Δύο όργανα ταυτόχρονα;

dr.eAMY

Νεοφερμένος

Η Αμαλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδιά επειδή θέλω πολύ να ασχοληθώ επαγγελματικα με τη μουσική, είναι εύκολο να μάθω δύο όργανα ταυτόχρονα; Εχω χάσει αρκετό χρόνο και θέλω να τον αναπληρώσω γρήγορα. Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για πιάνο και κρουστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Νομίζω ότι αν τα οργανώσεις όλα καλά και δεν έχεις πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες, γίνεται.:iagree: Βέβαια, το λύκειο απ' ό,τι έχω ακούσει απαιτεί πολύ διάβασμα... :hmm: Τα κρουστά είναι εύκολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
το πιανο επειδη ειναι ενα αρκετα δυσκολο οργανο,δεν νομιζω να μπορεσεις να το συνδυασεις με καποιο αλλο.συν οτι θα πας β λυκειου που απαιτει πολυ διαβασμα+φροντιστηριο.εαν πιστευεις οτι θα τα καταφερεις τοτε καν'το:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τι εννοείς όταν λες οτι θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Επ άκουσα κρουστα!!Παιζω drums και μπορω να σου πω ότι θες πανω σε αυτον τον τομέα!!Επισης ακκορντεον και αρμονιο,και λίγο μπασο

Υ.Γ.Πιανο καλύτερα να μην πας,ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ οργανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.eAMY

Νεοφερμένος

Η Αμαλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τι εννοείς όταν λες οτι θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά;
Εννοώ οτι θέλω να γίνω επαγγελματίας συνθέτρια. Να σπουδάσω μουσική. Πάντως σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Επειδή δεν έχω πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες μάλλον θα το επιχειρήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Κοιτα τι μουσικης ακους και με τι μουσικη θες να ασχοληθεις?Αυτο ειναι το βασικο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το πιανο επειδη ειναι ενα αρκετα δυσκολο οργανο,δεν νομιζω να μπορεσεις να το συνδυασεις με καποιο αλλο.συν οτι θα πας β λυκειου που απαιτει πολυ διαβασμα+φροντιστηριο.εαν πιστευεις οτι θα τα καταφερεις τοτε καν'το:no1:


δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
εκτος οτι ειναι μεγαλη η διαρκεια σπουδων,εχει δυσκολες παρτιτουρες οπως και δυσκολο συγχρονισμο των χεριων.ολα αυτα που λεω τα εχω ακουσει ή διαβασει,δεν παιζω πιανο.
και επισης το αρμονιο ειναι πιο ευκολο και σημαντικα πιο φτηνο.κανεις και καλυτερο ξεκινημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ο συγχρονισμός των χεριών δεν είναι κάτι δύσκολο. μέσα σε 3 μήνες το θέμα των χεριών θα είναι παρελθόν.:P όσο για τις παρτιτούρες, ούτε εκεί υπάρχει δυσκολία. είναι πιστεύω όπως και σε άλλα όργανα όπως κιθάρα. εξάσκηση θέλει. άλλωστε ποιό όργανο δεν θέλει. η μεγάλη διάρκεια σπουδών είναι ένα ''αρνητικό''. αν δεν έχει κάποιος υπομονή καλύτερα να το ξανασκεφτεί για το πιάνο...

dr.eAMY αν πιστεύεις πως μπορείς ακολούθησε το όνειρο σου. αξίζει να δοκιμάσεις. καλή επιτυχία. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
ο συγχρονισμός των χεριών δεν είναι κάτι δύσκολο. μέσα σε 3 μήνες το θέμα των χεριών θα είναι παρελθόν.:P όσο για τις παρτιτούρες, ούτε εκεί υπάρχει δυσκολία. είναι πιστεύω όπως και σε άλλα όργανα όπως κιθάρα. εξάσκηση θέλει. άλλωστε ποιό όργανο δεν θέλει. η μεγάλη διάρκεια σπουδών είναι ένα ''αρνητικό''. αν δεν έχει κάποιος υπομονή καλύτερα να το ξανασκεφτεί για το πιάνο...

