Ποια είναι η καλύτερη σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών;

ibi

Νεοφερμένος

Η ibi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα πολυ να μαθω ποια σχολη ηλεκτρολογων μηχανικων ειναι η καλυτερη!τι λετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΕΜΠ ασυζητητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει το όνομα, ΕΜΠ.
Αν σε ενδιαφέρει η ουσία, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
1) Αν σε ενδιαφέρει το όνομα, ΕΜΠ
2) Αν σε ενδιαφέρει η ουσία, ΕΜΠ
3) Αν σε ενδιαφέρει να έχεις τις περισσότερες πιθανότητες αναγνώρισης του πτυχίου σου στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό, ΕΜΠ
4) Αν σε ενδιαφέρει να δώσεις εξετάσεις σε όσο το δυνατόν λιγότερα μαθήματα, ΕΜΠ
5) Αν σε ενδιαφέρει μεταπτυχιακό στο εσωτερικό, μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ibi

Νεοφερμένος

Η ibi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
geoste εισαι φοιτητης στο π.κ. μηπως;αν ναι σε ποιο τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
εγω λεω ΑΠΘ οτι ειναι το καλυτερο μιας και εκει θελω να περασω.αρα ειναι λογικο να το υποστηριζω:D
στο ΕΜΠ μην περιμενεις να τελειωσεις τη σχολη πριν τα 6 χρονια
εχουν καταληψεις,αναρχικους,πολλες κομματικες και φοιτητικες παραταξεις ωποτε μην περιμενεις να συγκεντρωθεις στις σπουσες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όχι, καμία σχέση. Εγώ πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ τελείωσα, αλλά ξέρω από πρώτο χέρι τι συμβαίνει σε Ηλεκτρολόγους ΜΜΥ ΕΜΠ και ΑΠΘ, ενώ έχω καλή εικόνα για ΗΜΤΥ Πάτρας και ΗΜΜΥ Ξάνθης.
-----------------------------------------
εγω λεω ΑΠΘ οτι ειναι το καλυτερο μιας και εκει θελω να περασω.αρα ειναι λογικο να το υποστηριζω:D
στο ΕΜΠ μην περιμενεις να τελειωσεις τη σχολη πριν τα 6 χρονια
εχουν καταληψεις,αναρχικους,πολλες κομματικες και φοιτητικες παραταξεις ωποτε μην περιμενεις να συγκεντρωθεις στις σπουσες σου

Σωστό αυτό που λες napstor. Αλλά ΗΜΜΥ ΑΠΘ είναι δυσκολότερη από ΕΜΠ+έχουν 2 περισσότερα μαθήματα. Ξέρω που σε λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Όχι, καμία σχέση. Εγώ πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ τελείωσα, αλλά ξέρω από πρώτο χέρι τι συμβαίνει σε Ηλεκτρολόγους ΜΜΥ ΕΜΠ και ΑΠΘ, ενώ έχω καλή εικόνα για ΗΜΤΥ Πάτρας και ΗΜΜΥ Ξάνθης.
-----------------------------------------


Σωστό αυτό που λες napstor. Αλλά ΗΜΜΥ ΑΠΘ είναι δυσκολότερη από ΕΜΠ+έχουν 2 περισσότερα μαθήματα. Ξέρω που σε λέω.
το ξερω αλλα δεν εχω προβλημα.μ'αρεσουν τα δυσκολα:D
γενικα οποια σχολη πολυτεχνειου και να περασω θα επιλεξω μονο αυτες του ΑΠΘ,και ας εχω τα μορια για ΕΜΠ.την αγαπαω την Θεσσαλονικη και το Αριστοτελειο,πως να το κανουμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Λοιπον, αν και οχι εντελώς on topic, θα ηθελα επιτελους να μάθω τι διαφορά εχουν οι ηλεκτρολογοι της πατρας και των υπολοιπων σχολων.(και τυπικα και ουσιαστικα)
Θα ημουν ευγνωμων αν μπορουσε καποιος να με διαφωτησει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
δες τους οδηγους σπουδων των σχολων και θα καταλαβεις μονη σου.δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα,μονο σε καποια μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν νομίζω να μπορεί κανείς να απαντήσει ουσιαστικά στην ερώτησή σου πάντως ibi εκτός αν έχει σπουδάσει ο ίδιος σε όλες τις σχολές ΗΜΜΥ της χώρας. Απο φήμες κτλ δεν βγαίνει συμπέρασμα. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να παρουσιάσει ο καθένας την κατάσταση στη σχολή στην οποία σπούδασε και να βγάλεις εσύ μόνη σου συμπεράσματα, αν και πάλι υπάρχει ένα σοβαρό ζήτημα αντικειμενικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Λοιπον, αν και οχι εντελώς on topic, θα ηθελα επιτελους να μάθω τι διαφορά εχουν οι ηλεκτρολογοι της πατρας και των υπολοιπων σχολων.(και τυπικα και ουσιαστικα)
Θα ημουν ευγνωμων αν μπορουσε καποιος να με διαφωτησει. :)


ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Κόλλησες επειδή ΕΜΠ,ΑΠΘ και ΔΠΘ λέγονται "Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και μηχανικοί υπολογιστών" και επειδή στην Πάτρα λέγονται "Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και τεχνολογίας υπολογιστών", έτσι;

Δεν διαφέρει σε τίποτα η ΗΜΤΥ Πάτρας από τις υπόλιπες σχολές ηλεκτρολόγων μηχανικών. Το δίπλωμα είναι ισοδύναμο σε αυτές τις 4 σχολές και έχουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Ο τομέας εξειδίκευσης σε κάθε σχολή ΗΜΜΥ/ΗΜΤΥ δεν παίζει ρόλο για την άδεια σκήσεως επαγγέλματος. Το δίπλωμα είναι ενιαίο.

