Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Ποιο είναι πιο δύσκολο για Γ' Γυμνασιου
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Εξισώσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θεωρημα Θαλή

    Ψήφοι: 10 20.0%
  • Τριγωνομετρία

    Ψήφοι: 17 34.0%
  • Συστήματα

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Παραγοντοποίηση

    Ψήφοι: 13 26.0%
  • Ταυτότητες

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Απλοποίηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο ( ποιό; )

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 10.0%

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μην ξεχάσεις να βάλεις βιβλιογραφία στην εργασία σου (δηλαδή τα urls)
------------------------------------------------------------------------------------

Δεν το κατάλαβα αυτό με την βιβλιογραφία. Τι είναι;
Θα πρέπει να συμπεριλάβεις τις ιστοσελίδες απ' όπου άντλησες υλικό. :)



Σε αντίθετη περίπτωση: πρώτον, παραβιάζεις πνευματικά δικαιώματα, και δεύτερον (αυτό ίσως σε ενδιαφέρει) μπορεί να θεωρηθεί ότι έκλεψες την εργασία από αλλού και να μηδενιστείς. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω παντως περσι συνεθεσα εργασια 17 σελιδες με αυτουσια αποσπασματα απο αλλα αρθρα, αναφεροντας σαν βιβλιογραφια μου τη δικη τους! Ε τι να κανω! Ιστορια ητανε, ειχα γραψει χαλια στο διαγωνισμα, θα μου εβαζε δυο βαθμους πανω και δεν ειχα και χρονο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosathikia

Νεοφερμένος

Ο giorgosathikia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα πρέπει να συμπεριλάβεις τις ιστοσελίδες απ' όπου άντλησες υλικό. :)



Σε αντίθετη περίπτωση: πρώτον, παραβιάζεις πνευματικά δικαιώματα, και δεύτερον (αυτό ίσως σε ενδιαφέρει) μπορεί να θεωρηθεί ότι έκλεψες την εργασία από αλλού και να μηδενιστείς. :iagree:

ΟΚ. Στο χωριό που μένω δεν έχουν πολλοί πρόσβαση στο internet ώστε να δούνε τίποτα. Το θέμα που μας έχε πει ακριβώς ο καθηγητής είναι αυτό:

"Διαθεματική Εργασία στα Μαθηματικά"

Η έννοια της απόδειξης:

1. Τι εννοούμε με τον όρο απόδειξη;

2. Ποια είναι η γνώμη του Αριστοτέλη για την απόδειξη των ισχυρισμών;

3. Πού στηριζόταν η γνώση στους προελληνικούς πολιτισμούς της ανατολικής μεσογείου; (Βαβύλονοι, Αιγύπτιοι κτλ)

4. Ποια στάση καθιέρωσε ο ελληνικός πολιτισμός απέναντι στην γνώση απο τον 6ο αι. π.Χ. και έπειτα;

5. Σε ποιον αποδίδεται η πρώτη απόδειξη στα Μαθηματικά και τι απέδιξε;

6. Η έννοια της απόδειξης στη γλώσσα;

7. Η χρήση της απόδειξης στην ιστορία - στην αρχαίολογία - στην καθημερινή ζωή (στις εμπορικές συναλλαγές - στο δικαστήριο - στην διαφήμιση)

8. Ποια τα είδη των αποδείξεων που χρισιμοποιούνται στα Μαθηματικά;
--------------------------------------------------------------------

Όταν μου είπες πριν στα Αγγλικά; Τι εννοείς; Να κάνω αναζήτηση στον παγκόσμιο ιστό στο Google και όχι στις σελ. γραμμένες στα Ελληνικά.

Ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γενικά η αναζήτηση στο παγκόσμιο ιστό (Αγγλικά, και με αγγλικούς όρους, όχι Ελληνικούς) βγάζει καλύτερα αποτελέσματα.


Βέβαια πρέπει να τα μεταφράσεις μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROTEAS1992

Νεοφερμένος

Ο Βασίλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αυτά θα τα δείς του χρόνου! Δηλαδή δεν χρειάζεται να τρέχεις(νομίζω)!Άλλωστε, του χρόνου θα είναι πιο εύκολο να τα καταλάβεις!!!Τα γράφει όλα το βιβλίο γεωμετρίας της Ά τάξης του λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σημειωση μονο: Το βιβλιο της γεωμετριας στο λυκειο ειναι ενα για τις δυο πρωτες ταξεις. Στη Γ' δε διδασκεται το μαθημα.

Αυτο που φροντισε απο την αρχη να καταλαβεις οτι αλλο ειναι "αποδειξτε οτι...", αλλο ειναι "λυστε την εξισωση..." κι αλλο "αν ισχυει το ταδε, ερευνηστε αν...". Δυστυχως οι πιο πολλοι το κανουν λαθος αυτο στην Α' λυκειου.

