Καθηγητής/τρια ή Δάσκαλος/α

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Χριστός Ανέστη!Το θέμα ίσως να είναι άκυρο, ίσως, ίσως!Αλλά με απασχολεί πολύ κι έτσι είπα να το θέσω.Αγαπάω τα παιδιά κ τους εφήβους.Θέλω λοιπόν να είμαι σε άμεση επαφή μαζί τους, να τους μεταφέρω τις γνώσεις μου, να διδάσκομαι πολλά από εκείνους!Θέλω να γίνω ή δασκάλα ή καθηγήτρια.Αλλά...καθηγήτρια σε ποιο μάθημα?Δύσκολες σχολές(πχ.φυσικό), πολλή αναμονή(πχ.φιλόλογος).
εσείς για πείτε μου και κάτι άσχετο!Πιο κοντά είχατε έρθει με τους δασκάλους στο δημοτικό ή στο γυμνάσιο/λύκειο;
Κι αν αφήσουμε τους παράγοντες χρήματα, αποκατάσταση,κλπ, ποιο από τα 2 θεωρείτε καλύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Αληθώς ανέστη...........

....εεεε; :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Να πώ αληθώς θα είναι ψέμα και δεν θέλω:D! Στο θέμα μας τώρα: για το μάθημα δεν μπορώ να σου απαντήσω, αν και πάντα θεωρούσα ότι τα φιλολογικά αν διδάσκονται σωστά προσφέρουν περισσότερες ευκαιρίες για ένα μάθημα ουσιαστικό, ζωντανό και πρωτότυπο. Φυσική και μαθηματικά είναι στεγνά (και το λέει αυτό ένας της τεχνολογικής!). Όσο για το δάσκαλος vs καθηγητής, ψηφίζω καθηγητής. Στο δημοτικό έρχεσαι κοντά με τον δάσκαλό σου ασυνείδητα, γιατί τον βλέπεις ως πρότυπο ή υποκατάστατο των γονιών σου. Στο γυμνάσιο-λύκειο οι σχέσεις μαθητών - καθηγητών είναι πιο δυναμικές, καθώς είμαστε στην εφηβεία και διαμορφώνεται η προσωπικότητά μας. Περιμένουμε απ' τον καθηγητή να 'ρθεί κοντά μας δηλαδή θέλουμε να τον βλέπουμε περισσότερο ως φίλο παρά ως γονιό-προστάτη. Συνεπώς, όπως το θέτεις και εσύ "ο καθητής έρχεται σε άμεση επαφή μαζί μας, μάς μεταφέρει γνώσεις και διδάσκεται από μας"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν δεν εχεις καποια προτιμηση σε σχολη θα σου προτεινα καλυτερα να πας παιδαγωγικα γιατι απο τις αλλες σχολες μαθαινεις την επιστημη κ μετα αν θες γινεσαι καθηγητης, δηλαδη δεν εστιαζουν στη μεταδωση γνωσεων και φυσικα στα παιδαγωγικα και μαλλον θα απογοητευτεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Xωρις καμια συζητηση Φιλοσοφικη η ΦυσικοΜαθηματικο....Πιο "επιστημονικες" σχολες απο το παιδαγωγικο οπως και να το κανουμε!Ακουω οτι στο παιδαγωγικο φτιαχνουν πλαστελινες,παιζουν κυνηγητο και κατι τετοια...Εχει σαφως καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση αλλα.....Εκτος αυτου υπαρχουν και τα φροντιστηρια και τα ιδιαιτερα που σαν δασκαλα τα ξεχνας..
Προσωπικα πχ δεν θα με γεμιζε να κανω μαθημα του τυπου "Να λολα ενα μηλο" και να παιζω με κυβακια κτλ.....Και ειναι και μεγαλυτερη η ευθυνη τα παιδακια του δημοτικου....
Τελος εχει και καλυτερα χρηματα το καθηγητιλικι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
καλύτερα χρήματα ίσως, αλλά στον ασεπ ρε συ υπάρχει τρελός ανταγωνισμός
(κουρκουτική η φώτο σου ε;έπεσες κι εσύ θύμα του!)
Βεβαια τα παιδαγωγικα έχουν και το άλλο...θα είσαι στο σχολείο συνέχεια με παιδάκια κ θα γυρίζεις σπίτι κ τσουπ!κι άλλα παιδάκια!(τουλ ετσι ελπίζω)
κ πλέον νομίζω πως η δασκάλα τα ιδιαίτερα δεν τα ξεχνάει...η εποχή μας είναι τρελή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αν δεν υπαρχει μια επιστημη που να ελκυει ιδιαιτερα,τοτε πηγαινε παιδαγωγικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top