Απλά στην Πάτρα το τμήμα ονομάστηκε ΗΜΤΥ και όχι ΗΜΜΥ γιατί είχε προηγηθεί η λειτουργία της σχολής "Μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών και πληροφορικής" στην Πάτρα και επειδή το ΣΑΠΕ δεν επιτρέπει να υπάρχουν σχολές που να έχουν το ίδιο όνομα αντί ΗΜΜΥ το ονόμασαν ΗΜΤΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολυ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ibi

Νεοφερμένος

Η ibi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν νομίζω να μπορεί κανείς να απαντήσει ουσιαστικά στην ερώτησή σου πάντως ibi εκτός αν έχει σπουδάσει ο ίδιος σε όλες τις σχολές ΗΜΜΥ της χώρας. Απο φήμες κτλ δεν βγαίνει συμπέρασμα. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να παρουσιάσει ο καθένας την κατάσταση στη σχολή στην οποία σπούδασε και να βγάλεις εσύ μόνη σου συμπεράσματα, αν και πάλι υπάρχει ένα σοβαρό ζήτημα αντικειμενικότητας.
Εχω την ιδια γνωμη με εσενα.Απλα ψαχνω για μια απαντηση που να βασιζεται σε τεκμηρια τα οποια απο οσο εχω καταλαβει δεν πρεπει να υπαρχουν , ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark2

Νεοφερμένος

Ο Dark2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά, καλά κάνετε και ρωτάτε αλλά όταν θα τελειώσετε θα δείτε πως αυτά δεν έχουν και πολύ σημασία. Είτε το ΕΜΠ τελειώσεις είτε το ΑΠΘ, είναι το ίδιο πράγμα. Κανείς δεν μαθαίνει περισσότερα ή λιγότερα και όταν θα πάρετε με το καλό το δίπλωμά σας θα διαπιστώσετε το εξής : ότι πρέπει να ξαναρχίσετε ένα νέο σχολείο, αυτής της πραγματικής δουλειάς ως επαγγελματίες. Οι σχολές θα σας δώσουν τα απαραίτητα εφόδια και τις γνώσεις αλλά μέχρι εκεί. Το μεγάλο στοίχημα είναι το προσωπικό ενδιαφέρον που θα δείξετε στην επαγγελματική σας διαδρομή.
Εγώ αν ήμουν φοιτητής τώρα και έχοντας πια μια 9ετή εμπειρία σε έργα θα διάλεγα μάλλον το ΑΠΘ γιατί η συμπρωτεύουσα είναι ωραία πόλη και έχει καλή φοιτητική ζωή. Αυτό θα ήταν το κριτήριό μου.
Και μην ξεχνάτε, το τι θα μάθετε εξαρτάται από εσάς και το προσωπικό σας ενδιαφέρον. Τώρα το τι δάσκαλοι θα σας τύχουν είναι και θέμα τύχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για το τι καθηγητές υπάρχουν στην κάθε σχολή μπορείς να ρωτήσεις άτομα που φοιτούν εκεί όμως, δεν είναι τελείως τυχαίο.
Ένας καλός καθηγητής, πέρα απο την ύλη που θα σου διδάξει, θα σου μάθει να μαθαίνεις. Είναι πολύ σημαντικό αυτό νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Και τα 4 αδέλφια μου έχουν περάσει ΗΜΜΥ και μου το προτείνουν με τα χίλια!Έχει άαααπειρες διεξόδους, πολλές ροές και τα αδέρφια μου το καθένα θα κάνει πολύ διαφορετική εργασία από το άλλο!Είναι το επάγγελμα του μέλλοντος!Βέβαια δεν είναι όοολα τα μαθήματα της σχολής υπέροχα, αλλά βγαίνουν.Αν θες να τελειώσεις στα 5 χρόνια τελειώνεις!Αρκεί να δουλέψεις σωστά και συστηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Είναι το επάγγελμα του μέλλοντος!
Όλες οι σχολές που περιλαμβάνουν σε μεγάλο βαθμό τις θετικές επιστήμες είναι επαγγέλματα του μέλλοντος.Συνεπώς σχεδόν όλοι οι μηχανικοί είναι επαγγέλματα του μέλλοντος,όχι μόνο οι ηλεκτρολόγοι:)
Αν θες να τελειώσεις στα 5 χρόνια τελειώνεις!Αρκεί να δουλέψεις σωστά και συστηματικά.
Δεν είναι τόσο απλό.Είναι σχεδόν αδύνατο να τελειώσεις πολυτεχνική σχολή(και ειδικά μηχανολόγους,ηλεκτρολόγους,πολιτικούς για τους οποίους έχω παραδείγματα) στα 5 χρόνια.Όσο και αν διαβάσεις ο βαθμός δυσκολίας είναι πολύ υψηλός.Ο μέσος όρος αποφοίτησης από αυτές τις σχολές είναι 7-7.5 χρόνια.Και όταν λέμε μέσος όρος εννοούμε μέσο μυαλό και πλειοψηφία.Στο λέω για να μην έχεις τόση σιγουριά για το πότε θα αποφοιτήσεις.Άλλωστε φοιτητική ζωή δεν σημαίνει μόνο διάβασμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
καλά στο λέω με τα δεδομένα εδώ μέσα...οι 2 τελείωσαν στα 5 και οι άλλοι ο ένας στα 7 κι άλλος όχι ακόμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariiiiia

Νεοφερμένος

Η mariiiiia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
μια ερωτηση για το πολυτεχνειο στο ΑΠΘ.. μου ειπε καποιος οτι εκει γινονται ακομα περισσοτερες καταληψεις και απο το ΕΜΠ...! ειναι αληθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top