αν ειναι λιγο χαζη η ερωτηση.
Απο οσα γνωριζς , δεν εχει ραματα κτλ.. Και νομιζω δεν καθονται οι εγχειρισμενοι ουτε μια μερα στο νοσοκομειο .. Παιρνουν αμεσως εξιτηριο...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Έχει κάνει η θεία μου επέμβαση..και το είχαμε συζητήσει πρόσφατα αυτό. Λέει σου ανοίγουν το μάτι με κάποια εργαλέια, στο κρατάνε τελοσπάντων για να μην κλείσει και απλά κάνουν την επέμβαση με το γνωστό (στην όψη) λέιζερ..Μου είχε πει ότι πόναγε κιόλας βέβαια...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antreas95

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αφού φοράς τόσο καιρό τους φακούς γιατί να τους βγάλεις???? (πληροφοριακά από πόσο χρονών μπορείς να φορέσεις τους φακούς επαφής?????)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εσυ παντως εισαι μικρος ακομα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antreas95

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
από πόσο χρονών???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγώ φοράω φακούς απο β' γυμνασιου και τώρα είμαι 19.Η μυωπία μου είναι σταθερή εδώ και 4 χρόνια αλλά σκέφτομαι σοβαρά την επέμβαση.Ξέρω ότι είναι το lasik και το PRK και μάλλον κλίνω προς το δεύτερο εφόσον είναι αυτό που αφήνει το μάτι άθικτο.Φακούς βάζεις όποτε θες,αλλά όσο το καθυστερείς καλύτερα.Νομίζω ότι απ'ότι να φοράω μια ζωή φακούς είναι προτιμότερη η επέμβαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αφού φοράς τόσο καιρό τους φακούς γιατί να τους βγάλεις???? (πληροφοριακά από πόσο χρονών μπορείς να φορέσεις τους φακούς επαφής?????)
απο τα 14!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εγώ φοράω φακούς απο β' γυμνασιου και τώρα είμαι 19.Η μυωπία μου είναι σταθερή εδώ και 4 χρόνια αλλά σκέφτομαι σοβαρά την επέμβαση.Ξέρω ότι είναι το lasik και το PRK και μάλλον κλίνω προς το δεύτερο εφόσον είναι αυτό που αφήνει το μάτι άθικτο.Φακούς βάζεις όποτε θες,αλλά όσο το καθυστερείς καλύτερα.Νομίζω ότι απ'ότι να φοράω μια ζωή φακούς είναι προτιμότερη η επέμβαση...


Κι εγώ αυτό νομίζω. Το καλο όταν κάποιος έχει μυωπία είναι ότι, όταν θα αποκτήσει πρεσβυωπία, γινεται άθροιση των βαθμών και εξισορροπείται κατά κάποιο τρόπο το αποτέλεσμα, δηλαδή, βλέπεις σχετικά καλά χωρίς γυαλιά και μακριά και κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Ξέρετε αν ισχύει αυτό και για την υπερμετρωπία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Εγω αυτο που ξερω οτι γινετε μετο που σταθεροπιηθη η μιοπια σου και ειναι εντελος ακινδηνη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Να μας πει κάποιος που ξέρει.

Γνωρίζει πόσο κοστίζει αυτή η επέμβαση;

Εδώ και κάτι χρόνια την ψήνω την επέμβαση αλλα με αποθαρύνει αυτο το οτι πρέπει να κρατάς το μάτι σου ανοιχτό για λίγα λεπτά και η αποθεραπεία μετά.


Υ.Γ. Ακίνδυνη δεν είναι σχεδόν καμία επέμβαση. Αν και εγώ το έχω ακούσει αυτό με το laser οτι απλά το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι να μην πετύχει η επέμβαση, αλλα όχι να γίνεις χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Μέθοδος LASIK (Laser in Situ Keratomileusis)

Η μέθοδος είναι πολύ αποτελεσματική στη διόρθωση μέσου και υψηλού βαθμού μυωπίας, με ή χωρίς αστιγματισμό. Με τη μέθοδο αυτή της κερατοσμίλευσης η αναδιαμόρφωση του κερατοειδούς γίνεται στο εσωτερικό του τοιχώματος του χιτώνα και όχι στην επιφάνεια του.

Κατά τη διάρκεια της ολιγόλεπτης επέμβασης, η οποία είναι ανώδυνη και γίνεται με τη χρήση τοπικού αναισθητικού κολλυρίου, ο ασθενής είναι ξαπλωμένος. Τα βλέφαρα παραμένουν ανοικτά με τη βοήθεια ενός βλεφαροδιαστολέα και ο ασθενής προσηλώνει το βλέμμα του σε έναν φωτεινό στόχο. Με ένα ειδικό μηχάνημα, τον μικροκερατοειδοτόμο, ένα πολύ μικρό τμήμα από την πρόσθια επιφάνεια του κερατοειδούς, που έχει το ίδιο περίπου σχήμα και πάχος με ένα μαλακό φακό επαφής, ανασηκώνεται στο πλάι ενώ παραμένει ενωμένο με τον κερατοειδή στη μία του πλευρά. Ο βαθμός της διαθλαστικής ανωμαλίας (π.χ. μυωπίας, υπερμετρωπίας) εισάγεται στον ηλεκτρονικό υπολογιστή που, με τη χρήση ειδικού προγράμματος, υπολογίζει το τμήμα του ιστού που πρέπει να αφαιρεθεί.

Κατά την εφαρμογή του λέιζερ, η οποία διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα, ακούγεται ένας ελαφρός ήχος. Η δέσμη λέιζερ διαμορφώνει ένα πολύ λεπτό στρώμα του κερατοειδούς, ώστε τα αντικείμενα να εστιάζονται επάνω στον αμφιβληστροειδή επιτυγχάνοντας ευκρίνια της εικόνας.

Όταν ολοκληρωθεί η αναδιαμόρφωση του κερατοειδούς, το μικρό τμήμα που παρέμενε ανασηκωμένο στο πλάι, επαναφέρεται και συγκρατείται στην αρχική του θέση χωρίς να χρειαστούν ράμματα.

Πηγή:bemmo.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Να μας πει κάποιος που ξέρει.

Γνωρίζει πόσο κοστίζει αυτή η επέμβαση;

Εδώ και κάτι χρόνια την ψήνω την επέμβαση αλλα με αποθαρύνει αυτο το οτι πρέπει να κρατάς το μάτι σου ανοιχτό για λίγα λεπτά και η αποθεραπεία μετά.


Υ.Γ. Ακίνδυνη δεν είναι σχεδόν καμία επέμβαση. Αν και εγώ το έχω ακούσει αυτό με το laser οτι απλά το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι να μην πετύχει η επέμβαση, αλλα όχι να γίνεις χειρότερα.

Αν θημαμε καλα η 2000 η' 3000 δεν ειμαι σιγοθρος και διαρκει 30 λεπτα η ολη φαση τωρα τα αλλα δεν τα θημαμε αν και ειχα ρωτισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Οι τιμές ποικίλουν ανάλογα με το γιατρό αλλά χοντρικά είναι 2000,με την lasik κατα 200-300 ευρώ ακριβότερη από την PRK.

@ Alessandra: είναι εύκολο να μου πεις που το έκανε ο αδερφός σου,σε ποια κλινική εφόσον λες ότι δεν πήγε σε ιδιωτικό οφθαλμιατρείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top