Στην πρωτη περιπτωση ολα οσα σου λεει ειναι αληθη κι εσυ πρεπει να τα επεξεργαστεις καταλληλα για να φτασεις σε σημειο απο το οποιο να μπορεις να πεις οτι ναι, αυτο που μου ζηταει ισχυει. Οταν σου λεει "αποδειξτε", δεν υπαρχει περιπτωση να μην ισχυει, οποτε αν εχεις βρει κατι τετοιο, εχεις κανει σιγουρα λαθος.
Στη δευτερη σου δινεται συνηθως μια σχεση, ή τη βγαζεις εσυ απο τα δεδομενα, η οποια ειναι εξισωση. Στη συγκεκριμενη περιπτωση, αυτο που προσπαθεις να κανεις ειναι τιμες του αγνωστου που επαληθευουν την εξισωση. Συνεπως, λυνεις απλα την εξισωση χωρις να εμπλεκεις καμια αποδειξη.
Μια σχεση πχ. με παραμετρο λ, αν στην εδινε να την αποδειξεις, θα επρεπε να βγαλεις συμπερασμα οτι ισχυει για καθε λ πραγματικο, ενω σε εξισωση θα προσπαθουσες απλα να βρεις τιμη/τιμες του λ, που εδω ειναι αγνωστος, για τις οποιες επαληθευεται η συγκεκριμενη εξισωση.
Στην τριτη περιπτωση, για μενα η πλεον δυσκολη, ειναι ερευνα για να δεις αν κατι ισχυει ή δεν ισχυει. Σου δινει στοιχεια και μια προταση κι εσυ με βαση αυτα προσπαθεις να δειξεις αν η προταση ειναι αληθης ή ψευδης. Φυσικα μπορει να ειναι οτιδηποτε απο τα δυο και τις περισσοτερες φορες θα κανεις ενα κατεβατο πραξεις για να φτασεις σε μια εξισωση αδυνατη, ωστε να μπορεις να βγαλεις συμπερασμα. Αυτο δεν ειναι λαθος, ειναι το τελικο σου βημα. Απο κει και περα απλα πρεπει να μεταφρασεις τη σχεση σε μαθηματικη προταση για να αποδειξεις ή να καταρριψεις την υποθεση. Πιο συνθετη εκδοχη της διερευνησης μπορει να σου δινει παραμετρους και να σου ζηταει για ποιες τιμες αυτων ισχυει ή δεν ισχυει μια προταση Α και για ποιες ισχυει ή δεν ισχυει μια προταση Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Αυτά θα τα δείς του χρόνου! Δηλαδή δεν χρειάζεται να τρέχεις(νομίζω)!Άλλωστε, του χρόνου θα είναι πιο εύκολο να τα καταλάβεις!!!Τα γράφει όλα το βιβλίο γεωμετρίας της Ά τάξης του λυκείου.
Μας τα έχουνε βάλει για διαθεματική εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philip007

Νεοφερμένος

Ο Φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ναι,τωρα τα παω καααααααααααααπως καλυετρα αλλα ευχαριστω:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Πολύ τραγωδία, ούτε η Αντιγόνη του Σοφοκλή να ήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish02

Νεοφερμένος

Ο Nightwish02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εμενα προσωπικα δεν μου φανηκαν ιδιαιτερα δυσκολα...ρωτα τον καθηγητη σου και μετα ξεσκισου στις ασκησεις γιατι χωρις παραγοντοποιηση δεν πας λυκειο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.

sandy

Νεοφερμένος

Η sandy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
relax... κ εγώ πέρσι αρχικά δυσκολεύτηκα, αλλά φέτος...πετάω!!! don't worry!:xixi::xixi::xixi::bravo:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Παιδιά, λίγη βοήθεια παρακαλώ!!! Έχω στα Μαθηματικά να κάνω μία εργασία με θέμα την Υπερβολική Γεωμετρία του Νικολάι Λομπατσέφσκι... Μπήκα σε μερικές ιστοσελίδες στο google, αλλά γράφει πολλά και περιττά πράγματα.. Θα ήμουν υπόχρεη αν μπορούσατε να μου πείτε κάποια άλλη ιστοσελίδα, ή, τέλος πάντων, ότι γνωρίζετε σχετικά με το θέμα.. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2Demon

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τι ακριβώς ομως ψάχνεις?:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λομπατσεφσκια γεωμετρία από το γυμνάσιο? Καλα ειναι τρελοί οι ανθρωποι ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Τί να σας πώ... Πάντως εγώ πάνω σε αυτό έχω να κάνω την εργασία μου... Λοιπόν.. Απ' ότι έχω καταλάβει είναι μία απόδειξη του Λομπατσέφσκι, η οποία διέψευσε την Ευκλείδια Γεωμετρία.. Αυτό, λοιπόν, που πρέπει να κάνω είναι να βρώ αυτή την απόδειξη τέλος πάντων και να πω δύο λόγια γι' αυτή... Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει? Να μου υποδείξει πού να ψάξω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τί να σας πώ... Πάντως εγώ πάνω σε αυτό έχω να κάνω την εργασία μου... Λοιπόν.. Απ' ότι έχω καταλάβει είναι μία απόδειξη του Λομπατσέφσκι, η οποία διέψευσε την Ευκλείδια Γεωμετρία.. Αυτό, λοιπόν, που πρέπει να κάνω είναι να βρώ αυτή την απόδειξη τέλος πάντων και να πω δύο λόγια γι' αυτή... Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει? Να μου υποδείξει πού να ψάξω??



Δεν είναι θέμα διαψευσης της Ευκλείδιας Γεωμετρίας...Η Λουμπατσεφσκια Γεωμετρία είναι άλλη Γεωμετρία, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης...Ακριβώς το ίδιο γινεται και με τη Γεωμετρία του Ρήμαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Αλήθεια?? Γιατί εμάς αυτό μας είπαν στο σχολείο.. Ότι η Υπερβολική Γεωμετρία ήταν μία απάντηση στον Ευκλείδη.. Anyway, πού μπορώ να βρώ πληροφορίες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
απο τον Γουγλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top