dr.eAMY αν πιστεύεις πως μπορείς ακολούθησε το όνειρο σου. αξίζει να δοκιμάσεις. καλή επιτυχία. :no1:
Συμφωνώ.:xixi:
Πάντως, αν θέλεις να σπουδάσεις μουσική, το πιάνο βοηθάει πιο πολύ από τα κρουστά και δεν είναι πιο δύσκολο από τα περισσότερα μουσικά όργανα. Δοκίμασε να τα κάνεις και τα 2, δε χάνεις τίποτα.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Βασικά τι κρουστα θες;Τουμπελεκι,drums,ντεφι,percussion?Τι?Παρολο που παιζω drums θα συμφωνησω με την neni!Πρώτα μάθε κατι άλλο(αρμονιο και ΟΧΙ πιανο,εκτος αν εχεις χρονο και υπομονη) και μετα θα σου φαινονται παιχνιδακι τα τυμπανα:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Θα μου εξηγήσει κι εμένα κάποιος πως η γνώση ενός μελωδικού οργάνου θα βοηθήσει στην εκμάθηση ενός καθαρά ρυθμικού οργάνου όπως τα drums;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Και καλά ξέρεις κάποια ρυθμική αγωγή από το μελωδικό όργανο. Βέβαια ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις ένα όργανο είναι να μάθεις το ίδιο το όργανο. Δε νομίζω οτι θα σε βοηθήσει τόσο η κιθάρα πχ όταν θα πρέπει να παίζεις ξέρω γω όδγοα στη μπότα και πεντάηχα στο ταμπούρο και να ανοιγοκλείνεις και το hi-hat(λέμε τώρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Σωστά, λίγο ρυθμική αγωγή και λίγο ανεξαρτησία χεριών μπορεί να σου μάθει το πιάνο. Νταξ. Απ'το τίποτα καλύτερο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Δεν ξέρω παιδιά πάντως εγώ που έκανα 9 χρόνια ακκορντεον έμαθα αμεσως με 8-9 μαθηματα μπηκα σε συγκροτημα!Επισης μαθαίνεις και αξίες!Με το ακκορντεον(διαφορετικά μπασα από μελωδια) απέκτησα κάποια ανεξαρτησια!

Παντως η επιλογή ειναι δική σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@D!@

Νεοφερμένος

Η N@D!@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ειναι σχετικα ευκολο αλλα εχει και τις δυσκολιες του.......κανω 4 χρωνια κηθαρα και πιανο :help::help::help::help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. :)
Είμαι live παράδειγμα: Κάνω πιάνο, βιολί και ξέρω λίγο πολύ κιθάρα. :P Τους έχω τρελάνει στην πολυκατοικία.
Απλά κοίταξε να μην παραμελήσεις τα μαθήματα σου για να ασχολήσε με τα όργανα, γιατί μου'χει τύχει και αυτό...
-----------------------------------------
Συμφωνώ.:xixi:
Πάντως, αν θέλεις να σπουδάσεις μουσική, το πιάνο βοηθάει πιο πολύ από τα κρουστά και δεν είναι πιο δύσκολο από τα περισσότερα μουσικά όργανα. Δοκίμασε να τα κάνεις και τα 2, δε χάνεις τίποτα.:iagree:
Θα διαφωνίσω. Κάνω πιάνο από τα 4 μου, και έχοντας κάνει και βιολί, με το οποίο θα ασχοληθώ πιο σοβαρά του χρόνου, διαπίστωσα πως ακόμη και αν το βιολί θεωρείται πολύ δύσκολο το πιάνο είναι όντως το πιο δύσκολο όργανο που μαθαίνω μέχρι τώρα. Βέβαια, το να μάθει κάποιος να διαβάζει τις νότες και τα στοιχειώδη δεν είναι τόσο δύσκολο, όμως το επίπεδο μεγαλώνει σταδιακά και τα πράγματα γίνονται πιο περίπλοκα. Αυτό που έχω να πω είναι ότι το πιάνο χρειάζεται ιδιαίτερη αφοσίωση αν πραγματικά θέλει κανείς να προοδεύσει, γιατί αυτό που μετράει από μια στιγμή και ύστερα είναι η προσοχή στη λεπτομέρεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Στην ηλικία σου δε θα σου σύστηνα να ξεκινήσεις πιάνο!
Για τα κρουστά δεν μπορώ να μιλήσω γιατί δεν έχω γνώση στο θέμα!

Κι εγώ θα κάνω δεύτερο όργανο το καλοκαίρι και είμαι μεταξύ βιολιού και τσέλου! Δεν ξέρω! Τι να κάνω; Ποιο να διαλέξω;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Στην ηλικία σου δε θα σου σύστηνα να ξεκινήσεις πιάνο!
Για τα κρουστά δεν μπορώ να μιλήσω γιατί δεν έχω γνώση στο θέμα!

Κι εγώ θα κάνω δεύτερο όργανο το καλοκαίρι και είμαι μεταξύ βιολιού και τσέλου! Δεν ξέρω! Τι να κάνω; Ποιο να διαλέξω;:hmm:
Το τσέλο καλό είναι, κανεί το αγορί μου εδώ και χρόνια, αλλα θα σου πρότεινα βιολί. Ήταν και εγώ να αρχίσω τσέλο αντί για βιολιού αλλά με παρότρυνση του (κάτι ξέρει, παίζει βιολί από τα 5 του) διάλεξα βιολί και το λατρεύω. :) Άμα μάθεις βιολί, το τσέλο δεν είναι τόσο δύσκολο μετά, όπως και η βιόλα άμα θελήσεις. Είναι όλα συγγενείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top