Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Ποιο είναι πιο δύσκολο για Γ' Γυμνασιου
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Εξισώσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θεωρημα Θαλή

    Ψήφοι: 10 20.0%
  • Τριγωνομετρία

    Ψήφοι: 17 34.0%
  • Συστήματα

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Παραγοντοποίηση

    Ψήφοι: 13 26.0%
  • Ταυτότητες

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Απλοποίηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο ( ποιό; )

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 10.0%

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Παραγοντοποίηση με σχήμα horner έχουν τα νέα βιβλία του γυμνασίου?
όχι ρε είσαι σοβαρός. Μόνο το απλό 3χ+6ψ+9=3(χ+2ψ+3)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefthe

Νεοφερμένος

Η Eλευθερiα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
οχι και τα πιο απλα το νεο βιβλιο εχει ''ανδρικες'' ασκησεις εννοω μεγαλης δυσκολιας!!!!!!!!μην τρελαθουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σίγουρα έχει πολλά περισσότερα από τον κοινό παράγοντα γιατί αν δεν κάνω λάθος τα νέα βιβλία είναι δυσκολότερα από τα δικά μας και η ύλη έχει συμπιεστεί προς τα κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πράγματι έχει συμπιεστεί.
Τα παιδία Γ γυμνασίου κάνουν μαθηαμτικά Α λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καλλιοπη

Νεοφερμένος

Η καλλιοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
κοίτα, απλά θέλει σκέψη...:hmm::hmm::hmm:...δεν είναι δύσκολη η παραγοντοποίηση..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι γυμνασιακές ασκήσεις όχι. Στο μέλλον θέλει πολλή σκέψη θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
οι γυμνασιακές ασκήσεις λύνονται μηχανικά. Είναι όλες το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κ@τεριΝ@

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
θα σε βοηθησει περισσοτερο αμα ζητησεις βοηθεια απο τον καθηγητη σου. και εγω αρχικα ειχα προβλημα με τις παραγοντοποιησεις...ζητα βοηθεια γιατι θα τα χρειαστεισ και στις υπολοιπες ταξεις......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολη η παραγοντοποίηση. Στο ίδιο μοτίβο λειτουργούν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολη η παραγοντοποίηση. Στο ίδιο μοτίβο λειτουργούν όλα.

Όταν λύνεις παραγοντοποίηση για την παραγοντοποίηση ναι. Όταν όμως χρειαστεί να τη χρησιμοποιήσεις σαν εργαλείο τότε όχι, γι'αυτό καλο ειναι να μην έχεις τετοια άποψη. Στα πραγματικά μαθηματικά δεν υπάρχει κανένα μοτίβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εγώ σου λέω για την παραγοντοποίηση μέχρ αυτά που έχω συναντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω παντως ακομα δυσκολευομαι.μονο στην ομαδοποιηση τα παω τελεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η πιο σπαστική μέθοδος ειναι οι ομάδες. Προτιμώ ακόμη και για τριτοβάθμιο πολυώνυμο με απλούς συντελεστες να κάτσω να κάνω horner, παρά να ασχοληθώ με ομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εμένα όλα ίδια μου φαίνονται.

ΘΑ μπορούσε κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω πληροφορίες πάνω σε αυτόν τον τομέα? Ακούστε και κάτι σχετικό και αστείο. Χθες στην Ανάσταση ο παπάς μου είπε πάνω σε μία τέτοια συζήτηση που είχαμε ότι όλα για θεωρηθούν υπαρτά πρέπει να αποδεικνύονται. Του είπα για τη θεωρία αριθμών και μου λέει εφόσον έχω δύο δάχτυλα τότε ένα δάχτυλο και άλλο ένα μου κάνουν 2.:lol2::mpam:. Και να προσπαθώ να του εξηγήσω ότι δεν αποδυκνείεται έτσι. Κάποια στιγμή φτάσαμε και στο θεό και μου είπε ότι αποδυκνείεται μέσω του Αγίου Φωτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ΘΑ μπορούσε κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω πληροφορίες πάνω σε αυτόν τον τομέα?
www.google.com
"Number theory" ή "θεωρία αριθμών"


Έχει πολύ υλικό. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εντάξει κάτι βρήκα, βρήκα και κάτι αποδείξεις αλλά δεν τις πολυκαταλαβαίνω. Αυτός ο τομέας διδάκσεται στο Πανεπιστήμιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σιγουρα στο μαθηματικο διδασκεται :P
Και στη Β' Λυκειου κατευθυνση εχει ενα κεφαλαιο θεωριας αριθμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Μακάρι να διδασκόταν σωστά στα πανεπιστήμια! :(


Είναι από τους πιο ενδιαφέροντες τομείς των μαθηματικών με μπόλικη έρευνα για τουλάχιστον 1000 χρόνια ακόμη και ιδιαίτερα η αλγεβρική θεωρία αριθμών !




Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Θα ήθελα, αν σας είναι εύκολο να παραθέσετε ορισμούς για τα εξής: φυσικοί αριθμοί, ακέρεοι αριθμοί, ρητοί αριθμοί, άρρητοι αριθμοί, πραγματικοί αριθμοί, ή κάποιο άλλο, παρόμοιο είδος αριθμών που ξέχασα να αναφέρω και να εξηγήσετε με λίγα λίγια (ή και πολλά :P) το κάθε είδος αριθμών (εξήγηση για επίπεδο γυμνασίου ή και ανώτερου επιπέδου, αλλά λίγο πιο απλοποιημένα:P). Ξέρω ακούγεται λίγο χαζό που ζητάω κάτι τέτοιο, αλλά το βιβλίο δεν έχει τίποτα σπουδαίο σχετικά με το θέμα και οι σημειώσεις μου σχετικά με το θέμα είναι λίγο...εχμ...ελλοιπείς λόγο δικιάς μου απροσεξίας:'(:'(:'(

Υ.Γ. Η ορθογραφία μου είναι για τα μπάνια, το ξέρω, δεν χρειάζεται να ειρωνεύεσθε:mad::'(:(:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Φυσικοί αριθμοί είναι όλοι οι θετικοί αριθμοί. Χωρίζονται σε άρτιους (αυτοί που διαιρούνται ακριβώς με το 2) και σε περιττούς (αυτοί που δεν διαιρούνται ακριβώς με το 2).

Ακέραιοι είναι όλοι οι φυσικοί αριθμοί (δηλαδή οι θετικοί) μαζί με τους αρνητικούς τους και το μηδέν.

Πραγματικοί είναι όλοι οι αριθμοί που υπάρχουν (θετικοί, αρνητικοί, μηδέν, δεκαδικοί κ.τ.λ.). Οι πραγματικοί χωρίζονται σε:
Ρητούς (δλδ τα κλάσματα ή τουλάχιστον αυτούς που μπορούν να πάρουν κλασματική μορφή)
Άρρητους (δλδ τους αριθμούς που δεν μπορούν να πάρουν κλασματική μορφή). Είναι ουσιαστικά οι δεκαδικοί που έχουν άπειρο πλήθος ψηφίων μετά την υποδιαστολή.

:bye:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top